Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Afrin'deki çember adım adım kapanıyor

2.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'nin Halep kentine bağlı Afrin kırsalında terör örgütlerine karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı başarışla sürdürülüyor. TSK ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte yürüttüğü harekâtta kritik tepeler ve köyler ele geçirilerek Afrin'in etrafı hilal şeklinde kuşatıldı

TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekâtın başından bu yana YPG/PKK-DEAŞ'ın işgalindeki Afrin'de biri belde merkezi, 88'si köy, 6'sı köy altı yerleşim ve 20'si stratejik dağ veya tepe, biri YPG/PKK'ya ait üs olmak üzere 116 noktayı ele geçirdi.

Özel harekât birlikleri meskun mahal operasyonu için konuşlandı. Gazete Habertürk'ten Çetiner Çetin'in haberine göre; Cinderes operasyonu haftasonu başlayacak. Özel harekât ekipleri ve komandoların katılacağı Cinderes operasyonunun bir haftada tamamlanması bekleniyor. Cinderes ve Raco'da gerçekleştirilecek operasyonla Zeytin Dalı Harekâtı’ndaki ilk ciddi meskun mahal operasyonu da başlayacak. JÖH, PÖH, Özel Kuvvetler Komutanlığı ve komandolar, ilk kez yurtdışında gerçekleştirilen ortak bir operasyonda birlikte hareket edecek.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye'de insani yardım ve tedavi görmek için yapılacak tahliyelere olanak tanımak amacıyla 30 günlük ateşkes talep eden bir karar aldı. Bu kararın ardından ABD, Fransa ve Almanya’dan, 30 günlük ateşkes kararının Afrin’i de kapsadığını, Türkiye’yi ateşkese bağlı kalmaya çağırdı.

Türkiye, BM’nin Suriye’deki 30 günlük ateşkes kararını olumlu karşılarken, Afrin’de YPG’ye yönelik ‘Zeytin Dalı Harekâtı’nın ‘terörle mücadele operasyonu’ olduğunu, Türkiye’nin Suriye’de çatışan taraf olmadığını, dolayısıyla BM kararının bu operasyon için geçerli olmadığını savunuyor.

 

AFRİN’DE 8 ASKER ŞEHİT

Zeytin Dalı harekatının dün 41. gününde Türkiye’yi yasa boğan acı haberler geldi. Hatay-Hassa’nın karşısındaki Hac Bilal köyü Keltepe bölgesinde öğleden sonra Jandarma ve Polis Özel Harekat (JÖH ve PÖH) timleri, korucular ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri ile PYD/PKK’lı teröristler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin'de gerçekleştirilen operasyonlar sırasında 8 askerin şehit olduğu, 13 askerin yaralandığı bildirildi. Şehit ve yaralıların çoğunluğunun İzmir Bornova Jandarma Komando Tugayı’ndan olduğu öğrenildi. Onlarca terörist etkisiz hale getirildi. Açıklamada, "Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, şehitlerimizin kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır, tedavileri için süratle tahliye edilen yaralılarımıza acil şifalar dileriz." ifadelerine yer verildi.

 

 

“TÜRKİYE'NİN ÖNÜNDE ZORLU BİR SÜREÇ VAR”

Mehmet Dönmez (Emekli Büyükelçi) – Silahlı kuvvetlerimizin 41 günü geçen Zeytin Dalı Harekâtı sonunda Afrin'i kuzeyden çevreleyen bir güvenlik kuşağı oluşmuştur. Ancak, muhtemel şehir muharebelerinde görev alacak ve bölgeye yeni intikal eden jandarma ve polis özel harekât timlerimize dün yapılan bir pusu sonucu 8 şehit ve 13 yaralı haberi milletçe yüreğimizi dağlamıştır. Bu olay da arazide işin ne kadar zor olacağını göstermektedir.

BM Güvenlik Konseyi'nin 26 Şubat'tan geçerli olarak Suriye'de ateşkes kararı alması Şam'ın doğusundaki Guta bölgesindeki sivil halk katliamını önleme ve tıbbi yardım ulaştırma amacını taşıyordu. Ateşkes kararının Türkiye'nin Afrin'e yönelik harekâtını da kapsaması gerektiği yönündeki görüşlere karşılık Türk yetkililer, harekâtın teröre yönelik olduğu ve Türkiye'nin çatışan taraf olmaması nedeniyle ateşkesin uygulanmayacağını belirtmişlerdir.

 Suriye yönetimi ateşkese rağmen Guta'ya saldırıları sürdürmüş, 500 den fazla sivilin ölümüne yol açmıştır. Saldırılarda fosfor bombası kullanıldığı dahi ileri sürülmüştür. Bu insanlık dramı yaşanırken ilk sivil grup Guta'dan tahliyesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yardımıyla gerçekleştirilebildiği Putin tarafından açıklanmıştır.

Türkiye'nin önünde uzun ve zor bir süreç bulunmaktadır. Afrin'in terörist unsurlardan temizlenmesi kolay olmayacaktır. Hele çok daha fazla aktörün sahnede yer aldığı İdlib bölgesine kadar yapılacak bir temizlik harekâtı daha da meşakkatli olacaktır. Suriye rejim yanlılarının yanı sıra, İran devrim muhafızları, Hizbullah, IŞİD ve El Nusra ile çatışma riski mevcuttur. Tabiatıyla ABD ile Rusya'nın alacakları tavır ile uluslararası kamuoyunu hesaba katmak gerekecektir.

 

“PYD’YE UYDULARDAN ALINAN İSTİHBARAT MI VERİLİYOR”

Soner Aydın (Emekli Albay) – Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; Zeytin Dalı Harekâtında, 40 gün gibi “askeri açıdan” kısa bir sürede önemli aşama kaydetmiştir. Tahmin ettiğimiz gibi, harekâtta, ilk direnişin kırılmasını takip eden günlerde harekât hızla geliştirilmiş, Afrin, Raco ve Cinderes yerleşim merkezlerinin teröristlerden temizlenmesi aşamasına gelinmiştir. Bundan sonrasında “meskûn mahal operasyonu” olarak adlandırılan yöntemle yerleşim merkezlerinin içinde sokak-sokak temizlik harekâtı icra edilecektir. Meskûn mahal operasyonu, özellikle terörist unsurlara karşı icra edildiğinde oldukça zor bir harekâttır. Çünkü sivil halkın arasına karışmış, her türlü alçaklığı yapabilecek, kural tanımayan, sivil halkı kalkan olarak kullanan teröristlerin teşhisi, masum sivillerle teröristlere yardım ve yataklık edenlerin ayrılması kolay olmayacaktır. Diğer taraftan; harekâtta bugüne kadar elde edilen taktik başarı ve gelinen seviye, Polis ve Jandarma Özel Harekât unsurları ile Türk Özel Kuvvetlerinin üstün yeteneği ve tecrübesi, Türk Silahlı Kuvvetlerine önemli avantajlar sağlamaktadır. Yerleşim merkezlerinin kuşatılarak giriş ve çıkışlarının kontrol altına alınması ve beraberinde uygulanacak taktik baskı neticesinde, teröristlerin takviye ve ikmal imkanlarının ortadan kaldırılacağını, kaçış yollarının kapatılacağını, savunma yeteneklerinin sınırlanacağını ve kısa sürede netice alınacağını tahmin ediyorum.

Son günlerde yaşanan birtakım gelişmelerin muhtemel etkileri de gözden uzak tutulmamalıdır. Suriye rejim güçlerinin Doğu Guta’da icra ettiği harekât ve bu nedenle BM’lerin tam da TSK Afrin’e girerken ateşkes kararı alması ve terörist başı Salih Müslim’in Çekya’da yakalanıp serbest bırakılması, Afrin operasyonunu etkilemesi muhtemel gelişmelerdir. Doğu Guta’daki harekât bize rejim güçlerinin terörle mücadele yeteneğinin ve operasyon kabiliyetinin son derece zayıf olduğunu, bir stratejik planlarının olmadığını, kendi sivil halkını koruma kaygısı taşımadığını ve halk desteğini umursamadığını göstermektedir. Bu husus BM’in ateşkes kararı almasını kolaylaştırmıştır. Afrin’in de bu ateşkes kararı kapsamına alınması; tıpkı bizim açılım sürecinde olduğu gibi, terör örgütünü rahatlatacak, toparlanması ve yeniden teşkilatlanması için zaman kazandıracaktır. Salih Müslim’in serbest bırakılmasının da PKK’nın Suriye uzantısının terör örgütü olduğunu inkâr çabası olduğu çok açıktır.

Son günlerde; adı-sanı, makamı-mevkii belli olmayan “ABD’li üst düzey bir yetkili ”ye atfen çıkan “Münbiç’in güvenliğinin YPG tarafından sağlanmasının şart olmadığı, Irak ve Suriye’de IŞİD bir tehdit olmaktan çıktıktan sonra, ABD’nin PYD ile siyasi işbirliğini, YPG ile de askeri işbirliğini bitireceğinin güvencesinin Ankara’ya resmen verildiği” haberleri, Türk kamuoyunun tepkisini yumuşatmaya yönelik girişimler olarak değerlendirilmelidir. Unutulmamalıdır ki; Pentagon sözcüsü, daha birkaç gün önce PKK’nın Suriye uzantılarıyla iş birliğini sürdürmeye kararlı olduklarını ifade etmişti. Nitekim operasyon bölgesinden gelen, yüreklerimizi yakan şehit ve yaralı haberleri bu iş birliğini teyit eder niteliktedir. 1 Mart günü 1083 rakımlı tepede cereyan eden çatışma, teröristlere bir yerlerden nokta istihbaratı verildiğini göstermektedir. Bu tür çatışmalarda hedefte tertiplenen unsurların ve silahların yerlerinin noktasal doğrulukla bilinmeden bu kadar zayiat verdirilmesi mümkün değildir. Ben teröristlere uydu görüntüleri dahil hassas istihbarat bilgilerinin verildiği ve hatta saldırı planının profesyonel ekiplerce hazırlandığı kanaatindeyim.

İstihbarat konusunda dikkat çekmek istediğim bir konu da basınımızın tavrıdır. Basınımız, habercilik refleksiyle, farkında olmadan Silahlı Kuvvetlerimizin yerlerini ve ilerleme istikametlerini deşifre etmektedir. Özellikle terörle mücadelede “açık kaynak istihbaratı” olarak adlandırılan bu konuda hem Silahlı Kuvvetlerimizin hem de basınımızın çok dikkatli davranması yararlı olacaktır. Şehit olan silah arkadaşlarıma Allah’tan rahmet, yaralanan silah arkadaşlarıma acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kriz yok” açıklamalarına rağmen ekonomik kriz her sektörü derinden etkilemeye devam ediyor. Her gün peş peşe konkordato ilanları...

Türkiye genelinde son günlerde Suriyeliler ile Türk vatandaşları arasında gerilim haberleri ön plana çıktı. Neredeyse her ilden Suriyelilerle “kavga” haberleri geliyor.

Pastör Andrew Brunson ve Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkolosluğuna giren ama çıkmayan Cemal Kaşıkçı olayları, cüsselerinden kat be kat büyük gelişmelerin habercisi ol...

Piyasalardaki durgunluk ile enflasyonist ortamın aynı anda yaşanmasına ekonomistler “Stagflasyon” diyor. Tek başına enflasyondan veya yine tek başına resesyondan daha ...

Suudi Arabistan – Türkiye ilişkilerini büyük ölçüde etkileyecek olan “Washington Post gazetesi muhabiri Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı olayındaki sır perdesi...

Türkiye gündeminin başına “iğneden ipliğe her ürüne yapılan zamlar” yerleşti. “Sıçrama yapan” hayat pahalılığına karşı, iktidar “dış güçler” argümanını kullanırken, be...

2004 yılından bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığı görevini yürüten Aziz Kocaoğlu, Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde yeniden aday olmayacağını aç...

Yazarlar
Website Security Test