Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Erdoğan’dan “geç gelen” yeni Doğu Akdeniz politikası!

4.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon enerji kaynaklarının araştırılması ve deniz hakimiyeti konusunda Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilim sürüyor.

ABD, Güney Kıbrıs’a “33 yıldır uygulanan silah ambargosunu” kaldırdı. ABD’nin yanı sıra Fransa’nın da Doğu Akdeniz’e uçak gemisi göndermesi bölgede suları iyice ısıttı.

Bu arada Atina ile Ankara arasındaki gerilime ilişkin olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kurmaylarına “bugüne kadar uygulanan politikayı büyük ölçüde değiştirecek bir talimat verdiği“ iddia edildi. Hürriyet’in kulis haberine göre, Erdoğan’ın kurmaylarına “Doğu Akdeniz ile ilgili olarak Kıbrıs Cumhuriyeti hariç herkesle aynı masaya oturabileceklerini” söyledi.

Erdoğan’ın partisinin MYK toplantısında Doğu Akdeniz krizi konusunda “Biz bu konuda yüzde 100 haklıyız, haklılığımızdan vazgeçmeyiz. Güney Kıbrıs hariç herkesle aynı masaya oturabiliriz. Bu, ‘haklarımızdan taviz vereceğiz’ demek değildir. Herkesin kazanabileceği ortak bir zeminde buluşabiliriz. Kazan kazan politikası uygulayabiliriz” dediği belirtildi.

Erdoğan’ın “Yunanistan’ın çözüme yanaşmadığını söylediği” ifade edilen habere göre Cumhurbaşkanı, “Masada her şeyi yapmaya devam edeceğiz. Siyasi çözümü destekliyoruz. Almanya arabuluculuk yapmak istiyor ama stratejik ortağı Fransa’yı da bir şekilde destekleme durumunda kalıyor” dedi.

Doğu Akdeniz konusunda diğer ülkelerin söylemlerinin araştırılması konusunda kurmaylarına talimat veren Erdoğan, şunları söyledi: “Bugüne kadar Doğu Akdeniz başta olmak üzere tüm diplomatik konularda muhatap ülkelerle söylemlerimizi karşılaştırın. Geçmişte Yunanistan başta olmak üzere bu ülkelere ne gibi desteklerde bulunduk bunları araştırın. Bugünlere nasıl geldik bunları kamuoyuna anlatın. Türkiye hep aynı noktada durdu. Fransa, Yunanistan gibi ülkelerin ise devlet başkanları sürekli değişti. Söylem ve düşünceleri de farklılık gösterdi, gelgitler yaşandı. Bugüne kadar yaşanan bu gelgitleri araştırın, geniş bir çalışma yapın, bana sunun. Hem muhataplarımızla görüşmelerde hem de kamuoyuna bunu iyi anlatalım.

NATO devrede

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ve Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'de çatışmayı önleme mekanizmaları kurmak için teknik görüşmeler yapmak üzere mutabakata vardığını açıkladı.

Stoltenberg, yazılı açıklamasında, "Türk ve Yunan liderlerle yaptığım görüşmeler sonrasında iki müttefik ülke, Doğu Akdeniz'de askeri çatışmayı önleme mekanizmaları kurmak ve kazalarla olayları önleme riskini azaltmak için NATO'da teknik görüşmelere başlamak üzere mutabakata vardı" ifadesini kullandı.

*******

“ABD VE FRANSA BULUNACAK ENERJİDEN ASLAN PAYI İSTİYOR”

Onur Öymen (Emekli Büyükelçi) –Münhasır ekonomik bölge anlaşmaları yapmak için kuşkusuz oradaki ilgili bütün devletlerle müzakere yapılması gerekiyor. Türkiye, aynı müzakereleri 1987 yılında Karadeniz ülkeleri ile yapmıştı. Karadeniz’e sınırı olan ülkelerle yapılan anlaşma sayesinde bugün bulduğu müjdelenen doğalgazın o anlaşmalara göre kendi sınırlarımız içinde olması sebebiyle herhangi bir sorun çıkmıyor. Şimdi aynı durumu sağlayabilmek için Akdeniz’e kıyısı olan tüm ülkelerle müzakere ile anlaşma yapmak gerekir. Burada Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin(GKRY) dışarıda tutulması zaten normaldir. Çünkü Türkiye, GKRY’yi resmi olarak tanımamaktadır.

Şu anda Türkiye’nin; İsrail, Mısır, Lübnan, Suriye ve Libya ile münhasır ekonomik bölge anlaşması imzalaması gerekiyor. Bu anlaşmalar yapılmadığı sürece Yunanistan’la bu ve benzeri çekişmeler ve tartışmalar yaşanmaya devam edecektir.

ABD’nin Rum Yönetimi’ne karşı silah ambargosunu kaldırması şüphesiz Türkiye’ye olan karşıt tutumlarının yansımalarından birisidir. Amerika; Türkiye’nin Suriye, Libya ve İsrail politikalarından ve ABD’nin Türkiye’deki Kürt politikasının uygulanmasını sağlamamasından rahatsızlık duyuyor. Amerika silah ambargosunu kaldırmaktan öte Güney Kıbrıs için kurulan ve ekonomisini güçlendirmeyi amaçlayan kurulun da içinde yer almaktadır. Amerika, Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak ve kendi politikalarını dayatmak adına bir politika güdüyor. Bu şekilde, silah ambargosunu kaldırarak da GKRY’ne silahlı destek olabileceğinin de mesajını vermiş oluyor.

Amerika ve Fransa’nın Doğu Akdeniz’de sondaj çalışmaları yapan firmaları var. Bu sebeple iki ülke de orada söz sahibi olmak istiyor. Amerika ve Fransa daha öncesinde birçok yerde ve 100 yıldır Ortadoğu’da yaptıkları gibi Doğu Akdeniz’de de Rum’lar tarafından çıkartılacak doğalgazda aslan payına sahip olmak istiyor. Örneğin; İran, petrolü millileştirmeden önce İran’da çıkan petrolün gelirlerinin sadece yüzde 16’sı İran’a veriliyor, yüzde 84’ü İngiltere’ye gidiyordu. Doğu Akdeniz’de Amerika ve Fransa’nın bu tavırlarının bir kısmı; orada bulunup çıkarılacak petrol, doğalgaz gibi enerji kaynaklarının hem aramasında şirketlerinin yer alması hem de buradan alacakları payı büyütmek yatıyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Tarikatların bazıları, “çocuk ve kadın” istismarı başta olmak üzere toplumun tepkisini çeken olaylar ile ülke gündemine girerken, İsmailağa cemaatinin önde gelen isiml...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un “Her kadın cinayeti bizim kadına yönelik şiddetteki kadın cinayeti değildir. Her intihar kadın cinayeti...

Türkiye ile Yunanistan arasında Akdeniz’deki deniz yetki alanları, doğal kaynaklar ve Kıbrıs’taki çözümsüzlük nedeniyle yaşanan gerilim her geçen gün büyüdü; Ege Adala...

“İki yaka yarım aşk” filmiyle uluslararası arenada adından söz ettiren Nurdan Tümbek Tekeoğlu, yeni filmi için hazırlıklara başladı. Çekimleri İzmir ve Mersin’de gerçe...

Milyarlarca dolarlık tarım ve gıda ürünleri ithalatı ile dünyanın dört bir yanındaki çiftçi ve üreticileri destekliyoruz. “Enflasyonu düşürmek için ‘ucuz ithalat’ çözü...

Doğu Akdeniz, zengin doğalgaz kaynaklarının bulunduğu 2000'li yılların ortasından itibaren dikkatlerin en çok çevrildiği bölgelerden biri oldu. Bölgede Türkiye ile Yun...

Yeni kurulan Doğru Partisi’nin “kurucu başkanı” Rifat Serdaroğlu, GÖZLEM’in partisinin yapılanması ve hedefleri konusundaki sorularını cevaplandırdı. İşte sorularımız ...

Yazarlar
Website Security Test