Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İduğ: “Anlayış ve uygulamalarımız Sosyal Belediyecilik!”

6.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir’in en büyük ilçelerinden biri olan Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, 30 Ekim İzmir depreminin yaralarını sarıyor. Depremden en çok etkilenen ilçe olan Bornova’yı sosyal belediyecilik anlayışıyla yönetiyor.

YASEMİN TOPÇU

31 Mart 2018 seçimlerinde Bornova Belediye Başkanı seçilen Mustafa İduğ, koltuğuna oturur oturmaz, kısa, orta, uzun vadeli projelerini hazırladı, ancak yaşanan deprem öncelikleri değiştirdi. Korkutucu depremde belediyenin tüm imkanlarını vatandaşlar için seferber eden Mustafa İduğ, “İhtiyacı olan herkesin yardımına koştuk. Sosyal belediyecilik bunu gerektiriyor” diyor.

“Göreve başladığımız günden bu yana bütçe planlamamızı toplumun refahı ve kentin gelişimini esas alan sosyal belediyecilik anlayışımız doğrultusunda oluşturduk” diyen Başkan, anlatıyor: Önceki yıllardaki gibi sosyal gelişimi temel alan yatırımlar yapmaya hazırlanıyoruz. Bugüne kadar hayata geçirdiğimiz kaynağı kendi içinde projelerle kasamızda kalan parayı katma değere çevirdik. Bundan sonra da güçlü bir bütçeyle yola devam etmek üzere çeşitli yatırımlar yapacağız. Bu yatırımlar aracılığıyla elde edeceğimiz katma değerle sosyal yatırımla daha büyük bütçeler ayırabileceğiz.

Mustafa İduğ, Bornova’nın en önemli sorunu ve çözüm önerilerini şöyle anlatıyor:

“Yaptığımız çalışmalarda en öne çıkan sorun yol sorunu. Bu sorunu ortadan kaldırmak amacıyla ilk olarak geçtiğimiz Ağustos ayında yenileyerek tekrar işler hale getirdiğimiz Beton Santrali ile beton maliyetimizi yarı yarıya düşürdük. Böylece 2021 yılında daha ucuza, daha fazla mahalleye, daha fazla sokağa, daha fazla hizmet götürerek altyapımızı kuvvetlendireceğiz.

Kaynaklarımızı etkin kullanıyoruz. 2021 yılı için hedefimiz, üretim kapasitemizi yılda 5 bin metreküpe çıkartarak Meriç, Altındağ ve Çamkule mahallelerinde yeni yollar ve yenileme çalışmalarında kullanmak. Piyasadan metreküpünü 223 liraya aldığımız betonun bize maliyeti yalnızca 96.5 lira olacak. Üretim hedefimizi gerçekleştirdiğimizde 1 milyon 115 bin TL olan maliyeti 482.500 TL’ye indirerek yıllık 632.500 TL tasarruf ederek uzun vadede yeni yatırımlara kaynak aktarabileceğiz.

Bir diğer yatırımımızla da uzun ömürlü ve kaliteli sıcak asfalt üreteceğiz. Bu projemizle uzun vadede Bornova Belediyesi kara geçecek. Asfalt üreterek bir yandan kaynağı kendi içinde bir projeye imza atıyoruz fakat bir o kadar önemli başka bir nokta daha var. Artık ihtiyaç duyduğumuz anda, istediğimiz kadar sıcak asfalta ulaşabileceğiz. İhtiyaç halinde oldukça hızlı bir şekilde asfalt tedarik edebileceğiz.”

Neler yapılıyor?

Soruyoruz; “Bornova Belediyesi olarak merkezi Brüksel’de olan Birleşmiş Milletlerin Energy Cities üyesisiniz. Bu konuda yaptığınız çalışmalar var mı?”

İşte cevabı:

“Çok önemsediğimiz bir üyelik bu. Burada yaptığımız çalışmalarda çevreci enerji sistemleri oluşturmak için harekete geçmeye karar verdik. Belediyemize ait tesislerin ve spor salonlarının çatılarına 18 bin metrekarelik bir alanı kapsayacak biçimde olan güneş enerjisi paneli sistemi kurarak, yılda 9 milyon lira değerinde elektrik üreteceğiz.

Böylece Bornova Belediyesi’nin 1 yıl boyunca tükettiği elektriği kendimiz üretmiş olacağız. İklim değişikliği tartışmalarının alevlendiği, küresel ısınmanın olumsuz etkilerini gün geçtikçe yoğun bir şekilde hissettiğimizi de hesaba katarsak bu yatırımımızla birlikte yalnızca büyük bir gider kaleminden kurtulmuş olmayacağız. Aynı zamanda gelecek nesillere yaşanabilir bir Türkiye bırakabilmek için üzerimize düşen görevi yerine getirmenin haklı gururunu yaşayacağız.

Bornova, bizim gençliğimizde ‘Yeşil Bornova’ olarak anılırdı. Daha sonra düzensiz kentleşme ve yoğun göç nedeniyle bu yeşil dokuda azalma yaşandı. Biz de ‘Yeniden Yeşil Bornova’ diyerek ciddi bir ağaçlandırma çalışması başlattık. Bugüne kadar 14 binin üzerinde ağaç ve dikerek Bornova’yı daha yeşil bir hale getirmek istiyoruz.

Ayrıca Sosyal Medya üzerinde başlayan bir hareket de bir yeni ormana neden oldu. Üniversite öğrencisi bir arkadaşımızın sosyal medyada yaptığı bir paylaşım üzerine kendisine cevaben, “Aldığın her FAV için bir fidan dikeceğim” demiştim. Bunun üzerine paylaşım kısa bir sürede 200 binden fazla beğeni aldı. Fakat daha sonra projeyi büyütmeye ve her Bornovalı için 1 fidan dikmeye karar verdik.

Bununla ilgili Ege Orman Vakfı ile bir çalışma başlattık. Bornova-Bayraklı sınırı, İzyuva ve Eğridere olmak üzere 3 bölge belirledik ve “FAV Ormanı” adını verdiğimiz çalışmayı başlattık. Daha yeşil bir dünya hayalimiz var. Bornova’yı bu hayalimize uygun bir biçimde düzenleyecek hamleler yapmaya devam ediyoruz.”

Halkın içinde siyaset

Mustafa İduğ, sokakta, halkın arasında olmayı daha çok seven bir siyasetçi. Bu konudaki sorumuza, şöyle cevap veriyor:

“Aslında pandemi nedeniyle arzu ettiğimiz kadar yanlarında olamıyoruz. Ancak algılarımız açık, her an her noktadan bilgi alıyor, kentin sorunlarını nasıl daha hızlı ve efektif bir şekilde çözebiliriz diye düşünüyoruz.
Geçtiğimiz yıl sosyal medya, Whatsapp ve halkla ilişkiler birimlerimize toplam 36 bin 500 sorun ya da talep bildirildi. Vatandaşlarımızın bize bildirdiği sorunları 48 saatte çözeceğimiz ya da çözüm yolunu belirleyerek Bornovalıyı bilgilendirdiğimiz bir projeye başlıyoruz.

Birimlerimiz arasındaki koordinasyonu daha hızlı ve efektif hale getirmek üzere kuracağımız yeni halkla ilişkiler sistemimizle Bornova’nın beklenti ve ihtiyaç haritasını çıkartacak, saha ekibimizle de sorunları hızla çözüme kavuşturacağız.”

STK’larla el ele

İş insanı olan ve yıllarca Sivil Toplum Kuruluşları (STK) içinde yer alan Mustafa İduğ’a bu kesimle ilgili ilişkilerini soruyorum, işte cevabı:

“Demokrasi sandıkta başlayıp biten bir deneyim değildir. Toplumun yönetim sürecine katılımı demokrasi kültürünün yerleşmesinde büyük önem taşıyor. Bu noktada da sivil toplum kuruluşlarına büyük iş düşüyor. Biz de yerel yönetim olarak üstümüze düşeni yapıyor ve demokrasiyi yerelde güçlendirmek adına Altındağ Atatürk Kültür Merkezi ve Sivil Toplum Örgütleri Yerleşkesi’ni dernek ve vakıflarımızın kullanımına sunuyoruz.

Şu ana kadar Bornova’da faaliyet gösteren 216 dernek sunduğumuz olanaklardan faydalanmak üzere başvuruda bulundu. 250 STK’ye ev sahipliği yapabilecek kapasiteye sahip olan merkezimizi, çocuk oyun aktivite alanları, otopark ve toplantı salonlarıyla derneklerimizin kullanımına sunuluyor.”

Spor’a yatırım

Başkan’a bir sorumuz da sporla ilgili; “Spor da önemli çalışma alanlarınızdan birisi. Bu alanda yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?”

Sporcuları ve gençleri memnun edecek bir cevap geliyor; “Bornova, Türk spor tarihi açısından oldukça önemli bir ana tanık etmiş bir kent. Anadolu’da futbolun ilk oynandığı yer olan Bornova’nın simgelerinden Bornova Şehir Stadı’nı yeniliyoruz. Proje kapsamında, statta yer alan mevcut tribünlerin üstünü tamamen kapatacağız. Tribün altındaki caddeye bakan dükkanları yenileyip daha işlevsel hâle getireceğiz. Stat içine 750 metrekare halı saha, 800 metrekare kapalı basketbol sahası ve 400 metrekarelik kafe yapacağız. Soyunma odaları ve idari ofislerin yenilenmesi ile birlikte toplamda 17 bin metrekarelik bir alanı baştan aşağı düzenleyeceğiz.

Elbette spor alanındaki yatırımlarımız bununla sınırlı olmayacak. Geçmişte birçok başarılı sporcunun yetiştiği, tam anlamıyla bir sporcu yatağı olan Çamdibi semtine 2 bin 300 metrekare kapalı, bin 800 metrekare açık alandan oluşan bir projeye imza atacağız. Yarı olimpik havuz, spor salonu, fuaye ve seyirci alanlarıyla bölge sakinlerinin nitelikli spor alanlarına ulaşmasını sağlayacağız.”
Yeni yatırımlar

Başkan son olarak “yeni yatırımları anlatıyor ve “teşekkür ederek” ayrılıyoruz;

“Kreşlerden STK merkezlerine, spor alanlarına kadar tamamladığımız pek çok yatırım var. Bu yıl 25’in üzerinde açılış-temel atmanın olacağı bir tören yapacağız. Ancak en önemsediğim konulardan birisi de Forum Bornova’nın olduğu bölgede yarım kalan bir inşaat. Çocuk dünyası yapılmak üzere başlanmış ancak ekonomik koşullar nedeniyle inşaatı yapan firma işin ancak beşte birini yapabilmiş.

İhale iptal edildi, projede de değişiklik yaptık. İhale iptaliyle ilgili yasal sürecin tamamlanmasının ardından Çocuk Dünyası yerine iş, kültür ve eğitim dünyasının kullanımına sunmak üzere bir Kongre Merkezi inşa etmek için hazırlanıyoruz. İçinde 5 bin kişilik merkezde tiyatro ve nikah salonu, hobi beceri kurs alanları ve büyük ölçekli toplantıların yapılabileceği nitelikte özel bir salon yer alacak.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçları nedeniyle mağdur olan çiftçiler dördüncü defa Ankara’da eylem yaptı. Eylem için Türkiye’nin değişik illerinden Ankar...

Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçları nedeniyle mağdur olan çiftçiler dördüncü defa Ankara’da eylem yaptı. Eylem için Türkiye’nin değişik illerinden Ankar...

ABD Doları, 2020’de Covid-19 salgını ile birlikte, küresel piyasalarda düşme eğilimine girerek 2018 seviyelerine gerilerken, Türkiye’de tarihi zirveleri görmüştü. Bu s...

Gara operasyonunda PKK'nın farklı tarihlerde kaçırdığı asker ve polis 13 rehineyi öldürmesinin ardından Türkiye'de oluşan siyasi gerilim derinleşiyor. Pençe-Kartal-2 o...

“Gazeteciler aylarca tutuklu olarak hapislerde yatırılırken”, Asliye Ceza Mahkemesi tarafından dosyası “Kasıtlı öldürmeye teşebbüsten” Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen...

Coronavirüsle mücadele kapsamında Kasım ayında kısıtlamaları genişleten Türkiye, Mart ayı itibariyle kademeli olarak ikinci normalleşme dönemine geçiyor. Yeni normalle...

Sayın Mahmut Tolon'un GÖZLEM’in İzmir sayfasında çıkan yazısında benden alıntı yapması üzerine Sayın Muzaffer Tunçağ konuya değindi...

Yazarlar
Website Security Test