Facebook ta paylaştweet le

Serdar Sandal; “Bayraklı’ya kimlik kazandıracağız”

5.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir depreminden en çok etkilenen ilçenin Belediye Başkanı “Kentsel dönüşüm haritamız hazır” dedi.

YASEMİN TOPÇU

Bayraklı… İzmir’in en eski yerleşim yeri, fakat yakın zamanda ilçe statüsüne kavuştu. İlçe sınırlarındaki Smyrna Antik Kenti, İzmir’in 8 bin 500 yıllık tarihine ışık tutuyor. Smyrna Antik Kenti, Anadolu’nun iç bölgelerini deniz ile buluşturan önemli bir liman kenti olarak önemini tarih boyunca korudu. Smyrna, Roma döneminde Ephesos ve Pergamon kentleri ile yarışabilecek nitelikte gelişmiş bir kentti. Roma İmparatorluğuna bağlı kentler için oldukça önemli olan “İmparator adına tapınak yapma hakkı” Smyrna’ya 3 kez verilmiş. Burası 8 bin 500 yıldan fazla süredir insanların yaşam alanı. Smyrna’ydı Bayraklı oldu. Bayraklı, İzmir’de gecekondulaşmanın ilk başladığı yerlerden… İzmir’i vuran 30 Ekim depreminden en fazla da bu ilçe etkilendi.

31 Mart 2018 seçimlerinde Bayraklı Belediye Başkanı seçilen Serdar Sandal, koltuğuna oturur oturmaz, kısa, orta, uzun vadeli projelerini hazırladı, ancak yaşanan deprem öncelikleri değiştirdi. Korkutucu depremde belediyenin tüm imkanlarını vatandaşlar için seferber eden Sandal, “İhtiyacı olan herkesin yardımına koştuk. Sosyal belediyecilik bunu gerektiriyor” diyor.

“Göreve başladığımız günden bu yana bütçe planlamamızı toplumun refahı ve kentin gelişimini esas alan sosyal belediyecilik anlayışımız doğrultusunda oluşturduk” diyen Başkan Serdar Sandal, anlatıyor:
Altyapı sorunlarını giderme adına 2019 ve 2020 yılında önemli çalışmalar yaptık. Geleceğe dönük projeler hazırladık. Yaşanan deprem, sel ve pandemi projelerimizin başlama süresini 6 ila 7 ay geriye attı. Bu süreçte bütün enerjimizi deprem sonrasında yaraları sarmaya harcadık.”

Serdar Sandal, Bayraklı’nın en önemli sorunu ve çözüm önerilerini şöyle anlatıyor:

Kentin ana meselesi kimlik sorunu. Bayraklı sonradan kurulan bir ilçe olduğu için şuan da bile kent kimliğinden söz etmek çok mümkün değil. Vatandaşlarımız sosyal ihtiyaçlarının çoğunu farklı ilçelerden karşılıyor. Bu yüzden birinci önceliğimiz kent kimliğidir. Öncelikle ilçemize bir kimlik kazandırmalıyız.
İlçeye baktığımız zaman meydanımız, sinemamız, alışveriş merkezimiz, tiyatromuz gerekli sosyal faaliyetlerimizi yapabileceğimiz alanımız yok. Kentimiz farklı 3 bölgeden oluşuyor. Entegrasyonumuz yok bununla ilgili projelerimiz hazırlandı bitmek üzere.

Serdar Sandal’a öncelikli hizmetlerini soruyorum, “Kentsel dönüşüm” bunlardan biri diyor ve ekliyor: Kentsel dönüşüm öncelikli hizmetlerimizden bir tanesi. Eğitimle ilgili projelerimiz var. Bu projelerimizin başlangıcında Baysem denilen etkinlik merkezimizi yeniden düzenliyoruz. Türkiye’de ki ilk online eğitimi Baysem öğretmenlerimiz verdi. TVBEK ile örnek olabilecek bir model oluşturduk. Eba programına destek olabilecek şekilde TV35 kanalı ile yürüttüğümüz bir çalışma. Hafta içi her gün 09.00 ile 11.00 arasında gönüllü öğretmenlerimiz canlı ders anlatıyorlar.

Depremzedelerin yanında olduk

Deprem bizi çok etkiledi. Yıkılan binaların büyük bölümü ilçemizin sınırlarında yer alıyordu. Belediyemizin tüm imkanlarını depremzedelerin kullanımına sunduk. Çalışmalarımız devam ediyor. Depremde zarar gören vatandaşlarımızın ihtiyacı olan modeli plan notuna uygun bir şekilde neler yapabileceğimizi vatandaşımıza duyuracağız. Vatandaşlarımızın kesinlikle arsa paylarını ve binalarını satmamalarını öneriyoruz. Çünkü Bayraklı depremden önce kıymet birimi 10 birim ise 2 yıl sonra bu değer en az 50 birim olacaktır. İkinci önemli nokta ise plan notlarını belediyeden görüş almadan evlerinin yapımına, tadilat onarım işlerine girip mağduriyet yaşamalarını istemiyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bayraklı Belediyesi’nin referans olduğu İş Yatırım, Ziraat Yatırım, Vakıf Yatırım’ın finansman sağladığı bir model üzerinde çalışıyoruz. Plan notu gerçekleştiğinde gerekli bütün bilgiyi de vatandaşlarımıza anlatacağız. Vatandaşlarımızın da kararlarını bundan sonra vermelerini öneriyoruz.

Bayraklı, İzmir’de gecekondulaşmanın en yoğun olduğu ilçeler arasında yer alıyor. Başkan, bu sorunun çözümüyle ilgili soruya şöyle cevap veriyor:

Cengizhan, Alpaslan ve Fuat Edip Baksı mahallelerini kapsayan 60 hektarlık kentsel dönüşüm alanında taslak çalışmalarımızı tamamladık. Meslek örgütleri, odalar ve akademisyenlerle yaptığımız çalışmalar sonucu kentsel dönüşümde kooperatif modeli üzerinde yoğunlaştık. Bu konuda önceliğimiz her zaman vatandaş. Önce yoksul insanların; evine ekmek götüremeyen, çocuğunu okutamayan ailelerin sorunlarını düşüneceğiz. Meselenin odağına vatandaşı koyacağız. Plan revizyonunu tamamladıktan sonra, en kısa zamanda mahalle toplantılarına başlayacağız.

“Mağduriyetleri gideriyoruz”

İtirazlar nedeniyle mahkeme süreci devam eden, Adalet ve Manavkuyu mahalleleri arasındaki 80 hektarlık alanın İmar Planı Revizyonu taslağını da hazırladık. Yeni planda, geçmişte sorun yaşayan, mağdur olan vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gideriyoruz. Sorunları çözerken, doğru neyse, ortak akıl neyi öngörüyorsa, hep birlikte onu hayata geçireceğiz. İmar uygulamaları durdurulan Onur-Yamanlar-Postacılar-Nafiz Gürman mahalleleri arasındaki 612 hektarlık alanın imar planı revizyonu için de ihale çalışmalarına başladık.

Çocukların eğitimine destek

Bayraklı'daki dar gelirli ailelerimize ve çocuklarımızın eğitim hayatlarına elimizden geldiğince destek oluyoruz. İstiyoruz ki, Bayraklımızda maddi imkansızlıklar nedeniyle hiçbir çocuğumuz eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalmasın, yatağa aç giren vatandaşımız olmasın. Bu kapsamda dijital altyapısı üzerinde çalıştığımız 'www.birdestek.com' web sitemizi tamamlayarak, güncelleştirme işlemlerini sürdürüyoruz. İlçemizdeki tüm ihtiyaç sahibi yurttaşlarımız, bu uygulamamız hayata geçtiğinde; kayıt, burs başvurusu, kayıt takibi ve kayıt sorgulama gibi işlemleri kolayca yapabilecek.
“El Ver Gönül Al Projesi”

Başkan Sandal’a, sosyal projelerini soruyorum, şu cevabı veriyor:

“Bir Destek” kampanyamızın çatısı altında geliştirdiğimiz ‘El Ver Gönül Al’ projemizle de imkanlarımız dahilinde tüm çocuklarımızın her zaman yanında olmaya, eğitim hayatlarına destek vermeye devam edeceğiz. Bayraklı Belediyesi olarak öğrencilerimizi hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız. Tüm hayırsever yurttaşlarımızı da kampanyalarımıza destek olmaya davet ediyoruz.”

Başkan’ın açıklamalarına göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Altınyol'u yer altına almasıyla birlikte, Smyrna Antik kenti, Bayraklı Sevgi Yolu ve Bayraklı kentsel SİT alanı bütünleşecek. Projede, Bayraklı Belediyesi civarında yaklaşık 150 metrelik bir alan kapalı kesit olarak düşünülüyor. Yanaşma rampalarının olduğu kısımla birlikte toplamda 180 metre olacak. Büyükşehir Belediyemizin ulaşım yatırımları arasında bulunan bu proje ile Bayraklı’yı ikiye bölen İZBAN hattı ve Altınyol’un üzerinde, yayalar için bir köprü yapılması planlanıyor. Sevgi Yolu’na kadar uzanacak köprü, Bayraklı sahili ile Eski Smyrna Kenti arasındaki engelleri ortadan kaldıracak. Kentin dokusunu, doğa, tarih ve kültürel miras ile bütünleştirecek olan köprünün üzerinde oturma terasları, çok sayıda bitki ve kent tarihini yansıtacak heykeller yer alacak. Sahilden gelen ziyaretçiler, bu köprüyü kullanarak, önce Sevgi Yolu’na, ardından Eski Smyrna’ya kolayca ulaşabilecek.

Sevgi Yolu ve bu yolun yan akslarını, Eski Smyrna Antik Kenti ile bütünlüklü olarak yeniden düzenleyeceğiz. Bu amaçla sokaklar, zemin taşlarından lambalarına, tentelerinden tabelalarına, ağaçlandırmadan havuzlarına, temalı banklarından heykellerine kadar özel olarak tasarlanacak. Ayrıca tescilli yapıların dış cephe yenilemeleri yapılacak ve Sevgi Yolu, Eski Smyrna Antik Kenti’ne doğru uzanırken tarihle halkı bütünleştirecek. İZBAN durağının duvarlarını süsleyecek rölyeflerle Sevgi Yolu sürekli yaşayan bir sanat sokağı haline dönüşecek.

Smyrna Kent Müzesi ve meydan projesi

Başkan anlatmaya devam ediyor; “En önemli tarihi değerimiz Eski Smyrna Antik Kenti’ni daha etkin tanıtacağız. Bu amaçla, Bayraklı’nın yeni kent kimliğinin simgelerinden biri olacak Smyrna Meydanı ve Smyrna Kent Müzesi projesini hazırlıyoruz. Oluşturulacak alanda turist bilgilendirme ve güvenlik ofisleri, otopark, kafeterya, hediyelik eşya stantları, oturma alanları, havuzlar ve küçük bir amfi tiyatro olacak. Ayrıca Kültür Bakanlığı ile ortak çalışılarak bir müzenin yapılması sağlanacak. Böylece meydanımız, hem yerli ve yabancı turistlerin gezdiği bir yer hem de kentlinin yaşam merkezi haline dönüşecek.”

Laka dereleri cazibe merkezi olacak

“İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Bornova ve Laka derelerini çevrelerinde birçok sosyal tesisin bulunduğu, içinde teknelerin dolaştığı bir cazibe merkezine dönüştüreceğiz. Bu sayede dünyanın birçok yerinden kruvaziyer gemilerle gelen turistler, küçük teknelerle Smyrna Meydanı'na gelip oradan 5 bin yıllık Smyrna höyüğünü ziyaret edebilecek.”

'Dünya Çocuk ve Gençlik Köyü'

“Doğançay Mahallemizde bulunan ve mülkiyeti bize ait toplam 186 bin metrekarelik doğa harikası gölet ve çevresine 'Dünya Çocuk ve Gençlik Köyünü' kuracağız. Büyükşehir Belediyemiz ile kendi ekiplerimizin proje çalışmaları sürüyor.

Haşim İşcan’ı marka yapacağız.

Haşim İşcan Caddesi’ni sevgi yoluna dönüştürerek, cazibe merkezi haline getirmek, marka yapmak gibi bir düşüncemiz var. Bu amaçla esnafımız ve apartman yöneticilerimizle buluşup onların görüşlerini aldık. Yapmak istediklerimizi anlattık. Caddenin araç trafiğine kapatılması ile ilgili proje tasarımını da hazırladık. Halkımız onay verirse, Haşim İşcan Caddesi’ni trafiğe kapatacağız.”

“Bayraklı’ya yakışacak”

“Mansuroğlu Mahallemizde yeni bir cazibe merkezi yaratıyoruz. Zeki Müren Parkı’nın çevresindeki bölgede (Lider Centrio civarı) daha nitelikli ve modern mekanların yer aldığı güzel bir konsept oluşturacağız. Bu bölge, kafe ve restoranlarıyla, yol ve kaldırım düzenlemeleriyle, yeşil alanlarıyla, Bayraklı’nın yeni buluşma noktası olacak.”

Sosyal belediyecilik

“Sosyal belediyecilik projelerimiz kapsamında, hem Bayraklı'da yaşayan dar gelirli yurttaşlarımızı rahatlatacak hem de ilçe esnafımıza can suyu olacak “Bayraklı Kart” uygulamasını hayata geçiriyoruz. Buna göre, ihtiyaç sahibi ailelere ‘Bayraklı Kart’ dağıtacağız ve bu karta para yükleyeceğiz. Yurttaşlarımız, tıpkı kredi kartı kullanır gibi bu kart ile ev ihtiyaçlarını karşılayabilecek. İlçe esnafımıza da destek olabilmek amacıyla, ‘Bayraklı Kart’ sadece ilçemizde iş yeri bulunan küçük ve orta ölçekli esnaftan yapılan alışverişlerde geçerli olacak; zincir mağazalarda kullanılamayacak.”

Kültür merkezleri

“Postacılar Mahallesi’ndeki Kültür Merkezimizi de kısa süre içinde tamamlayarak hizmete açacağız. Halkımızın ihtiyaçlarına göre düzenlediğimiz kültür merkezinin bodrum katında gıda bankamız faaliyet gösterecek. 3 katlı kültür merkezimizin zemin katında kreşimiz, üst katında semt merkezimiz olacak. En üst katta da düğün salonumuz bulunacak.

Mansuroğlu Mahallesi’nde, Nene Hatun Kız Misafirhanesi’nin önündeki 2 bin 500 metrekarelik alanda kuracağımız çok katlı yapı ile bölgenin hem pazar yeri hem de otopark ihtiyacını karşılayacağız. İzmir Büyükşehir Belediyemiz tarafından hazırlıkları tamamlanan proje şu anda ihale aşamasında.

Körfez ve Soğukkuyu mahallelerinde içinde salonlar, eğitim merkezleri, sosyalleşme alanları ve aynı zamanda da birer kreşin bulunacağı kültür merkezleri inşa edeceğiz.

Bayraklı’nın istihdam ve genç işsizlik sorunu çözmek için bu merkezlerde çeşitli eğitimler ve kurslar düzenleyeceğiz. Tüm diğer paydaşlarla ortak hareket etmeye özen göstereceğiz. Bir ayağımız iş dünyasında olurken bir diğer ayağımız meslek edindirme merkezlerinde ve eğitimlerde olacak. Doğru alanda doğru kurslar açacağız, hızlı istihdamı sağlayacağız. Kadınlar önceliğimiz olacak.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye’de ekonomik kriz ve yoksulluğun boyutları icra dosyalarına yansıdı. Ocak ayından bugüne 2 milyonun üzerinde yeni icra evrakı açılırken icralık dosya sayısı 21 ...

Atatürk Heykellerine saldırılar artarken, art arda yenilenen sivil ve askeri yönetmelikler ve yönergelerle, çıkarılan Danıştay kararları, ülke gündeminin en başına “Ne...

Yazarlar