Facebook ta paylaştweet le

İşte “yeni” pandemi düzeni!..

5.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye bir yandan Coronavirüsüyle mücadelesini sürdürürken bir taraftan da normalleşme adımlarını atmaya başladı. Bu normalleşmenin en önemli göstergelerinden birini okulların açılması, diğerini de Kasım ayının ortasından beri kapalı olan restoran, lokanta, kafe ve kahvehanelerin çalışmaya başlaması oluşturuyor. Sabah 7.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında açık olacak bu mekanlar yüzde 50 kapasiteyle müşteri kabul ediyor.

Yeni normalleşme döneminin ardından vaka sayılarında yeniden artış görülmeye başlandı. Günlük vaka sayısı 12 bine dayandı. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, salgında sert bir dalgayla her karşı karşıya kalınabileceği uyarısında bulundu.

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine "Risk Gruplarına Göre Alınacak Tedbirler" konulu genelge gönderdi. Genelgede sokağa çıkma yasağı, yüz yüze eğitim, restoran ve kafelerle ilgili detaylar tek tek belirlendi.
Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde hazırlanan Genelge’de yeni düzen şöyle açıklandı:

*Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından tespit edilen kriterlere göre iller 4 ayrı risk grubuna (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) ayrılarak salgınla mücadeledeki tedbir seviyeleri risk gruplarına göre belirlenecektir. Yeni bir karar alınıncaya kadar ise illerimizin risk grupları aşağıdaki şekilde belirlenmiştir;

*Düşük Risk Grubunda Yer Alan İller; Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak, Van. (14 İl)

*Orta Risk Grubunda Yer Alan İller; Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat. (28 İl)

*Yüksek Risk Grubunda Yer Alan İller; Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak. (22 İl)

*Çok Yüksek Risk Grubunda Yer Alan İller; Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon. (17 İl)

Sokak kısıtlaması değişmiyor

Genelgeye göre, il bazında alınması gereken tedbirler ile uyulacak kurallar, risk gruplarına göre belirlenirken, ilin hangi risk grubunda bulunduğuna göre Vali tarafından Hıfzıssıhha Kurul kararlarının alınması ve 02.03.2021 tarihinden itibaren uygulamaya geçirilmesi sağlanacak.

Ayrıca, risk gruplarına göre uygulaması değişkenlik gösterecek olan sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında 30.11.2020 tarih ve 20076 sayılı Bakanlık Genelgesiyle belirlenen “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde” yer alan istisna/muafiyetler (sonraki Genelgelerle yapılan eklemeler dahil şekilde) ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilecek.

Buna göre, sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında;
Hafta içi günlerde 21.00-05.00 saatleri arasında tüm Türkiye'de sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Hafta sonlarında ise düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içinde olduğu gibi 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacak.

Öte yandan, yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma 21.00-Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla Cumartesi 21.00'den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00'de bitecek şekilde uygulanacak olup bu illerde Cumartesi günleri 05.00-21.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak.

Yaş kısıtlaması

Genelgeye göre, düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş altı genç ve çocukların sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı. Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerde; 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşların için getirilen sokağa çıkma süreleri 3 saatten 4 saate yükseltilecek olup 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 10.00-14.00 saatleri arasında, 20 yaş altı çocuklar ve gençler ise 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

Yüz yüze eğitim

Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerde; Milli Eğitim Bakanlığınca yüz yüze eğitim/sınav yapması uygun görülen eğitim kurumlarının öğrenci/öğretmen/çalışanlarının durumlarını eğitim kurumlarınca verilecek kurum adresi ile çalışma/ders programını ihtiva eden belge ile belgelendirmeleri şartıyla, güzergah ve ilgili saatlerle sınırlı olacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.
Vakalar artıyor

2 Mart’ta başlatılan yeni normalleşme döneminin ilk gününde vaka sayısı yüzde 20 artarak haftalar sonra yeniden 10 binin üzerine çıktı. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı Covid-19 tablosuna göre, 2 Mart’ta tam 11 bin 837 kişi Kovid-19’a yakalandı. Böylece son 54 günün en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldı. 4 Mart tarihinde ise vaka sayısı 11 bin 322 oldu. Son 24 saatte ise 68 kişi hayatını kaybetti.

Vaka sayısında yeniden ocak ayı başındaki tabloya dönüldüğünü belirten uzmanlar, Sağlık Bakanlığı’nın “İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı” haritasına göre, vakaların ülke nüfusunun yüzde 78’ini oluşturan 59 ilde arttığını ifade ediyor. Uzmanlar ayrıca, günlük vaka sayılarındaki hızlı artışa da dikkat çekiyor.
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, salgında sert bir dalgayla her karşı karşıya kalınabileceği uyarısında bulundu. Şebnem Korur Fincancı, vaka artışı nedeniyle önlem alınması gereken bir süreçte normalleşme adımlarının atılmasının doğru olmadığını vurguladı. Vaka sayılarında son haftalarda ciddi bir yükselme eğiliminin olduğuna işaret eden Fincancı, “Özellikle de test sayısındaki düşüşle beraber vaka sayılarının tam tersi oranda arttığını gördük. Bu koşullar devam ederse ve bir önlem alınmazsa çok daha sert bir dalgayla karşı karşıya kalacağız” uyarısında bulundu.

*******

“ALINAN KARARLAR, BİLİMSELLİKTEN VE TOPLUM SAĞLIĞINDAN UZAKTIR”

Lütfi Çamlı (İzmir Tabip Odası Başkanı) –Türkiye “yerinde karar” dönemi ile pandemi tedbirlerinde yeni bir aşamaya geçtiğini duyurdu. Buradaki karar verme kriterinin illerin, vaka sayılarının baz alındığını görüyoruz. Bu vaka sayılarına göre iller; düşük, orta, yüksek ve çok yüksek diye bölündü. Bizim bu gruplandırma şekline bir itirazımız olmuştu. Çünkü bu kesinlikle yeterli bir karar alma süreci değil, çünkü vaka sayısı yaptığınız test sayısına şekillenen durumdur. Test sayıları ne kadar yüksek olursa, vaka sayıları da o kadar yüksek olur. Test sayıları ne kadar az olursa, vaka sayıları da o kadar düşük olur. Siz bir ildeki vaka sayısını açıklarken o ildeki test sayısını, nüfusa orantılı test sayı oranını, test pozitiflik oranını söylemeniz gerekiyor. Vaka sayıları düşük çıkan illerde, acaba test sayıları yeterince yapılmadığı için mi vaka sayıları düşük çıkıyor? Bunun araştırmasının yapılması gerekiyor. Türkiye’de Aralık ayında 200 binlere yakın olan günlük test sayısı şu an 20 binlere düşmüş durumdadır.

İzmir odaklı baktığımızda ise; Aralık ayında İzmir’de günlük 15 binlere yakın bir test yapılırken; bugün bu aranın yüzde 30’lara düştüğü bilgisini alıyoruz. Bu kadar az test sayısı ile bu şekilde bir gruplandırma yapmak ve buna göre karar almak doğru bir yöntem değildir. Mutlaka test sayısı ve test pozitifliği verilerinin açıklanması gerekmektedir. Bu yeni normal ya da yeni açılım sürecine il bazında vaka sayıları baz alınarak karar verildi. Fakat Türkiye genelinde 5 binlere düşen vaka sayısı 12 binlere yükseldi. Dolayısıyla bu kararlar Türkiye’de vaka sayıları artarken alınmış oldu. İzmir örneğini ele alacak olursak; İzmir, gruplandırmaya göre, “yüksek riskli” olarak görülürken öte yandan da vaka sayıları kontrol altına alınmış olarak görünmüyor. Buna rağmen İzmir’de de tedbirlerde gevşeme yaşıyoruz.

Bakan Koca’dan “varyant virüs” açıklaması

Alınan bu kararların “bilimsellikle” ilgisi yoktur. Sahadan alınan verilerin toplum sağlığı düşünülerek alındığını düşünmekte çok zorluk çekiyorum. Görünen o ki bu kararlar daha çok, ekonomik kaygılarla alınmış olarak görünmektedir. Alınan bu esneme kararlarından sonra Türkiye’de vaka artışı yaşandığını zaten görüyoruz. İzmir’de geçtiğimiz haftalarda yapılan birtakım “kapalı salon” toplantıları sebebiyle 1 haftada yüzde 25’lik vaka sayısı artışı yaşandı.

Bizzat Sağlık Bakanımız tarafından açıklanan “varyant virüs” konusu ve Bakan Koca’nın bu varyantın tehlikesine işaret ederek, bu virüsün bulaşının daha yüksek olduğunu ve 70 ilde görüldüğünü belirtirken, daha dikkatli olunmasını istediği açıklamaları var. Vaka sayılarının artışında bu varyant virüsün ne kadar etkili olduğunu bilmemekle beraber, 2 doz aşılama yaptığımız vatandaş oranımız yüzde 3’lere anca ulaşmış durumda. Önemli bilim insanlarımızın Nisan ayında “yeniden” pik yaşama ihtimalimizin olduğu açıklamaları var. Nitekim biz bu senaryoyu geçtiğimiz yıl “Turizm” sebebiyle aldığımız esneme adımından sonra Sonbahar aylarındaki pikle karşılığını kötü bir şekilde gördük. Dolayısıyla tüm bu durumlar ışığında alınan bu esneme kararlarının bilimsel karardan çok uzak, ekonomik kaygılar sebebiyle alındığı ortadadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye’de ekonomik kriz ve yoksulluğun boyutları icra dosyalarına yansıdı. Ocak ayından bugüne 2 milyonun üzerinde yeni icra evrakı açılırken icralık dosya sayısı 21 ...

Atatürk Heykellerine saldırılar artarken, art arda yenilenen sivil ve askeri yönetmelikler ve yönergelerle, çıkarılan Danıştay kararları, ülke gündeminin en başına “Ne...

Yazarlar