Facebook ta paylaştweet le

“Türk’üm demek” çatlağı Cumhur İttifakı’nı sarstı!..

19.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Danıştay 8. Dairesi’nin “Andımız’ın okutulması” yönündeki kararı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) temyiz etmesinin ardından Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından iptal edildi.

Kararın, uzun süre bekletilerek Danıştay’ın 7 üyesinin değiştirilmesinin ardından alınması dikkat çekti. “Öğrenci Andı’nın kaldırılması” kararını yargıya taşıyan Eğitim-İş Sendikası ile Türk Eğitim-Sen, siyasetçiler, vatandaşlar karara tepki gösterdi. Hukukçular, geçmiş süreci ve bundan sonra atılabilecek adımları değerlendirdi.

 

Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, konuya ilişkin, “Türk insanının yurdunu, milletini sevmemesi, Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık yolunda yürümemesi mi isteniyor” sözleriyle tepki gösterdi. İptal kararının, siyasi iktidarın baskılarıyla ve isteği doğrultusunda verildiğini belirten Türk, “Andımız ile gençlere benimsetilmek istenen değerler, Türk toplumunun, anayasanın temel değerleridir. Bunların hangisi anayasaya aykırı?” sorusunu yöneltti. Türk, Andımız’ın anayasaya dayandığını belirterek, “İptal kararı, bir bakıma anayasaya aykırıdır” diye konuştu.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkan Yardımcısı Hüseyin Özbek, “Siyasetin gölgesi yargı üzerine düştü. Andımız, Türk ulusuna mensup olmanın bir aidiyet ifadesidir. Bu, başka ülkelerde de ülkenin değerlerini benimsetmede başvurulan bir pedagojik yöntem” derken, avukat Cihan Arık ise kararın Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşınabileceğine dikkat çekerek “AYM, ‘karar hukuka uygundur’ derse anayasa ile çelişir. AYM, okutulmasına karar verebilir” ifadelerini kullandı.

 

Erdoğan, Danıştay’ı hedef almıştı

Mustafa Kemal Atatürk’ün onayıyla, 1933’te dönemin Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip tarafından yazılan ve 2013’e kadar okullarda okutulan Andımız, 2013’te “Çözüm Süreci” döneminde AKP’nin isteği ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kaldırıldı. Dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan, Andımız’ın kaldırılma gerekçesine ilişkin “Reşit Galip, insanları kafataslarına göre sınıflandırıyordu” dedi.

“Çözüm Süreci”nin sonlanmasının ardından Danıştay 8. Dairesi 2018’de açılan iptal davalarını kabul ederek, “Andımız’ın yeniden okutulmasına” karar verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kararın ardından iptal edilmesi yönünde oy kullanan Danıştay üyelerini hedef alırken MEB, kararı, “Andımız’ın ‘çağdışı’ olduğu” gerekçesiyle temyiz etti. Tepkiler sonrası dilekçeyi hazırlayan Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü ve iki avukat görevden alındı, ancak dilekçe geri çekilmedi.

 

Devlet Bahçeli: “Pimi çekilmiş bombadır”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu’nun Öğrenci Andı’nın okullarda okutulmaması kararını, “Pimi çekilmiş bir bombadır. Danıştay skandal bir karara imza atmış, milli gerçeklerle çatışmıştır” sözleriyle eleştirdi.

 

Kararın yurttaşlar üzerinde 'huzursuzluğa ve kaygıya' yol açtığını ifade eden Bahçeli, "Yaklaşık iki yıldır bekletilen bu davanın, bir anda karara bağlanarak servis edilmesi maksatlıdır, marazidir, melun bir hevesin ve hedefin işaretidir. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun Türk’üm demekten rahatsızlığı hüsran verici bir çarpıklıktır. Nitekim Danıştay skandal bir karara imza atmış, milli gerçeklerle çatışmıştır" dedi.

 

******

 

Kılıçdaroğlu’ndan Bahçeli’ye tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında, Danıştay’ın Öğrenci Andı’nın okullarda okunmasını engelleyen kararıyla ilgili MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi eleştirdi. Sorumlunun Tayyip Erdoğan olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Danıştay bir karar verdi ortalık karıştı. 2013 yılında Erdoğan bölücü terör örgütüyle masaya oturdu. Onların şartı andımızın kaldırılmasıydı. Onun üzerine Türk Eğitim Sen dava açıp yönetmelikte yapılan değişikliğin iptalini istedi. Danıştay karar verdi yapılan değişikliği iptal etti. ‘Andımızın okunması gerekiyor’ dedi. İki yıl geçti Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu karar aldı. “Yasaklanmalıdır” dedi. Karar verildi. Sayın Erdoğan, andımızın hangi cümlesinden rahatsız, çıksın açıklasın!

Andımızı kim kaldırdı? Cumhur İttifakı kaldırdı. Eğer Sayın Bahçeli, Erdoğan’ı değil de, Danıştay’ı muhatap alıyorsa, muhatap aldığı yer yanlıştır. Danıştay’a hakim atayan Erdoğan’dır, bir partinin genel başkanı. Oradaki kumpası ayarlayan kim, Erdoğan. Sen kalkmışsın, Erdoğan’ı değil Danıştay’ı suçluyorsun. Muhatap alacaksan, Erdoğan’ı alacaksın. Eğer andımızın okunmasını tekrardan istiyorsan, bizim gibi, yapacağın çok basit bir şey var. Erdoğan’a açarsın bir telefon, dersin ki: Kardeşim bu ant okunmadan bir daha biz bir araya gelemeyiz. Ben ülkemi seviyorum, bayrağım seviyorum. Andımızın okunmasını istiyorum.”

 

İYİ Parti, “Andımızı” okuttu

İYİ Parti TBMM Grup Toplantısı, Hira Zümra Demirci isimli öğrencinin, kürsüden 'Andımız'ı okutmasıyla başladı. Tüm partililerin eşlik ettiği Andımız sonrası kürsüye çıkan Akşener Demirci'ye teşekkür ederek, "Umarım birileri duymuştur. Bu arada 'İyi dersler arkadaşlar.' dedi, onu da unutmayalım." ifadelerini kullandı. Akşener konuşmasını şöyle sürdürdü; "Andımızın sözleri ağır gelenler, elbette Andımız'ı yasaklamak ister. Küçüklerini korumak yerine, onlara göz dikenler, elbette Andımız okunmasın isterler. Oy hesabı dışında, büyüklerini sayıdan saymayanlar, yaş almışına, emeklisine sahip çıkmayanlar, elbette Andımız duyulmasın isterler. Yandaşını milletinden çok sevenler, yükselme ve ileri gitme idealini içine sindiremeyenler, elbette Andımız bilinmesin isterler. 'Büyük Atatürk' dendiğinde, kaşıntı tutanlar, çalışmak yerine, çalıp, çırpanlar, elbette Andımız hatırlanmasın isterler. En önemlisi de, 'Türk' demenin bir ayırma değil, bir birliktelik arzusu olduğunu görmek istemeyenler; Türk Devleti'ni, uçuruma sürükleyenler elbette Andımız'ın son cümlesinde şaşkına dönerler"

Akşener ayrıca Danıştay kararına tepki gösteren MHP lideri Bahçeli'ye yönelik "Danıştay kararına rağmen 3 yıldır ortağına “Andımız”ı okutun diyemeyenler şimdiyse çıkmışlar bu karara isyan ediyormuş gibi yapıyorlar. Allah kimseyi böyle yoldan çıkarmasın." dedi.

 

*******

NE OLMUŞTU?..

Türk Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin ant okunmasını düzenleyen “Öğrenci Andı” başlıklı 12. maddesini yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptali istemiyle, 2013 yılında, Danıştay’a dava açmıştı. Danıştay 8. Dairesi de, 2018 yılında öğrenci andını kaldıran yönetmelik hükmünü oyçokluğu ile iptal etmişti.

Ancak, Danıştay’ın “and okutulsun” kararı uygulanmadığı gerekçesiyle sendikalar tarafından MEB yetkilileri hakkında açıklamalar yapılmış ve suç duyurusunda bulunulmuştu. MEB ise, Danıştay 8. Dairesi’nin Andımız kararını, bir üst Kurul olan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nda temyiz etmiş ve yürütmeyi durdurma istemişti.

 

MEB’in temyiz itirazını kabul eden Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, yıllardır süren “Öğrenci Andı” davasında son sözünü söyledi. Kurul, ilköğretim okullarında andın okunması yönündeki Danıştay 8. Daire kararını kaldırdı. Danıştay, bu kararla okullarda Andımız’ın okunmasının önüne geçti.

 

*******

 

“ANDIMIZI KALDIRANLAR SUÇ İŞLEMİŞTİR”

Namık Kemal Zeybek (Eski Kültür Bakanı) – Burada bir hedef şaşırtma söz konusu. Andımızın kaldırılması kararını Danıştay vermedi. Danıştay, iktidarın kararını onayladı. İktidar, “biz görüşümüzü değiştirdik, Andımızın bundan sonra okutulmasını istiyoruz” dese, Danıştay ne diyecek, karşı mı çıkacak. Birileri hedef şaşırtarak, gerçek sorumluları bırakıp, Danıştay’a yükleniyor.

Andımız’ın okullarda okutulması doğru bir uygulamaydı. Bu toplumda ulus bilinci kolay oluşmadı. Türklerde bile ulus bilinci yoktu. Biz Müslümanız, biz Osmanlıyız deniyordu. Ulus bilincinin yerleşmesi için okullarda Andımızın okutulması çok doğru bir adımdı. Adımızı yazan Reşit Galip bir Türkçüydü, bir eğitimciydi. İstanbul Üniversitesi’ni kuran kişidir Reşit Galip, çok güzel işlere imza atmıştır. Yaptığı çok güzel işlerden biri de bu Andımız’dı. Okullarda Andımız mutlaka okutulmalıdır. Birçok ülkede benzen metinler öğrencilerce okutuluyor, niye ulus bilincinin yerleşmesi için. Çocuklara “ben doğruyum, ben çalışkanım, ben türküm” dedirtmek kötü bir şey mi ki, söyletmeyelim. Kaldırılması suçtur. Kaldıranlar suç işlemiştir. Andımız, eninde sonunda okullarda bir gün mutlaka okutulmalıdır, okutulacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye’de ekonomik kriz ve yoksulluğun boyutları icra dosyalarına yansıdı. Ocak ayından bugüne 2 milyonun üzerinde yeni icra evrakı açılırken icralık dosya sayısı 21 ...

Atatürk Heykellerine saldırılar artarken, art arda yenilenen sivil ve askeri yönetmelikler ve yönergelerle, çıkarılan Danıştay kararları, ülke gündeminin en başına “Ne...

Yazarlar