Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Pandemi hız kazandığı Mayıs ayı seviyelerine döndü

28.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’de pandemi yeniden tırmanışa geçti. Salgının başlangıcında hem devlet hem de vatandaş çok ciddi tedbirler aldı. Sonrasında başlayan gevşeme salgını yeniden artırdı. Temmuz ayı ortasında 947’ye kadar düşen günlük vaka sayısı, Ağustos ayıyla birlikte yeniden artışa geçti.

Uzun bir süredir 1000'in üzerinde seyreden günlük vaka sayısı, Salı gününden bu yana 1500'ü aştı. Salı günü 1502 kişiye Covid-19 tanısı kondu. Böylece, salgının hız kazandığı mayıs ayı seviyelerine geri dönüldü. Perşembe günü tanı sayısı 1491 oldu, 26 kişi de hayatını kaybetti, ağır hasta sayısı ise 862 kişi. Türkiye’de toplam vaka sayısı 263 bin 998, toplam ölüm sayısı 6 bin 209 oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Son dönemde iyileşen hasta sayımız yeni hasta sayımızdan daha az. Aktif hasta sayımızı kontrollü sınırda tutmanın yolu yeni hasta sayısını azaltmak. Bugün için, aktif hastalarımızın sayısını azaltacak en geçerli yol tedbirdir. Sonunda yenilen virüs olacak." dedi

Tüm uyarı ve önlemlere rağmen Covid-19 vaka sayısında yaşanan artış yeni sorunları da beraberinde getiriyor. İktidar temsilcilerine göre Türkiye pandemiyle mücadele konusunda başarılı. Muhalefet ise tam tersini iddia ediyor. Rakamlar ise muhalefeti doğrular nitelikte.

Türkiye’de hastalığın ilk dalgasında pik yaptığı dönemde günlük vaka sayıları 1700-1800’lere tırmanmıştı. Salgının ilk dönemlerinde “Hayat eve sığar” kampanyaları ile birlikte günlük yeni vaka sayısı 947’ye kadar gerilemişti. Ancak 1 Haziran’da normalleşme adımlarının atılması ve salgınla mücadele vatandaşların insiyatifine bırakılmasıyla günlük vaka sayıları da tırmanmaya başladı. “Hayat eve sığar” kampanyalarının yerini “yeni normal” dönemde vatandaşlar tatile çıksın diye ucuz faizli krediler verdi. Önlemler gevşedikçe virüs daha hızlı yayıldı. 30 Temmuz’da 967 olan yeni vaka sayısı 10 Ağustos’ta 1.193’e, 15 Ağustos’ta 1.256’ya, 20 Ağustos’ta 1.412’ye ve 25 Ağustos’ta 1.502’ye fırladı.

Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Karakoç, coronavirüs vaka sayısının açıklanandan çok daha fazla olduğun söyledi. Cumhuriyet gazetesine konuşan Dr. Ali Karakoç, "Ankara'da dört pandemi hastanesinin tamamı dolu, yatak kalmadı" dedi.

Karakoç, "Covid servisinde çalışan arkadaşlarımız her gün yeni servislerin Covid servisine dönüştürüldüğünü ve yetmediğini anlatıyor. Pandemi hastanelerinin önünde hastalar kuyrukta bekliyor. Çalışanlar da yıprandı. Bakanlığın açıkladığı 1500’lü rakamlar var ama bu rakam Ankara’nın rakamı bile değil.” diye konuştu.

14 ilde kısıtlama

İçişleri Bakanlığı, Salı günü 81 il valiliğine Covid-19 tedbirleri konulu yeni bir genelge gönderdi. Genelgeyle 14 ilde sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere müsaade edilmeyeceği belirtildi. Bu iller, Adana, Ağrı, Ankara, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya, Mardin, Şanlıurfa, Van ve Yozgat olarak belirlendi. Ülke genelindeki kamu kurum ve kuruluşlarında yemekhane hizmeti ve paketli su servisi hariç her türlü yiyecek içecek ikramı durdurulacak. Yukarıda sayılan illerde düğün ve nikahlar ise en fazla 1 saat içerisinde tamamlanacak, dans ve oyuna izin verilmeyecek. Gelin ile damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah merasimlerine katılması yasaklanacak.

Çıray: ‘Rakamlar gizleniyor’

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Aytun Çıray, vaka sayılarındaki artışa dikkat çekerek hükümetin corona virüsü politikalarını eleştirdi. Günlük açıklanan salgın tablosundaki rakamların güvenilir olmadığını savunan Çıray, "25 Ağustos 2020'de Malatya'da 28 ölüm vakası varken aynı gün Türkiye genelinde 18 ölüm vakası bildirilmiştir. Gerçeklerin gizlenmesi mümkün olmadığına göre bu şeffaflık dışı yöntem derhal terk edilmelidir" dedi.

Yazılı açıklama yapan İYİ Partili Aytun Çıray, artan vaka sayılarına dikkat çekti. Çıray, açıklanan verilerin ‘şeffaf’ olmadığını ileri sürdü.

Günlük verilen corona tablosundaki rakamların güvenilir olmadığını savunan Çıray, şöyle devam etti: “Bugün itibarıyla sahadan aldığımız bilgilere göre entübe ve yoğun bakım hasta sayıları Nisan başındaki sayıların üzerindedir. Yeni vaka artış oranı günde yüzde 20’lere kadar ulaşmıştır. Meslektaşlarımın başının derde girmemesi içi yayınlayamıyorum ancak ölüm sebebine Covid yazılmış vefat raporlarından iade edilenler mevcuttur. Gaziantep’te sadece bir mezarlığa bir günde Covid-19 pozitif olan tam 8 kişi defnedilmiştir. Doktorlara nefes darlığı, solunum yetmezliği ve yutkunma güçlüğü olmayan Covid-19 pozitif hastaları yatırmamaları, evlerinde takip etmeleri talimatı verilmiştir. Yani açıklanan rakamları 10 ile çarpmak daha doğru olacaktır. Ülkenin her yerinden, hastalar, hasta yakınları ve meslektaşlarım tarafından aranıyorum ve dinlediklerim beni ürpertiyor. Mevsim değişikliği başladı başka hastalıklarda artış olması kaçınılmazdır.”

Sağlık Bakanlığı’nın verilerinin ne kadar sağlıklı olduğu da tartışma konusu. Türk Tabipleri Birliği’ne göre gerçek rakamlar açıklananların çok çok üzerinde. CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel ise Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 vaka sayılarının sadece 10’da birini açıkladığını söyledi. Coronadan evine gönderilip yoğun bakıma yatamadan ölen kişiler olduğunu belirten Adıgüzel, “Türkiye’de pozitif yeni vaka günlük 12 binin üzerinde. Artık hastanelerde yer sorunu olduğu için pozitif vakalar evine gönderiliyor.” dedi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, “yeni normal” adı verilen süreçle salgına yönelik tedbirlerin kaldırılmasının vaka artışına neden olduğunu anlattı. Hükümetin Covid-19 mücadelesini bıraktığını kaydeden Adıyaman, Evrensel’e yaptığı açıklamada, “Şu an salgın ülkemizde kaygılarımızı derinleştirecek kadar büyüdü. Virüs kontrolsüzce topluma yayılıyor. Yetersiz salgın yönetimi bunun en önemli sebebi. 1 Haziran’daki hızlı açılma sebebiyle salgın 8 Haziran’dan sonra hızlandı. Sebebi tedbirlerin kademesiz olarak kaldırılmasıydı. Toplumsal hareketliliğin yavaşlatılması gerekiyor. İktidar salgınla mücadeleyi tamamen bireylerin inisiyatifine bırakmış durumda.” dedi.

Kamuda esnek çalışma dönemi…

Corona virüse yönelik tedbirler kapsamında kamu, kurum ve kuruluşlarında uzaktan, dönüşümlü çalışma dönemine geçildi. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma imkanı sağlanacak.

“Aşıda ışık göründü”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip Covid-19 salgına karşı çok uluslu COVAX aşı çalışmalarına 172 üye ülkenin dahil olduğunu belirterek, “Bir dizi aşı, şu anda klinik araştırmaların son aşamasında. Tünelin sonunda ışık göründü” dedi.
Ghebreyesus, DSÖ öncülüğündeki COVAX aşı çalışmalarına finansal destek çağrısında bulundu. COVAX’a yatırım yapmanın, salgını sona erdirme ve sürdürebilir bir ekonomik iyileşme sağlanmasının en hızlı yolu olduğunu belirten DSÖ direktörü, bu konuda ülkelerden bağlayıcı taahhütler beklediğini söyledi.
Aşı çalışmalarına 172 üye ülkenin dahil olduğunu aktaran Ghebreyesus, bunlara ABD, Rusya ve Çin’in dahil olup olmadığına ise açıklık getirmedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Milyarlarca dolarlık tarım ve gıda ürünleri ithalatı ile dünyanın dört bir yanındaki çiftçi ve üreticileri destekliyoruz. “Enflasyonu düşürmek için ‘ucuz ithalat’ çözü...

Doğu Akdeniz, zengin doğalgaz kaynaklarının bulunduğu 2000'li yılların ortasından itibaren dikkatlerin en çok çevrildiği bölgelerden biri oldu. Bölgede Türkiye ile Yun...

Yeni kurulan Doğru Partisi’nin “kurucu başkanı” Rifat Serdaroğlu, GÖZLEM’in partisinin yapılanması ve hedefleri konusundaki sorularını cevaplandırdı. İşte sorularımız ...

Son yıllarda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e siyaset sahnesinden, tarikat ve cemaatlere; Diyanet İşleri Başkanı dahil bazı bürokratlardan gaze...

Birleşik Arap Emirlikleri, “İsrail ile ‘normalleşme’ anlaşması imzalayan 3’üncü Arap ülkesi oldu. Sırada Sudan, Bahreyn / Suudi Arabistan / Umman ve Fas var.

Yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,9, bir önceki çeyreğe göre yüzde 11 oranında küçüldük. Kredi genişlemesi daha fazla küçülmeyi önledi. Mi...

Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon enerji kaynaklarının araştırılması ve deniz hakimiyeti konusunda Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilim sürüyor.

Yazarlar
Website Security Test