Facebook ta paylaştweet le

Danıştay’ın “Andımız” kararı neye ve kime hizmet edecek?

19.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Danıştay, geçen hafta “Andımız”ın dışında tepki çeken kritik bir başka karara daha imza attı. O da devlet madalyalarından Atatürk kabartması oldu. Danıştay 10. Dairesi, aldığı kararla devlet madalyalarından Atatürk kabartması çıkarıldı.

Devlet Nişanı, Cumhuriyet Nişanı, Liyakat Nişanı'nda bulunan Atatürk kabartması, 15 Aralık 2013 tarihinde yönetmelikte yapılan değişiklikle kaldırılmıştı. Dönemin Türk Kamu Sen Genel Başkanı ve halen Bağımsız Milletvekili İsmail Koncuk, yönetmelik değişikliğinin iptali için Danıştay'a dava açmıştı. Danıştay nişanlarda Atatürk kabartmasının kullanılmasını öngördü. Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı karara itiraz etti temyize gitti.

Danıştay İdari Daireleri Kurulu 2019'da 10. Daire'nin kararını tek oy farkla yerinde buldu. Şimdi ise yine başa dönüldü. Mahkeme kararıyla madalyalara konulan Atatürk kabartması, yine mahkeme kararıyla kaldırılmış oldu. Gelişmeler tepki çekti.

“Andımız” ve “Madalyalardaki Atatürk kabartmaları” kararları ne anlama geliyor? Mansur Yavaş’ın müracaatında verilen karar nasıl değişti. Hukukçu Ömer Lütfü Avşar ve Gazeteci Yazar Saygı Öztürk, Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu’nun çalışma sistematiğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Aynı konuda farklı kararlar

Saygı Öztürk, Sözcü’deki yazısında “Danıştay Dava Daireleri Kurulu’nun aynı konuda farklı kararlar vermesini ilkokullarda okutulan ‘Andımız’da, ‘Devlet Nişanı, Cumhuriyet Nişanı, Liyakat Nişanı’nda bulunan Atatürk kabartması kararlarında” görüldüğünü belirterek, “Son karar da Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın açtığı dava ile ilgili oldu. Dava Daireleri Kurulu’nda Yavaş’ın açtığı bir dava lehine sonuçlandı. Ancak, başkan imza aşamasında, daha fazla katılımla bu konunun ele alınması gerektiğini belirtip dosyayı çekti. Sonra ne mi oldu? Üç üye değişti. Yerlerine yeni üyeler geldi ve bu kez karar da değişti.” diye yazdı. 

 

Danıştay’ın aynı konuda farklı kararlar vermesinin yadırgandığına, yargının yıpratılmamasına hepimizin özen göstermesi gerektiğini, ama asıl özeni göstermesi gereken, kararlarıyla yargının güvenirliğini artıracak olan yargı mensupları olduğunu ifade eden Öztürk, Yavaş’ın açtığı davayla ilgili sürece dikkat çekti. Belediye şirketin yönetim kurullarını genel kurul belirliyor. Genel kurulda oy kullanacak belediye temsilcilerini Belediyeler Kanunu ve Büyükşehir Belediyeleri Kanunu’na göre belediye başkanları belirliyor. Ticaret Mahkemeleri de bu temsil yetkisine dayanarak karar veriyor. Yerel seçimlerde İstanbul, Ankara başta olmak üzere büyükşehirleri CHP’nin kazanması, yıllardır uygulanan sistemde değişikliğe gidildi. Mansur Yavaş, bu değişikliği Danıştay’a taşıdı. Danıştay 8 ve 10. daireleri Yavaş’ın yürütmenin durdurulması istemini reddetti. Ankara Büyükşehir Belediyesi kararı İdari Dava Daireleri Kurulu’na taşıdı. Kurul 24 Aralık 2020’de toplandı. Toplantıya 11 üye katıldı, 5’e karşı 6 oyla yürütmenin durdurulmasına karar verildi. Yani dava Büyükşehir Belediyesi’nin lehine sonuçlandı, ama yeni bir gelişme yaşandı. Dava Daireleri Kurulu Başkanı, “karar tutanağı üyelerin imzasına açmadı ve diğer üyelerin de katılımıyla konunun ele alınmasını” gerekçe göstererek dosyayı geri çekti. Daha sonra 3 üyenin İdari Dava Daireler Kurulu’ndaki görevleri sonlandırıldı yerlerine yeni üyeler görevlendirildi. Üye değişimi tamamlandıktan sonra aynı dosya 4 Şubat 2021’de gündeme alındı. Bu kez 6’ya karşı 7 oyla belediyenin itirazı reddedildi. Belediyenin lehine olan karar, üye değişimiyle aleyhine dönmüş oldu.

 

“Yeni üyelerden 4’ü 'kaldırılsın' dedi”

“Andımız” kararına ilişkin Danıştay’da son noktayı koyan Danıştay İdari Daireler Kurulu’nun üyeleri belirlendi. Cumhuriyet Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Hukukçu Ömer Lütfü Avşar, kararın Danıştay’ın 7 üyesinin değiştirilmesinden sonra alındığını vurguladı.

Hukukçu Ömer Lütfü Avşar, Andımız’la ilgili kararı alan ve kamuoyundan saklanan heyeti açıkladı. Buna göre kurula Hasan Güzeler, Ziya Özcan, Mustafa Gökçek, Ali Kazan, Bilal Çalışkan, Hasan Odabaşı, Muhsin Yıldız, Hasan Önal, Bilge Apaydın, Ali Ürker, Fatih Terzi, Recep Kılıç, Ömer Civri, Sami Karatekin ve Kemal Kuku katıldı. Kurul’a katılanlardan Hasan Önal 2020’de, Kemal Kuku 2019’da, Fatih Terzi, Recep Kılı ç, Ömer Civri ve Sami Karatekin 2018 yılında Danıştay’a atandılar.

Avşar, Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu’nun çalışma sistematiğini şöyle anlattı: “İdari Dava Daireleri Kurulu, dokuz adet idari dava dairelerinin başkanları ile her idari dava dairesinden iki yıl için Başkanlık Kurulu tarafından görevlendirilen iki asıl ve iki yedek üyeden; kısaca 27 asil üyeden oluşur ve dava daireleri kurullarına Danıştay Başkanı veya vekillerinden biri; bunların yokluğunda daire başkanlarından en kıdemlisi başkanlık eder. Toplantı ve görüşme yeter sayısı ise İdari Dava Daireleri Kurulu için on beştir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, “Andımız okunmasın, kaldırılsın” talebinin önce ertelendiğini, ardından kurulun 7 üyenin değişmesinin ardından konuyu ele alarak görüştüğünü vurgulayan Avşar, “Yapılan toplantıya asgari üye sayısı katıldı. Yapılan oylamada 11’e karşı 4 oyçokluğuyla karar alındı. Kararla Danıştay 8. Dairesi’nin Andımız’ın okunması yönündeki kararı iptal edildi” görüşünü dile getirdi. Avşar, değişen 7 üyeden 4’ünün 8. Daire’nin kararının reddi yönünde oy kullandığı bilgisini de verdi.

Avşar, Andımızın kaldırılmasına yönelik düşüncelerin çözüm sürecinde gündeme geldiğini, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da benzer bir tutumu 2011’de gösterdiğini anımsattı. Demirtaş’ın kızının okula başlamasıyla “Andımız” uygulamasından muaf tutulmasını istediğini, bu yönde milli eğitim müdürlüğüne dilekçe verdiğini kaydetti. Avşar, “Hakkını teslim edelim, bu Selahattin Demirtaş’ın mutlak zaferidir” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye’de ekonomik kriz ve yoksulluğun boyutları icra dosyalarına yansıdı. Ocak ayından bugüne 2 milyonun üzerinde yeni icra evrakı açılırken icralık dosya sayısı 21 ...

Atatürk Heykellerine saldırılar artarken, art arda yenilenen sivil ve askeri yönetmelikler ve yönergelerle, çıkarılan Danıştay kararları, ülke gündeminin en başına “Ne...

Yazarlar