Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Abdül Batur: “Öncelik depreme karşı kentsel dönüşüm” diyor

15.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, ilçede en büyük sorun olan kentsel dönüşümün önünü açacak imar planlarını 22 ay gibi kısa bir sürede hazırladı. Abdül Batur, arkadaşımız Yasemin Topçu’nun sorularını cevapladı.

 

Yasemin Topçu

KONAK’TA 22 AYDA VAATLERİNİN YÜZDE 65’İNİ YERİNE GETİREN BAŞKAN…

İzmirlilerin Narlıdere ve sonra da Konak Belediye Başkanı olarak tanıdığı ve çok sevdiği bir siyasetçi ve yönetici, Abdül Batur başkan…

1999 – 2019 yılları arasında Narlıdere Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra 31 Mart 2019 seçimlerinde Konak’ta çok farklı bir galibiyetle başkanlık koltuğuna oturdu ve “kısa / orta / uzun vadeli projeler” ile çalışmalara başladı. Mimar olması ve Narlıdere’de kazandığı tecrübe, onun İzmir’in en büyük ilçesinde “önemli projelere imza atmasını” sağlamış.

Anlatıyor; “Seçim çalışmalarına başlarken, özellikle Konak ilçesindeki eksiklikleri tespit, yapılacak projeler ve çalışmalar konusunda proje grubumuz ve vatandaşların da katkısı ile hedeflerimizi tespit ettik. Seçimden sonra o hedef ve misyonun rotasında çalışmalara başladık. Hedeflerimiz, vizyonumuz ve misyonumuz doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Başkan’a “hedeflerindeki, vizyon ve misyon doğrultusunda ne kadar yol aldıklarını” soruyorum, “Bizim 3 başlıktan oluşan hedeflerimiz vardı. Seçim sırasında verdiğimiz sözlerin şu zamana kadar yüzde 65’ini yerine getirdik” cevabını veriyor ve devam ediyordu:

“Bunlar, 1. Önceliğimiz kentin değişiminin sağlanması için kentsel dönüşüm planlama çalışmaları. / 2. Konak ilçesinin en önemli hizmet noktalarından bir tanesi de tarihi misyonunun yeniden ayağa kaldırılması ve Kemeraltı – Basmane – Agora üçgenini hayata geçirerek turizm vizyonunun belli bir noktaya getirilmesi. / 3. Pozitif ayrımcılık yaptığımız kesimler (kadınlarımız, çocuklarımız, gençlerimiz) için hazırlamış olduğumuz projeleri hayata geçirmek idi.”

Öncelikli projeler…

Başkan’a 2021 çalışmalarını ve “öncelikli projeleri” sorduk, ülkenin en büyük sorunlarından birine parmak basarak ve “öncelik olarak” şunları söyledi:

“2021 yılı içinde özellikle 30 Ekim İzmir’de yaşadığımız deprem felaketinden sonra kentsel dönüşümün, sağlam, güvenilir ve depreme dayanıklı binaların ne kadar önemli ve kentsel dönüşümün yerine getirilmesi zorunlu bir şart olduğunu bütün kent anladı. Bizim de ona dönük çalışmalarımız zaten başlamıştı, İlk yaptığımız işlerden biri, Gültepe bölgesinin kentsel dönüşüm planını hazırlamak olmuştu. O bölgede yaklaşık 14 mahallenin 300 hektarlık alanının planlamasını yaptık. Narlıdere modelini uygulayarak vatandaşlarımızla sözleşme imzalayarak dönüşüm çalışmalarına başlayacağız. Şu an parselasyon çalışmaları yapılıyor, tahmini 6 ay sonra bu sözleşmelere başlayacağız. Bu arada Beştepeler bölgesinin de planlamasını bitirdik. Kentsel dönüşüm planlamasını yaptık. Yeşildere Caddesi’ndeki  Maskın karşısındaki bölge 200 hektarlık bir alan sol tarafı Eşrefpaşa Caddesi Cicipark’a kadar uzanan, sağ tarafı Kadifekale ağaçlandırılacak bölgesi olmak üzere 19 Mayıs, Hasan Özdemir,1. Kadriye, 2. Kadriye gibi mahalleleri kapsayan  bölgelerin planlaması bitti, Meclise getirildi. Biz kentin Dönüşüm Anayasası’nı hazırlıyoruz.  Bu arada Gürçeşme, Yenişehir ve Mersinli planlamasını tamamladık, 2. Etap uygulamaya geçiyoruz. 2021 Gültepe’nin uygulamalarına 6 ay sonra başlamayı düşünüyoruz. Tarihi misyonla ilgili Kemeraltı bölgemiz var; orada, Büyükşehir Belediyesi, Tarkem, Kemeraltı Esnaf Derneği ile beraber yürütülen çalışmalar var. O bölgede Basmane - Agora altın üçgeninde de tarihi kamulaştırılmış ve mülkiyetimize geçmiş binalarımızın restorasyonuna başladık. Yani ihalelerini yaptık; 1. Silahhane binası, 2. Kıllıoğlu Hamamı, 3. Hemen başlayacağımız bir caddeye adını veren İkiçeşmelik’in üst kısımlarındaki gecekondu bölgesinin istimlakini bitirdik, restorasyonuna başlıyoruz.”

Sosyal projeler…

Başkan, “Sosyal faaliyetleriniz içinde (Çocuklar, Gençler, Kadınlar, Engelliler, Kültür Sanat, Çevre sorunları, Hayvan Hakları, Spor ) neler var?” sorumuzun cevabı olarak 22 ayda yapılanları ve bitmekte olanları anlattı:

 “Şubat sonunda Roman Kültür Merkezimizi bitireceğiz.  Hilal’de devam eden bir çalışmaya bu dönemde başladık. Orada bitirdiğimiz fakat Pandemi dolayısı ile hayata geçiremediğimiz hazır projelerimiz var. Bitmiş 1 tanesi Kemer İstasyonu; onun devlet demiryollarından tahsisini aldık, oraya “Konak Gençlik Destek Merkezi” adını koyarak sosyal faaliyetlere açacağız. Özellikle Roman vatandaşlarımızın ve o bölgedeki gençlerimizin çok ciddi problemleri var. Madde bağımlılıkları ile olanı önemli. Bu bağımlılıklardan uzaklaştırmak adına sanat kursları yer alacak. Roman Kültür Merkezimiz var Hilal’de, müzik kursları alabilecekleri bir merkez olacak. Onun dışında Kemeraltı’nda Çakaloğlu Han var; orada Mülk sahipleri ile birlikte ortaklaşa çalışıyoruz. Projeleri bitmek üzere. bunların dışında Alsancak’ta Meclis binamız dediğimiz Yaşar üniversitesinin karşısında tarihi bir binamız var; onu da çok maksatlı salon olarak kullanmayı düşünüyoruz.  Alanyalı Konağı’nı bitirdik, o konağı ile ilgili çok önemli projelerimiz var. 2023 yılı Cumhuriyetimizin 100.  Kuruluş yıldönümü, ona atfen Büyükşehir ile birlikte Kuruluş Müzesi yapacağız Bunun dışında İkizevleri bitirdik.”

“İhaleleri ve sözleşmeleri hazır” projeler…

“2021 yılında ihale yapacağımız projeler ve ihale sözleşmeleri hazır, sadece başlayacağız” diyen Abdül Batur, onları da şöyle sıraladı:

“1. Çınarlı’daki Rekreasyon alanımızda Planetoryum ve Bilim Merkezi çocuklara yönelik projesi, hazır bir çalışmamız. Planetoryumu Özel Türk Koleji’nin katkılarıyla hibe olarak aldık.

  1. Cemevi projemiz var; o bölgede yaşayan Alevi vatandaşlarımızın isteği üzerine bu projeyi hazırladık, ihalesi hazır
  2. Hizmet binalarımızda depremden sonra sıkıntılar yaşadık. Karşımızdaki 1965 yılında yapılmış Eshot binamızı tamamen boşalttık, yanındaki alanların istimlakine başladık, bitirir bitirmez dağınık olan hizmet ağımızı belli bir yere toplayacak şekilde binamızı yapacağız. Bu yıl içinde temelini atmayı hedefliyoruz.

Kadınlara yönelik her imkanı sağlamaya çalıştığımız semt merkezlerimiz var. Kadınların spor yapacakları alanlar, çocuklara kreş, gençlere dershane, kültür faaliyetlerinin yürütüleceği kültür merkezleri, sosyal tesis alanları, nikah salonu, düğün salonu yapacağız. Pazar yeri projemizde bir Pazar yerini açabildik. Pandemiden dolayı diğer yerleri her şeylerinin hazır olmasına rağmen açamıyoruz. Pandemi sonrası bu saydıklarımızın tamamı hizmete girecektir. Beş tepeler dediğimiz bölgede kadına, çocuğa, engellilere merkezler üretiyoruz. Bu arada çok gurur duyduğumuz Engelsiz Yaşam Köyü kurduk, Eşrefpaşa Hastanesi’nin arkasında Alman Kulesi dediğimiz alan içerisinde. Ağaç evleriyle içeride el becerilerinin geliştirildiği kursların verildiği, 6 yaşından 35 yaşına kadar zihinsel engelli bireylerin ders göreceği, bireysel eğitim alacağı bir tesisi bitirdik. Pandemi nedeniyle az sayıda kişiye hizmet verebiliyoruz. Pandemiden sonra daha aktif hâle gelecek. Aynı tesisin içinde Akşam Bakım Merkezi de kurduk. Kurmuş olduğumuz tesislerin hepsinde de çocukları okul hayatına en başından alıştırmak adına kreşler yaptık.”

Başkan “en önemli projelerimizden biri de, Beştepe Bölgesi İmar Planı Revizyonudur” dedi ve “50 bin kişinin yaşadığı bu tarihsel ve kültürel 2 milyon metrekarelik bölgeyi ıslah çalışmalarının hedeflendiğinin” altını çizdi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bir taraftan Türkiye ile istikşafi görüşmeleri sürdürürken, tansiyonu da yüksek tutmaya çalışan Komşu, son olarak Ege’nin uluslararası sularında bilimsel ve teknik ara...

Türkiye'de yaşanan ekonomik krize, Pandemi yasak ve kısıtlamaları da eklenince vatandaşlar, esnaf, çiftçi, şirketler “maddi olarak” zor duruma düştü. 2020’de “şirket i...

Cumhur İttifakı, son günlerde muhalefete yönelik eleştirilerini sertleştirdi. Uzmanlara göre muhalefete yönelik artan baskı, kullanılan sert dil, iktidar partilerinin ...

İNG Global İcra Kurulu Üyesi ve Pazar Liderleri Bölge Başkanı Abay “Pandemi insanlık için derslerle dolu. Bir yandan da fırsat aslında. Eskiden ‘Olmaz’ dediğimiz çok ş...

Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçları nedeniyle mağdur olan çiftçiler dördüncü defa Ankara’da eylem yaptı. Eylem için Türkiye’nin değişik illerinden Ankar...

Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçları nedeniyle mağdur olan çiftçiler dördüncü defa Ankara’da eylem yaptı. Eylem için Türkiye’nin değişik illerinden Ankar...

ABD Doları, 2020’de Covid-19 salgını ile birlikte, küresel piyasalarda düşme eğilimine girerek 2018 seviyelerine gerilerken, Türkiye’de tarihi zirveleri görmüştü. Bu s...

Yazarlar
Website Security Test