Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Trump, Ortadoğu’nun ortasına “fitili ateşlenmiş” bir bomba daha koydu

8.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

GÖZLEM konuyu masaya yatırdı. Uzmanlar, “Trump’ın iç politikadaki sıkıntılarını ve İslam ülkeleri arasındaki bölünmeleri” işaret ederek, “Kararın Ortadoğu’da gerilimi tırmandıracağına” dikkati çektiler.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, “Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Amerikan Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma planı” Ortadoğu’da gerilimi artırdı. Trump, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını ve Tel Aviv’deki Büyükelçiliği buraya taşıyacaklarını açıkladı. Trump, dünyanın çok büyük çöğunluğunun karşı çıktığı adımı “Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanımanın zamanı geldi” ifadesiyle duyurdu.

 

Washington yönetiminin aldığı tek taraflı karara tepki yağıyor. Uluslararası toplum hemen devreye girdi. Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler'den Trump'ın kararına karşı açıklamalar geldi.

Açıklamalara özellikle Müslüman dünyasından çok sert tepkiler verildi. Birçok uluslararası kuruluş ve ülke bu girişime karşı çıkarak, Trump'a “bu yönde alınacak bir kararın Filistin ve bölgeyi büyük bir şiddet sarmalına sokacağı” uyarısında bulundu. Müslümanların ilk kıblesi olan ve Hristiyanlar ile Yahudiler tarafından da kutsal sayılan Kudüs'le ilgili Trump'ın planı "tehlikeli", ve “endişe verici” bulunuyor. 

 

HAMAS’tan "Yeni intifada” çarğrısı

ABD'nin İsrail'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve kenti İsrail'in başkenti olarak kabul etmesine karşın Hamas'tan yeni bir hamle geldi. Hamas liderlerinden İsmail Haniye, "Sionist düşman karşısında, yeni intifada başlatmak için çalışma çağrısında bulunmalıyız" dedi. AFP haber ajansı İsrail ordusunun Batı Şeria'ya asker sevkiyatında bulunduğunu duyurdu. İsrail merkezli Haaretz gazetesi de Batı Şeria'da İsrail askerleri ve Filistinliler arasında çatışma yaşandığını, yaralananların olduğunu aktardı.

İntifada: Türkçe'de “ayaklanma” anlamına gelmektedir. Birinci intifada 1987 yılında başladı ve 1993'te Oslo'da imzalanan anlaşmaya kadar devam etti. İkinci intifada ise 2000 yılında başladı ve 2005'e kadar sürdü.

 

ERDOĞAN: “Kırmızı çizgimiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kudüs'ün Müslümanların "kırmızı çizgisi" olduğunu belirterek, "İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak, bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Eğer böyle bir adım atılacak olursa; hemen, beş on gün içerisinde İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi'ni İstanbul'da toplayacağız. Kaldı ki bu, bizim diplomatik ilişkilerimizi İsrail ile koparmaya kadar gidebilir." dedi.

 

ABD'ye bölgedeki sorunları daha da derinleştirecek böyle bir adım atmaması konusunda uyarıda bulunan Erdoğan, "Böyle bir adım atamazsınız. Zira artık dünya bir bütündür. Bu bütünün içerisinde 'Ben istediğim gibi hareket ederim' noktasında hareket ettiğiniz takdirde bu bölgede meydana gelecek sıkıntıları gözardı edemezsiniz." diye konuştu.

Kudüs'ün sıradan bir konu olmadığına vurgu yapan Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi'ni ve çok daha önemli etkinliklerle tüm İslam dünyasını Kudüs için harekete geçireceklerini söyledi.

 

 FRANSA: “ABD'nin planı endişe verici”

 

Trump'ın "Kudüs planına" karşı çıkan diğer bazı ülkelerin ve uluslararası kuruluşların tepkileri şöyle:

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “ABD'nin tek taraflı olarak Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ihtimalinin endişe verici olduğunu” kaydetti. Trump ile bir telefon görüşmesi yaparak bu endişesini ileten Cumhurbaşkanı Macron, Kudüs'ün statüsüne ilişkin kararın Filistin ve İsrail tarafları arasında yürütülecek barış görüşmelerinde ele alınması gerektiği vurguladı.

Fas Kralı 6. Muhammed, Trump'a göndediği rmesajda "Arap ve İslam ülkelerinin halkları, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma niyetinden büyük endişe duyuyor" ifadesine yer verdi.

 

IRAK: “Kötü sonuçları olur”

 

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması halinde kötü sonuçlar doğurabileceği uyarısı yaptı. Başbakan İbadi, "ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasını kabul etmiyoruz. Bunun olumsuz yansımaları konusunda uyarıda bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Donald Trump ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Ürdün Kralı Abdullah, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasını sağlayacak kapsamlı bir çözüm dışında herhangi bir karar alınmasının tehlikeleri konusunda uyarıda bulunarak, "Kudüs'ün bölgedeki ve dünyadaki barış ile istikrarın anahtarı" olduğunu dile getirdi. Böyle bir kararın Ortadoğu'nun güvenliği ve istikrarı üzerinde tehlikeli yansımaları olacağına dikkati çeken Abdullah, bu durumun Müslümanlar ve Hristiyanların duygularını tahrik edeceğini ve ABD yönetiminin barış sürecini devam ettirme gayretlerini zayıflatacağını belirtti.

Tunus da Kudüs'ün yasal ve tarihi konumunun muhafaza edilmesinin zorunlu olduğu vurgusunu yaptı. Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Tunus Dışişleri Bakanı Hamis el-Cihinavi'nin, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ile telefonda görüştüğü aktarıldı. Görüşmede ikilinin, Kudüs'ün yasal ve tarihi konumunun korunmasının zorunlu olduğunu vurguladığı bilgisi paylaşıldı.

 

“Müslüman halkları tahrik eder”

 

 Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Trump'la yaptığı telefon görüşmesinde, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma girişiminin, barış müzakerelerine zarar vereceği ve bölgede gerginliği tırmandıracağı uyarısında bulundu. Trump'ı, Kudüs'ün statüsüyle ilgili herhangi bir değişikliğin, barış müzakerelerine zarar vereceği ve bölgede gerginliği artıracağı konusunda uyaran Selman, Kudüs'ün konumu itibarıyla ve Mescid-i Aksa'nın Müslümanların ilk kıblesi olmasından dolayı böylesi tehlikeli bir adımın dünyadaki tüm Müslüman halkları tahrik edeceğini vurguladı. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığının açıklamasında ise ABD'nin böyle bir adım atmasının "tarafsız tutumuna zarar vererek gerekçesiz bir yandaşlık olacağı" uyarısı yapıldı.

AB’den uyarı

 

Avrupa Birliği, Kudüs'ün statüsünde değişikliğe neden olacak herhangi bir karar ya da tek taraflı eylemin dünya genelinde yansımaları olacağı uyarısında bulundu. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen Es-Safadi'nin yaptığı telefon görüşmesine ilişkin açıklamada, "AB, Kudüs'ün statüsünde değişikliğe neden olacak herhangi bir karar ya da bireysel eylemin ciddi sonuçları olacağını düşünüyor. Böyle bir karar, dünya çapındaki kamuoyunda yankı uyandırabilir." ifadeleri yer aldı.

İsrail-Filistin arasındaki barış sürecine odaklanılması çağrısı yapılan açıklamada, ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının barış sürecinin olumsuz bir şekilde etkileneceği uyarısı yapıldı. Açıklamada, AB'nin anlamlı bir barış sürecinin tekrar başlatılması için tüm taraflarla irtibatta kalmaya devam edeceği bildirildi.

 

 Arap Birliği olağanüstü toplandı

Arap Birliği, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın çağrısı üzerine Kudüs'ü görüşmek için olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi. Birliğin Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, toplantıda yaptığı konuşmada, "Kudüs'ün geleceğiyle oynamak, kentin tüm Arap halkının gönlündeki yerinden dolayı bölgede aşırılık, şiddet, nefret ve düşmanlık duygularını alevlendirecek ve barış görüşmelerinin geleceğini etkileyecektir" dedi.

Arap Parlamenterler Birliğinden yapılan açıklamada da ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması veya ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıması yönündeki girişimlerinin "geçersiz ve yasa dışı" olduğu kaydedildi. Sudan Alimler Birliği Başkanı Muhammed Osman Salih ise ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma planını "Filistin ve Müslümanların haklarına açık saldırı" olarak nitelendirdi.

 

 

“PERVASIZCA BİR KARARDIR”

Ümit Pamir (Emekli Büyükelçi):

 

ABD Başkanı Donald Trump dünya kamuoyunun önemli bir kısmını karşısına alarak Tel Aviv'deki Amerikan büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması kararı son derece sakıncalı bir tutumdur. Yanlış bir harekettir, bölgede gerilimi artıracaktır. ABD’de bu konu epeydir tartışılıyor. (Kongre'den 1995'te geçen yasanın uygulaması, her altı ayda bir, başkanın imzaladığı feragatnameyle erteleniyordu.) Seçimlerde birçok başkan adayının bu konularda verdiği sözler olduğunu biliyoruz. ‘Kudus’ü başkent olarak tanıyacağız’ diyorlardı. Şimdi atılan adım son derce pervasızca bir karardır. İslam dünyasında ciddi tepkiler olacaktır. Dünyanın birçok ülkesi de bu karara tepkiler olacaktır. Birçok batı ülkesinin de bu karara karşı çıkacağını bekliyorum. Gerçi İslam dünyasında şimdiye kadar İslam davalarında ciddi tepki ortaya konulamadı. İslam dünyası bölünmüş bir halde, bu bölünmüş haliyle ne kadar tepki verir bilemiyorum. İslam ülkeleri, Filistin Kurtuluş Örgütünü fazla sevmezler. İslam dünyasının göstereceği birlik ve beraberlik konusunda çok iyimser değilim.”

 

 

“SONUÇLARI DÜŞÜNÜLMEDEN ALINMIŞ BİR KARAR”

Mehmet Dönmez (Emekli Büyükelçi):

 

“Çok talihsiz bir karar. Orta Doğudaki sonuçları düşünülmeden alınmış bir karar. Bunun ABD Başkanı Trump’un iç politikada karşılaştığı sıkıntılar nedeniyle aldığını düşünüyorum. İsrail’de de seçimler var. Bugüne kadar Filistin sorununun çözümü konusunda harcanan çabaları yok edici nitelikte olarak değerlendirebilir. Türkiye başta olmak üzere Batı ülkeleri de bu kararı tanımadıklarını açıkladılar. Önümüzdeki hafta İslam İşbirliği Teşkilatı toplanacak. Oradan güçlü bir kararın çıkması durumunda ABD’nin bu kararını etkileyeceğini düşünüyorum. ABD Başkanı nev-i sahsına münhasır bir kişilik. Kendisinin aldığı kararı doğru olduğunu savunuyor. ABD’de güçlü bir Yahudi lobisi var, bunların sempatisini kazanmak için alınmış bir karardır. Bunun sonunda meydana gelecek gerginlik ve umarım başta ülkemiz ve Orta Doğu’yu ateşe atmaz.”

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Uzmanlar, enflasyonda yaşanan ve halkın “şüphe ile” karşıladığı düşüşün vergi oranlarında ve akaryakıtta yapılan indirimlerle gerçekleştiğini, bunun ise orta vadede da...

19 otelden ikisinin rezervasyonlarının Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un sahibi olduğu ETS Tur tarafından yapıldığı” haberleri kamuoyunda tepki yarattı. tepki çe...

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türk bankalarının genel durumunu değerlendirdi.

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı Mehmet Ali Susam, ikincisi düzenlenen Ege Ekonomik Forum süresince Ege ekonomisinin ve potansiyelinin Türkiye’nin gündemi...

GÖZLEM, bu soruyu siyasetin duayenlerine ve uzmanlara sordu, işte görüşleri…

Rusya ve Ukrayna, bir kez daha savaşın eşiğinde... Rusya’nın üç gemisine el koyduğu Ukrayna seferberlik ilan etti ve Rus Ordusu bölgeye ilave S-400’ler sevk etti. Geri...

GÖZLEM, “AK Parti’nin adayları belli, CHP – İYİ Parti ittifakı kimleri aday göstermeli sorusunun cevabını uzmanlardan aldı, işte görüşleri…

Yazarlar
Website Security Test