Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Konutta yüzler gülüyor ama sektör “faiz düşüşü” bekleniyor

23.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçtiğimiz yılın son 3 ayında yıllık bazda düşüş gösteren konut satışları, bu yılın ilk ayında önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak 2018'e ait "Konut Satış İstatistikleri" raporunu açıkladı. Türkiye genelinde konut satışları 2018 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 oranında artarak 97 bin 19 oldu. Konut satışları geçtiğimiz yılın ekim, kasım ve aralık aylarında yıllık olarak gerileme kaydetmişti, yıl genelinde ise rekor kırmıştı. Ocak ayı rakamıyla birlikte satışlardaki gerileme de son buldu.

 

Konut satışlarında, İstanbul 16 bin 336 konut satışı ve yüzde 16,8 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 9 bin 720 konut satışı ve yüzde 10 pay ile Ankara, 5 bin 841 konut satışı ve yüzde 6 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 4 konut ile Ardahan, 5 konut ile Hakkari ve 35 konut ile Bayburt oldu.

 

İpotekli satışlarda gerileme

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,3 oranında azalış göstererek 28 bin 678 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 29,6 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 5 bin 464 konut satışı ve yüzde 19,1 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 75 ile Ardahan oldu.

Diğer konut satışları Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,1 oranında artarak 68 bin 341 oldu. Diğer konut satışlarında İstanbul 10 bin 872 konut satışı ve yüzde 15,9 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 66,6 oldu. Ankara 6 bin 561 diğer konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı 3 bin 979 konut satışı ile İzmir izledi. Diğer konut satışının en az olduğu il 1 konut ile Ardahan oldu.

 

44 bin 363 konut ilk defa satıldı

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,3 artarak 44 bin 363 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 45,7 oldu. İlk satışlarda İstanbul 7 bin 492 konut satışı ve yüzde 16,9 ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul’u 3 bin 436 konut satışı ile Ankara ve 2 bin 338 konut satışı ile İzmir izledi.

 

Türkiye genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 artış göstererek 52 bin 656 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 8 bin 844 konut satışı ve yüzde 16,8 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 54,1 oldu. Ankara 6 bin 284 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı 3 bin 503 konut satışı ile İzmir izledi.

 

Yabancılara satışta artış

 

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,7 artarak bin 742 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Ocak 2018’de ilk sırayı 545 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 427 konut satışı ile Antalya, 161 konut satışı ile Bursa, 90 konut satışı ile Yalova ve 82 konut satışı ile Trabzon izledi.

Ocak ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 272 konut satın aldı. Irak'ı sırasıyla, 160 konut ile Suudi Arabistan, 124 konut ile Afganistan, 121 konut ile Rusya Federasyonu ve 108 konut ile Kuveyt izledi.

 

 

İNŞAAT SEKTÖRÜ 2018’DE DE DESTEK BEKLİYOR

 

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, inşaat sektörünün 2017 yılında yakalanan yüksek büyümeye en fazla katkı sağlayan sektörlerin başında geldiğini söyledi. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde konut satışlarının düşmeye başladığını anlatan Demirtaş, Büyümenin devam etmesi için inşaat sektörünün 2018’de de desteklenmesini bekliyoruz” dedi.

Demirtaş, geçtiğimiz yılın ilk üç çeyreğinde yüzde 7,3 büyüyen ülke ekonomisine en fazla katkı yapan sektörlerin başında inşaatın geldiğini belirtti. İnşaat sektörünün 2017 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18,7 büyüyerek genel büyümeye çok büyük katkı yaptığını belirten Demirtaş, “Özellikle konut satışlarındaki rakamlar çok dikkat çekici. 2017 yılının başında konut satışlarında ciddi yavaşlama vardı, ikinci çeyrekte satışlar yüzde 0,4 azalmıştı. Ama geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde ise yüzde 23,4 artış ile konut satışlarında son yılların en büyük satışı gerçekleşti. Bunda hükümetimizin destekleri ve özellikle de sağlanan harç ile vergi indirimlerinin eylül ayında bitecek olmasının büyük etkisi oldu. İndirimler bitmeden konut almak isteyenler, satışları çok arttırdı. Bu da vergi ve harç indirimlerinin ne kadar önemli olduğu gösteriyor” diye konuştu.

 

Vergi indirimi bitti satışlar düştü

 

2017’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 23,4 artış ile rekor kıran satışların harç ve vergi indirimlerinin bitmesinin hemen ardından yılın son çeyreğinde düşüşe geçtiğine dikkat çeken Demirtaş, “Hükümetin uyguladığı destek programları asıl etkisini özellikle kredili konut satışlarında gösterdi. Hükümetin verdiği destekler ile kredili konut satışları 2016’nın sonunda toparlanmaya başladı, 2017’nin üçüncü çeyreğinde de kredili konut satışları yüzde 15,2 oranında arttı. Ama hükümetin verdiği desteğin azalmasıyla sektördeki yavaşlama ve daralma yeniden kendini göstermeye başladı. Kredili konut satışların 2017’nin son çeyreğinde yüzde 25 civarında düştü. Diğer yandan konut kredilerindeki faiz oranları 2016 sonunda yüzde 11 olan faizler yüzde 15’i de geçti” dedi.

Tüm bu göstergelerin inşaat sektörünün 2018 yılına zor bir başlangıç yaptığını gösterdiğini belirten Demirtaş, “Düşen satışlar, yavaşlayan fiyat artışları ve nakit sıkışması sonucunda ortaya çıkan finansman zorlukları, büyümenin en temel dinamiklerinden biri haline gelen inşaat sektöründe 2018 yılında riskler ve sıkıntılar olabileceğini gösteriyor. Bunu elbette hükümetimiz de görüyordur. Büyümenin sürmesi, yeni istihdam yaratılması için hükümetimizden 2018 yılında da geçtiğimiz yıllardakine benzer vergi ve harç indirimleri ile konut kredi faizlerinde indirim yapılarak inşaat sektörünü desteklemesini bekliyoruz” dedi.

 

 

“FAİZ ARTIŞI KONUT SATIŞLARINI VURDU”

 

Faiz oranlarının bir yıldır sürekli artması ve 2018 başında yüzde 1,14'e ulaşarak 18 aylık zirveyi görmesinin ardından Türkiye genelinde ipotekli konut satışları, ocakta yüzde 20,3 düşüş gösterdi.

Geçen yılın ocak ayında yüzde 0,95 olan konut kredisi faiz oranının 2018'in aynı döneminde yüzde 1,14'e çıkmasıyla ev sahibi olmak isteyen tüketicilerin kredi maliyeti de yüzde 10,2 arttı. Konutta faiz oranlarındaki yükseliş nedeniyle 100 bin lira kredi çeken bir vatandaş, bir yıl öncesine kıyasla 17 bin 220 lira daha fazla ödeyecek. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, son bir yıl içinde konut satışlarının her ne kadar yüksek gibi görünse de istenildiği gibi gitmediğini söyledi. Konut fiyatlarının bir yıldır çok az arttığını, önceki yüksek değerleme nedeniyle fiyatların hala çok yüksek olduğunu ifade eden Aşa, konutta kredi faizleri ve fiyatların yüksek olmasının satışları olumsuz etkilediğini kaydetti. Aşa, "Konut kredisi faiz oranları çok yüksek. Son 2 yıldır İstanbul genelinde kiralar da ciddi oranda geriledi. Bu nedenle vatandaşlar, 'Hem aylık hem de toplamda yüksek faiz ödeyeceğime bir süre kirada otururum, faizler düşünce ev alırım' diye düşünüyor" şeklinde konuştu.

 

“FAİZLERİN DÜŞMESİ GEREKİYOR”

 

Mesut Güleroğlu (İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı) – Emlak sektörü geçen yılın son çeyreğinde Türkiye genelinde ciddi bir daralma içine girdi. Şimdi bir kıpırdanma var. Yatırımcıların inşaat sektörüne ilgisi sürüyor. Art arda yeni projelerin yatırımı başlatılıyor. İzmir’in İstanbul ve Ankara’ya göre artı bir durumu var. İzmir’de fiyatlar bu iki ile göre daha ucuz. 2011 yılından bu yana İstanbul sermayeli birçok inşaat firması İzmir’de yatırıma başladı. Yeni yatırımcılar da geliyor. Yeni konutlarda ciddi bir yatırım var. Burada en büyük sıkıntı ikinci el konutlarda yaşanıyor. İkinci el konutun sahibi, bulunduğu yerde yapılan yeni dairenin fiyatına göre 30 – 35 yıllık dairesini satışa sunuyor. ‘O daire 450 bin liraya satıldı, benim dairem de bu fiyat eder’ diye düşünüyor. Bu bir yanılgıdır. Hâlbuki kendi dairesi 30-35 yıllık. Az bir masrafla içini yenilemiş yüksek fiyat istiyor ve satılmıyor. Konut satışlarında bu yılın ocak ayından itibaren bir kıpırdanma başladı. Bunun artarak devam etmesini bekliyoruz. Özellikle mart ve nisan aylarından sonra hareketlenmenin artmasını bekliyoruz. Sektörde ciddi hareketlenmenin olması için konut kredi faizlerinin düşmesi gerekiyor. Kredi faiz oranları şu anda 1.15 – 1.20 arasında ve yüksek. Faizler, 0.65’lerden buraya geldi.

Konut sektöründe KDV’nin düşmesi konut fiyatlarını fazla etkilemez. Konutta vergi şu anda yüzde 4. Yüzde 1 düşerse 100 bin lirada bin lira eder. İzmir’de şu anda 1+1 daireler daha fazla ilgi görüyor. Öğrenci kenti olmasının bunda etkisi var.”

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Uzmanlar, enflasyonda yaşanan ve halkın “şüphe ile” karşıladığı düşüşün vergi oranlarında ve akaryakıtta yapılan indirimlerle gerçekleştiğini, bunun ise orta vadede da...

19 otelden ikisinin rezervasyonlarının Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un sahibi olduğu ETS Tur tarafından yapıldığı” haberleri kamuoyunda tepki yarattı. tepki çe...

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türk bankalarının genel durumunu değerlendirdi.

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı Mehmet Ali Susam, ikincisi düzenlenen Ege Ekonomik Forum süresince Ege ekonomisinin ve potansiyelinin Türkiye’nin gündemi...

GÖZLEM, bu soruyu siyasetin duayenlerine ve uzmanlara sordu, işte görüşleri…

Rusya ve Ukrayna, bir kez daha savaşın eşiğinde... Rusya’nın üç gemisine el koyduğu Ukrayna seferberlik ilan etti ve Rus Ordusu bölgeye ilave S-400’ler sevk etti. Geri...

GÖZLEM, “AK Parti’nin adayları belli, CHP – İYİ Parti ittifakı kimleri aday göstermeli sorusunun cevabını uzmanlardan aldı, işte görüşleri…

Yazarlar
Website Security Test