Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

BRÜKSEL’DE MASAYA OTURULURKEN…

8.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İsrail, ABD, Fransa ve Suudi Arabistan destek verirken, Yunanistan Cunmhurbaşkanı Meis Adası’na geldi ve “Barış istiyorsak savaşa hazır olmalıyız” dedi

 

Yunanistan silahlanıyor!..

Brüksel’deki NATO karargahında “Türkiye ile Yunanistan heyetlerinin bir araya geldiği günlerde”, Yunanistan “silahlanma konusunda” büyük adımlar atıyor.

Yunanistan’a silahlanma ve Doğu Akdeniz’deki gerilimde destek veren ülkelerin başında İsrail, ABD, Fransa ve Suudi Arabistan geliyor.

Oruç Reis’in Antalya açıklarına dönmesinden sonra uçakla Kaş ilçemizin karşısındaki Meis Adası’na gelen Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou “Hassas zamanlardan geçiyoruz. Biz diyalogdan yanayız. Yunanistan diyaloğu desteklediğini kanıtlamıştır. Ama tehdit altında bir diyaloğu değil” dedi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı, “Hükümetin Fransa’dan savaş uçakları alması, sadece Türkiye’ye mesaj göndermek için değil. Eğer barış istiyorsanız savaşa her zaman iyi hazırlıklı olmalısınız” açıklamasını yaptı.

İsrail’den büyük destek…

“Savaşa hazır olmaları gerektiğini” ima eden Cumhurbaşkanı’nın sözlerinin gerçek olduğu, Yunanistan’ın hızla silahlanmaya başlamasıyla ortaya çıkıyor.

Yunanistan,  ABD’nin baskısıyla Körfezdeki Arp ülkeleriyle anlaşmalar imzalamaya başlayan İsrail ile silah ve güvenlik konusunda işbirliği yapmaya başladı.

Şafakna Haber Ajansı’nın haberine göre, İsrailli SK Group ve Plasan Sasa adlı şirketlerin oluşturduğu konsorsiyum, “zırhlı askeri araç üreten” ve iflas eden Yunanistan Araç Sanayisi (ELVO) adlı şirketin hisselerinin çoğunluğunu satın aldı. ELVO’nun hisselerinin yüzde 79’unun İsrailli şirketlerin oluşturduğu konsorsiyumun kontrolü altında olacak, yüzde 21 hissenin ise Yunanistan devletinde kalacak.

Bu satışın ilk hedefi, İsrail’in Guarder ve SandCat modeli askeri zırhlı araçlarının, AB ve NATO üyesi Yunanistan’da üretilmeye başlanması. Daha uzun vadede ise şirketin Selanik’teki fabrikasında hafif silahların üretilmesi planlanıyor.

İsrailli şirketlerin, Yunan savunma sanayisinin yeniden yapılandırılmasına stratejik yatırım yoluyla destek vermesi ve bu desteğin zamanlaması önem taşıyor.

ABD ve Fransa’dan destek…

Türkiye ile ilişkileri gerilimli bir süreçten geçen ABD ve Fransa da son yıllarda Yunanistan ve AB üyesi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile hem ekonomi hem de savunma alanındaki işbirliğini güçlendirdi.

Yunanistan ile Türkiye arasında Doğu Akdeniz ve Ege’deki gerilim, tarafları askeri bir ihtilafın eşiğine getirirken, İsrail, Fransa ve ABD’nin ortak askeri tatbikat, yatırım hamleleri, stratejik ve askeri işbirliği yoluyla Yunanistan’a destek çıkması dikkat çekiyor.

Rus yapımı S-400 füze savunma sistemi satın alması nedeniyle Türkiye’yi F-35 üretiminden çıkartan, satın aldığı F-35’leri teslim etmeyen ve yaptırım kararı alan ABD, son bir kaç yıldır önemli siyasi krizler yaşadığı Türkiye ile hem siyasi, hem ekonomi, hem de savunma alanlarındaki işbirliğini azalttı. ABD, eşzamanlı olarak Yunanistan ile özellikle savunma alanındaki işbirliğini güçlendirmeye yöneldi, Washington-Atina hattında 2018 yılında başlatılan “Stratejik Diyalog” süreci ile birlikte askeri stratejik işbirliğini de arttırdı.

Washington, Girit adasındaki Suda Körfezi’ndeki NATO üssünü geliştirmeyi ve ABD’nin yüzer deniz üssü USS Hershel “Woody” Williams gemisini Suda Körfezi açıklarında konuşlandırmayı planlıyor.

Yunan Basınında, “ABD’nin İstanbul ve Çanakkale Boğazları’na alternatif bir rota oluşturmak amacıyla Yunanistan’ın kuzey liman kentlerine altyapı yatırımı yaptığı” haberleri yayınlanmıştı. Haberde, Washington’un Dedeağaç’a altyapı yatırımlarıyla İstanbul ve Çanakkale Boğazı’na alternatif bir rota oluşturmayı planladığı, Dedeağaç limanını Karadeniz ve Kafkaslar ile bağlantı amacıyla kullanmayı planladığı, bu planların gerçekleşmesi halinde bölgede deniz taşımacılığı ve askeri nakliyatın doğasının değişeceği ileri sürülmüştü.

Fransa’dan 18 Rafale savaş uçağı satın alan, Kasım ayında da 24 adet F-35 için ABD’ye resmi başvuruda bulunan Yunanistan, Eylül ayında da yeni satın alımlar ve modernizasyon projelerini de içeren 11,5 milyar euroluk savunma programı açıklamıştı.

Suudi Arabistan da Yunanlıların yanında…

Ege ve Doğu Akdeniz’de gerilimi arttırmak için her şeyi yapan Yunan medyası Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır, Fransa, ABD ve İsrail’in ardından Suudi Arabistan’ın da oyuna dahil olacağını aktardı. Medya son olarak “Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın emriyle Girit’e inecek F-15 jetlerinin, Yunan savaş uçaklarıyla birlikte Doğu Akdeniz’de tatbikata katılacağını” duyurdu.

ABD ve Japonya’nın ardından dünyadaki en büyük F-15 filosuna sahip Suudi Arabistan’ın göndereceği jetlerin Yunan pilotlar tarafından da kullanılacağı da belirtiliyor.

“DEĞİŞMEYEN VE DEĞİŞMEYECEK YUNANİSTAN POLİTİKASI”

Mehmet Dönmez (Emekli Büyükelçi) – Avrupa Birliği'nin Aralık ayında yapılan zirvesinde Türkiye'ye yönelik yaptırımlar ele alınmıştı. Fransa, Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetiminin ısrarlı çabalarına rağmen, AB sert yaptırımların uygulanmasının değerlendirilmesini Mart ayında yapılacak zirveye ertelemiştir. Fransa Cumhurbaşkanı Macron AB'nin hükümranlık sahası nitelendirmesi gerekçesi ile Doğu Akdeniz'de istikrarın korunması gerektiğini ifade ile Türkiye'nin tutumunun değişmediğini ileri sürerek baskı uygulanmasını istemiştir.

Mart ayında yapılacak zirve öncesinde Türkiye AB'ne yakınlaşma adımları atmaktadır.  Cumhurbaşkanı Erdoğan ılımlı açıklamalarda bulunmuştur. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AB dönem başkanı Portekiz'e bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Öte yandan Aralık zirvesinde istediğini elde edemeyen Yunanistan silahlanma çabalarını sürdürmekte ve Türkiye'ye hasmane beyanlarda bulunmaktan geri kalmamaktadır. Büyük ekonomik sıkıntıları devam eden Yunanistan savaş uçakları siparişi vermekte, deniz kuvvetlerini yenilemek istemektedir. Devlet gayrımenkullerini elden çıkaran Yunanistan sonunda ABD'ye Dedeağaç ve Kavala limanlarını kiralamıştır. 2021 bütçesinde savunma harcamalarına 5.5 milyar Avro ve bu miktardan 2.5 milyar Avro silahlanmaya ayrılmıştır.Türkiye Yunanistan ile koşulsuz görüşmeye hazırız çağrısı yapmış iken Yunan silahlanma çılgınlığı dikkat çekicidir. Yunanistan Başbakanı Miçotakis silahlı kuvvetlerin caydırıcılık gücünün artırılması amacıyla 10 yıllık silahlanma projesi açıklamıştır. Buna göre yaşlanan hava kuvvetlerinin Fransız yapımı Rafael uçaklarıyla yenilenmesi, fırkateyn ve donanma helikopterleri alımı, savaş gemilerinin yenilenmesi öngörülmektedir. Yunanistan 19 olan askere alma yaşını 18 e indirmeyi, 9 ay olan mecburi askerliği de 12 aya uzatmayı planlamaktadır.

Anlaşmalara aykırı olarak Meis adası silahlandırılmış, adaya ziyaret yapan Cumhurbaşkanı Sakellaropoulo savaşa hazır olunması gerektiğini, Doğu Akdeniz'de AB ve NATO'nun çıkarlarının söz konusu olduğunu söylemiştir.

Yunanistan Cumhurbaşkanının bu mesajı da göstermiştir ki, Türkiye'ye karşı her zaman olduğu gibi bu koz ileri sürülecektir.

Türkiye'nin yapması gereken, komşularıyla ilişkilerini olumlu yönde geliştirmek, İsrail, Suriye ve Mısır ile yakınlaşmaktır. Ayrıca ülkemizin ulusal savunma sanayinin gelişiminin hızlandırılması da önem taşımaktadır.

“YUNANİSTAN’IN HEDEFİ EGE DENİZİNİ ELE GEÇİRMEK”

Soner Aydın (Emekli Albay) – Yunanistan son zamanlarda Türkiye’ye karşı düşmanca tutumunun dozunu artırmakta, açık bir şekilde tehdit ve tahrik içeren yöntem ve söylemler kullanmakta, adımlar atmaktadır.

Son olarak Yunanistan Genelkurmay Başkanı Floros; Ege’de anlaşmalar hilafına işgal ettikleri ve silahlandırdıkları adalardaki askeri birlikleri ziyaret etmiş, askerlere hitaben yaptığı konuşmalarda; “sürekli teyakkuzda olma” emri vermiş, “barış istiyorsak savaşa hazır olmalıyız” şeklinde telkinde bulunmuştur. Ülkemizdeki “Türbanlı vitrin mankeni” “AİHM’nin Selahattin Demirtaş’la ilgili kararı” “Partili rektör ataması” “darbe imaları” “kimin terörist, kimin vatansever olduğu” vb. “yoğun” gündem içinde birbirimizle uğraşırken dikkatlerden kaçmış olmalı ki; bu konuda bir yorum ve tepkiye tanık olmadık. Bizim bu umursamazlığımız ve tepkisizliğimiz devam ederken bu defa Yunan gazeteleri; Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos’un 2021’deki ilk ziyaretini Meis Adası’na yapacağı haberini verdi. Haberde, Panayotopulos’un “Yunanistan’ın egemenlik bölgesi dahilinde bulunan Meis’i ziyaret etmek için Hulusi Akar’dan izin alacak değilim” şeklinde bir açıklama yaptığı da yer aldı. Türk tarafının bütün sessizliğine rağmen, Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli Savunma Bakanı’nı da işaret ederek böyle bir söylemde bulunmanın; tahrik, tehdit ve meydan okuma anlamına geldiği, gerilimi tırmandırma amacı taşıdığı açıkça görülmektedir.

Yunanistan gerilimi tırmandırmaya yönelik bu tavrının yanında savunma harcamalarını artırma kararı almış, silahlanmaya ağırlık vermiştir. Başbakan Miçotakis; Fransa'dan 18 adet Rafale tipi savaş uçağı satın alınması için birkaç gün içinde anlaşma imzalanacağını, bu uçakların gelecek yıl teslim alınmaya başlanacağını, hükümetin Rafale uçaklarının yanı sıra yeni fırkateynler, helikopterler, insansız hava araçları satın almayı ve mevcut F-16 filosunu güncellemeyi planladığını, silahlanma için gelecek 10 yılda 10 milyar Euro harcanacağını açıklamıştır.

Komşumuz; bir taraftan fiili savaş hazırlıkları yaparken diğer taraftan diplomatik çevresini genişletmekte, müttefiklerini artırmaktadır. Son olarak Yunan basınında; Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır, Fransa, ABD, İsrail'in ardından Suudi Arabistan'ın da oyuna dahil olacağı haberi yer almış, hemen ardından Suudi Arabistan’ın çok sayıda F-15 savaş uçağını Girit'teki Suda Üssü'ne göndereceği bilgisi verilmiştir. Açıklamada bunun Türkiye’ye gözdağı vermek amacını taşıdığı yer almaktadır.

Bunlar olurken ABD’nin öncülüğünde sürdürülen “bölge ülkelerinden bazılarını” yakınlaştırma çabaları da sonuç vermektedir. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı; 41. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi'nde, Katar'a ambargo uygulayan ülkelerin Doha ile diplomatik ilişkilerini yeniden tesis ettiğini ve ambargonun kaldırdığını, sınırların açıldığını söylemiştir. Böylece hükümetimizin çok yakın dostu olan Katar’ın da Doğu Akdeniz’deki denkleme dahil olma ihtimali ortaya çıkmıştır. Bölgedeki ittifak yapılanmasına ve gelişmelerin seyrine bakıldığında Katar’ın nerede duracağını tahmin etmek zor olmayacaktır.

Bölgede Türkiye karşıtı gelişmeleri ve ittifakları sadece Yunanistan’la, Ege adalarıyla, Doğu Akdeniz’le ilgili görmek ve ayrı ayrı değerlendirmek doğru olmayacaktır. Sorun, emperyalist devletlerin Ortadoğu ülkelerini şekillendirme projesi ile başlamıştır ve şekillendirme planına Türkiye de dahil edilmiştir. Nitekim bölgeyi gözlemleyenler, ABD’nin; Fırat’ın doğusunda PKK/YPG’li teröristlerden nizami bir ordu oluşturmaya çalıştığını, son bir hafta içinde Haseke’ye orta menzilli füzeler yerleştirdiğini tespit etmişlerdir. ABD’nin Türk-Yunan anlaşmazlıklarında Yunanistan tarafında yer aldığı dikkate alındığında muhtemel bir çatışmada bu füzelerin hedefinin Türkiye olacağı açıkça ortadadır.

Yunanistan’ın yüz yıllık stratejik hedefi (Megali İdea’sı) Ege Denizi’ni bütünüyle ele geçirmek, Batı Anadolu ve Trakya’yı topraklarına katmaktır. Bölgede tek engel ve tek düşman olarak Türkiye’yi görmekte, askeri hazırlıklarını buna göre yapmaktadır. ABD ve ortaklarının hedefine ulaşacağı, bölgedeki gelişmelerin Türkiye’yi de parçalayacağı hesabıyla fırsattan yararlanmaya çalışmaktadır. Türkiye zamanında gereken caydırıcı önlemleri almadığı, uluslararası hukuktan kaynaklanan kozlarını kullanmadığı taktirde Yunanistan’ın bu yaklaşımları bütün bölgeyi uzun yıllar sürecek çatışma sürecine sokacak ve bundan sadece emperyalist devletler yararlanacaktır. Amaç da budur. Türkiye’yi tıpkı Irak ve Suriye gibi “müdahale edilmesi gereken sorunlu ülke” sınıfına sokmak ve bu şekilde parçalamak…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bir taraftan Türkiye ile istikşafi görüşmeleri sürdürürken, tansiyonu da yüksek tutmaya çalışan Komşu, son olarak Ege’nin uluslararası sularında bilimsel ve teknik ara...

Türkiye'de yaşanan ekonomik krize, Pandemi yasak ve kısıtlamaları da eklenince vatandaşlar, esnaf, çiftçi, şirketler “maddi olarak” zor duruma düştü. 2020’de “şirket i...

Cumhur İttifakı, son günlerde muhalefete yönelik eleştirilerini sertleştirdi. Uzmanlara göre muhalefete yönelik artan baskı, kullanılan sert dil, iktidar partilerinin ...

İNG Global İcra Kurulu Üyesi ve Pazar Liderleri Bölge Başkanı Abay “Pandemi insanlık için derslerle dolu. Bir yandan da fırsat aslında. Eskiden ‘Olmaz’ dediğimiz çok ş...

Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçları nedeniyle mağdur olan çiftçiler dördüncü defa Ankara’da eylem yaptı. Eylem için Türkiye’nin değişik illerinden Ankar...

Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçları nedeniyle mağdur olan çiftçiler dördüncü defa Ankara’da eylem yaptı. Eylem için Türkiye’nin değişik illerinden Ankar...

ABD Doları, 2020’de Covid-19 salgını ile birlikte, küresel piyasalarda düşme eğilimine girerek 2018 seviyelerine gerilerken, Türkiye’de tarihi zirveleri görmüştü. Bu s...

Yazarlar
Website Security Test