Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kışın gelmesi ülkeleri, mutasyon dünyayı sarstı

25.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İngiliz bilim insanları mutasyona uğrayan yeni tür coronavirüsün çocuklara bulaşma eğiliminin yüksek olduğu uyarısında bulundu. Dünya Sağlık Örgütü de birçok ülkede görülen yeni virüsün daha kolay yayıldığı uyarısında bulundu. Gözlem uzmanlara sordu; “Ne olacak?”

İngiltere’de başlayarak hızla yayılan coronavirüsün yeni bir türü tüm dünyada kaygıya yol açtı. Ülkeler tekrar kapılarını kapatmaya başlarken, ekonomi piyasalarında da bir sarsılma gözleniyor. Birçok ülke İngiltere’ye uçuşları durdurdu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), mutasyona uğrayan yeni virüsün "büyük ölçüde" daha bulaşıcı olduğunu, ancak virüsün daha tehlikeli olduğuna ilişkin bir kanıt bulunmadığını açıkladı. Virüs can almaya da devam ediyor. Türkiye’de 24 Aralık’ta 254 kişi daha hayatını kaybetti. 18 bin 102 kişi virüse yakalandı. Hasta sayısı ise 3 bin 218 olarak açıklandı.

Bazı uzmanların B.1.1.7 olarak adlandırdığı yeni tür, SARS-CoV-2’nin ortaya çıkan ilk yeni varyantı değil. Ancak mutasyon sonucu ortaya çıkan bu yeni türün daha önce baskın olarak görülen coronavirüs türüne kıyasla yüzde 70'e kadar daha fazla bulaşıcı olduğu belirtiliyor. Bunu dile getiren de İngiltere Başbakanı Boris Johnson oldu. Endişeler yerinde mi? Çoğu bilim insanına göre evet…

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre, İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinden Imperial College London'da deneysel tıp profesörü olan Peter Openshaw, "Ciddiye alınması doğru bir yaklaşım" diyor. Cambridge Üniversitesi'nde misafir profesör olan Shaun Fitzgerald, durumun "son derece endişe verici" olduğunu söylüyor.

İngiltere'de ilk kez eylül ayında görülen varyant, 9 Aralık haftasına gelindiğinde başkent Londra'daki Covid-19 vakalarının yüzde 62'sinden sorumluydu. Bu oran, üç hafta önce yüzde 28’di. Avustralya, İtalya ve Hollanda’da coronavirüsün yeni türünden kaynaklanan vakalar kayda geçti. Hollanda’da ilk olarak Aralık ayı başında tespit edildi. İzlanda ve Danimarka da yeni varyant kaynaklı birkaç Covid-19 vakasını Avrupa'nın hastalık izleme kurumu olan ECDC'ye rapor etti. Belçika'daki basında çıkan haberlerde, burada da vakaların tespit edildiği belirtiliyor.

Neden endişe etmeliyiz?

Asıl endişe, coronavirüsün mutasyon sonucu ortaya çıkan yeni türünün virüsün orijinal hâline kıyasla önemli ölçüde daha bulaşıcı olması. Virüsün genetik kodunda 23 mutasyon var; bu nispeten yüksek sayıda bir değişim ve bunlardan bazıları virüsün yayılma yeteneğinde etkili. Bilim insanları, virüsün yeni varyantının yaklaşık yüzde 40 ila yüzde 70 daha fazla bulaşıcı olduğunu söylüyor. İngiltere hükümeti yeni varyantın bulaşıcılık oranını 0,4 arttırabileceğini açıkladı.

Bu, İngiltere'de salgının daha hızlı yayıldığı, kontrol edilmesinin zorlaştığı ve diğer ülkelerde de hızla bulaşma riskinin arttığı anlamına geliyor.

Aşılar koruyacak mı?

Bilim insanları, şu anda İngiltere’de uygulanmakta olan Pfizer/ BioNtech aşısının veya geliştirme aşamasındaki diğer Covid-19 aşılarının bu varyanta karşı koruma sağlamayacağına dair hiçbir kanıt olmadığını söylüyor. Bristol Üniversitesi'nde bir aşı uzmanı Prof. Adam Finn, "Bunun aşının etkinliği üzerinde küçük bir etkiden daha fazlasına sahip olması pek olası değil" dedi.

Leicester Üniversitesi'nde profesör ve klinik virolog olan Julian Tang da "Şu ana kadar aşının etkinliğini azaltacak S-proteininde herhangi bir büyük değişiklik görmüyoruz" dedi.
Başka çeşitleri de var mı?

Bilim insanlarına göre başka önemli SARS-CoV-2 çeşitleri de var. Covid-19'a neden olan virüs türleri, son aylarda Güney Afrika, İspanya, Danimarka ve bazı diğer ülkelerde ortaya çıkarak endişe yarattı. Bununla birlikte şimdiye kadar hiçbirinde, virüsü daha ölümcül kılan, aşı ya da tedavilere yanıt vermeme olasılığını daha yüksek kılan mutasyonlara rastlanmadı.

DSÖ: “Daha fazla bulaşıcı”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa temsilciliğinde coronavirüsün mutasyona uğrayan yeni türü ile ilgili bir toplantı düzenlendi. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada, mutasyona uğrayan yeni virüsün "büyük ölçüde" daha bulaşıcı olduğunu, ancak virüsün daha tehlikeli olduğuna ilişkin bir kanıt bulunmadığını açıkladı.

DSÖ Avrupa Direktörü Hans Kluge de açıklamasında, Avrupa'nın yeni tür virüsün yayılmasını önlemek için İngiltere ile sınırların kapatılması kararının virüsle ilgili daha iyi bilgi sahibi olana kadar ihtiyatlı bir tedbir olduğunu söyledi. Kluge, ayrıca söz konusu seyahat kısıtlamalarına rağmen temel gıda maddelerinin sevkiyatı ve önemli seyahatlerin hâlâ mümkün olduğunu belirtti. DSÖ'nün Avrupa bölgesi, Türkiye ile birlikte 53 ülkeyi kapsıyor.

Şahin: “Aşı yeni türde de etkili”

BioNTech CEO'su Uğur Şahin, Covid-19 aşısının mutasyon geçirmiş yeni coronavirüs türüne karşı etkili olacağını ancak aksi bir durum olursa yeni aşının altı hafta içinde hazır olabileceğini söyledi.
Şahin, Pfizer ile geliştirdikleri Covid-19 aşısının Avrupa’da ilk onay alan aşı olduğunu hatırlatarak, “Diğer aşı üreticisi firmalar da onay alırsa gerekli doza ulaşabilir ve 2021 kışından önce pandemiyi kontrol altına alabiliriz” dedi.

Geliştridikleri aşının murastyon karşısında etkili olup olmayacağına dair kesin verinin iki hafta sonra belli olacağını dile getiren Şahin, “Bilimsel açıdan bakıldığında aşımızın işe yarayacağı söylenebilir çünkü virüs bir çok kez mutasyona uğradı ancak proteinin yüzde birlik bir bölümü değişti. Aşıyla oluşan bağışıklığın bu proteine birçok açıdan saldırdığını biliyoruz” diye konuştu.

*******

“VİRÜSÜN YAŞAM ÖMRÜ 10 KAT ARTTI”

Prof. Dr. Ateş Kara (Sağlık Bakanlığı Coronavirüs Bilim Kurulu Üyesi) - Kış aylarında havanın soğuması ile birlikte coronavirüsün yaşam ömrü 10 kat artıyor ve buna göre önlemler alınması gerekiyor.

Biz sıcaklıktan ve güneş ışığından bu virüsün etkilendiğini söylemiştik. Eskiden masa üstünde belki 1-2 dakikada hatta 30 saniyede güneş varsa etkinliğini kaybediyordu. Şimdi bu süre mevsimin kışa dönmesi havanın soğuması nedeniyle belki 5 dakikaya çıkıyor. Diyelim ki bende virüs var. Ben masamda konuşurken, öksürürken çıkarttığım virüs önceden 1 dakika bile canlı kalamazken belki şimdi 10 dakika canlı kalıyor olabilir.

Okulların açılması için ise ara tatilde rakamlara bakılıp ona göre karar verilmesi gerekiyor. Bugün için baktığımızda bizim ivedilikle rakamların düşmesini sağlamamız lazım.”

*******

MUTASYON ŞOKU!..

Zeki Hozer (Medical Park Hastanesi Başhekim Yardımcısı) –Herkes yılın sonuna gelmemiz ve aşı uygulamalarının birçok ülkede başlaması ile birlikte gerçekten derin bir nefes alıp umutlarını giderek arttırmıştı ki, İngiltere’den SARS-CoVid-2 için endişe verici bir mutasyon haberi geldi.

Bu hafta, biliyorsunuz en uzun geceyi yaşadık. Kış gündönümü olan 21 Aralık’ta, güneş ışınları Oğlak dönencesine dik olarak düşer ve Kuzey Yarımkürede artık günler uzamaya başlar. Böylece bilimsel bağlamda kış mevsimine girilmiş olur. Tabii ki Güney Yarımkürede de yazın başlangıcı söz konusudur. 21 Aralık gecesi yılın en uzun gecesi yaşanır. Tam da İnsanlık, 2020 yılı ile birlikte en uzun ve karanlık geceyi de pandemi ile birlikte geride bıraktığı düşüncesi içerisinde bir miktar avuntu içerisinde iken İngiltere orijinli haberler moralleri ve ekonomiyi yeniden tersyüz etti!

İlk önce İngiltere Başbakanı Boris Johnson “Ülkede yeni mutatif bir virüs tespit edildi, önceki virüse göre yaklaşık yüzde 70 daha bulaşıcı olduğu görülüyor” açıklamasını yaptı ve Kabinesinin acil durum komitesini toplantıya çağırdı. Sağlık Bakanı Matt Hancock, daha vahim şeyler söyledi: “Mutatif virüs kontrolden çıktı” dedi ve ekledi, “Adeta vaka sayısında patlama yaşandı. VUI-202012/01 ismi verilen bu virüsün hesaplarımızda yoktu.”

İngiltere şu an yoğun bir şekilde Pfizer / BioNTechaşısını vatandaşlarına uygulamaya başladı. 150 binden fazla kişi, ilk doz aşılarını aldı. İlk etapta, bu aşıların yeni mutasyon ile artık işe yaramayacağı akla gelse bile bu yanlış bir ön yargı olacaktır çünkü yeni tespit edilen VUI-202012/01 mutasyonu coronavirüsün "spike proteini" denilen, virüsün hücreye yapışarak içine girmesini sağlayan diken benzeri çıkıntılarda meydana geldi, yani tam da uygulanan yeni m-RNA aşıların etkisini gösterdiği spike proteini yapısı içinde. Dolayısı ile aşılar için bir etkinlik problemi ortaya çıkmayacaktır. Bio NTech CEO’su Prof.Dr.Uğur Şahin de zaten aşıyı yaklaşık 20 virüs varyasyonu üzerinde test ettiklerini, mutasyon sonucu ortaya çıkan yeni virüs türlerine karşı da aşının koruma sağlayacağını teyit etti.

Doğrusu, şimdilerde tüm Dünya’da pandemik yayılım halinde görülen Coronavirüsü, ilk çıkan Çin'in Wuhan şehrinde görülen virüsle aynı değil. Hatırlarsınız D614G diye anılan mutasyonundan daha önceki yazılarımda bahsetmiştim. Önce Avrupa'da görülmüştü, geçen şubatta. Şimdilerde küresel boyutta en sık tespit edilen virüs mutasyonu halinde. Ardından İspanya orijinli A222Vmutasyonu gündeme geldi. Bu ay itibari ile SARS-Cov-2 virüsünün 4000'den fazla mutasyonu, Dünyanın değişik ülkelerinde saptanmış durumda. Bilindiği gibi her hücrede bulunan ve o canlının genetik bilgisini içeren ve aynı zamanda o canlıdaki yaşamsal olayları yöneten DNA ve RNA dediğimiz yapılar söz konusu. Bunlar farklı nükleobazın çeşitli kombinasyonları şeklinde sıralanırlar ve yaşam süreleri boyunca dış etkenlere bağlı olarak rastlantısal değişimlere uğradıklarında mutasyon oluşumları ile karşı karşıya kalınır. İşte bu mutasyonlarla ortaya çıkan yeni türler, daha bulaşıcı ve zararlı hale gelebilir. Bu aşamada bilim çevrelerinin asıl endişesi bu. Şimdilik salgına karşı alınan önlemlerin önceliği önemini korumakta. İngiliz Hükümetinin başdanışmanı Whitty ile King College Virologlarından Prof. Stuart Neil de coronavirüsün yeni mutasyonunun bulaştırma katsayısı olan R değerini 0.4 oranında artırabileceğinden bahsetmekle birlikte, şimdiye kadar toplanan verilerin değişime uğrayan virüsün daha bulaşıcı olduğu tespitiyle tutarlılık gösteren bir laboratuar araştırmasının ortaya konamadığını belirtiyorlar. Ama bir gerçek var o da virüsün birkaç hafta önce görülen vakaların %10 ila %15'ini oluştururken daha bir hafta geçmeden bu oranının Londra'da içinin %60'a yükseldiği…

Sonuç olarak CoVid Pandemisi küresel bir tehdit olarak varlığını devam ettirdiği sürece bu tür mutasyon haberleri hiç eksik olmayacak. O zaman hepimiz maske, fizik mesafe ve kişisel hijyen önlemlerimize tehlike geçinceye kadar devam edip, aşı uygulamalarının yeterli antikorları oluşturması için zaman kazanmak dışında elimizden bir şey gelmeyecek maalesef!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bir taraftan Türkiye ile istikşafi görüşmeleri sürdürürken, tansiyonu da yüksek tutmaya çalışan Komşu, son olarak Ege’nin uluslararası sularında bilimsel ve teknik ara...

Türkiye'de yaşanan ekonomik krize, Pandemi yasak ve kısıtlamaları da eklenince vatandaşlar, esnaf, çiftçi, şirketler “maddi olarak” zor duruma düştü. 2020’de “şirket i...

Cumhur İttifakı, son günlerde muhalefete yönelik eleştirilerini sertleştirdi. Uzmanlara göre muhalefete yönelik artan baskı, kullanılan sert dil, iktidar partilerinin ...

İNG Global İcra Kurulu Üyesi ve Pazar Liderleri Bölge Başkanı Abay “Pandemi insanlık için derslerle dolu. Bir yandan da fırsat aslında. Eskiden ‘Olmaz’ dediğimiz çok ş...

Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçları nedeniyle mağdur olan çiftçiler dördüncü defa Ankara’da eylem yaptı. Eylem için Türkiye’nin değişik illerinden Ankar...

Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçları nedeniyle mağdur olan çiftçiler dördüncü defa Ankara’da eylem yaptı. Eylem için Türkiye’nin değişik illerinden Ankar...

ABD Doları, 2020’de Covid-19 salgını ile birlikte, küresel piyasalarda düşme eğilimine girerek 2018 seviyelerine gerilerken, Türkiye’de tarihi zirveleri görmüştü. Bu s...

Yazarlar
Website Security Test