Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Gerçek hangisi; TÜİK rakamları mı, Maliye Bakanı’nın iyimserliği mi, rekor üstüne rekor kıran Altın fiyatları mı?

7.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye yeni haftaya, altın ve dövizdeki sert yükselişlerle başladı. Covid-19’da ikinci dalganın başlayacağına dair haberler ve ABD ile Çin arasındaki diplomatik gerilim, piyasalarda tarihi zirvelerin görülmesine yol açtı. Altının ons fiyatı Perşembe günü 2.051,75 dolar seviyelerini görerek tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Türkiye'de ise gram altın ise 487,0567 TL’yi görerek tarihi rekor kırdı.

Coronavirüs salgını sonrası yatırımcıların güvenli liman olarak tercih ettiği altın, yükselişini sürdürdü. Altın haftaya rekorla başladı. Altının ons fiyatı Perşembe günü 2.051,75 dolar seviyelerini görerek tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Altınla birlikte yükseliş dalgasına döviz de katıldı. Dolar ve Euro Türk Lirası karşısında tüm zamanların rekor değerine ulaştı.

Türk lirasının ABD Doları karşısında temmuz ayı boyunca devam eden yatay seyri, yerini değer kaybına bıraktı ve Dolar/TL kuru yeniden 7,30’u aşarak rekor kırdı. Türk Lirası yılbaşından bu yana ABD Doları karşısında yüzde 20 değer kaybetmiş durumda. Euro ise 8,67'yi de aşarak tüm zamanların rekorunu kırdı.

Para piyasası uzmanları TL'deki değer kaybını ve Dolar/TL kurundaki yükselişi birkaç temel nedene bağlıyor. Enflasyonun çift hanelerde kalmaya devam etmesine karşın Merkez Bankası'nın son bir yıl içerisinde politika faizini yüzde 24 seviyesinden yüzde 8,25'e kadar indirmesinin TL'nin cazibesini azalttığı ve yatırımcıların TL varlıklara olan ilgisinin azaldığı belirtiliyor. Enflasyonun yüksek seyretmesine karşın faiz indirimlerinin sürmesi sonucunda Türkiye negatif reel faiz veren bir ülke konumuna gelmiş durumda.

Altın da, doların iç karartıcı ABD istihdam verisinin etkisiyle değer kaybetmesine, coronavirüs salgınına yönelik endişelerin altına olan talebi artırmasının da eklenmesiyle dün rekor seviyeye yükseldi.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün 2.055 dolar ile tarihi rekor seviyeye yükseldi. Ağustos ayına 442,26 lira ile başlayan gram altın, 14 Temmuz2020 tarihinde 394,5884 lira ile son bir ayın en düşük, 7 Ağustos 2020 tarihinde ise 487,0567 lira ile son bir ayın en yüksek değerine ulaştı. Geçtiğimiz hafta yüzde 3,44 değer kazandı. Çeyrek altın ise Ağustos ayına 725,57 lira ile başladı. 14 Temmuz2020 tarihinde 647,3665 lira ile son bir ayın en düşük, 7 Ağustos 2020’de ise 799,7388 lira ile rekor kırdı.

Analistler altının ons fiyatının 2.500 doları bulmasını bekliyor. Altının bu kadar değer kazanmasında güvenli liman olarak görülmesi büyük rol oynuyor. Uzmanlara göre pandemi etkisiyle ülkelerin para basması piyasada parayı değersiz hale getirdi ve altın değerlendi. Doların dünyada değer kaybetmesi de altının yükselişinde rol oynadığı belirtiliyor. Türkiye’de ise ilginç olan hem döviz (dolar/ euro) artıyor hem de altın yükseliyor.

 

“Ons fiyatı 2500 dolara kadar çıkabilir”

Küresel ekonomideki belirsizliklerin devam etmesi, altında yeni rekor beklentilerini de artırmış durumda. Uzmanlara göre, altındaki yükseliş devam edecek. DW Türkçe’ye konuşan Alnus Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Kaya, pandemi nedeniyle oluşan parasal genişlemenin 10 trilyon doları geçtiğine işaret ederek şöyle konuşuyor: "Hem parasal genişleme ile gelen taze parada yatırımda çeşitlendirme ihtiyacı, hem virüsün getirdiği kriz korkusu yatırımcıları altına da yönlendirdi. Dünya Altın Konseyi'nin verilerine göre, altın bazlı borsa yatırım fonlarına 2020 yılının ilk yarısında 40 milyar dolarlık 734 ton tutarında rekor giriş gerçekleşti, ki bu rakam bir rekor.”

 

Euro ve dolar tarihi rekorlarda

Hükümetin dolar kurunu sabit tutmak için Merkez Bankası eliyle piyasalara milyarlarca dolar enjekte etmesine rağmen, kurlardaki yükseliş de devam ediyor. Covid-19’da ikinci dalganın başlayacağına dair haberler ve ABD ile Çin arasındaki diplomatik gerilim, piyasalarda tarihi zirvelerin görülmesine yol açtı. Avrupa Merkez Bankası’nın coronavirüsün ekonomideki etkilerini kontrol altına almak için 750 milyar euroluk acil destek programı başlatma kararı alması ise, Euro’yu tüm dünyada ABD Doları’na karşı güçlendirdi.

Türk Lirası'nın ABD Doları karşısında Temmuz ayı boyunca devam eden yatay seyri, son haftalarda yerini değer kaybına bıraktı ve Dolar/TL kuru 7,30'u aşarak rekor kırdı. Türk Lirası yılbaşından bu yana ABD Doları karşısında yüzde 20'den fazla değer kaybetmiş durumda. Ağustos ayına 6,96 lira ile başlayan dolar 22 Temmuz 2020 tarihinde 6,8162 lira ile son bir ayın en düşük, 6 Ağustos 2020 tarihinde ise 7,3110 lira en yüksek değerine ulaştı. Dolar geçtiğimiz hafta yüzde 1,74 değer kazandı. Euro kuru ise Ağustos ayına 8,21 lira ile başladı. 08 Temmuz 2020 tarihinde 7,7149 lira ile son bir ayın en düşük, 06 Ağustos 2020 tarihinde ise 8,6770 lira ile en yüksek değerine ulaştı. Euro, TL karşısında geçtiğimiz hafta yüzde 1,62 değer kazandı.

Merkez Bankası’nın (MB) brüt rezervi 17 Temmuz itibariyle altınlar dahil 89 milyar 459 milyon dolar. MB’nin sitesindeki verilere göre 10 Temmuz 2020 Cuma günkü net altın ve döviz rezervleri toplamı ise 17,3 milyar dolar olarak gözüküyor. Swaplar yoluyla alınan ödünç dövizler hariç tutulduğunda net altın ve döviz rezervleri ise 17 Temmuz 2020 itibariyle eksi (-) 37,1 milyar dolara gerilemiş durumda. İki yıl önce söz konusu rakam 32 milyar dolar civarındaydı. İki yılda doları baskılamak için eritilen döviz miktarı 69,1 milyar dolar olarak görülüyor.

Bu arada kamu bankalarının kur riskleri de artıyor. Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat bankaları yasal döviz açığı sınırını siyasi kaygılar nedeniyle üst üste 5 haftadır aşıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) haftalık verilerine göre, 24 Temmuz itibarıyla üç kamu bankasının döviz açığı 10 milyar doları aştı. İktidar sadece MB’nin dövizlerini eritmekle yetinmiyor; kamu bankalarının rezervlerini de ‘arka kapıdan’ boşaltıyor.

 

“GÜVENLİ LİMANA GİDİYORLAR”

Ali Nail Kubalı (Ekonomist) – Türkiye’nin dış ticaret açığı ortada ve artıyor. Para piyasalarında güven önemli bir faktör. Yurt dışında Türkiye hakkında olumsuz yayınlar yapılıyor. Türkiye’nin haklı olduğu davalarında bile haksızmış gibi yayınlar yapılıyor.  Türkiye bu haberlere karşı kamuoyu oluşturmada etkili olamıyor. Bu olumsuz yayınlar da dövizin artmasında etkili oluyor. Bu nedenle dolar da altın da güvenli liman olarak talep gördüğü için yükseliyor.

Dünyada da çok ciddi bir belirsizlik var. Coronanın etkileri gelişmiş ve gelişmekte olan bütün ülkelerin ekonomilerinde çok ağır tahribat bırakıyor. Bütün dünyada da insanlar varlıklarını kaybetmemek için sağlam, korunaklı ‘limanlara’ sığınmaya çalışıyorlar. Bu tabi altın ve dolar fiyatlarını yükseltiyor.

Unutmayalım ki dünyada dolaşan likidite yılda 2 katrilyona yaklaşıyor. Bu paranın her hangi bir likit borsaya yönelmesi ki bu altın olabilir, bakır olabilir, gümüş olabilir hatta petrol olabilir, bu ürünlerin fiyatlarında süratli bir yükselmeye sebep olabiliyor. Dünyada dolaşan bu likidite spekülatif ve manipülasyonlara da imkan hazırlaması bu düşüş ve artışları beraberinde getiriyor.

Bu yükselmeyi kontrole çalışmak yerine ihracatçıya bu seviyenin geri gitmeyeceğinin garantisi ve güveni verilse kısa sürede ihracat artar, ithalat azalır döviz fiyatları da dengelenir!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Muhalif siyasi partiler, özgür basın, Barolar ve Türk Tabipler Birliği gibi ulusal sivil toplum kuruluşları, meslek odaları “hainliğe, teröristliğe kapatılmaya kadar v...

“Enflasyon görünümündeki risklere dikkat çeken” Merkez Bankası, piyasa açısından “sürpriz” sayılabilecek kararla politika faizini 10,25'e yükseltti. Gözlem bu kararın ...

Doğu Akdeniz’de hidrokarbon enerji kaynaklarının araştırılması ve deniz hakimiyeti konusunda Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilimde, karşılıklı sert mesajla...

Tarikatların bazıları, “çocuk ve kadın” istismarı başta olmak üzere toplumun tepkisini çeken olaylar ile ülke gündemine girerken, İsmailağa cemaatinin önde gelen isiml...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un “Her kadın cinayeti bizim kadına yönelik şiddetteki kadın cinayeti değildir. Her intihar kadın cinayeti...

Türkiye ile Yunanistan arasında Akdeniz’deki deniz yetki alanları, doğal kaynaklar ve Kıbrıs’taki çözümsüzlük nedeniyle yaşanan gerilim her geçen gün büyüdü; Ege Adala...

“İki yaka yarım aşk” filmiyle uluslararası arenada adından söz ettiren Nurdan Tümbek Tekeoğlu, yeni filmi için hazırlıklara başladı. Çekimleri İzmir ve Mersin’de gerçe...

Yazarlar
Website Security Test