Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

12 bin milyonerimiz son 2 yılda başka ülkelere yerleşti

16.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Prof. Dr. Hüsnü Erken; “Son bir yılda Dünya’da 95 bin, Çin’de 10 bin, Hindistan’da 7 bin, Türkiye’de 6 bin milyoner ülkesini terk etti; onların nüfusu 1.5 milyar, bizimki 80 milyon” dedi ve GÖZLEM’e sebebini anlattı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Asgari ücrette 2018 yılı için zam oranı belirlenmeden önce yaptığı bir çalışmada, Türkiye’deki çalışanların yüzde 40.3’ü asgari ücret alıyor. Yüzde 42.7’si ise asgari ücretin iki katı kadar maaş alıyor. 2017’de Asgari ücret 1.404 liraydı. Buna göre 2017’de 12 milyon kişi (çalışanların yüzde 83’ü) bin 404 ile 2 bin 808 lira arasında değişen ücretlerle çalıştı. Türkiye’de stajer ve kursiyerler dışarıda bırakıldığında çalışan sayısı, 14 milyon 547 bin 574 kişi düzeyinde bulunuyor. Geçen sene çalışanların yüzde 83’ü 3 bin liranın altında maaş alırken, milyoner sayısı ise arttı. Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan yurt içi yerleşik mudi sayısı, geçen yıl 18.105 kişi daha artarak 126 bin 969'a ulaştı. Son iki yılda ise Türkiye’yi terk eden milyoner sayısı 12 bin.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlenen bilgilere göre, yurt içinde yerleşik milyonerlerin sayısı geçen yıl 2016'ya kıyasla 18.105 kişi artarak 126 bin 969'a ulaşırken, toplam mevduatları da 835 milyar 621 milyon lira oldu.

Söz konusu dönemde milyonerlerin mevduatlarının 424 milyar 237 milyon lirası yerel para cinsi, 408 milyar 209 milyon lirası döviz tevdiat hesabı, 3 milyar 175 milyon lirası da kıymetli maden depo hesaplarından oluştu. Milyoner başına düşen ortalama mevduat da yaklaşık 6 milyon 581.000 lira olarak hesaplandı.

Türkiye'de hesabında 1 milyon lira ve üzeri parası olan mudi sayısı 2016 yılında 108.864, bu mudilerin bankalardaki toplam mevduatı 715 milyar 313 milyon lira düzeyindeydi.

 

Yurt dışında 12.000 arttı

 

BDDK verilerine göre, yurt dışı yerleşik mudi sayısı 2017'de bir önceki yıla göre yüzde 71 artarak 12.011'e yükseldi. Yurt dışındaki milyonerlerin sayısı bir yılda 4979 artarken, hesaplarındaki para miktarı da 74 milyar 358 milyon lira olarak hesaplandı. Yurt dışı yerleşik mudilerin bankadaki mevduatlarının 6 milyar 432 milyon lirası yerel para, 67 milyar 644 milyon lirası yabancı para ve 282 milyon lirası da kıymetli maden depo hesaplarından oluştu.

12 bin milyoner ülkeyi terk etti

 

Milyoner sayısı artarken, son iki yılda 12 bin milyoner ise Türkiye’yi terk etti. 'New World Wealth'in yayınladığı 'Milyoner Göçü 2018' raporuna göre, nüfusa ve milyoner sayısına göre en fazla göç veren ülke Türkiye oldu. Rapora göre, geçtiğimiz yıl 95 bin milyoner yaşadığı ülkeleri terk etti. Milyonerlerin en fazla tercih ettiği Avustralya oldu. Bu ülkeyi ABD, Kanada ve Birleşik Arap Emirlikleri takip ediyor.

Ülkesini terk eden milyonerlerin büyük kısmı gelişmekte olan ülkelerden. Listenin ilk sırasında Çin var. 2017'de ülkesini terk eden Çinli milyonerlerin sayısı 10 bin. 2. sırada yer alan Hindistan'dan 7 bin kişi ayrıldı. Türkiye, 6 bin ile 3. sırada bulunuyor. Rapora göre, nüfusa ve milyoner sayısına göre en fazla göç veren ülke Türkiye. 2015'te 1.000 olan bu sayı 2016'da hızla arttı ve 6 bine yükseldi. Geçen yıl da 6 bin olunca Türkiye dikkatleri üzerine çeken ilk ülke oldu. Geçen yıl açıklanan rapora göre Türkiye 5'inci ülkeyken bu yıl açıklanan raporda 3'üncü ülke konumuna yükseldi. İki yılda 12 bin Türk dolar milyoneri ülkesini terk etti. Türk milyonerler en fazla Avrupa Birliği ülkeleri ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni tercih etti.

 

 

“ÜLKEMİZİN KAN KAYBIDIR”

Hüsnü Erkan (Prof. Dr.) - Son günlerde basın milyoner göçünü tartışıyor. New World Wealth’ın 2018 Raporuna göre geçen yıl Dünya 95 bin milyoner göçü verdi. En fazla milyoner göçü veren üç ülke Çin, Hindistan ve Türkiye. Çin 10 bin, Hindistan 7 bin milyoner göçü verdi. Bu iki ülkenin her birinin 1,5 milyara yaklaşan nüfusları içinde bu rakamlar devede kulak misalidir. Oysa Türkiye’nin sadece 80 milyonluk nüfusu içinde yıllık 6 bin ve son iki yılda 12 bin rakamı düşündürücüdür. Dünya verileri dikkatli incelendiğinde, Asyalı milyonerlerin kendilerine daha yakın ve daha güvenli liman ve üstelik yeni fırsat alanı olarak gördükleri Avusturalya’yı öncelikle tercih etmeleri şaşırtıcı değildir. Bunu ABD ve Kanada’nın izlemesi de yine sermayenin güvenli bir liman ve yeni fırsat arayışından kaynaklanıyor.

 

Ancak Türkiye’nin durumu bu genel trendlerden ayrılan bir rota çizme eğilimi gösteriyor. 2015 yılında sadece bin milyoner göçü veren ülkemizin, son iki yılda 6’şar binden 12 bin milyoner göçü vermesi bir alarm zili olarak görülmelidir. Türk Milyonerlerin hedef ülkeleri, öncelikle AB ülkeleri ve Birleşik Arap Emirlikleri olmuştur. Bu noktada Türk milyonerleri bu ülkelere çeken ve Türkiye’den iten nedenlere ayrı ayrı değinmek gerekir. Milyoner göçünü tetikleyen nedenler arasında, ülkemizde bir türlü gelemeyen istikrar, güven, hukukun üstünlüğü ve AB üyelik sürecinde daha yüksek demokrasi ve çağdaşlık değerlerine yükselme beklentisinin son yıllarda sönümlenmesi sayılabilir. Ayrıca iç siyasette durulmaya kavgacı davranışların yarattığı hayal kırıklığı ve terör sorunun yaratığı güvensizlik yanında Suriye sorununun yarattığı yükler, belirsizlikler ve istikrarsızlıklar önem kazanıyor. Daha da ürkütücü olarak Türkiye’nin hem ABD,  hem de AB ile önemli konularda kavgalı duruma düşerek, Türkiye’nin Doğu-Batı blokları arasındaki konumunun belirsizliğe itilmesi tedirgin edicidir. Ayrıca parlamenter demokrasi ve kuvvetler ayrılığını içeren sistemler ve kurumlaşmalar yerine, partili başkanlık sisteminin tek kişi egemenliğine iteceği endişeleri, ürkek olan sermaye çevrelerini tedirgin etmiş olabilir.

Milyonerlerimizce bu iki hedef ülke grubunun tercih edilmesi,  her ikisinde de öncelikle güven ve istikrar olurken; ayrışmanın batılı ve muhafazakar değerler bağlamında, kendilerinin daha kolay uyum sağlayacağı hedef ülkeyi tercih etmiş olmasını akla getiriyor. Diğer yandan endişe duyulması gereken bir başka nokta, BDDK verilerine göre yurt içinde yerleşik milyoner sayısı hızla artarak yıllık 18 bini aşarken; bunun üçte birinin yurt dışına gitmesi, zaten tasarruf ve yatırım fakiri ülkemizin geleceği açısından oldukça endişe vericidir. Hükümetin, çalan bu alarm zilini ciddiye alıp; kendi politika tercihlerini gözden geçirmesi ve AB’ye girmesek bile AB’nin çağdaşlık ve demokrasi değerleri konusunda gayret göstermesi tavsiye edilir. Zira sermaye ve girişimci kaybı, ülke ekonomisinin kalkınması yönündeki en ciddi kan kaybı niteliğindedir. Daha güvenli bir ortam oluşmaz ise, artarak sürer.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Piyasalardaki durgunluk ile enflasyonist ortamın aynı anda yaşanmasına ekonomistler “Stagflasyon” diyor. Tek başına enflasyondan veya yine tek başına resesyondan daha ...

Suudi Arabistan – Türkiye ilişkilerini büyük ölçüde etkileyecek olan “Washington Post gazetesi muhabiri Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı olayındaki sır perdesi...

Türkiye gündeminin başına “iğneden ipliğe her ürüne yapılan zamlar” yerleşti. “Sıçrama yapan” hayat pahalılığına karşı, iktidar “dış güçler” argümanını kullanırken, be...

2004 yılından bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığı görevini yürüten Aziz Kocaoğlu, Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde yeniden aday olmayacağını aç...

GÖZLEM, konuyu masaya yatırdı ve 81 milyonu doğrudan ilgilendiren soruyu uzmanlara sordu. İşte görüşleri...

Yazarlar
Website Security Test