Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İZMİR DEPREMİ KARŞIYAKA BELEDİYESİ’NDE ÖNCELİKLERİ DEĞİŞTİRDİ

23.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yasemin Topçu

31 Mart Yerel Seçimlerinde Karşıyaka Belediye Başkanı seçilen Cemil Tugay, İzmir’de yaşanan 6.6 şiddetindeki depremin ardından “Kentsel dönüşümü” ilçenin öncelikli çözülmesi gereken sorunu olarak belirledi. İlçede yapı stokunu yenilemeyi hedeflerinin başına alan Tugay’ın bu amaçla kurduğu “Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü” çalışmalarına başladı.

Seçim çalışmaları sırasında ve sonrasında Karşıyaka’nın eksikliklerini, bu yönde  yapılacak proje çalışmaları sonucunda proje guruplarının ve vatandaşların da katkısıyla hedefleri de tespit ettiklerini anlatan Cemil Tugay, “Depremden önce hedef koyduğumuz çalışmalar vardı, bunlar planladığımız gibi devam ediyor. Fakat depremden sonra farklı bir planlama yapma zorunluluğu doğdu. O da kentsel dönüşüm konusu” diyor.

Başkan’a “hedeflerindeki vizyon ve misyon doğrultusunda ne kadar yol aldıklarını” soruyorum, “Seçim sırasında verdiğimiz sözlerin büyük bölümünü şu ana kadar yerine getirdik” cevabını veriyor ve devam ediyordu:

“Depremin hemen ardından alanında uzman isimlerin katılımıyla bir Kentsel Dönüşüm Çalıştayı yaptık. Dönüşümü doğru yapmak için bu alanda bilgi ve birikimi olan kişi ve kurumları bir araya getirerek bir çalışma ortamı hazırlıyoruz. Kentsel dönüşümde amacımız hem depreme dayanıksız yapıların yenilenmesi, hem de düzensiz kentleşmeyi ortadan kaldırmaktır. Kentin daha düzenli bir hale gelmesi için yeni bir planlama yapılması amacına dönük bir çalışmayı da bir süredir yürütüyoruz.”

“Öncelikleri belirledik”

Başkan çalışmalar konusunda da şu bilgileri verdi:

“Öncelikle risk analizi yapacağız. İlçenin genelinde riskli gördüğümüz alanlarda bina taraması, zemin analizi yaparak çalışmalarımıza başlayacağız. Şu anda 5 bölgede analitik etüt çalışmaları yapılıyor. Karşıyaka geneli için çıkacak ön rapora göre yol haritasını çizeceğiz. Bina sahiplerine raporlarıyla durumu izah edeceğiz. Bina sahipleri kentsel dönüşümü isterse, onların haklarını koruyarak, adayı bir bütün olarak planlayıp dönüştürmenin önünü açacağız. Amacımız doğru analiz, bilinçlendirme ve plan önerisiyle değişimin gerçekleşmesine yardımcı olmaktır. Bu çalışmaları Büyükşehir Belediyemiz ile koordineli devam ettireceğiz.  Planladığımız çalışmaları hayata geçirdiğimizde Karşıyaka, kentsel dönüşünde örnek gösterilecek.”

Sosyal projeler…

Başkan Cemil Tugay’a “2021 çalışmalarını ve öncelikli projeleri” sorduk, ülkenin en büyük sorunlarından birine parmak basarak ve “öncelik olarak” şunları söyledi:

“Karşıyaka ile ilgili genel bir vizyonumuz alt ve üst yapısıyla daha sorunsuz ve yaşanılabilir bir ilçeyi tasarlamaktır. İlçenin dokusunda zaten olan kültür, sanat, spor ve sosyal aktivitelere daha fazla ev sahipliği yapacak bir kent olmasıyla ilgili planlanmış birçok yatırım var. Her mahalleye bir kütüphane yapma, bir kent müzesi açma projemiz var. Yeşil alanların artırılması için yeni park yatırımlarımız olacak. Semra Aksu Atletizm Parkı ihalesini kısa sürede yapacağız. 5/12 yaş çocuklara hitap eden bir ‘macera parkı’ projemiz var. Gençlere ve çocuklara hitap eden bir planetaryumun inşaatı devam ediyor. Kent içinde ağaç ve yeşil alanları artıracak birçok çalışmamız var. Geçen yıl 8 park yaptık, bu yıl da 10 yeni park yapmayı hedefliyoruz. Park yapmayı önemsiyoruz, çünkü parklar insanlar için hem nefes alma alanları, hem de sosyal aktivite alanlarıdır.

Sancaklı köyünün kırsal alanın kaliteli kullanımıyla ilgili projelerimiz var. Taziye evleri ve Zübeyde Hanım Mahallesi’nde ‘aşevi yapmayı’ planlıyoruz. Aleybey’de Havra’nın hemen yanında, Yücel İzmirli hocamızın bağışladığı 2 katlı binayı ‘kültür evi’ olarak düzenleyeceğiz.”

Başkan, “Sosyal faaliyetleriniz içinde ‘Çocuklar, Gençler, Kadınlar, Engelliler, Kültür, Sanat, Çevre sorunları, Hayvan Hakları, Spor için neler var?” sorumuzun cevabı olarak 22 ayda yapılanları ve bitmekte olanları “şöyle” anlattı:

“Kentin genel profilinde hedeflediğimiz birçok proje var, fakat en önem verdiğimiz 2 projemiz gençlere yönelik. Gençlerin daha fazla üretken olacakları ve keyifli zaman geçirecekleri bu projelerimizden biri Örnekköy ve Zübeyde Hanım Mahallelerindeki kapalı yüzme havuzları olacak. Bisiklet ve kaykay Karşıyaka’da gençler arasında yaygın bir spor. Gençler için kaykay kullanabilecekleri en az 3 yerde park yapacağız. Gençlere yönelik projelerimizden biri de teknoloji geliştirme merkezleri olacak.

Yaşar Üniversitesi ve Katip Çelebi Üniversitesi işbirliğinde İzmir’de ilk teknoloji geliştirme merkezini kısa adıyla ‘Tekmer’i açacağız. Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’nde bir bölümü de Tekmer olarak ayırdık. Bununla ilgili protokollerimizi yaptık; 1 yıldır üzerinde çalıştığımız bir proje, KOSGEB destekliyor. Burada girişimci gençler projelerini hayata geçirecek. Gençler için diğer projelerimizden biri de Girişimcilik Merkezi’ydi. Proje tamamlandı ancak Pandemi nedeniyle açamadık. Bilgisayarları, ofisleri, teknolojik alt yapısı ile çok modern bir yer oldu.”

Üst yaş grupları için projeler…

Cemil Tugay, orta ve ileri yaş gurubuna yönelik çalışmaları hakkında da bilgi verdi:

“Orta ve ileri yaş nüfusumuzla ilgili çalışmaların çoğu sağlıkla ilgili. Bir insanı ne kadar sağlıklı yaparsanız; o kadar huzurlu, mutlu ve keyifli yaşar ve aynı zamanda da ülkeye yük olmaz. Karşıyaka’da 30 bin diyabet hastası 50 bin tansiyon hastası var. Ben bir tıp hekimiyim. Diyabetin ve tansiyonun yarattığı komplikasyonlarla ilgili ya da o hastanın takibiyle ilgili bilinçlendirme çalışmaları maalesef yok. Yapacağımız çalışmalarla hastaları bilinçlendireceğiz. Bu çok zor bir iş değil. Alzheimer ileri yaş hastalığıdır yani 50 ve üstü yaşta görünen hastalıktır. Erken tanıyla kontrol altına alınmazsa yaş ilerledikçe tedavisi de zor olur.

Alzheimer hastaları için “Alzheimer evi” kuracağız. Alzheimer Derneği ile konuyu görüştük. Bahriye Üçok mahallesinde bunun için 5 katlı bir bina yapacağız. İzmir Valiliği’ne konuyla ilgili yardım kampanyası başlatmak için yazı gönderdik. Onay bekliyoruz.

Sağlıkla ilgili bir diğer projemiz de ağız ve diş sağlığıyla ilgili olacak. Bu projeyle özellikle çocuklara bu alanda eğitim vermeyi hedefliyoruz. Cumhuriyet Mahallesi’ndeki ağız ve diş sağlığı merkezimizin eksikleri tamamlanıyor.

Çevre sağlığı, temiz hava, temiz su, temiz gıda, sağlıklı beslenmeyle ilgili Karşıyaka’nın örnek olmasını istiyorum. Doktor bir belediye başkanı olarak da bunu en doğru şekilde yapabileceğimizi düşünüyorum. Sonuçta Karşıyaka’nın gençlerimizi sağlıklı, mutlu ve üretken yaptığımız, yaşlılarımızı da hastalıklardan koruduğumuz ve sosyal yaşam içerisinde keyifle yaşadıkları bir kent olmasını istiyorum.

Kadınlara yönelik projeler…

Başkan Tugay, sorumuz üzerine “kadınlarla ilgili” projelerini de anlattı:

“Kadınlarımızı özellikle ekonomik güçlendirme adına birçok proje hazırladık. Mesela seramik ve cam atölyesi kuracağız. Elişi Karşıyaka’ya ait ürünler tasarlatıyoruz. Bunları üreten kadınlarımız olacak.

Belediye bünyesinde “Kadın ve aile işleri” birimini kurduk. Kadınlarımızın iş yaşamına ve sosyal yaşama sahip olmaları için etkinlikler yapıyoruz. Yakında ‘kadın üretici pazarı’ başlatacağız. Haftada bir gün Bostanlı Pazar Yeri’nde yapmayı düşünüyoruz. Buna bütün kadınlarımızı davet edeceğiz. Bireysel olarak kadınların kendi ürettikleri ne olursa, orada satmaları için fırsat yaratacağız.

Eczacılar Odası ile bir protokol imzaladık; eczanelerde çalışacak yardımcı elemanlarla ilgili 30 yaşın altında kişiler bulmamızı istediler. Bunları eğitip, belge verip daha sonra eczanelerde çalışma imkanı sağlayacağız. Karşıyaka’da 250 civarında eczane var. Bu projeyi diğer meslek alanlarında da uyarlamayı düşünüyoruz.

Üç tane kadın kooperatifimiz var.  Dördüncüsünü kuruyoruz. Kooperatifleşen ve bunun üzerinden üretim yapan kadınlarımıza tam desteğimiz var. Ayrıca çalışan veya çalışmayan kadınlarımızın üzerinde çocukların gelişimiyle ilgili bir yük var. Kadın ve Aile İşleri Müdürlüğümüzün çalışanları, 0/3 yaş çocukları olan aileleri periyodik olarak ziyaret edip onlara çocukların gelişimi konusunda eğitim verecek.

Engellilerle ilgili çalışmalar…

Başkan, “Bedensel engelliler için şehir yaşamının çok zor olduğunu” belirterek, onlar için yapacaklarını anlatarak sohbetimize noktayı koydu:

“Onlar için şehir yaşamını kolaylaştırmak çalışmalar yapıyoruz. Engellilerle ilgili bir gönüllü grubumuz var, engellilerle zaman zaman bir araya geliyorlar. Onların yönlendirmesiyle, yani yollar, kaldırımlar, işyerlerinin girişlerini onlara göre düzenliyoruz.

Ayrıca görme ve işitme engellilerle ilgili geçmişten gelen çalışmalar var. Spor aktiviteleri yapabilecekleri yerler, kütüphaneleri var. İşitme engellileri için işaret dili kurslarımız da devam ediyor.”

İKİ YAKA BİR MUTFAK FESTİVALİ GELİYOR

Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ı ziyaretinde “Kardeş Kent” önerisi gündeme geldi.

Başkonsolos Papoulia, Selanik’te, Karşıyaka’nın da eski adı olan “Kordelio” isminde bir bölge bulunduğunu ve burada Karşıyaka’dan göç eden Rumların yaşadığını anlattı. Papoulia, bu bölge belediyesi ile Karşıyaka Belediyesi’nin ‘kardeş kent’ olması konusunda girişimde bulunacağını belirterek, “Selanik Atatürk’ün de doğduğu yer olması nedeniyle çok önemli bir kent. İçerisinde yer alan yaklaşık 50 bin nüfuslu Kordelio da ilçeniz ile aynı ismi taşıyor. Bu iki kentin mutlaka buluşması gerekiyor. Önümüzdeki günlerde konsolosluk olarak gerekli yerlere yazı yazarak bunu gerçekleştirmek istiyoruz” önerisini Tugay olumlu buldu. Cemil Tugay da Kordelio ile yapılacak kardeş kent girişimini desteklediklerini vurguladı. “Üzerimize düşeni yapmaya hazırız” diyen Tugay, şöyle devam etti: “Belediye Başkanı olarak Yunanistan şehirleri ile yakın olmak istiyorum. Aslında herkesin bildiği gibi iki kültür ve halklar birbirine çok yakın. Yunanistan’daki belediyelerle elimizden geldiği kadar çok organizasyon yapmak istiyoruz. Önümüzdeki aylarda Sakız, Samos, Midilli ve Bozcaada ile birlikte “İki Yaka Bir Mutfak” adında bir gastronomi festivali yapacağız. Ama temel amacımız kültürel ve sanatsal alanda ilişkileri geliştirmek. Yılda bir kez geleneksel olarak bunu yapmak istiyoruz.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir depreminden en çok etkilenen ilçenin Belediye Başkanı “Kentsel dönüşüm haritamız hazır” dedi.

Sisam (Samos) fayının kırılmasıyla oluşan deprem sonrası, özellikle Bayraklı ve Karşıyaka ilçelerinde 116 kişi hayatını kaybetti, 1034 kişi yaralandı. 500’ü aşkın bina...

Türkiye bir yandan Coronavirüsüyle mücadelesini sürdürürken bir taraftan da normalleşme adımlarını atmaya başladı. Bu normalleşmenin en önemli göstergelerinden birini ...

Ekonomik kriz ve coronavirüs salgını etkileri özellikle düşük gelirli aileleri zorlamaya başladı. Türkiye'de gıda ürünlerindeki fiyat artışları nedeniyle yaşanan geçim...

Bir taraftan Türkiye ile istikşafi görüşmeleri sürdürürken, tansiyonu da yüksek tutmaya çalışan Komşu, son olarak Ege’nin uluslararası sularında bilimsel ve teknik ara...

Türkiye'de yaşanan ekonomik krize, Pandemi yasak ve kısıtlamaları da eklenince vatandaşlar, esnaf, çiftçi, şirketler “maddi olarak” zor duruma düştü. 2020’de “şirket i...

Cumhur İttifakı, son günlerde muhalefete yönelik eleştirilerini sertleştirdi. Uzmanlara göre muhalefete yönelik artan baskı, kullanılan sert dil, iktidar partilerinin ...

Yazarlar
Website Security Test