Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Arslan: “Her makam, Anayasa Mahkemesi kararlarına uymakla yükümlüdür!”

12.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Adalet Bakanı ve yüksek yargı organları başkanlarının katıldığı toplantıda Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yüksek Mahkeme kararlarının uygulanmamasının anayasayı tamamen anlamsız ve işlevsiz hale getirebileceği uyarısında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bir gün sonra “yeni anayasa” çağrısı yaptı.

Siyasi davalarda Anayasa Mahkemesi (AYM) kararlarının uygulanması noktasında yerel mahkemelerin ayak diremesi üzerine Yüksek Mahkeme'den uyarı niteliğinde açıklama geldi. Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, kararların uygulanmamasının anayasayı tamamen işlevsiz ve anlamsız hâle getireceğini söyledi. Arslan "Anayasa hükümleri yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını bağlayan üstün hukuk kurallarıdır" dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, “jet hızı ile Anayasa Mahkemesi Üyeliğine getirilen” İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’ın yemin töreninde, özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve İçişleri Bakanı Soylu’nun “Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmayabileceği” şeklindeki açıklamalarına, yerel mahkemelerin “Anayasa Mahkemesi’nin ‘hak ihlali’ kararlarının uygulamamalarına karşı” son derece önemli ve sert bir konuşma yaptı.

Enis Berberoğlu, Selahattin Demirtaş, Osman Kavala hakkında Anayasa Mahkemesi kararlarının türlü bahanelerle uygulanmadığı, AKP iktidarının “Yeni Anayasa hazırlıkları yaptığı, Seçim ve Siyasi Partiler kanunlarında değişiklik yapacağı ve ‘Adalet reformu’ vaat ettiği bir süreçte” Zühtü Arslan’ın yaptığı bu konuşma ülkede büyük bir yankı yaptı.

Bu konuşma Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muharrem Akkaya, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun önünde yapıldı.

Zühtü Arslan şunları söyledi:

*Anayasa’nın ve kanunun açık hükümleri karşısında idari ve yargısal makamlar, Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamakla yükümlüdür. Bu mutlak yükümlülük esasen Anayasanın öngördüğü hukuk düzeninin ve hukuk devleti olmanın bir gereğidir.

*Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcılığı ve buna bağlı olarak uygulanma zorunluluğu, anayasal hak ve özgürlüklerin korunmasının da bir güvencesidir.

*Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmaması anayasayı tamamen anlamsız ve işlevsiz hale getirebilir.

*Anayasa’nın anlamsız hale geldiği, bireylerin ve toplumun, hukuka ve devlete olan güveninin sarsıldığı yerde ise bizleri bir arada tutan değerleri koruma imkanı kalmayacaktır.

Yerel mahkeme, Anayasa Mahkemesi'nin CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'na ilişkin ancak ikinci hak ihlali kararına uyulurken, HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala kararları ise yerine getirilmiş değil. AYM kararına rağmen Berberoğlu, milletvekili olarak Meclis’e, başkanın açıklamalarından sonra döne bildi, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala ise halen cezaevinde bulunuyor.

Şentop, eleştirmişti

Kamuoyunda MİT TIR’ları davası olarak bilinen yargılamada CHP İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu’nun “hak ihlaline” uğradığına hükmeden Anayasa Mahkemesi’nin kararın bir örneğini TBMM, Adalet Bakanlığı ve HSYK’ya göndermesi tartışma yaratmıştı. Kararının Resmi Gazete’de yayınlandığı 3 Şubat günü TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CNN Türk televizyonunda katıldığı özel yayında yüksek mahkemeyi ‘‘yetki aşımı’’ ile eleştirdi.

Şentop, “Anayasa Mahkemesi diyor ki ‘Mahkemelerin uyması konusundaki hususlarda bütün kamu gruplarına görevler düşmektedir.’ Ama AYM’nin iki yetkisi var kanuna göre. Bir, ihlalin tespiti; iki, nasıl giderileceğini söylemesidir. Ama bundan hareketle bütün devlet kurumlarına bütün kamu gruplarına anayasada hukuk kurallarına uyması konusunda mahkemeyi ikaz etmesi ne gerekiyorsa yapması gibi bir hüküm yok. Burada AYM, hüküm kısmında ‘TBMM şunu yapmalıdır’ diye bir karar vermiş değil. Burada AYM tabiri caizse bir çağrı, bir bildiri yapıyor. Bu AYM’nin görev ve yetkileri arasında yok. Öğüt vermesi açıkça yetki aşımıdır. Kararın siyasi bildiriye dönüşmesidir. Bugün yarın AYM’ye bir yazı göndereceğiz” dedi.

Berberoğlu hakkında yeni fezleke

Anayasa Mahkemesi’nin kararın uygulanmasında ısrarcı bu tutumuna rağmen dün yeniden yargılama kararı alan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Adalet Bakanlığı’na Berberoğlu’nun dokunulmazlığının yeniden kaldırılması için yeni bir fezleke gönderdi.

Erdoğan’dan “yeni anayasa” çağrısı

Muhalefetin “otoriterliği daha da artıracağı” yönünde endişe beyan ettiği “yeni anayasa” tartışmalarına ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bir çağrı daha geldi. Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, “Çağrıda bulunuyorum, gelin yeni anayasa tekliflerimizi yıl içinde hazırlamaya başlayalım ve tartışalım. Kimseyi dışarıda bırakmadan bunları milletimizle paylaşalım” dedi.

*******

ZÜHTÜ ARSLAN KİMDİR?

Prof. Dr. Zühtü Arslan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek lisansını ve doktorasını 1991 ve 1996 yıllarında İngiltere'de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. 2002 yılında Doçent, 2007 yılında da Profesör olan Arslan, Polis Akademisi Başkanı olarak görev yaptı. 57 yaşındaki (1 Ocak 1964’te Sorgun’da doğdu) Prof. Dr. Arslan, evli ve 4 çocuk babası.

Arslan’ın insan hakları, anayasa hukuku, hukuk-siyaset ilişkisi ve siyaset felsefesi gibi alanlarda çeşitli ulusal ve uluslararası akademik dergilerde yayınlanan makaleleri ve “Anayasa Teorisi” başlıklı bir kitabı bulunuyor.

TBMM’in “Parlamento Tarihi projesinde ‘1957-1960 döneminden’ sorumlu yazar olarak görev yapan Zühtü Arslan, TESEV’in “Türkiye'de Güvenlik Sektörü Almanak / 2005” projesinde “Hükümet” bölümünün “sorumlu yazarı” idi. Emekli olan Haşim Kılıç’ın yerine 10 Şubat 2015 tarihinde Anayasa Mahkemesi başkanı seçildi.


“HUKUK DEVLETİNDEN UZAK BİR YAPI; ‘KARANLIĞI’ GETİRİR”

Yekta Güngör Özden (Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı) –Anayasa, hukuk devletinin en sağlıklı güvencesidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Atatürk’ümüz tarafından kuruluşundan beri hukuka bağlılığı ve saygısı örnek bir düzeyde olmuştur. Ancak demokrasiye geçişten sonra, siyasi çalkantılar içinde kimi siyasi partilerin bağnazlığı ve tutuculuğu, kimi siyasal kuruluşların cumhuriyeti özünden ayırma çabaları bize, sıkıntılar yaratmıştır. O bakımdan hukuk devletinin niteliğini bozucu girişimlerin her zaman karşısında olduğumuz gerçeği göz önüne alınmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti amaçladığı sonuçlara erişmek ve gelişimini tamamlayabilmek adına çok çabalar sarf etmiş, büyük sıkıntılar çekmiştir.

Atatürk’ün attığı sağlam temel üzerinde olan bu yapı; her türlü gericilik, siyasal bağnazlık girişimlerine karşın kendi varlığını korumuştur. Bundan sonra da, yine Atatürk’ümüzün de dediği gibi, “Sonsuza değin, bağımsız bir yapıyla varlığını sürdürecektir.” Bizi sıkıntıya düşüren nedenlerin başında hukuk devleti niteliğini bozucu girişim ve kalkışmalar gelmektedir. Siyasal yapının içerisinde iktidar partisinin izlediği yol, Atatürk’ün devrimlerine uygun onu geliştirecek daha güncel, yararlı ve etkili bir hale getirecek çalışmalardan çok uzaktır. Günümüz iktidarının tutuculuğu ve kendi anlayışları doğrultusunda gerici anlayışları uygulama çabaları hepimizi düşündürmektedir. Yapılması gereken; gerçekten hukuk devleti niteliğine uygun kararların alınması ve uygulamaların hayata geçirilmesidir. O bakımdan hepimize birtakım görevler düşmektedir. Türkiye’nin siyasal çalkantılar içerisinde bocalamasını önlemek adına günümüz iktidarının hukuk devleti niteliklerinden uzak uygulamalarına karşı çıkmalı, şimdi yeni bir anayasa diyerek ortaya koyduğu süreç bana göre; “kişisel” amaçlar taşıyan bu değişikliğin karşısında demokratik olarak durmamız yapılacaksa; hukuk devletine uygun olarak yapılmasını sağlamamız gerekmektedir.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın Türkiye’nin hukuk devleti niteliğini daha ileri bir topluma getirme yönündeki çalışma ve açıklamalarını, ben de yerinde buluyor ve destekliyorum. Kendisini de bu girişimlerinden dolayı kutluyorum. Hukuk devletinden uzak olarak kurulan bir yapı bize karanlık getirir. O bakımdan Anayasa Mahkemesi de mevcut iktidarın hukuk alanında bıraktığı olumsuz yöntemlerden etkilenmiş olacak ki; hukuk devleti niteliğine vurgu yapmakta ve onu daha da geliştirmesi yönünde çalışmalara imza atmaya çalışmaktadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bir taraftan Türkiye ile istikşafi görüşmeleri sürdürürken, tansiyonu da yüksek tutmaya çalışan Komşu, son olarak Ege’nin uluslararası sularında bilimsel ve teknik ara...

Türkiye'de yaşanan ekonomik krize, Pandemi yasak ve kısıtlamaları da eklenince vatandaşlar, esnaf, çiftçi, şirketler “maddi olarak” zor duruma düştü. 2020’de “şirket i...

Cumhur İttifakı, son günlerde muhalefete yönelik eleştirilerini sertleştirdi. Uzmanlara göre muhalefete yönelik artan baskı, kullanılan sert dil, iktidar partilerinin ...

İNG Global İcra Kurulu Üyesi ve Pazar Liderleri Bölge Başkanı Abay “Pandemi insanlık için derslerle dolu. Bir yandan da fırsat aslında. Eskiden ‘Olmaz’ dediğimiz çok ş...

Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçları nedeniyle mağdur olan çiftçiler dördüncü defa Ankara’da eylem yaptı. Eylem için Türkiye’nin değişik illerinden Ankar...

Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçları nedeniyle mağdur olan çiftçiler dördüncü defa Ankara’da eylem yaptı. Eylem için Türkiye’nin değişik illerinden Ankar...

ABD Doları, 2020’de Covid-19 salgını ile birlikte, küresel piyasalarda düşme eğilimine girerek 2018 seviyelerine gerilerken, Türkiye’de tarihi zirveleri görmüştü. Bu s...

Yazarlar
Website Security Test