Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

“Enflasyon alım gücünü düşürür, yanlış enflasyon ise fakirleştirir”

8.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gizlenen gerçek ekonomik veriler, ekonomik çöküntüyü artırıyor.  “Yanlış enflasyon hesabı” milyonlarca memuru, emekliyi, dul ve yetimi doğrudan ve “olumsuz” etkiliyor.

YILLIK ENFLASYON, TÜİK’E GÖRE YÜZDE 14,66, ENFLASYON ARAŞTIRMA GRUBU’NA GÖRE İSE 36,72… VE MAAŞ ZAMLARI TÜİK’E GÖRE YAPILDI…

Türkiye’de ekonomik kriz, coronavirüs salgını ile birlikte derinleşiyor. Aralık ayının resmi enflasyon verisinin de gelmesiyle birlikte 2020 yılının enflasyonu, Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK)  göre aylık yüzde 1,25, yıllık ise yüzde 14,66 oldu. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAGrup) ise aylık enflasyonu yüzde 4,08, yıllık enflasyonu ise 36,72 olarak hesapladı. Gizlenen gerçek ekonomik veriler, ekonomik çöküntüyü artırıyor.  Yanlış enflasyon hesabı milyonlarca kişiyi doğrudan etkiliyor. Çünkü milyonlarca memur, emekli, dul ve yetim aylıkları enflasyon oranında artırıldığı için, enflasyon vatandaşı direkt etkiliyor. Enflasyon artarsa alım gücü düşer. Kaybedilen kadar yerine konulursa alım gücü aynı seviyede kalır. Ama enflasyon hesabı yanlış olursa, tüketim azalır, yatırım düşer.  Bu da beraberinde sürekli durgunluğu getirir. ENAGrup’un başında bulunan Prof. Dr. Veysel Ulusoy, “Enflasyon alım gücünü düşürür, yanlış enflasyon ise fakirleştirir” uyarısında bulunuyor.

TÜİK’in verileri incelendiğinde TÜFE yüzde 14,60, ÜFE ise (üretici fiyatları) yüzde 25,15 artmış. Aradaki fark yaklaşık 11 puan. Yani tüketicinin fiyatlarına yansıtamadığı bir maliyeti var. İkisi karşılaştırıldığında üretenin maliyetlerinin tüketene oranla yaklaşık yüzde 80 daha fazla arttığı görülüyor. Bu ada enflasyon artışının önümüzdeki aylarda da süreceğini işaret ediyor.

Maaş zammı cebe girmeden eridi

Milyonlarca kişi Ocak ayında enflasyon oranında zam alırken, Türkiye, yeni yıla da zamlarla başladı. Köprü ve otoyol geçişlerine yüzde 25, elektrik fiyatına yüzde 6, doğalgaz fiyatına yüzde 1, pasaport defteri, trafik cezaları, araç muayene ücretlerine ise yüzde 9,11, alkollü içeceklerdeki özel tüketim vergisi yüzde 17,07 arttırıldı. Yeni yılın ilk gününden itibaren zamlar yağmur gibi gelirken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 5 Ocak’ta açıkladığı “Aralık Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu”nda özellikle elektrik, su ve doğalgazdaki fiyat artışlarının etkisinin Ocak ayı enflasyona olacağını ifade etti. TCMB’den yapılan açıklamada, “Tüketici fiyatları Aralık ayında yüzde 1,25 oranında artmış, yıllık enflasyon 0,57 puan yükselerek 2020 yılını yüzde 14,60 oranında tamamlamıştır. Yıllık enflasyondaki artışın ana belirleyicisi temel mallar olurken, dayanıklı mal ve giyim gruplarındaki ayrışma sürmüştür. Dayanıklı mallarda birikimli döviz kuru etkileri, talep koşulları ve uluslararası metal fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak fiyat artışları alt kalemler genelinde güçlü seyretmiştir. Gıda grubunda yıllık enflasyon baz etkisiyle sınırlı ölçüde gerilese de, temel girdi niteliğindeki tarımsal emtia fiyatlarındaki gelişmelerin de etkisiyle fiyatlar artış eğilimini sürdürmüştür. Ocak ayında, enflasyon üzerinde elektrik, doğalgaz ve İstanbul şebeke suyu fiyat ayarlamalarının etkisi görülecektir” dendi.

Enflasyon oranlarının açıklanması ile birlikte memur, memur emeklisi, SGK ve Bağ-Kur emeklileri ile dul ve yetim aylığı alanların maaş oranları belli oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, emekli ve memur maaşlarında yapılacak artışın, elektrik, doğalgaz ve otoyol geçişlerine yapılan zamlarla beraber daha vatandaşın cebine girmeden yok olduğunu belirtti. Akın, “Vatandaşın alın terinin karşılığı olan ücretlerine yapılan artışlar daha ceplerine girmeden iğneden ipliğe yapılan zamlar karşısında eridi gitti. Bu ekonomik buhranda, zaten zor günler geçiren vatandaşlarımıza kaşıkla verdiler kepçeyle geri alıyorlar” dedi.

Mutfakta yangın var

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır ve eşi Nigar Dikbayır, her ay olduğu gibi market ve pazarda vatandaşın enflasyonunu ölçtü. 30 Kasım'da market ve pazara giderek 4 kişilik bir ailenin haftalık alışverişini yapan Dikbayır Ailesi, 29 Aralık'ta da aynı ürünleri aynı esnaftan satın aldı. 30 Kasım'da pazar alışverişi için 143 TL ödeyen Dikbayır ailesi, 29 Aralık'ta aynı alışverişe 148.50 TL verdi.

Makarna, yumurta, yoğurt, peynir, süt, yağ, ekmek, pirinç, bulgur, nohut, çay, tavuk eti, bebek bezi, tuvalet kağıdı gibi zaruri ihtiyaçlarını kapsayan 30 Kasım market alışverişi ise 415.17 TL tutarken, aynı ürünleri, aynı oranlarda aldığı 29 Aralık market alışverişi ise 431.38 TL oldu.

Ümit Dikbayır, “Market alışverişine yüzde 14, pazar ürünlerine ise yüzde 21 zam gelmiş. Milletin aylık enflasyonu ise yüzde 3.88 çıktı” ifadelerini kullandı.

Dikbayır, “Biz bu işe başladığımız ekim ayında 376 TL market ücreti ödemiştik, bugün 430 TL ödedik. Ekim ayında 122 liralık pazar alışverişi yaptık, 29 Aralık'ta ise 148 TL. Yani üç ayda market alışverişine yüzde 14, pazar ürünlerine ise yüzde 21 zam gelmiş” dedi.

Açlık sınırı 3 bin 146 lira…

Birleşik Kamu-İş’in Aralık ayı araştırmasına göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 3 bin 146 lira olurken, yoksulluk sınırı ise 11 bin 187 liraya yükseldi. Araştırmaya göre, gıda fiyatlarında geçen yıl yaşanan yüksek oranlı artışlar, dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenebilmesi için baz alınan gıda maddelerinden oluşturulan bir sepete göre hesaplanan açlık sınırının 2020 yılı sonunda 3 bin 146 liraya yükselmesine yol açtığı vurgulanırken, açlık sınırında yıllık olarak 438 liralık artış olduğu ifade edildi.

Araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin Aralık 2020’de giyim ve ayakkabı harcamaları önceki yılın aynı ayına göre 2 lira azalarak 597 liraya inerken, barınma (kira dahil) harcamalar 129 liralık artışla bin 481 liraya çıktı. Ev eşyası harcamaları 139 lira artarak 875 liraya, sağlık harcamaları 41 lira artarak 278 liraya yükseldi. Ulaştırma harcamaları 324 lira zamlandı ve bin 809 liraya çıktı. Haberleşme harcamaları 16 liralık artışla 305 liraya, eğlence ve kültür harcamaları da 32 liralık artışla 342 liraya yükseldi. Eğitim harcamaları, bir önceki yılın aynı ayına göre 16 liralık artışla 245 liraya yükselirken, seyahat-turizm harcamaları 94 liralık artışla 837 lira oldu. Gıda dışı gereksinimler için yapılması gereken harcama tutarı 7 bin 497 lira olarak hesaplandığı belirtildi.

“OTOYOL, KÖPRÜ... ZAMLARI VE ‘ÜVEY EVLAT’ EMEKLİ ZAMMI”

Ramazan Abay (Prof. Dr.) – TÜİK’in açıklamış olduğu 2020 yılı enflasyon oranı yüzde 14,6. Fakat bu oranın gerçekte yaşanan, katlanılan enflasyon oranı ile hiç ilişkisi yoktur. Piyasanın gerçek enflasyon oranı yüzde 30 dolaylarındadır. Tüm emeklilere yüzde 7,5-8,5 arasında yapılan zam oranı TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranının yarısı kadardır. Emekli mağdur edilmiştir.

Emekliye ayrım gözetmeksizin asgari TÜİK’in açıkladığı yüzde 14,6 enflasyon oranı kadar zam verilmeliydi. Bu oran bile gerçekte pazarda realize olan enflasyonun yarısına tekabül etmektedir. 1 Ocak 2020 dolar kuru üzerinden yüzde 25-26 artış yaparak tespit edilen, etkin kullanılmayan otoyol ve köprülere zam yapılıyor da memura, emekliye “üvey evlat” muamelesi yapılıyor olmasını anlamakta güçlük çekiyoruz.

“‘ALTTA KALANIN CANI ÇIKSIN’ POLİTİKASI UYGULANIYOR!”

Mehmet Şakir ÖRS (Gazeteci /Yazar) – Çocukluk dönemlerimizin oyunları arasında ilginç bir oyun vardı. Bir çocuk ebe olup kapanır, diğerleri onun üzerine ellerini koyup, ‘el el üstünde kimin eli var?’ diye sorarlardı. Ardından, çoğunlukla, çok sayıda elin arasından en üstteki elin kime ait olduğunu bilemeyen ebeye pata küte vurulurdu.

Günümüzde emeklilerin, çalışanların, dar gelirli insanların durumunu düşününce; ister istemez aklımıza, Türkiye’nin o ‘siyah-beyaz masumiyet’ yıllarının bu ilginç oyunu geliyor. Bugünlerde emeklilerin, asgari ücretlilerin, işçi ve memurların, o geçmişin masum oyununda olduğu gibi, ebe konumundaki çocuk yerine konulduğunu düşünüyoruz. Dar gelirli bu insanlarımızın ensesine, tepesine, maalesef ha bire pata küte vuruluyor!.. Üstelik,adeta ‘altta kalanın canı çıksın’ denilircesine!.. Ancak önemli bir fark var; bugün emeklilere, çalışanlara, dar gelirli insanlarımıza pata küte vuranlar, geçmişin o oyunundaki çocuklar kadar masum değil!..

Son günlerde yaşanan enflasyon oranı tartışmaları ve buna bağlı olarak emeklinin, memurun ve kamudan aylık alanların maaşlarına yapılan gülünç denebilecek artışlar, doğrusu bize bunları hatırlattı ve düşündürdü…

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) tartışmalı resmi verilerine göre, Türkiye’de yıllık enflasyon yüzde 14,60 olarak açıklanırken; Prof. Dr. Veysel Ulusoy’un yönettiği ve bağımsız araştırmacıların oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) tarafından, yüzde 36,72 olarak hesaplandı. Dar gelirli insanları ve geniş kitleleri en çok etkileyen gıda enflasyonunun ise, TÜİK’in rakamları bile dikkate alındığında yüzde 20’nin üzerinde olduğu görülüyor. Aslında TÜİK’in duyurduğu bu oranlar; mutfakta, çarşıda, pazarda, hayatın gerçeklerini her gün bizzat yaşayan vatandaşları doğrusu acı acı gülümsetiyor!..

Birleşik Kamu-İş’in yaptığı tespitlere göre; gıda fiyatlarının ve dolayısıyla da enflasyonun oldukça yüksek seyrettiği ve açlık sınırının 3 bin 146 liraya yükseldiği 2020 yılında, dört kişilik bir ailenin gıda dışı gereksinimleri için yapması gereken harcama 8 bin 41 liraya, yoksulluk sınırı da 11 bin 186 liraya yükseldi. Türk-İş'in hesaplamalarına göre; aralık ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 590 lira, yoksulluk sınırı ise 8 bin 436 lira oldu. Görüldüğü gibi, emeklilerin, kamu çalışanlarının önemli bir bölümü, bu sınırların altında bir yaşama mahkûm ediliyor.

Şimdi bunca rakam kalabalığı arasında, gelin de olan bitene ‘altta kalanın canı çıksın’ politikası demeyin bakalım!.. Altta kalanlar kimler mi? Tabii ki en başta emekliler olmak üzere, dar ve sabit gelirli çalışanlar!.. İşsizlerin, pandemi koşullarında işini kaybedenlerin, günlük kazandığı ile geçinmek durumunda olanların, kısacası yoksul vatandaşlarımızın durumunu ise doğrusu yorumlamak bile istemiyoruz!.. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bir taraftan Türkiye ile istikşafi görüşmeleri sürdürürken, tansiyonu da yüksek tutmaya çalışan Komşu, son olarak Ege’nin uluslararası sularında bilimsel ve teknik ara...

Türkiye'de yaşanan ekonomik krize, Pandemi yasak ve kısıtlamaları da eklenince vatandaşlar, esnaf, çiftçi, şirketler “maddi olarak” zor duruma düştü. 2020’de “şirket i...

Cumhur İttifakı, son günlerde muhalefete yönelik eleştirilerini sertleştirdi. Uzmanlara göre muhalefete yönelik artan baskı, kullanılan sert dil, iktidar partilerinin ...

İNG Global İcra Kurulu Üyesi ve Pazar Liderleri Bölge Başkanı Abay “Pandemi insanlık için derslerle dolu. Bir yandan da fırsat aslında. Eskiden ‘Olmaz’ dediğimiz çok ş...

Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçları nedeniyle mağdur olan çiftçiler dördüncü defa Ankara’da eylem yaptı. Eylem için Türkiye’nin değişik illerinden Ankar...

Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçları nedeniyle mağdur olan çiftçiler dördüncü defa Ankara’da eylem yaptı. Eylem için Türkiye’nin değişik illerinden Ankar...

ABD Doları, 2020’de Covid-19 salgını ile birlikte, küresel piyasalarda düşme eğilimine girerek 2018 seviyelerine gerilerken, Türkiye’de tarihi zirveleri görmüştü. Bu s...

Yazarlar
Website Security Test