Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bilimsel “özerk” üniversiteden “Kelepçeli” üniversiteye geldik

8.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Melih Bulu'nun atanması bardağı taşıran damla oldu; öğrenciler ve akademisyenler tepki gösterdi. Polis müdahale etti, gözaltılar oldu. Üniversitenin giriş kapısına kilit asıldı.

MEHMET KOCABIYIK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi, Beykoz Üniversitesi ve Çağ Üniversitesi'ne rektör atadı. Erdoğan’ın son olarak Boğaziçi Üniversitesi’nde rektörlük görevine üniversite dışından bir isim olan eski AKP milletvekili aday adayı Prof. Dr. Melih Bulu'yu ataması protestolara neden oldu, tansiyon yükseldi. Melih Bulu'nun atanmasını protesto etmek için üniversitenin Güney Kampüs önünde bir araya gelen öğrenciler, "İntihalci rektör istemiyoruz", "Üniversiteler bizimdir", "Kayyum rektör istemiyoruz" sloganları attı. Öğrenciler, üniversitenin rektörlük binasına da "Bu Bina AKP’li Melih Bulu'nun Rektör Atanması Sebebiyle Boğaziçi Öğrencileri Tarafından Mühürlenmiştir!" ifadesinin yer aldığı bir mühür bastı. Melih Bulu'nun rektörlükte olduğu duyumu üzerine Güney Kampüs'te eylemlere devam etmek isteyen öğrencilere karşı polis barikatları kuruldu. Polis, barikatı aşmak isteyen öğrencilere müdahale etti, biber gazı kullandı. Protestolar sırasında polisin üniversitenin giriş kapısına kelepçe vurması, tarihi an olarak kayda geçti.

AKP Sarıyer İlçe Teşkilatı kurucusu, AKP’den milletvekili aday adayı olan ve iktidara yönelik eleştirilere karşılık verilmesi için kurulan “Sanal Akıncılar” grubunun başındaki isim olan Prof. Dr. Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasına yönelik gelen tepkiler gündemin ana konusunu oluşturdu. Salı ve Çarşamba günü ise öğrencilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi hakkında gözaltı dalgası başlatıldı. Evlerine yapılan operasyonla 36 kişi gözaltına alındı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından konuyla ilgili, "Üniversiteye girmeye çalışan, Boğaziçili olmayan, terörle iltisaklı illegal gruplara, izin vermeyen Türk polisi, doğru yapmıştır" dedi.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, daha sonra yaptığı açıklamada, protesto gösterisinde polislere "katil" denildiğini söyleyerek, "Polislerimize katil denmesini bizim kabul edebilmemiz ve buna sessiz kalmamız mümkün değildir" dedi.

Boğaziçi Öğrenci Kolektifi'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada ise, öğrencilerin sabaha karşı ev baskınlarıyla gözaltına alındıkları belirtildi. Protesto gösterileri sürerken, AKP'li bazı isimlerse, protestolara karşı "akıbetleri 15 Temmuz gecesinden daha beter olur" göndermesi yapması dikkat çekti.

Gözaltına alınan öğrencilerin avukatı Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi Seher Eriş, gözaltında öğrencilerin çıplak arandıklarını açıkladı.

YÖK’ten açıklama…

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) atamayla ilgili, “Boğaziçi Üniversitesi rektörünün görev süresinin sona erecek olması dolayısıyla yeni rektörün atanması süreci, aynı durumdaki diğer üniversitelerin rektör atama süreçlerinde olduğu gibi, ilgili mevzuat çerçevesinde başlatılmış ve başvuruda bulunan adaylar Cumhurbaşkanlığı makamına sunulmuştur. Prof. Dr. Melih Bulu, diğer adaylar gibi rektörlük başvuru şartlarını sağlamaktadır.” açıklaması yaptı.

“Kabul etmiyoruz”

Atamaya Boğaziçi Üniversitesinde görev yapan öğretim üyeleri de tepki gösterdi. Devir teslimi sırasında bir gurup öğretim üyesi bahçeye çıkarak Rektörlük Binası’na sırtını dönmesi dikkat çekti. Öğretim üyeleri, "Kabul Etmiyoruz, Vazgeçmiyoruz!" başlıklı açıklamalarında, "1 Ocak 2021 gece yarısı, 1980’lerin askerî vesayet rejiminden sonra ilk kez üniversitemize kurum dışından bir rektör atanmıştır. Bu durum 2016’dan bu yana ağırlaşarak sürmekte olan, rektör seçimlerini ortadan kaldıran antidemokratik uygulamaların bir devamıdır. Üniversitemizin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik değerlerini açıkça ihlal eden bu uygulamayı kabul etmiyoruz" ifadesine yer verdi.

Bulu'dan polise destek

Prof. Dr. Melih Bulu, kampüs önündeki müdahaleyle ilgili "Polis doğru davrandı. Öğrenci olmayanların girişini durdurmak amacıyla orada yer aldı." dedi.

Polisin kampüsün giriş kapısını kelepçeyle kilitlediği çok tartışılan görüntülerle ilgili de konuşan Bulu, "Orada çok pratik bir şey var, kapı kırıkmış ve kapıyı tutturmak için kelepçe takmışlar." dedi.

"Boğaziçi'ne kelepçe sivil darbenin fotoğrafı"

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, polisin Boğaziçi kampüs kapısına kelepçe takmasını "darbenin fotoğrafı" şeklinde değerlendirerek, "Türkiye sivil bir darbenin içindedir. Türkiye'de darbe hukuku halen hüküm sürmektedir" dedi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’de 12 Eylül 1980'de Kenan Evren eliyle bir darbe yaşandığına işaret ederek 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından 20 Temmuz'da ilan edilen Olağanüstü Hal uygulamasıyla da "sivil darbe" yaşandığını söyledi. Kılıçdaroğlu, "Erdoğan; partili olması, kendini alkışlaması şartıyla istediği rektörü atıyor. Akademik özerkliğin olmadığı yerde üniversite olmaz. Türkiye, sivil darbenin içindedir. Darbe döneminin o kelepçeden daha güzel fotoğrafı olabilir mi? 20 Temmuz darbesinin fotoğrafı" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, "Erdoğan, iktidara geldiğinde rektörleri üniversiteler seçiyordu, cumhurbaşkanı üç adaydan birini seçiyordu. 20 Temmuz’dan sonra seçim kaldırıldı. 12 Eylül darbesi ile 20 Temmuz darbesi arasında hiçbir fark yok" dedi.

Kelepçe takılmasına inceleme

Eylem sırasında demir sürgülü kapıya kelepçe takılması ile ilgili inceleme başlatıldı. Edinilen bilgilere göre kelepçenin üniversitenin özel güvenlik görevlilerine ait olduğu ortaya çıktı. Yapılan incelemede kelepçenin kapıya Güvenlik Şube Müdürlüğü’nde görevli bir polis memuru tarafından takıldığı belirlendi. Polis memurunun üst amirlerinden talimat almadan kelepçeyi kapı demirlerine taktığı tespit edildi. Bilgisine başvurulan polis memurunun inisiyatif kullanarak kelepçeyi demir kapıya açılmaması amacıyla taktığını söylediği kaydedildi.

ESKİ AKP’Lİ 20 İSİM REKTÖR YAPILDI!

AKP’li Prof. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne getirilmesi, bilimsel özerkliği hiçe sayan eski atamaları hatırlattı. Sözcü’nün haberine göre, Bulu'nun atanmasıyla birlikte, üniversitelerde AKP ağırlığı belirginleşti. 9 eski AKP'li vekil rektör oldu. Bunun yanı sıra, milletvekili ve belediye başkan aday adayı da rektör olarak atandı. Boğaziçi'nin önceki rektörü de AKP'li vekil Emine Nur Günay'ın kardeşi Mehmed Özkan'dı. 2017'de Ege Üniversitesi Rektörlüğü'ne AKP eski vekil Prof. Necdet Budak atanmıştı. Aynı yıl, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğüne ise AKP Terme belediye başkanı adayı Mustafa Alişarlı getirildi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne AKP eski Milletvekili Cevdet Erdöl atanmıştı. AKP eski Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar ise halen 9 Eylül Üniversitesi Rektörlüğü görevinde bulunuyor.

Kardeşler ve eşler

2018'de Yalova Üniversitesi Rektörü olan Suat Cebeci,  AKP Sakarya Milletvekili aday adayıydı. Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörlüğü'ne AKP Milletvekilli ise Öznur Çalık'ın kız kardeşi Aysun Bay Karabulut atandı. Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğüne getirilen Cem Zorlu da AKP Konya eski milletvekiliydi. Kars Kafkas Üniversitesi atanan Hüsnü Kapu da AKP'den Kars milletvekili aday adayı olmuştu.

AKP eski Milletvekili Vural Kavuncu halen Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğü görevini sürdürüyor. 2019'da Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğüne getirilen Hamdullah Şevli de, AKP vekil adayıydı. AKP eski Milletvekili Necdet Ünüvar, 2020'de Ankara Üniversitesi rektörlüğüne atandı.  AKP Kayseri eski Milletvekili Havva Talay Çalış'ın eşi Mustafa Çalış da 2018'de Kayseri Erciyes Üniversitesi rektörü olmuştu. AKP Ankara eski Milletvekili Aşkın Asan, Avrasya Üniversitesi'ne, AKP Şanlıurfa eski Milletvekili Mazhar Bağlı Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde rektör oldu. 2007'de AKP'nin Milletvekili aday adayı Ömer Çomaklı, Atatürk Üniversitesi'nde rektörlük görevine devam ediyor.

“HUKUKSUZLUKLARI UZAKTAN SEYREDEREK SONUÇ ALINMAZ”

Fevzi Demir (Prof. Dr.) –Atamanın kanuna uygun olduğuna kuşku yok. Daha doğrusu, Cumhurbaşkanının son yaptığı değişiklikle kendisine tanıdığı yetkiye dayanarak atamayı bizzat yapmasının, mevzuata bir aykırılığı yok. Zaten yapılan bu atama ilk değil. Mevcut üniversite rektörlerinin hemen hepsinin de şu veya bu şekilde Siyasi İktidar Partisi ile ilişkisi olduğu bilinen bir gerçek. Burada sorun mevzuata uygunluğu aramak değil, demokrasiye (hukuka) uygunluğu aramak olmalı. Gerekirse Cumhurbaşkanının atamasını İdare Mahkemesi veya Anayasa Mahkemesine kadar götürerek demokrasiye uygunluğu, hukuka (hakkaniyete, liyakate, insafa, adalete) uygunluğu aramak olmalı. Öncelikle bu konuda hukuki araçlara başvurmalı. Ama bu konuda ne muhatapları ne de muhalefetten bir çıkış yapılmadı. Gerçi mahkemelerin çalışmasının bilindiği, adalete olan inancın %26'lara düştüğü bir dönemde hukuki çabaların ne sonuç vereceği belirsizlik taşımaktadır. Buna rağmen hukuki yollara başvurmaktan vazgeçmemek gerekir. Hukuksuzlukları uzaktan seyrederek bir sonuç almanın mümkün olmadığı iyi bilinmektedir. Sonuç olarak bu iş hak, hukuk, adalet peşine düşen, demokrasi ve hukuk dışı uygulamayı içine sindiremeyen öğrencilere kaldı. Onlar da inşallah yedikleri dayakla kalmaz...

“KELEPÇELİ ÜNİVERSİTE”

Hüsnü Erkan (Prof. Dr.) –Boğaziçi Üniversitesine rektör atanmasına ilişkin tartışmalar medyanın ve toplumun gündemine oturdu. Bu tartışmalar bende, çokça kullanılan “küçük beyinler kişileri, orta beyinler olayları ve büyük beyinler sistemleri konuşur” söylemini hatırlattı. Zira tartışmalar bir yönü ile Melih Bulu ve diğer yönü ile atama olayı üzerine odaklanarak sürüyor. Hemen hemen hiç kimse olayın bir sistem ve zihniyet sorunu olduğunu yeterli ölçüde vurgulamıyor. Bendeniz bir 68 kuşağı içinde Mülkiye’yi bitirmiş bir öğretim üyesi olarak, Üniversite Sisteminin kendine yakışır nitelikte yaşandığı tek dönemin 1960’lı yıllar olduğu görüşündeyim. Zira 1961 Anayasa’sı, Hitler vahşetinden sonra Batı Almanya’da düzenlenmiş, Batının en yeni anayasası idi.  Değerli anayasacı hocalarımız, Muammer Aksoy ve Mümtaz Soysal’ın katkıları ile büyük ölçüde Batı Alman Anayasasından esinlenmişti. Bu nedenle insan onuru başta olmak üzere, temel hak ve özgürlükler ile Üniversite özerkliğine ilişkin düzenlemeler en özgürlükçü biçimde 1961 Anayasasında yer almıştı. Üniversitelerin idari,  mali ve siyasi özerkliği en üst düzeyde sağlanmış idi. Bizler de yaptığımız toplantılarda Türkeş ve Mehmet Ali Aybar’ın yanına merkezci Turan Feyzioğlu’nu aynı masada buluşturur; her görüşteki öğrenciler karışık olarak oturup, farklı fikir ve düşünceleri özgürce dinleyip değerlendirirdik. Ancak bu süreç, dar ufuklu ve mutlak düşünceli yönlendirmeler sonucunda 1969 yılından itibaren sabote edildi. Arkasından 1972 kısıtlamaları geldi. Daha katısı 1980 darbesinden sonra getirilip, YÖK ile merkezileştirildi. Bu süreçlerde üniversiteler hem idari ve mali,  hem de siyasi özerkliklerinden uzaklaştırıldı. En son olarak da FETO darbesinden sonra getirilen KHK ile rektör atanması tümüyle tek bir kişinin; yani partili Cumhurbaşkanı’nın kişisel kararına bağlandı. Böylece Üniversitelerin özerklik anlayışının yok olması yanında tümüyle siyasileşmenin önü ve yolu açılmış oldu.

Böylesi bir durum  “Üniversite” kavramının içermesi gereken çoğulcu ve özgür düşünce ile her türlü farklı görüş ve yaratıcı düşüncenin tartışıldığı bir iklimi yaratmaktan uzak kalır. Bunun yerine, her gelen siyasi partinin yandaşı olan kişiliksiz ve kimliksiz kişilerin öne çıkmasına ortam hazırlar. İktisadın temel yasalarından olan  “kötü para, iyi parayı piyasadan kovar” yasası; iyilerin, yani uzman ve nitelikli bilim insanlarının idari ve siyasi işlerle uğraşmak yerine, köşesine çekilmesine;  buna karşın niteliği olmayan yandaş fırsatçıların öne çıkmasına ortam hazırlar. Hele bir de son yıllardaki gibi, iktidar partileri kendilerine yakın ve yandaş olanları tercih etme sürecine girme eğilimine girdiğinde, özgür ve özerk üniversite olgusu içinden çürümeye başlar. Eğer siyasi iktidarlar, özgür ve özerk düşünce ve demokratik haklar yerine kendi siyasi düşüncesini egemen kalmaya kalkarsa, bu çürüme kaçınılmaz olur. Tarih bunların örnekleri ile doludur. Sokrat’tan Aristo’ya; Edese (Urfa ) okulundan Atina Okulu’na; Galileo’dan Bruno’ ya ve nihayet Hitler döneminde Almanya’yı terk eden bilim insanlarına kadar hepsi bir şekilde siyasetin baskı ile çürüttüğü insan ve kurumlardır. Zira bilim ancak özgürlük ve çoğulcu düşünce ortamında kök salan nazlı bir çiçektir.  Siyasetin baskı ve kendi rotasında yönlendirmesinden çok çabuk bozulur ve çürür. Aksine özgürlük, çoğulculuk ve çok kültürlü ortamlarda hızla serpilir. İslam Dünyasında bilimin yükseldiği Cündişapur ve Bağdat dönemi böylesi ortamlardı. ABD’nin bilimde ön alması, özgürlük ve çoğul kültür ortamından besleniyor.

Bugünün Türkiye’sinde, siyasi iktidarın gözüne girmek için cehalete övgü düzen rektör ve rektör yardımcıları TV kanallarını süslüyor. Yandaş rektörler üniversite açılışlarında, partiden gelen listelere göre insanları içeri alırken, kendi üniversite hocası, listede isminiz yok diye açılışa alınmaya biliyor (buna ben bizzat muhatap oldum). Rektörlük koridorları, eskiden hiç olmadığı kadar iktidar yanlısı siyasilerin dolaştığı yerler olmaya başladı. Yandaşlığın prim yaptığı ve siyasi kavganın toplumsal kutuplaşma üzerine kurgulandığı bir süreçte üniversiteler ve bilim insanları nasıl kendini bundan soyutlayıp, sakin kafayla çalışmalarına odaklanabilir ki?  Siyasetin çoğulcu ve özgürlükçü demokratik sistem ve buna paralel özerk ve özgürlükçü bir üniversite sistemini etkin biçimde getirmek yerine, yandaşlık ve kutuplaşmaya ortamına prim vermesi, bilim yerine cehalete övgü düzenleri görevde tutması, şimdilik üniversite kapısına vurulmuş bir kelepçe olarak duruyor. Dilerim ki, hükümetin “demokrasi reformu” sözü gerçek olur ve bu bağlamda özgürlük, çoğulculuk, özerklik, liyakat sistemlerine etkinlik kazandırıcı düzenlemeler yaşama geçer. Üniversiteler rektörlerini kendileri seçer.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 2 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Tmel Yılzdıoğlu

15.01.2021 - 21:52
Egitim ve sınavlarda gelinen nokta çok acı tus forumlarında iddialar “…Bundan 7-8 kadar yıl önceydi. 5-6 defa girdiğim ÜDS lerden 50-60 arası alıp duruyordum. Meşhur bir TUS dersanesinin Meşhur bir sahibi -ki iyi İngilizce bilmesi ile de tanınır- yerime ÜDS ye girebileceğini söyledi. “Sen de sarışın gözlüklüsün ben de, kimse anlamaz bile, ben böyle çok kişiye ÜDS-KPDS kazandırttım” dedi. Tabi teklifini “bütün akademik hayatımı b.k çukurunun üzerine bina edemem” diyerek reddettim. 1-2 sınav daha sürünüp kendim 71’imi aldım. Eğer yakalanırsa “sevgili JOKER abimin” aleyhine tanıklık ederim. Allah islah etsin, bir adamın her işi mi YAMUK olur ya?” Ateş olmayan yerden duman çıkar mı tusdata ve veya uz.dr sami selçukbiricik in sponsoru olduğu drtus.com tus forumunda övünme ve güç gösterisi olarak anlatılan ösym den bilgi sızdırmalarını, ilişkilerini, bağlantılarını, görüşmelerini maddi güç ve fetö paralel yapı veya başka bir cemaat örgüt dava yapı bağlantısı olmadan nasıl yapılabileceği şayanı hayret bir konu olarak şüpheleri celbetmekte haklıdır tusdata ve veya sahibi uz.dr. sami selçukbiricik iddia edildigi gibi feto paralel fethullah gülen mensubu mudur iskenderpaşa hakyol mensubu mudur bilinmez ve böyle olsa da olmasa da özkaya özel hayatı kendi tercihidir bu kısmına saygı duyulmalı ancak 15 Temmuz olayları davası gazileri ve şehitlerini yaşamış bu ülkede ilişkiler ağı Ağacın Kurdu kitabındaki gibi rahatsız edici giriftlikte.. Bu arada ösym nin sınava başkasının yerine girdiği tespit edilen tus Dersanesi sahibi ifadesiyle bu kişinin kamu oyunun anladığı kişinin büyük ihtimalle uz Dr Sami selçukbiricik olduğu kanaati oluşuyor. Ösym nin ve uzman doktor sami selçuk biricik in de açıklama ve videolarında net bir aksi beyanı yok ..soruşturmaların akamete uğraması bu ortamda bu bağlantılarla ve tusdata dusdata maddi sponsorluğunda yayın yapan Drtus.com tus/dus/eus forum sitesinde ösym ve yök te tanıdıkları olduğu ve maddi gücü fazla olduğu icin ösym de yök te sağlık bakanlığında muhatap kabul ediliyor itibar görüyor beyanları zaten malumun ilanı beklenen bir durum . Geçmiş yıllardaki Konya Beyaz Kalem olayındaki gibi bundan çıkan, anlatılan veya kanaatimize göre anlatılmayandan hissedilen anlam tusdata hazırlık dersanesinin paralel yapi feto Fethullah Gülen cemaatine genç klinisyenler yapılanması içinde herkesten farklı özel ve çok fazla kontenjan ayırdığı ve iyilik yapmak icin ücretsiz aldığı kişisel verileri yasadışı kaydettiği yani fişleme yaptığı belgeleri videoları rezaleti.. ÖSYM kampanyaları ile bir yandan tusdata bir yandan STV ve zaman gazetesi bir yandan taraf gazetesi ile ÖSYM’nin şifre ve hatalı soru ve sınavlarla gündeme gelirken kpss, ve polis hakim avukat savcı sınavları yolsuzluğunun unutturulduğu gündemin ösym ciddiyetsizliğiyle yaptığı hatalı sorular üzerinden hak arıyor tarzı kampanyalarla her sınav döneminde ösym yolsuzluğu gündeminin değiştirilip kpss sınavı ve diğer sınav soru çalmalarının ve zaman aşımı türü örtbaslarin siyasette milletvekili Prof.Dr. ÖSYM ve YÖK ‘ teki kirli bağlantıları, telefon mail iletişim ve irtibatlı kişileri Dolar Euro Dinar Dirhem Afyon Esrar ne kullanıyorlarsa Ali Veli Halil Bilal İsa Musa Sema Esma Ayşe Fatma Fatih Burhan Nurhan Orhan Muharrem Mükerrem Naim Saim Rabia Safiye Nazife Hafize Binnur Zin Nur Rahmi Rahim adları her kimse kimdir bunlar bulunmalı ve hala ayıklanmadığı gerçeğinin örtüldüğü sürece . . seffaf olmasi gereken kurumların kanser gibi hasta hastalıklı enfekte bir ilişki zinciri değil mi? Her sınavda sorular alındı mı çalındı mi sızdı mi sızdırıldı mi kaygısı yersiz Mi?

Yasar Eksenli

09.01.2021 - 10:36
gelinen nokta Urla’da kafa karıştıran iddialar İzmir'in Urla İlçesi'nde 5 ay önce yanan 111 dönümlük denize sıfır Hazine arazisinin bir kooperatife sessiz sedasız satıldığı iddia edildi.Urla’da kafa karıştıran iddialar07.01.2021 12:24 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “acele kamulaştırma” kararları ile bir süre önce gündeme gelen, bakir doğası ve pırıl pırıl deniziyle bilinen İzmir’in Urla ilçesinde halk arasında büyük bir iddia konuşuluyor.Urla’nın Denizli Mahallesi’ndeki Karadöşemelik Mevkii’de yer alan 111 dönüm 601 metrekarelik Hazine’ye ait arazinin, ihaleye çıkılmaksızın, sessiz sedasız S.S. Urla Elit Park Konut Yapı Kooperatifi'ne satıldığı iddia edildi. Geçen ağustos ayında çıkan yangında üzerindeki makiler ve çalıların kül olduğu, piyasa değeri yaklaşık 250 milyon TL olan, Çeşmealtı’na komşu ve denize sıfır araziye 250 lüks villa yapılacağı öne sürüldü. Urla’daki bazı emlakçılara, kooperatifin ve yöneticilerinin isimlerinin yer aldığı belgeleri de içeren projeye ilişkin dosyaların bırakılarak talep toplandığı belirtildi.DENİZ GÖREN YERLER 940 BİN TLEmlakçılara verilen dosyada bulunan evraklarda “kooperatif alanında yapılacak alt yapı çalışmalarına imar planı kesinleştikten sonra başlanacaktır” ifadesi dikkat çekerken, 151 adet parselin 450 bin TL, 12 parselin 540 bin TL, 17 parselin 640 bin TL, 44 parselin 740 bin TL ve 26 parselin de 940 bin TL’den satışa sunulduğu bilgisi yer aldı. 940 bin TL’lik yerlerin deniz gören cephede bulunduğu belirtildi. İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak’ın e-imzası bulunduğu görülen ve 16 Eylül 2020 tarihini taşıyan bir başka evrakta ise söz konusu arazinin “S.S. Urla Elit Park Konut Yapı Kooperatifi’ne satışı ve tahsisinde bir sakınca olmadığı” ibaresinin yer alması dikkati çekti. "BEN ULUFE Mİ DAĞITIYORUM KARDEŞİM!" Tartışma yaratan bu iddialar, İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak’ı kızdırdı. ANKA Haber Ajansı’nın sorularını yanıtlayan Ömer Albayrak, bahsedilen arazinin satılmadığını, halen Hazine’ye kayıtlı olduğunu, ortalıkta dolaştırılan belgenin ise sahte olduğunu söyledi. Albayrak, şu açıklamayı yaptı: “Bu ortalıkta dolaştırılan belge sahte. Bizim böyle bir belgede imzamız yok. Böyle bir satış yapmışlığımız yok. Zaten belge dedikleri sahtekarlıkla hazırlanmış kağıtta yerin ada parseli bile yok. Ayrıca, ben ulufe mi dağıtıyorum ki kardeşim, sana orayı verdim, burayı verdim diyeyim. Ortada büyük bir sahtekarlık var. Bu iddialarla ilgili hemen suç duyurusunda bulunuyorum. Biz zaten, altına imza attığımız bir şeyi saklamayız. Niye saklayalım. Böyle bir satış olmadı. Adı anılan yer halen Hazine kayıtlarında. Kaldı ki burası, birinci derecede arkeolojik SİT alanı… Satışı, üzerinde yapılaşma olması zaten mümkün değil.”ERDOĞAN’A BİLGİLENDİRME YAPMIŞTI İl Çevre ve Şehircilik Müdürü’nün sahte olduğunu söylediği evraklarda ve ticari sicil gazetesinde kooperatifin yönetim kurulu başkanı avukat Merve Akpınar, ikinci başkanı işadamı Erdem Akkan, muhasip üye ise iş insanı Meryem Ekici görünüyor. Kooperatifin denetçileri ise AKP Nevşehir eski Milletvekili Rıtvan Köybaşı ve eski adı GATA olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl. Eski AKP Milletvekili, Rektör Erdöl, kısa süre önce, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile birlikte külliyeye gidip Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Covid19 aşısı konusunda bilgilendirme yapmıştı.FETÖ’NÜN FUTBOLCU İMAMI OLDUĞU ÖNE SÜRÜLMÜŞTÜ… Kooperatifin kurucularından Zekeriya Tekin ile yöneticileri arasında gözüken Hüseyin Mandıracı’nın ismi FETÖ davalarında da yer alıyor. “FETÖ’nün futbol imamı” olduğu belirtilen Zekeriya Tekin ile Hüseyin Mandıracı’nın futbolculara arsa satışı yaptığı yine bur soruşturmalarda gündeme gelmişti. Hükümete yakın Sabah, Takvim ve Yenişafak gazeteleri, 20 Ağustos 2018 tarihindeki ABD’nin Ankara Büyükelçiliği binasına ateş edilmesi olayının sanıklarından Osman Gündaş’ın patronu Ersin Bayram’ın ifadelerine yer vererek, Tekin ve Mandıracı’ya işaret etmişti.ARSA ALIM SATIM İŞLERİ VE NORVEÇ’E PARA TRANSFERİFETÖ'nün kapatılan derneği HÜRSİAD'da bir dönem genel sekreter görevinde bulunduğunu söyleyen ve birçok iş adamıyla ilgili bilgiler veren Bayram, örgütün futbolculara arsa alım-satımı yaptığını anlatmıştı. Bayram, futbolculara arsa satan kişinin ise gayrimenkul ve arsa işleriyle uğraşan, Yenimahalle esnafının para transferini Norveç'e yapan FETÖ'nün önemli isimlerinden Hüseyin Mandıracı olduğunu belirtmişti. Mandıracı'nın bu işlemi ise sağ kolu olan ve futbolculardan sorumlu imam Zekeriya Tekin üzerinden gerçekleştirdiğini anlatan Bayram, "Zekeriya Tekin bundan komisyon alırdı" demişti. GALATASARAYLI ARİF ERDEM’E DE SATMIŞLAR Hüseyin Mandıracı ve Zekeriya Tekin'in futbolcu Arif Erdem için de arazi alıp sattığını söyleyen Bayram, "Hatta Arif Erdem'e yaranmak için bizi de dolandırdı. 22 bin liralık araziyi bize 55 bine sattı" ifadesini vermişti.ANKA GÖRÜNTÜLEDİÖte yandan, İzmir kent merkezine yaklaşık 52 kilometre uzaklıktaki, birinci derece doğal ve arkeolojik SİT alanı olan söz konusu Hazine arazisi ANKA Haber Ajansı tarafından görüntülendi. Geçen yıl Ağustos ayında çıkan yangında, makiler ve çalıların kül olduğu, denize nazır muhteşem arazide herhangi bir yapılaşma olmadığı görüldü. Ancak, civarda oturan yurttaşlar, arazinin satıldığına ilişkin söylentilerin bir süredir kulaktan kulağa yayıldığını, emlakçılara yollanan dosyaların elden ele gezdiğini anlattı. Yurttaşlar, kıyısında denize girip balık tuttukları, piknik yaptıkları bu arazinin satılmamasını, ağaçlandırılmasını istedi.KAYYUM DA ARSA YÜZÜNDEN GİTMİŞTİUrla’da 31 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanlığına seçilen CHP’li İbrahim Burak Oğuz, yaklaşık 7 ay sonra FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanıp cezaevine konulmuştu. Yerine ise Urla Kaymakamı Önder Can, kayyum olarak atanmıştı. Hem Urla Kaymakamlığı hem de Urla Belediye Başkan Vekilliği görevlerini yürüten Can da 2021 yılbaşından birkaç gün önce sürpriz biçimde kararla görevden alınmıştı. Aydın’ın Köşk İlçesi’ne kaymakam olarak atanan Can, sitemli bir açıklamayla veda etmişti. Önder Can, Urla’da babası ile birlikte satın aldığı 1785 metrekarelik arazinin İçişleri Bakanlığı’nca etik bulunmaması nedeniyle görevden alındığını dile getirmişti. Can’ın fiyatının abartıldığını savunduğu arazinin yaklaşık 3,5 milyon TL değerinde olduğu öne sürülüyordu. Odatv.com https://odatv4.com/urlada-kafa-karistiran-iddialar-07012124.html
Diğer Haberler

Bir taraftan Türkiye ile istikşafi görüşmeleri sürdürürken, tansiyonu da yüksek tutmaya çalışan Komşu, son olarak Ege’nin uluslararası sularında bilimsel ve teknik ara...

Türkiye'de yaşanan ekonomik krize, Pandemi yasak ve kısıtlamaları da eklenince vatandaşlar, esnaf, çiftçi, şirketler “maddi olarak” zor duruma düştü. 2020’de “şirket i...

Cumhur İttifakı, son günlerde muhalefete yönelik eleştirilerini sertleştirdi. Uzmanlara göre muhalefete yönelik artan baskı, kullanılan sert dil, iktidar partilerinin ...

İNG Global İcra Kurulu Üyesi ve Pazar Liderleri Bölge Başkanı Abay “Pandemi insanlık için derslerle dolu. Bir yandan da fırsat aslında. Eskiden ‘Olmaz’ dediğimiz çok ş...

Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçları nedeniyle mağdur olan çiftçiler dördüncü defa Ankara’da eylem yaptı. Eylem için Türkiye’nin değişik illerinden Ankar...

Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçları nedeniyle mağdur olan çiftçiler dördüncü defa Ankara’da eylem yaptı. Eylem için Türkiye’nin değişik illerinden Ankar...

ABD Doları, 2020’de Covid-19 salgını ile birlikte, küresel piyasalarda düşme eğilimine girerek 2018 seviyelerine gerilerken, Türkiye’de tarihi zirveleri görmüştü. Bu s...

Yazarlar
Website Security Test