Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Pandemi’ye “asıl tedbir” tam kapanma mı olacak?

18.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Üst üste alınan “tedbir kararlarına ve kısıtlamalara rağmen” Covid-19’da vaka ve ölümlerin sayısı “olumlu beklentileri” karşılamıyor vaka ve vefat sayıları artıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Çarşamba günü (16 Aralık) 240 kişi daha hayatını kaybetti. Bir gün sonra ise 243 kişi daha hayatını kaybetti, 4 bin 209 yeni hasta dahil olmak üzere 27 bin 515 yeni 'vaka' tespit edildi. Böylece toplam ölüm sayısı 17 bin 364'e, vaka sayısı ise 1 milyon 955 bin 680'e yükseldi. Öte yandan 243 ölüm, Türkiye'de Koronavirüs nedeniyle ilk ölümün yaşandığı 17 Mart'tan bu yana Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı en yüksek veri oldu.

25 Kasım’dan itibaren günlük vaka sayılarını, 10 Aralık’tan itibaren de toplam vaka sayısını açıklamaya başlayan Türkiye, İtalya’yı da geride bırakarak dünyada en çok vakaya sahip 7. ülke oldu. Ölüm sayılarında ise Türkiye dikkat çekici bir konumda bulunuyor. İngiltere ve İtalya’da yaklaşık 1 milyon 900 bin pozitif vaka sonucunda yaklaşık 65 bin insan hayatını kaybederken, Türkiye’de 1 milyon 866 bin vaka olmasına rağmen açıklanan ölüm rakamının 16 bin olması dikkat çekiyor. Bu karşılaştırmalar, “vefat sayısı” konusunda “şüpheli bir durum” yaratıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Coronavirüs salgını nedeniyle hafta sonlarında uygulanmakta olan iki günlük sokağa çıkma yasağını 31 Aralık gecesini ve 1 Ocak 2021 Cuma gününü kapsayacak şekilde uygulayacaklarını açıkladı. Erdoğan, 31 Aralık Perşembe saat 21.00’den 4 Ocak Pazartesi günü sabah 05.00’e kadar beş günlük yasak uygulanmasına karar verildiğini söyledi.

Esnafa maddi destek

Pandemiden ekonomik olarak etkilenen esnafa destek olunması amacıyla gidilecek yeni uygulamalara dair bilgi de veren Erdoğan, "Hibe şeklinde vereceğimiz doğrudan esnaf destek ödemesinden taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimler faydalanacaktır" açıklamasında bulundu.

Erdoğan "Konaklamadan yeme içmeye, yolcu taşımacılığından bakım onarıma birçok sektörü kapsayan KDV indirimlerinin süresini 1 Haziran'a kadar uzattık. İş yeri kira olan esnafımıza üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız" ifadesini kullandı.

İlk aşı 23 Aralık’ta…

Coronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan, Türkiye'de aşılamanın 23 Aralık tarihinde başlayacağını açıkladı. Çalışkan, Perşembe günü yaptığı açıklamada Çin menşeli aşının, ilk önce sağlık çalışanlarına yapılacağını kaydetti. Deniz Çalışkan, "Sonrasında 65 yaş üstü ve ek hastalığı olan bireylerimiz aşılanacak. Sonra 'kilit personel' dediğimiz öğretmenlerimiz, bakım hizmetinde olanlar, teması yüksek meslek gruplarında çalışan bireyler aşılanacak" diye konuştu.

Aşılama planını ilk sağlık müdürlüklerinin yapacağını ifade eden Çalışkan, "Biz aşılama hizmetlerinde Türkiye olarak çok güçlü bir ülkeyiz. Aşı takip sistemimiz son derece iyi çalışıyor. O nedenle herhangi bir izdihama yol açmadan randevu ile aşılarımızı çok hızlı bir şekilde günde 1 milyonun üzerinde kişiye yapabilecek şekilde ilgili genel müdürlüğümüz, halk sağlığı genel müdürlüğümüz çalışmalarını tamamlamış durumda. Çok kısa bir süre içerisinde yeni yılın ilk ayı içerisinde aşılamalar hızlı bir şekilde yapılacak" ifadelerini kullandı.

"Normale dönüş yüzde 60 ile mümkün"

Aşının tek çare olmadığını belirten Çalışkan, buna rağmen aşıyla birlikte toplumsal bağışıklık düzeyinin yüzde 60 oranının üzerine çıkmasının söz konusu olacağını ve böylece normal yaşama bir miktar daha erken dönmenin mümkün olabileceğini kaydetti.

Çalışkan, toplumsal bağışıklıkta yüzde 60 seviyesine ulaşabilmek için 120 milyondan fazla aşıya ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti. Bilim Kurulu Üyesi, "Bunu sağladığımız takdirde öğretmenlerimizin aşılanmasından sonra okulların açılması önümüzdeki ikinci dönemde mümkün olabilecek diye düşünüyoruz. Çünkü gerçekten çalışan ailelerin çocuklarının okuldan ayrı kalmasının pek çok sosyal, pek çok tıbbi soruna da yol açtığını gözlemliyoruz" dedi.

Yerli aşı çalışmaları sürüyor

Türkiye'nin de yeterli dozda aşı sağlamak adına çalışmalar yürüttüğünü kaydeden Bilim Kurulu Üyesi, 100 ila 120 milyon dozun en kısa sürede temin edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Çalışkan, "Bakanlığımız aşı tedariki ile ilgili farklı seçenekleri de masaya yatırdı. Ama yerli aşının üretilmesinin de nisan ayı içerisinde gerçekleşeceği düşünülüyor. Aşı olsak da maske, mesafe, temizlik kurallarına uyacağız" dedi. Yerli aşı projesinde birinci faz etabının tamamlandığı Pazartesi günü duyurulmuştu.

Çin 100 milyon doz BioNTech'in aşısını aldı

Türkiye'nin 50 milyon doz alacağı Çin'de üretilen coronavirüs aşısı hâlâ ülkeye ulaşmazken Çin'in Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği aşıdan 100 milyon doz aldığı ortaya çıktı. Bloomberg'de yer alan habere göre Çin'de koronavirüs aşısının alımını gerçekleştirecek olan Shanghai Fosun Pharmaceutical Group Co. isimli şirket Mart ayında BioNTech ile aşıyı geliştirme ve pazarlama konusunda anlaşmaya varmıştı. Şirket ilk 50 milyon doz için 300 milyon dolar ödeme yapacak. Alman aşı üreticisinin Çin'e 2021'in sonuna dek en az 100 milyon doz aşı sağlayacağı ifade edildi.

*******

“BAĞIŞIKLIK İÇİN TOPLUMUN YÜZDE 63’Ü AŞILANMALI”

Zeki Hozer (Dr.) -Üç gün önce, Almanya’da 24 saatte coronavirüs nedeni ile ölenlerin sayısı 952 idi ve günlük vaka sayısı da 27.728 oldu. Hükümet tüm ülkenin kapatılması kararını aldı, geldiğimiz noktada oteller, benzinciler, bankalar, süpermarketler, eczaneler, postaneler ve paket servis yapan şirketler dışında tüm ülke kapandı. Merkel, kararı almadan önce Prof. Dr Uğur Şahin, Dr. Özlem Türeci, Sağlık Bakanı Jens Spahn ve Bilim Bakanı Anja Karlich ile görüştü.

Dünyada halen vaka sayısı 80 milyon sınırına dayandı (74.597.533). Ölümler ise 2 milyona yaklaşıyor (1.656.549). Hastalığı atlatanlar ise 52.427.499. Dünya’da Amerika 17.394.314 vaka ve 314,629 ölüm ile listenin başında. Avrupa’da ise Fransa vaka sayısı ve ölümlerde lider, sırası ile 2.409.062 ve 59.361.

Maalesef ülkemizde de günlük ölümler 16 Aralık verilerine göre 240 kişiye ulaştı. Halihazırda 1.691.113 vaka sayısı ve toplam ölüm olarak da 17.121 sayıları her gün güncellenmekte. Bu tablolar ülkemiz ve dünya için dehşet verici. Ancak bu karanlık tablonun ortadan kalkması için artık bir umudumuz var. Önümüzdeki üç ay içinde dünyanın birçok ülkesi ile beraber aşılama çalışmalarına başlıyoruz. İngiltere başladı, sizler bu yazıyı okurken Amerika’da da başlanmış olacak. Ülkemizde aşılama ise bu ayın son haftasında başlayacak. Yapılan program kapsamında günlük 1.5 milyona yakın kişi aşılanacak. Bir pandemi için kritik olan sürü bağışıklığı için toplumun en az yüzde 63’ünün aşılanması gerekeceğinden 3-6 aylık bir zaman diliminin oldukça önemli olduğu öngörülebilir.

Bu başarıya ulaşıncaya kadar, Almanya’nın yaptığı gibi Türkiye’nin de çok yoğun tedbirleri almak gerekiyor. Çünkü vaka sayıları ve virüs yoğunluğu toplumda çok yüksek. Doğal olarak güncel vaka sayılarındaki ivmelenme, hastaneye yatırılması gereken hasta sayısı ile yoğun bakım tedavisine ihtiyaç duyan vakaların sayısını arttırıyor. Ülkenin sağlık alt yapısı da bu yükü karşılayamıyor. İtalya, Fransa ve İspanya gibi tüm dünya ülkelerinin karşılaştığı ana sorun da bu zaten. Yapılan araştırmalar, test sonucu pozitif çıkanların yüzde 86'sının asemptomatik olduğunu bize bildiriyor. Kalan %14’ün içindeki hastaneye yatışı ve yoğun bakımda izlenmesi gerekenler, nihayetinde de ölüm oranlarında % 1.9’a dair veriler, alınan toplumsal ve sektörel kısıtlamaların gerekliliği için açık veriler olarak karşımızda durmaktadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bir taraftan Türkiye ile istikşafi görüşmeleri sürdürürken, tansiyonu da yüksek tutmaya çalışan Komşu, son olarak Ege’nin uluslararası sularında bilimsel ve teknik ara...

Türkiye'de yaşanan ekonomik krize, Pandemi yasak ve kısıtlamaları da eklenince vatandaşlar, esnaf, çiftçi, şirketler “maddi olarak” zor duruma düştü. 2020’de “şirket i...

Cumhur İttifakı, son günlerde muhalefete yönelik eleştirilerini sertleştirdi. Uzmanlara göre muhalefete yönelik artan baskı, kullanılan sert dil, iktidar partilerinin ...

İNG Global İcra Kurulu Üyesi ve Pazar Liderleri Bölge Başkanı Abay “Pandemi insanlık için derslerle dolu. Bir yandan da fırsat aslında. Eskiden ‘Olmaz’ dediğimiz çok ş...

Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçları nedeniyle mağdur olan çiftçiler dördüncü defa Ankara’da eylem yaptı. Eylem için Türkiye’nin değişik illerinden Ankar...

Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçları nedeniyle mağdur olan çiftçiler dördüncü defa Ankara’da eylem yaptı. Eylem için Türkiye’nin değişik illerinden Ankar...

ABD Doları, 2020’de Covid-19 salgını ile birlikte, küresel piyasalarda düşme eğilimine girerek 2018 seviyelerine gerilerken, Türkiye’de tarihi zirveleri görmüştü. Bu s...

Yazarlar
Website Security Test