Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Atlas Mutuel Sigorta için “İzmir”; maliyet avantajı!

12.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Genel Müdür Murat Polat, “sigorta alanında Türkiye’nin hangi konumda olduğuna ve İzmir sermayesiyle kurulan şirketin durumuna ve geleceğine dair” GÖZLEM’in sorularını yanıtladı. İşte sorularımız ve Polat’ın yanıtları…

MEHMET KOCABIYIK


Atlas Mutuel Sigorta Genel Müdürü Murat Polat sigorta sektörünü geliştirmenin yolu olarak “Kooperatif” yönteminin önemine değinerek, “Kooperatif şirketler kâr amacı gütmezler. Kooperatif sigorta şirketi olarak amacımız; kârımızı primimize yansıtarak, daha düşük maliyetle, üyelerine, ortaklarına hizmet sunmaktır. Anonim şirketler ise kâr amaçlı kurulurlar ve kârlarını sermaye sahiplerine dağıtmak zorundadırlar. Dünyada sigortacılığın geliştiği ülkelerin tarihine baktığımızda ‘kooperatifçilik’ anlayışını görüyoruz. Bizim de ülke olarak bu yöntemi benimsememizin iyi olacağı düşüncesindeyim.” dedi.

Atlas Mutuel Sigorta, Genel Müdürlüğü İzmir olarak belirlenmiş tek sigorta şirketi. Şirketin kuruluşundan bugüne geldiği nokta ve yaşadığı zorluklardan özetle bahsedebilir misiniz?

Sigorta şirketimizin İzmir’de kurulmasının 3 sebebi var. Birincisi şirketimizi kurduğumuzda bütün sigorta şirketlerinin merkezi İstanbul idi. Biz yeni kurulan bir şirket olarak İstanbul’daki 39 sigorta şirketiyle rekabet etmek yerine farklı bir bölgede kurulalım ve o bölgenin gücüyle, şirketimizi daha güçlü başlatalım hedefiyle yola çıktık. Diğer taraftan sigorta sektöründeki üretimin büyük bir kısmını acentelerimiz yapıyor. Sigorta şirketleri son yıllarda bölge müdürlüklerinin yapısını değiştirmeye başladı. Geçmiş dönemde bölge müdürlükleri küçük bir genel müdürlük gibi çalışırken yani hasar, tahsilat, teknik departmanları varken şu andaki bölge müdürlükleri, satış ofisine dönüştü. Bu da sigortalıların hizmeti İstanbul’dan almalarına sebep oldu. Bundan ötürü de İstanbul dışındaki acenteler hizmete biraz daha uzak kaldılar.
Bizim İzmir’de olmamız, özellikle İzmir’deki acentelerin daha yakından hizmet almalarını sağladı. İkinci neden olarak da; bizim kurucu ortaklarımızın büyük bir bölümü İzmir’dedir ve bu şirket İzmir’in sermayesiyle kurulmuştur. Üçüncü nedeni ise maliyetler… İstanbul’un tüm genel gider maliyetleri İzmir’e kıyasla çok daha yüksek. Yeni başlamış bir şirketin genel giderleri çok önemli olduğu için sigorta şirketimizi İzmir’de açmak bize de büyük bir avantaj sağladı.

Pandemi sektörünüzü nasıl etkiledi?

Pandemi süreci tabi ki tüm sektörleri etkiledi. Mart ayından itibaren gelen yasaklarla hareketimiz kısıtlandı. Bizim de çalışanlarımızın büyük bir kısmı evden çalışma takvimine geçti. Bu süreçte birçok sektörün ekonomik ve ticari olarak etkilenmesiyle birlikte bunun sigorta şirketlerine de yansımaları oldu. Sigorta sektöründe de üretimin düşmesiyle birlikte geçtiğimiz yıla kıyasla bir küçülme yaşandı.
Kapanma dönemlerinde üretimin düşmesiyle birlikte “hasar frekansları” da düştü. Çünkü trafikte dolaşan araç sayısının düşmesi ile hasarlar ve hasar prim oranları da düştü. Bu durum da sigorta şirketlerine olumlu etki yaptı. Bu süreç içerisinde hemen hemen bütün sigorta şirketleri fiyatlarını düşürdü, vadelerini uzattı. Zor durumda olan sigortalılar için poliçeleri iptal etmek yerine ek süre verdik. Bu dönemde insanların hasar ödemelerine daha hızlı ihtiyaçları olduğu için ödemeleri çok daha hızlı vermeye gayret ettik.

3 aylık kapanma dönemi sonrasında Haziran ayı ile birlikte hasar tarafı normale dönmeye başladı ve bir önceki yılın ortalamalarını yakaladı. Ancak prim artışı tarafında hâlâ, Aralık ayı sonuna kadar özellikle kasko ve trafik branşında geçen seneki primleri anca yakalayabildi. Fakat 2021 yılında bu rakamları geçeceğimize inanıyoruz.

Yaşanan pandemi sürecinin insanları bir nebze daha sigortalanma dürtüsüne iteceğini düşünüyor musunuz?

İnsanların gelirlerinin azalması ve diğer sektörlerin yaşadığı zorluklar elbette ki sigorta şirketlerini de etkiliyor. Fakat bu süreçte sigorta şirketleri bu tablodan etkilenecek son sektörlerden birisidir. Ekonomik kriz dönemlerinde diğer sektörlere kıyasla sigorta şirketleri daha az sorun yaşayan sektör konumunda bulunuyor. Bunun nedeni olarak da sigorta şirketlerinin çok geniş bir yelpazeye hizmet veriyor olmalarını gösterebiliriz.

Ekonomik krizlerin olduğu dönemde sigorta tarafındaki fiyat artışları çok yapılmadığından dolayı ve bu dönemde de enflasyonun yüksek olması hasar maliyetlerini yükseltiyor. Ama sizin fiyat tarafındaki artışlarınızı siz yükseltemiyorsunuz. Bu sebeple yapmış olduğunuz işin zarara dönme olasılığı artıyor. Ancak belirttiğim gibi hizmet ettiğimiz yelpazenin çok geniş olması bizi bu konuda biraz daha rahat atlatabiliyor.

Pandemi döneminde insanlar özellikle sağlık sigortası konusunda daha duyarlı hale geldiler. Örneğin; bu dönemde yaptığımız sağlık sigortası sayısında bir artış gözlendi. İnsanlar sağlığın çok daha önemli olduğunu anladılar. Sağlık sigortası dışında; kasko, trafik vb. diğer branşlarda da büyük bir problem yaşamadık. Şirketin büyümesi bir önceki yıl yüzde20 iken bu yıl yüzde 10 düzeylerinde gerçekleşti. O açıdan baktığımızda büyümeyi sürdürmüş olmamız mutluluk verici bir gelişmedir.

Sigortalamanın kapsamının oldukça geniş bir yelpazeyi kapsadığını biliyoruz. Sizin çok önemli diyebileceğiniz bazı başlıklar var mı, sigorta yaptırmak neden önemli?

Bu süreçte sigortalanma dürtüsüne bakmadan önce, Türkiye’nin sigorta sektöründeki durumu ile gelişmiş ülkelerin durumundaki farklılığa değinmemiz gerekiyor. Türkiye’deki sigortalanma oranı veya ortalama primlere baktığımız zaman, örneğin Avrupa bizden kişi başı sigorta priminde 10 kat daha büyük. Bu hem Türkiye’deki sigorta fiyatlarının hem daha düşük olması hem de sigortalanan vatandaş sayımızın az olmasından kaynaklanıyor. Türkiye’de sigorta sektörü hala yeterli hale gelmiş durumda değil. Gelişmiş ülkelerde ise bu durum kendi doyumlarına ulaşmasından ötürü başka ülkelerde faaliyet gösterme düzenine geçmiş. Türkiye’deki bu açığı gören gelişmiş ülkelerin sigorta şirketleri ülkemize de bu konuda yatırımlar yaptılar.

Sigortanın amacı herhangi bir risk gerçekleştiği zaman sizin mal varlığınızı korumaktır. Risk gerçekleşmediğinde genellikle biz bunun farkına pek varamayız. Yakın zamanda ciddi sıkıntılar yaşadığımız, can kayıpları yaşadığımız İzmir Depremi’ni yaşadık. Deprem sonrasında DASK Poliçesi’nin önemi anlaşıldı ve insanlar poliçelerini yaptırmaya başladılar. Fakat ne yazık ki biraz iş işten geçtikten sonra sigortalanmaya önem veriyoruz. Benim bu noktada önerim; insanlar “mal varlıklarını” sigortalatmalıdırlar. İnsanların bu noktada bilmesi gereken sigortalanmanın sadece bir yıkımı değil deprem sebebiyle oluşan diğer sorunların da tazminatı sağlanır.

Yıllardır biriktirerek ortaya çıkardığınız varlıklar, belki de hiç risk yaşamadan sürecek ama risk her zaman vardır. Bu sebeple özellikle şu sigorta önemlidir demek yerine tüm sigortaların yapılmasının önemini algılamalı ve ona göre davranmalıyız.

2021 yılının nasıl geçeceğini düşünüyorsunuz ve gelecek hedefleriniz nelerdir?

Atlas Mutuel Sigorta 3 yıllık genç, büyümesini sürdüren bir şirkettir. 2021 yılının 2020’ye kıyasla daha iyi geçeceği düşüncesindeyim. Pandemi döneminde nasıl çalışacağımıza alıştığımız bir dönem geçirdik. Türkiye’deki ekonomik veriler bir nebze iyiye doğru gidiyor ve dilerim bu iyiye gidiş sürecektir. Gelecek hedefimiz; pazar payımızı arttırarak, belli bir konuma getirip şirketimizi yavaş yavaş büyütmek ve söz sahibi olan bir konuma getirmektir.

Kooperatif sigorta şirketleri…

Atlas Mutuel Sigorta bir kooperatif şirketi olarak 2015 yılında kuruldu. 2017 Kasım ayı sonunda da faaliyetine başladı. Kooperatif sigortacılığı ülkemizde daha yeni başlayan bir yöntem. Avrupa’ya ya da sigorta konusunda gelişmiş ülkelere baktığımızda ise bu yöntemin 100 yıllık bir tarihi olduğunu görüyoruz. ABD’de 2 binin üzerinde, Almanya’da 1800’ün üzerinde vb… kooperatif sigortacılığı yapan şirket bulunuyor. Türkiye’de sigortacılık yapan yabancı firmalara baktığımızda onların da birçoğunun kooperatif olarak çalıştığını göreceksiniz. Ancak Türkiye’ye yaptıkları yatırımlarında şirketleri anonim olarak kuruyorlar. Dünyada sigorta şirketlerinin yüzde 25’inin kooperatifçilikle yürütüldüğünü görüyoruz. Ülkemizdeki sigorta alanındaki eksiğin kooperatif sigortacılığı ile tamamlanacağına inanıyorum.

Anonim sigorta şirketi ile kooperatif sigorta şirketi arasındaki en önemli fark üye olma gerekliliğidir. Kooperatif sigorta şirketlerinde insanlar sigorta yaptırdıklarında şirkete üye olmak durumundalar. Üyemiz olmayan kişilere biz sigorta hizmeti sunamayız. Buradaki bedel de çok düşük bir ücrettir. Kooperatif sigorta sisteminin amacı; en düşük fiyatla en kapsamlı sigortayı almak hedefindedir. Şu anda bizim üye sayımız 40 binin üzerinde ve bu sayı her geçen gün giderek artıyor. Bizim çalışma sistemimiz de anonim şirketten bir farkı yoktur. Biz, yani kooperatif şirketler kâr amacı gütmezler, anonim şirketler ise kâr amacı güden belli bir sermaye ile kurulmuş ve sermaye sahiplerine hizmet sunmak zorundadır.
Kooperatifçilik birlikte büyüme hedefi taşır. Bu noktada son olarak belirtmek isterim ki, şirketimize üye olarak sigorta yaptıracak insanları, şirketin gelecekte yaşama ihtimali olan sorunlar sebebiyle taraf yapmaz. Üyelerimiz sadece sözleşmelerimizde de belirttiğimiz gibi “sınırlı sorumlu” olarak gerçekleşir. 100 TL ile üye olan bir üyemiz sadece üyelik bedeliyle sınırladır.

*******

MURAT POLAT KİMDİR?

1972 Malatya doğumludur. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezundur. Sigorta sektörüne 1997 yılında Halk Yaşam Sigorta’da satış temsilcisi olarak başlamıştır. Emek Hayat Sigorta, Hür Sigorta ve AIG Sigorta şirketlerinde bölge müdürlüğü görevi üstlenmiş, 2008 yılında AIG Sigorta Bölge Müdürlüklerinden Sorumlu Koordinatör görevini, 2013 yılında S.S. Koru Sigorta Kooperatifi’nde teknik ve satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmüş, S.S. Doğa Sigorta Kooperatifi’nde Genel Müdürlük görevini yerine getirmiştir. 2015 yılında S.S. Atlas Karşılıklı Sigorta Kooperatifi’nde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür olarak görevine devam eden Polat, 24.06.2016 tarihli Genel Kurul kararıyla kooperatifin yönetim kuruluna atanmıştır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bir taraftan Türkiye ile istikşafi görüşmeleri sürdürürken, tansiyonu da yüksek tutmaya çalışan Komşu, son olarak Ege’nin uluslararası sularında bilimsel ve teknik ara...

Türkiye'de yaşanan ekonomik krize, Pandemi yasak ve kısıtlamaları da eklenince vatandaşlar, esnaf, çiftçi, şirketler “maddi olarak” zor duruma düştü. 2020’de “şirket i...

Cumhur İttifakı, son günlerde muhalefete yönelik eleştirilerini sertleştirdi. Uzmanlara göre muhalefete yönelik artan baskı, kullanılan sert dil, iktidar partilerinin ...

İNG Global İcra Kurulu Üyesi ve Pazar Liderleri Bölge Başkanı Abay “Pandemi insanlık için derslerle dolu. Bir yandan da fırsat aslında. Eskiden ‘Olmaz’ dediğimiz çok ş...

Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçları nedeniyle mağdur olan çiftçiler dördüncü defa Ankara’da eylem yaptı. Eylem için Türkiye’nin değişik illerinden Ankar...

Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçları nedeniyle mağdur olan çiftçiler dördüncü defa Ankara’da eylem yaptı. Eylem için Türkiye’nin değişik illerinden Ankar...

ABD Doları, 2020’de Covid-19 salgını ile birlikte, küresel piyasalarda düşme eğilimine girerek 2018 seviyelerine gerilerken, Türkiye’de tarihi zirveleri görmüştü. Bu s...

Yazarlar
Website Security Test