Facebook ta paylaştweet le

Anayasa Mahkemesi kararı neden beklenmedi; acele neden?

19.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

“HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun hakkındaki hapis cezası hükmü kesinleştiği” gerekçesiyle milletvekilliği düşürüldü.

Hakkındaki kararın TBMM Genel Kurulunda okunmasıyla Meclis Genel Kurulu’nu terk etmeyen Gergerlioğlu, “Direneceğim” dedi. HDP Milletvekilleri, tezkerenin okutulması kararını protesto etti, oturma eylemi yaptı.

Gergerlioğlu, milletvekili seçilmeden önce bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek yargılandığı Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 21 Şubat 2018'de "PKK/KCK propagandası yapmak" suçundan hapse mahkûm edilmişti. Mahkeme kararı, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi’nce hukuka uygun bulunmuş, Yargıtay 16. Ceza Dairesi temyiz aşamasında, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasını onanmıştı. Gergerlioğlu’nun Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaptı, süreç devam ediyor.

Kararın okunmasının ardından HDP ve CHP milletvekilleri, TBMM’de protesto eylemi yaptı. TBMM Başkanvekili Celal Adan ise "Sayın Gergerlioğlu sizi dışarı çıkmaya davet ediyorum" dedi. Ancak Gergerlioğlu, bu talebi reddetti.

 

Gergerlioğlu, genel kurulu terk etmedi

Gergerlioğlu ve HDP’li vekiller Meclis Genel Kurulu’nu terk etmeyi reddetti. Twitter yayınında konuşan Gergerlioğlu, “milletin idaresiyle seçildiğini ve anayasayı çiğneyen kararı tanımadığını” söyledi.

Meclis Başkanlığı’nın suç işlediğini savunan Gergerlioğlu, “Baştan sona hukuksuzlarla dolu bir karardır. Ben milletimin bağrındayım. Hiçbir yere gitmiyorum. Meclis Genel Kurulu’nun kararını kabul etmiyorum. Ben Kocaeli’nden 90 bin kişinin oyuyla geldim. Milletin iradesine sığınıyorum. Antidemokratik uygulamalara boyun eğmeyeceğiz. Bunu herkes bilsin. Anayasayı çiğneyen, hukuki, siyasal bir karar. Bu kararı tanımıyoruz. Hayatım insan hakları mücadelesiyle geçti. Kürt sorununa barışçıl bir çözüm önerdiğim için cezalandırılıyorum. Kürt ve Türk halklarının kardeşliğini savunmaya devam edeceğim” dedi.

AYM kararının beklenmeme nedenini soran Gergerlioğlu, “Barış çağrısı yapan bir paylaşım yaptım. 4 buçuk yıldır yayında olan paylaşıma dair erişim engeli ya da yasaklama yok. Demokles'in kılıcı gibi 2,5 yıldır bu davayı başımda salladılar. Şimdi hızlandırılmış bir kararla ceza kesinleşti ama AYM kararı neden beklenmedi? Meclis Başkanı, milletin vekillerini koruması gerekirken iktidarı korudu.” ifadelerini kullandı.

 

TBMM listesinden çıkarıldı

Gergerlioğlu’nun ismi, TBMM’nin internet sitesindeki “27. Dönem Milletvekilleri” listesinden de çıkarıldı. Gergerlioğlu’nun sayfasına “ANAYASAYA GÖRE MİLLETVEKİLLİĞİNİN DÜŞMESİ – 17.03.2021” ibaresi eklendi.

********

“KARAR DÖNEM SONUNA BIRAKILABİLİRDİ”

Ertuğrul Yalçınbayır (Eski Başbakan Yardımcısı) – Ne kadar paket açarsanız açın, ne kadar vaatte bulunursanız bulunun, önemli olan yaptıklarınızdır. Bu yapılanlarla vaatler çok çelişkili. Birbirini tutmuyor, toplumda güven vermiyor. Güven vermesi için yazılanın söylenenin uygun olması lazım. Bir taraftan “düşünce özgürlüğü” diyeceksiniz, bunların genişlemesi için adımlar atacaksınız, öte taraftan tam tersi uygulamalara imza atacaksınız.  Bütün bunları yorumlayacak olan halktır. Meclis Başkanı bu kararı rahatlıkla dönem onuna bırakabilirdi. Bir de yargılama süreci var. Yargının bağımsızlığının da ne durumda olduğunu görüyoruz. Türkiye’de yasama ile yürütme arasındaki ilişkiler her dönem çok iç içe oldu. Ama yargı bu kadar iç içe değildi. Yargı en önemli güvenceydi. Bugün o güvenceden bahsedemiyoruz. Düzenleme yapmak yetmez, uygulama önemlidir. Düzenlemeler de evrensel hukuk kurallarına yakın değil. Bilgi edinme diyoruz her türlü bilgi belgeye ulaşma bir insan hakkıdır. İnsanların bunları bizzat görme inceleme hakları var bunlardan mahrumuz.

Bir hukukçu olarak yorum yapmakta zorlanıyorsunuz. Hukuk yoluyla demokrasi en önemli hadisedir, ama nerede? Talimat yoluyla, işaret yoluyla demokrasi olmaz. Nerede katılım, danışma, dayanışma. Sadece belli günlerde midir bunları hatırlamak? Neyi söyledin, ne yaptın, neyi yazdın? Önemli olan güven duygusu. Milletvekilleri özgür değil, inen kalkan parmaklar var. Böyle bir yönetim mi olur? Böyle bir Meclis mi olur? Sayın Gergerlioğlu’nun kararıyla ilgili sadece karar kısmını okuyun, millet daha iyi bilsin. O zaman neyi görecek millet; bir paylaşımda bulunmuş, bu nedenle suçlanıyor.

Türkiye’nin uluslararası arenada zora girmesi için bu karara da ihtiyacı yok. Türkiye’nin insan hakları ligindeki yeri belli. Türkiye küme düştü. Amatör ligde bile oynamıyor. ‘Biz bırakalım dünyayı kendimize bakalım’ böyle bir şey olabilir mi? Bütün bunlara karşı umudumuz var. Bu umudu tüketme hakkımız yok. “İktidar hırsı sizi adaletten ayırmasın”; bunu söyleyebiliyor muyuz? İlkem hukuka uygun olmaktır. Sözün bittiği yerde değiliz, söz hâlâ var ve geçerli.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ekonomistlere göre Türkiye bugün “yüksek enflasyon, Merkez Bankası’nın yıpranan kurumsal bağımsızlığı, fiyat istikrarsızlığı, azalan kredibilite, uzun vadeli plan ve ö...

Berat Albayrak'ın Kasım ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan istifa etmesiyle başlayan döviz rezervleriyle ilgili tartışma büyüyerek devam ediyor.

CHP İstanbul Milletvekili “AKP döneminin en parlak olarak kabul edilen 2007 senesinde bile IMF’nin resmi yazıyla ‘Seçilmiş Yükselen Piyasa Ülkeleri içinde ‘En Kırılgan...

Kısa süre önce ‘normalleşme’ adı altında Covid-19 sürecinde alınan tedbirleri gevşeten Türkiye, tekrar sıkı tedbirler dönemine geçti. “Kısmi kapanma” şimdilik iki haft...

Türkiye'nin Boğazlar üzerindeki güvenlik ve egemenlik haklarını düzenleyen Montrö Sözleşmesi'nin tartışmaya açılmasına tepki gösteren 104 emekli amirallerden 10'unun g...

Türkiye’de ekonomik kriz ve yoksulluğun boyutları icra dosyalarına yansıdı. Ocak ayından bugüne 2 milyonun üzerinde yeni icra evrakı açılırken icralık dosya sayısı 21 ...

Yazarlar