Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Münbiç ve YPG’ye ABD’nin yerine yeni bekçi; Macron’un Fransası!

30.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Trump’ın “Suriye’den askerimizi çekeceğiz” açıklamasının ardından Fransa’dan gelen habere Türkiye’nin tepkisi sert oldu.

ABD Başkanı Donald Trump, "Yakın zamanda Suriye'den çekileceğiz. Bırakalım Suriye ile başkaları ilgilensin Suriye'de olmamızın tek nedeni DAEŞ'ti. DAEŞ'le mücadele amacımıza büyük oranda ulaştık." açıklamalarının ardından Fransa'dan Münbiç'e asker göndereceğini açıklamasına Türkiye sert tepki gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Trump ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, görüşmede Türkiye ile işbirliğinin geliştirilmesine değinilmişti. Görüşmenin ardından ABD’nin Suriye’den çekilmesi, Fransa’nın asker gönderme kararı büyük ilgi çekti.

Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonuna başından bu yana sıcak bakmayan ve açıkça eleştirmekten kaçınmayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ankara’nın çok sert tepkisine neden olacak bir adım attı. Macron, Türkiye’nin arananlar listesinde bulunan Salih Müslim’in de çatısı altında faaliyet gösterdiği TEV-DEM’in Eş Başkanı Asya Abdullah’ın da aralarında bulunduğu bir heyeti Elysee Sarayı’nda kabul etti. Fransa'nın Menbiç’e asker göndereceği belirtilirken Macron'un terör örgütü YPG'ye destek garantisi verdiği öğrenildi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Fransa'nın terör örgütü SDG ile Türkiye arasında arabuluculuk yapma isteğiyle ilgili olarak, 'Ciddiyetten uzak bir yaklaşım.' ifadelerini kullandı. İbrahim Kalın, Fransa'nın YPG açıklamasına yönelik olarak, "Müttefik ülkeler teröre karşı net tavır sergilemeli" dedi. Kalın, Fransa'nın YPG açıklamasına yönelik olarak, "Müttefik ülkeler teröre karşı net tavır sergilemeli" dedi. Kalın, "Terör yapılanması ile arabuluculuk yaklaşımını reddediyoruz" diye konuştu.

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da "Fransa'nın PYD/YPG/YPJ'ye destek garantisi teröre destektir. Terör örgütlerine dost olan Türkiye'nin dostluğunu kaybeder" dedi.

 

MGK’da Münbiç vurgusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) sonrasında yapılan açıklamada, Münbiç'teki teröristlerin bölgeden uzaklaştırılması gerektiği, aksi takdirde Türkiye'nin inisiyatif kullanacağı belirtildi. Örgütün Irak'taki faaliyetlerinin Irak Devleti tarafından önlenmesi, aksi halde bunun Türkiye tarafından engelleneceği ifade edildi.

Fırat'ın doğusundaki Suriye topraklarında yuvalanan teröristlerle ilgili de aynı kararlılık içinde olunduğu vurgulanan bildiride, "Suriye’nin yanı sıra, Sincar ve Kandil başta olmak üzere, Irak'ın çeşitli yerlerinde de ülkemize saldırmak üzere yerleşen bölücü terör örgütünün bölgedeki faaliyetlerinin, öncelikle Irak Devleti tarafından önlenmesinin beklendiği, bunun mümkün olmaması halinde ise bizzat Türkiye tarafından engelleneceği ifade edilmiştir." denildi.

 

 

 

“DİKKAT, YENİ BİR SAFHAYA GİRİLİYOR!..”

 

Soner Aydın (Emekli Albay) – Bence artık Zeytin Dalı Harekâtı askeri hedefine ulaşmıştır. Bundan sonra bölgede huzur ve güvenliğin sağlanması faaliyetlerine ağırlık verilecektir. Tel Rıfat’tan önce, sınırımıza yakın bölgelerdeki teröristlerin temizlenmesi daha önemlidir diye düşünüyorum. Bunun için başta Irak’ın kuzeyinde Sincar bölgesi olmak üzere Suriye’de Münbiç ve Fırat’ın Doğusunun kontrol altına alınmasına öncelik verilmesi gerektiği görüşündeyim. Nitekim son Milli Güvenlik Kurulu kararı da bunu işaret etmektedir. Bu bölgeler kontrol altına alındığında Tel Rıfat ve benzeri bölgelerdeki terörist yapılanmalar kendiliğinden devre dışı kalacaktır. Gelişmeleri görmek için ABD ile sürdürülen diplomatik sürecin biraz daha ilerlemesi beklenmelidir. ABD Başkanı Trump’ın “Suriye’den çekileceğiz” açıklaması ve “Fransa’nın Münbiç’e asker göndereceği, Cumhurbaşkanı Macron’un YPG’ye garanti verdiği” haberleri, Kuzey Suriye meselesinin “beklenmedik” yeni bir safhaya gireceğini göstermektedir ve şu anda durum net değildir. Böyle gri bir tabloda, askeri müdahalenin yanında PKK’nın Suriye’deki uzantılarının Cenevre süreci dışında tutulması için gösterilecek çaba ve elde edilecek başarı da son derece önemlidir. Zira PKK’nın Suriye’deki uzantıları Cenevre sürecine dahil edildiği taktirde, bu unsurlar bütün dünyada Suriye’deki meşru unsurlardan birisi olarak tanınacaktır. PKK ve uzantıları, destekçileri tarafından bu aşamaya getirilmeden kararlılıkla harekete geçilmeli, diplomatik oyalamalara fırsat verilmemelidir.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Uzmanlar, enflasyonda yaşanan ve halkın “şüphe ile” karşıladığı düşüşün vergi oranlarında ve akaryakıtta yapılan indirimlerle gerçekleştiğini, bunun ise orta vadede da...

19 otelden ikisinin rezervasyonlarının Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un sahibi olduğu ETS Tur tarafından yapıldığı” haberleri kamuoyunda tepki yarattı. tepki çe...

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türk bankalarının genel durumunu değerlendirdi.

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı Mehmet Ali Susam, ikincisi düzenlenen Ege Ekonomik Forum süresince Ege ekonomisinin ve potansiyelinin Türkiye’nin gündemi...

GÖZLEM, bu soruyu siyasetin duayenlerine ve uzmanlara sordu, işte görüşleri…

Rusya ve Ukrayna, bir kez daha savaşın eşiğinde... Rusya’nın üç gemisine el koyduğu Ukrayna seferberlik ilan etti ve Rus Ordusu bölgeye ilave S-400’ler sevk etti. Geri...

GÖZLEM, “AK Parti’nin adayları belli, CHP – İYİ Parti ittifakı kimleri aday göstermeli sorusunun cevabını uzmanlardan aldı, işte görüşleri…

Yazarlar
Website Security Test