Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

“Savaş ihtimal iddiaları” artarken, MGK’dan 4 bir tarafa “sert” uyarı geldi!..

24.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye, Suriye ve Libya’nın dışında Ermenistan ve Yunanistan ile de askeri gerilim yaşamaya başladı. Suriye’de sınır ötesi operasyon sürerken, Libya’da tansiyon giderek yükseliyor. Ankara'nın ardından Mısır da Libya’daki iç savaşa doğrudan müdahil olmaya hazırlanıyor. Batıda ise Türkiye’nin Meis Adası çevresinde “denizcilik uyarı notu” olarak bilinen NAVTEX ilan ederek Oruç Reis sismik araştırma gemisinin sondaj faaliyetlerinde bulunacağını duyurması, Yunanistan ordusunu alarma geçirdi.

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerilime Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kardeş Azerbaycan'ı kesinlikle yalnız bırakmayız, sonuna kadar da desteğimizi vereceğiz" sözleriyle net tavrını gösterdi.

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin İçişleri Bakanı Fethi Başağa, Mısır Parlamentosu’nun Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'ye Libya'ya müdahale yetkisi vermesini “savaş ilanı” olarak nitelendirdi.

Başağa, twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Mısır Meclisi’nin, silahlı kuvvetlerini batı sınırının dışına göndermek için verdiği onay, Libya'ya savaş ilanıdır ve Arap Birliği ve Birleşmiş Milletler (BM) anlaşmalarının ihlalidir" dedi.

Yunan ordusu yüksek teyakkuza geçti

Türkiye’nin Meis Adası çevresinde “denizcilik uyarı notu” olarak bilinen NAVTEX ilan ederek Oruç Reis sismik araştırma gemisinin sondaj faaliyetlerinde bulunacağını duyurması, Yunanistan ordusunu alarma geçirdi. Fransız haber ajansı, Yunan donanmasının yüksek teyakkuza geçerek Ege Denizi’ne savaş gemileri konuşlandırdığını duyurdu.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir Yunan donanma kaynağı, Yunan donanmasının yüksek teyakkuz kapsamında Ege Denizi’ne savaş gemileri konuşlandırdığını söyledi.

Türkiye salı günü NAVTEX (Denizcilere Duyuru) yayımlayarak Oruç Reis araştırma gemisinin 21 Temmuz tarihinden itibaren Rodos ile Meis adaları arasında yeni bir sismik araştırma faaliyetinde bulunacağını duyurmuştu. Bunun üzerine Yunan hükümeti, Türkiye’yi kıta sahanlığına girmek ve egemenlik haklarını ihlal etmekle suçlamıştı.

Fransa ise Doğu ve Orta Akdeniz’de Türkiye’ye karşı “askeri tedbirler” almaya başlamış ve durumu AB’ye aktarmıştı.

MGK bildirisinde Mısır'a Libya uyarısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı'nın ardından yayımlanan bildiride Libya, Doğu Akdeniz ve Azerbaycan-Ermenistan sınırında yaşanan gelişmelerle ilgili uyarılarda bulunuldu.

Bildiride, "Libya'da barış, istikrar ve huzurun tesisi yönünde gayret sarf eden meşru Libya hükümetine sağlanan desteğe mukabil bu ülkedeki kargaşadan istifade ederek darbecilerle birlikte mevzi kazanmayı hayal eden üçüncü tarafların girişimleri" için "akim kalmaya mahkûm" tanımı yapıldı.

MGK bildirisinde, Türkiye'nin "her türlü zorbalığa karşı" Libya halkının yanında yer almayı sürdüreceği ve "gerekli adımları atma hususunda tereddüt etmeyeceğinin bir kez daha teyit edildiği" belirtildi.

Mısır ve Türkiye, Libya'da farklı tarafları destekliyor. Mısır meclisi önceki gün Libya'ya asker gönderilmesine olanak tanıyan tezkereyi onaylamıştı. Meclis kararı, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi'nin “Libya'daki Türkiye destekli güçlere yönelik askeri müdahale tehdidinde bulunmasının” ardından gelmişti.

Doğu Akdeniz gerilimi

MGK, Türkiye'nin son günlerde özellikle Yunanistan ile gerginlik yaşamasına neden olan Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmalarına ilişkin değerlendirmede de bulundu.

"Kıbrıs'taki Türk toplumunun mevcudiyeti ile haklarını görmezden gelen ülkelerin ve aktörlerin, Ada'da barış ve istikrar ortamına zarar verebilecek girişimlerine hiçbir suretle müsaade edilmeyeceğini" belirten MGK, Türkiye'nin "Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuktan kaynaklanan hak, alaka ve menfaatlerin korunması konusundaki kati kararlılığının vurgulandığını" da belirtti

Azerbaycan-Ermenistan gerginliği

Azerbaycan-Ermenistan sınırında yaşanan çatışmalara da değinilen bildiride, "Azerbaycan topraklarındaki gayrimeşru işgalini yıllardır sürdüren Ermenistan'ın barışı bozan ve uluslararası hukuku hiçe sayan saldırganlığının şiddetle kınandığı" belirtildi.

MGK bildirisinde, "Ermenistan'ın mütecaviz tutumunu sonlandırması ve işgal altında tuttuğu Azerbaycan topraklarını terk etmesi gerektiği, Türk milletinin, kardeş Azerbaycan'ın haklı davasında alacağı her türlü karara sahip çıkacağı hatırlatılmıştır" denildi.

Bildiride ayrıca "Türkiye'nin, sınır ötesindeki terörist unsurlara karşı mücadelesini, uluslararası hukuktan ve ikili antlaşmalardan doğan hakları çerçevesinde sürdüreceğine ve komşu ülkelerin toprak bütünlüğüne saygılı olduğuna" işaret edilerek "Ülkemizin güvenliği konusunda gösterdiği hassasiyete saygı duyup destek vermek yerine, terör örgütlerinin veya meşruiyetini yitirmiş rejimlerin yanında yer alanların, bu davranışlarıyla kendi geleceklerini nasıl bir ipotek altına soktuklarını en kısa sürede anlamalarının ümit edildiği belirtilmiştir" denildi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

“Şimdiden” Cumhurbaşkanı Adayı’nın açıklamalarına ve ağır iddialarına CHP Genel Merkezi “tek tek” cevap verdi. “Söz düellosu” devam edecek; Cumhur İttifakı’nı memnun e...

GÖZLEM konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu. Türkiye namına olumlu bir tablo ortaya çıkmadı; işte görüşler…

Solda ''yeni bir partinin doğması ihtimali'' geçmiş dönemleri de hatırlattı. Sosyal demokrat tabanda 12 Eylül'den sonra Necdet Calp'in Halkçı Partisi ve Erdal İnönü'nü...

Türkiye yeni haftaya, altın ve dövizdeki sert yükselişlerle başladı. Covid-19’da ikinci dalganın başlayacağına dair haberler ve ABD ile Çin arasındaki diplomatik geril...

Müze statüsünden camiye çevrilmesinin ardından kimliği belirsiz (?) kişilerden oluşan bir grup tarafından Ayasofya’da, Afganistan’da on binlerce insanı öldüren Taliban...

Bergama'da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yapan Nuri Kiraz, söylediği sözler ile tepki çekti.

''Biz Mardinliyiz. Her gelene bir MERHABAMIZ, her gidene bir EYVALLAHIMIZ vardır.''

Yazarlar
Website Security Test