Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

“Anlayışımız, bireylere değil topluma hizmet”

30.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yasemin Topçu

İzmir’in yeni ilçelerinden Karabağlar, imar, altyapı ve kentsel dönüşümde İzmir’in en sorunlu ilçelerinin başında geliyor. 31 Mart Yerel Seçimlerinde ikinci kez Karabağlar Belediye Başkanlığı’na seçilen Muhittin Selvitopu, daha modern, daha çağdaş bir Karabağlar, oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.

Selvitopu, Karabağlar’da “köklü” işlere imza attı, atıyor. Gecekondulaşmanın en yoğun olduğu ilçelerden biri olan Karabağlar’ın 30-40 yıl sonrasını planladı. İlçenin imar planlarını hazırlayan Muhittin Selvitopu, “Biz Karabağlar’ın bir kentte olması gereken standartları sağlayarak modernleşmesini gerçekleştireceğiz. Yani ulaşımı, yeşil alanları, sosyo teknik alt yapıları, kültürel tesisleri, pazaryerleri, spor alanları ve kreşleriyle bir bütün olarak gerçekleştireceğiz. Bizim en önemli projemiz var. O da modern bir Karabağlar. Buraların top yekun gelişmesi bizim için önemli. Bütüncül bir anlayışla kalkınmasını istiyoruz. Bunun için planlamalarını gerçekleştirdik. Gelecek dönemde bunları gerçekleştirirsek önümüzde hiçbir güç duramayacak.” bilgisini veriyor.

İkinci kez oturduğu başkanlık koltuğunda Kabağlar’ın sorunlarını iyi bilen Başkan’a “hedeflerindeki vizyon ve misyon doğrultusunda ne kadar yol aldıklarını” soruyorum, “Seçim sırasında verdiğimiz sözlerin büyük bölümünü şu ana kadar yerine getirdik” cevabını veriyor ve devam ediyordu:

Karabağlar Belediyesi için 2021, açılış ve temel atma yılı olacak. Yapımına başlanan ve pandeminin yarattığı ekonomik krize karşın çalışmaları devam eden birçok büyük proje, bu yılın ilk yarısında tamamlanacak.  Kibar Çok Amaçlı Tesis, Tahsin Yazıcı Kültür Merkezi, Nasrettin Hoca Çocuk Bilim Kültür ve Sanat Merkezi, Mobilyacılar Çıraklık Eğitim merkezi gibi projeler, birbiri ardına hizmete açılacak. Ayrıca 500 bin nüfuslu Karabağlar’ın önemli bir ihtiyacını karşılayacak Karabağlar Gençlik Merkezi’nin temeli de 2021’de atılacak.

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, bu büyüklük ve önemdeki projeleri hızla tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bireylere değil topluma hizmet’ anlayışıyla çalışıyoruz. Projelerimizi Karabağlar’ın sadece bir bölümüne değil farklı yerlerine yayarak ve birbirleriyle uyumlu olmasını sağlayarak, bütüncül gelişmeyi hedefliyoruz. Amacımız modern ve yaşanabilir bir Karabağlar yaratmak. Bu anlayış doğrultusunda tamamlama aşamasına geldiğimiz projeler, şimdiden hayırlı olsun. Umarım vatandaşlarımız sadece Karabağlar’a değil tüm İzmir’e hizmet verebilecek bu alanları severek kullanır” dedi.

Karabağlar Belediyesi’nin bu yılın ilk yarısında tamamlayıp hizmete açmayı ya da temelini atmayı planladığı büyük projeler şu şekilde sıralanıyor:

Kibar Çok Amaçlı Tesis

Karabağlar Belediyesi’nin hizmetleri yurttaşların ayağına götürme hedefi doğrultusunda yaşama geçirdiği projelerden biri olan Kibar Pazaryeri ve Çok Amaçlı Tesisi, 3 kattan oluşuyor. Binanın en alt katı otopark olarak kullanılacak. Orta kat semt ve kültür merkezi, düğün salonu ve taziye evi işlevi görürken, uzay çatıyla örtülü üst kat ise pazaryeri olarak hizmet verecek.

Tahsin Yazıcı Semt Ve Kültür Merkezi

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karabağlar Belediyesi işbirliğiyle hizmete açılacak Tahsin Yazıcı Semt ve Kültür Merkezi, 6 bin 600 metrekare alana inşa edildi ve 4 kattan oluşuyor. Merkezde çok amaçlı tiyatro salonu, otopark, taziye salonu, mescit, derslikler, kafeterya, spor salonu, eğitim salonları, çocuk oyun odası, seminer odası, çocuk ve gençlik danışma merkezi, nikah ve konferans salonlarıyla düğün salonu yer alıyor. Merkez, tüm İzmir'e seslenebilecek kapasitesiyle dikkat çekiyor.

Marangozluk ve Çıraklık Eğitim Merkezi

Karabağlar Belediyesi’nin, İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası (İZMOD) işbirliğiyle yaşama geçireceği Marangozluk ve Çıraklık Eğitim Merkezi, sektörün nitelikli eleman ihtiyacının karşılanmasına katkı koyacak. İzmir Kalkınma Ajansı’nın da (İZKA) yapımını desteklediği Aydın Mahallesi’ndeki 3 katlı merkezde, 120 kişilik çok amaçlı salon, 15’er kişilik 4 eğitim odası, atölyeler, idari ofisler, kafeterya ve otopark bulunuyor.

Nasrettin Hoca Çocuk Bilim Kültür ve Sanat Merkezi

Karabağlar Belediyesi’nin tamamlanma aşamasına gelen Uzundere Nasrettin Hoca Çocuk Bilim Kültür ve Sanat Merkezi, çocuklarla buluşmak için gün sayıyor. İzmir Kalkınma Ajansı’nın da yapımına destek verdiği Nasrettin Hoca Çocuk Bilim Kültür ve Sanat Merkezi’nde, çok işlevli salon, ofisler, interaktif atölyeler, çocuk kütüphanesi, okuma atölyesi, kafeterya, teras ve ebeveyn salonu bulunacak. Müzik-ritim, çizim-boyama, kes-yapıştır, yerleştirme sanatı (enstalasyon), bilim ve teknoloji, doğa ve çevre atölyeleri, çocukların gelişimine katkı koyacak. Ayrıca Nasrettin Hoca Sahnesi’nde çocuklar, tiyatrodan kuklaya, baleden müziğe kadar birçok sanat dalıyla ilgilenebilecek.

Karabağlar Gençlik Merkezi

Karabağlar Belediyesi’nin, ilçenin önemli bir eksiğini gidermek ve gençleri spora yönlendirmek amacıyla projelendirdiği Gençlik Merkezi, alanında Karabağlar’ın en büyüğü olacak. Başta amatör futbol kulüpleri olmak üzere sporun farklı dalıyla uğraşanlar, modern tasarımı ve altyapısıyla dikkat çeken Karabağlar Gençlik Merkezi’nden yararlanma olanağı bulacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yapılacak ve gelecek haftalarda temeli atılacak merkez, 32 dönüm alan üzerine kurulacak. İçinde, resmi karşılaşmaların yapılabileceği 3 bin seyirci kapasiteli stat, yarı olimpik yüzme havuzu, çocuk eğitim havuzu, spor salonları, açık spor alanları, tenis kortları, amatör kulüp odaları yer alacak. Judodan basketbola, voleyboldan güreşe kadar birçok branşa hizmet verecek tesis, engelli vatandaşlarımızın erişimine de uygun olacak. Uzundere Rekreasyon Alanı’nın yanı başında yaşama geçirilecek tesisin 2 yılda tamamlanması hedefleniyor.

Öğrencilere tablet bilgisayar desteği

Selvitopu, gençlere yönelik projelerinin başında verdikleri eğitim desteğine dikkat çekiyor. Gençler için sosyal ve kültürel alanlar oluşturmaya ve spor yapacakları tesisler hizmete açtıklarını anlatan Selvitopu, şu bilgileri verdi:

Uzaktan eğitime ulaşmakta zorluk çeken öğrenciler için daha önce semt merkezleri açmıştık. Öğrenciler, evlerine yakın semt merkezlerine giderek internet altyapısına sahip tablet bilgisayarlardan yararlanabiliyor. Okul müdürlükleriyle yaptığımız görüşmeler ve ayrıntılı incelemelerin ardından, maddi durumu yetersiz ailelerimizin çocuklarına da ulaştık. Onlara, belediyemizce satın alınan tablet bilgisayarları dağıttık.

Eğitimi desteklemekten salgın günlerinde de vazgeçmedik. Karabağlar Belediyesi Sosyal Etkinlik Merkezi’nden (KARBEM) ücretsiz yararlanan öğrencilerimizle birlikte, okullarına gidemeyen tüm çocuklarımızın yanında olmaya çalışıyoruz. ‘Bu iş sadece Milli Eğitim Bakanlığı’nın görevidir’ demeden, tüm gücümüzle eğitimi desteklemeye gayret ediyoruz. Aynı anlayışla bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü bu çocuklar hepimizin geleceği” diye konuştu.

Sadece ders için…

İhtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılan tablet bilgisayarlarda, 15 Haziran’a kadar geçerli internet paketi yer alıyor. Öğrenciler bu paketle sadece Milli Eğitim Bakanlığı’nın uzaktan eğitim platformu olan EBA’nın yanı sıra “Zoom” programını kullanabiliyor.

Semt merkezlerine de, kapasitelerine göre öğrenci kabul ediliyor.  Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyan öğrenciler, gelişmiş yazılım ve donanıma sahip tablet bilgisayarları ders saatleri süresince kullanabiliyor. Sınıflar ve semt merkezlerinin dezenfeksiyonları düzenli aralıklarla yapılıyor.

Temizlik filosu güçleniyor

KARBEL şirketi aracılığıyla satın aldığı ve modern çöp toplamada kullanılan ÇAÇA’yla süpürge aracını ilçeye kazandırdık. Bütçemizi doğru kullanarak yaptığımız yatırımlarla temizlik filomuz güçleniyor. Satın aldıklarımız ve yenilediğimiz araçlar sayesinde daha temiz bir Karabağlar hedefliyoruz.

ÇAÇA’nın piyasa değeri 1.200 bin lirayı aşıyor. Yine KARBEL aracılığıyla geçen aylarda satın alınan 600 bin lira değerindeki süpürge aracı Karabağlar sokaklarında hizmet veriyor. Eski süpürge aracını da baştan aşağı yeniledik. Ekiplerimiz, yeni teknolojiyle donatılmış bu araçları kullanarak daha temiz bir Karabağlar için çalışıyor. Kentimizde yaşayan 500 bin insanımıza eşit şekilde hizmet etmek için tüm olanaklarımızı kullanıyoruz

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir depreminden en çok etkilenen ilçenin Belediye Başkanı “Kentsel dönüşüm haritamız hazır” dedi.

Sisam (Samos) fayının kırılmasıyla oluşan deprem sonrası, özellikle Bayraklı ve Karşıyaka ilçelerinde 116 kişi hayatını kaybetti, 1034 kişi yaralandı. 500’ü aşkın bina...

Türkiye bir yandan Coronavirüsüyle mücadelesini sürdürürken bir taraftan da normalleşme adımlarını atmaya başladı. Bu normalleşmenin en önemli göstergelerinden birini ...

Ekonomik kriz ve coronavirüs salgını etkileri özellikle düşük gelirli aileleri zorlamaya başladı. Türkiye'de gıda ürünlerindeki fiyat artışları nedeniyle yaşanan geçim...

Bir taraftan Türkiye ile istikşafi görüşmeleri sürdürürken, tansiyonu da yüksek tutmaya çalışan Komşu, son olarak Ege’nin uluslararası sularında bilimsel ve teknik ara...

Türkiye'de yaşanan ekonomik krize, Pandemi yasak ve kısıtlamaları da eklenince vatandaşlar, esnaf, çiftçi, şirketler “maddi olarak” zor duruma düştü. 2020’de “şirket i...

Cumhur İttifakı, son günlerde muhalefete yönelik eleştirilerini sertleştirdi. Uzmanlara göre muhalefete yönelik artan baskı, kullanılan sert dil, iktidar partilerinin ...

Yazarlar
Website Security Test