Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa “kısıtlanan” Zafer Bayramımız kutlu olsun

28.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98. yıl dönümünde ülke genelinde yapılacak etkinlikler İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 81 il valiliklerine gönderdiği genelge ile 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına kısıtlama getirmesi tepki çekti.

Karara ilişkin sosyal medyada dile getirilen tepkiler üzerine açıklama yapan bakanlık, bunun “yasak” değil “tedbir” olduğunu belirtti. Bakanlık açıklamasında, “Benzer uygulamalar 23 Nisan, 19 Mayıs, 15 Temmuz programları ile Ramazan ve Kurban Bayramı bayramlaşma programları için de yapılmıştır.” denildi.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarının yasaklanmasına gerekçe olarak Covid-19 gösterildi. Coronavirüs salgını, Türkiye’de 11 Mart’tan beri var ve alınan tedbirler 1 Haziran’dan itibaren gevşetildi. Salgın tehlikesine rağmen 350 bin kişinin katıldığı namazla Ayasofya açıldı. 3.5 milyon öğrenci pandemi döneminde sınava alındı. 100 binlerce kişinin katılımıyla 15 Temmuz anıldı. Milyonlarca vatandaşı bu salgında tatile göndermek için düşük faizli kredi teşviki verildi. Malazgirt Zaferi’nin 949’uncu yıldönümü kutlandı. Ama Kurtuluş Savaşı’nın taçlandığı Anadolu’yu düşmandan temizleyen 30 Ağustos Zafer Bayramı salgın tehlikesi gerekçe gösterilerek yasaklanmasına vatandaşlar sosyal medyada tepki gösterdi.

Pandemi koşulları nedeniyle Malazgirt Zaferi’nin 949. yıl dönümü için etkinlikler serbest olurken, 81 İl Valilikleri sırayla Büyük Taaruz’un 98. yılında yapılacak kutlama etkinliklerini Covid-19’u bahane ederek yasakladıklarını açıkladı.

Genelgede kutlama programının kapsamı şöyle belirlendi:
Çelenk sunma programının, Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerden, kamu kurum ve kuruluşlarından, şehit ve gazi derneklerinden birer temsilcinin katılımıyla asgari düzeyde katılımla yapılacak.

Valilik ve kaymakamlıklarda tebriklerin kabulü programı ve valiliklerce resepsiyon düzenlenmeyecek.
Şehitlik ziyaretlerinin asgari katılımla kısa süreli olarak icra edilecek.

Belirtilen program dışında herhangi bir etkinlik yapılmasına müsaade edilmeyecek.

Karar tepki çekti

Karara tepki yağarken İçişleri Bakanlığı benzer uygulamaların daha önceki dini ve resmi bayramlarda uygulandığını savundu. Vatandaşlar ise yasaklanmayan etkinlikler, dolup taşan plajlar ve iptal edilmeyen sınavlarla genelgeye tepkisini gösterdi.

Sosyal medyada karara verilen bazı tepkiler şöyle:

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç: Sayın Bakan Süleyman Soylu “30 Ağustos” nedir bilir misin? Ulusumuzun bağımsızlık ve özgürlük tutkusudur. Her koşulda gururla andığımız kıvanç verici bir zaferdir. Kutlamalara hiçbir yasak engel olamaz. Bu yıl da her zaman olduğu gibi 30 Ağustos zaferini coşkuyla kutlayacağız.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya: Covid-19; balık istifi denize girenleri, namaz kılanları, asker uğrayanları, düğün yapanları etkilemiyor ama milli bayramları ve Atatürk’ün adı geçen her şeyi etkiliyor.
Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır: 30Ağustos'u yasaklayan zihniyete inat; Biz yine meydanlarda ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi huzurunda olacağız!

CHP PM Üyesi Deniz Demir: Bu Covid-19 sadece milli bayramları mı etkiliyor? 2,5 milyon öğrenci sınava girebiliyor, 1 milyon öğretmen yer değiştirebiliyor, plajlarda denize girilecek yer bulunamıyor, oteller full ama 30 Ağustos'u kutlamak yasak öyle mi? Bu millet bunu unutmaz!

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray: 30 Ağustos Zafer Bayramında törenlerin yasaklanması hakkındaki kararın menşei saraydır. Pandemi gerekçesi inandırıcı değildir. Çünkü; 1- Milli bayramlarımızın kutlamasında sabıkalılar 2- Dini bayramımızda ve 15 Temmuz’da bir kısıtlamaya gitmediler. Yaşasın Atatürk ve şehitlerimiz!

Eski Bakan Ertuğrul Günay: İçişleri Bakanı ve tüm devlet ricali biliniz ki, bugün bu ülkede siz bu sıfat, mevki ve makama sahipseniz, bu imkan 23 Nisan, 30 Ağustos, 24 Temmuz ve 29 Ekim sayesindedir. Bugünlere yasak koymak kimsenin haddi de, hakkı da değildir.

*******

CHP 249 BELEDİYESİ İLE ZAFER BAYRAMI’NI KUTLAYACAK

İçişleri Bakanlığı 23 Ağustos'ta il valiliklerine gönderdiği genelgeyle 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerine "pandemi" gerekçesiyle kısıtlamalar getirildiğini açıklaması üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet ve cumhuriyeti kuranlar ile hesaplaşmak istiyorlar." sözleriyle tepki gösterirken CHP'li belediye ve il örgütlerinin bayramı milletle birlikte kutlayacağını açıkladı.

Covid-19 önlemlerinden taviz verilmeyecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun 249 CHP’li belediyeye de gönderilen yazılı açıklamada, "Cumhuriyetin kurucu partisi CHP olarak Büyük Taarruzu andığımız 30 Ağustos Zafer Bayramımızı 249 belediyemiz ile pandemi kurallarından taviz vermeden en coşkulu şekilde kutlayacağız." dedi. CHP’li belediyelere talimatnamenin gittiğini vurgulayan Torun, “*Bu yöndeki talimatımızı belediyelerimize ilettik. Pandemi koşullarında, başta sosyal mesafe ve sağlık ile ilgili tüm koşullar göz önüne alınarak bu büyük bayramı kutlayacak; geçmişten geleceğe, nesilden nesile Zafer Bayramı'nın coşkusunu yaşayacak ve yaşatacağız.” ifadelerini kullandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Tarikatların bazıları, “çocuk ve kadın” istismarı başta olmak üzere toplumun tepkisini çeken olaylar ile ülke gündemine girerken, İsmailağa cemaatinin önde gelen isiml...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un “Her kadın cinayeti bizim kadına yönelik şiddetteki kadın cinayeti değildir. Her intihar kadın cinayeti...

Türkiye ile Yunanistan arasında Akdeniz’deki deniz yetki alanları, doğal kaynaklar ve Kıbrıs’taki çözümsüzlük nedeniyle yaşanan gerilim her geçen gün büyüdü; Ege Adala...

“İki yaka yarım aşk” filmiyle uluslararası arenada adından söz ettiren Nurdan Tümbek Tekeoğlu, yeni filmi için hazırlıklara başladı. Çekimleri İzmir ve Mersin’de gerçe...

Milyarlarca dolarlık tarım ve gıda ürünleri ithalatı ile dünyanın dört bir yanındaki çiftçi ve üreticileri destekliyoruz. “Enflasyonu düşürmek için ‘ucuz ithalat’ çözü...

Doğu Akdeniz, zengin doğalgaz kaynaklarının bulunduğu 2000'li yılların ortasından itibaren dikkatlerin en çok çevrildiği bölgelerden biri oldu. Bölgede Türkiye ile Yun...

Yeni kurulan Doğru Partisi’nin “kurucu başkanı” Rifat Serdaroğlu, GÖZLEM’in partisinin yapılanması ve hedefleri konusundaki sorularını cevaplandırdı. İşte sorularımız ...

Yazarlar
Website Security Test