Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sağlık Bakanı, “Sonbahar karamsarlığı var” diyor ama tedbirlere aldıran yok

10.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) coronavirüs salgınının yavaşladığına dair elde bir işaret olmadığını açıkladı. Virüsün hava yolu ile bulaştığı yönündeki çalışmalar son dönemde hız kazanırken, DSÖ, “havada asılı kalan damlacıklar yoluyla yayılma ihtimalinin saf dışı bırakılamayacağı” yönünde açıklama yaptı. DSÖ Genel Girektörü Tedros Adhanom Ghebreyesus “Salgın hızlanıyor ve biz pandeminin zirvesine kesinlikle ulaşmadık” dedi.

Her gün binlerce yeni vakanın tespit edildiğine dikkat çeken Ghebreyesus, "Ölümlerin sayısı küresel olarak dengelenmiş gözükse de gerçekte bazı ülkeler ölümlerin sayısını azaltmada belirgin bir ilerleme kaydederken diğer bazı ülkelerde ölümler hâlâ artışta" diye konuştu. Ghebreyesus virüsün "dünyayı rehin aldığını" söyledi.

Öte yandan 200’den fazla bilim insanı DSÖ’ye “coronavirüsün havada da yayılabileceğini tasdik etmesi” yönünde yaptığı çağrı, karşılık buldu. Bu konuda aylardır yapılan araştırmalarda coronavirüsün hava yoluyla bulaştığına dair bulgular elde edildi. Son dönemde ise hava yoluyla bulaşmanın nasıl gerçekleştiği yönündeki çalışmalar hız kazandı. DSÖ uzmanlarından Benedetta Allegranzi, konuyla ilgili "ortaya çıkan yeni kanıtlar olduğunu" söyledi. Bu araştırmaların bulgularına göre politika değişikliğine gidilmesi halinde coronavirüsle mücadelede alınan önlemlerin değiştirilmesi ve el yıkama, sosyal mesafe gibi uygulamalara yenilerinin eklenmesi gündeme gelebilir.

Çin’de geçen yıl Aralık ayında patlak veren COVID-19 pandemisinde şimdiye kadar 550 binden fazla insan hayatını kaybetti. Hastalığa yakalanan insanların sayısı ise dünya genelinde 12 milyonu geçti. Türkiye’de ise Perşembe günü itibariyle toplam can kaybı 5 bin 300’e, vaka sayısı ise 209 bin 962’ye yükseldi. Günlük vaka sayısı binin altına düşmemesine rağmen, alınan tedbirlere fazla aldırış edenler olmayınca daha sıkı tedbirler uygulanmaya başlandı. İstanbul ve Ankara’da asker uğurlama törenlerine kısıtlama getirdi.

Valiler denetleyecek

İçişleri Bakanlığı’nca 81 ilin valiliğine coronavirüs önlemleri kapsamında yapılacak denetimlere ilişkin genelge gönderildi. Genelgeyle valilere Coronavirüs Bilim Kurulu tarafından belirlenerek, yayımlanan rehberlerde yer alan kurallara ve alınması gereken önlemlere ilişkin sorumlulukların yerine getirilip getirilmediğinin düzenli olarak denetlemeleri talimatı verildi.

Daha önce genelgelerle “her bir işyeri/etkinlik alanı için alınması gereken önlemler belirlendiği” hatırlatılan genelgede, 08 Temmuz 2020 Çarşamba günü valilerin yönetim ve koordinasyonunda tüm illerde denetlenecek işyeri ve etkinlik alanlar sıralandı.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi uyarınca, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nce başta şehir içi ya da şehirlerarası toplu ulaşım araçları olmak üzere vatandaşların toplu olarak bulunduğu/bulunabileceği halka açık park, bahçe, meydan, cadde, sokak ve benzeri yerlerde maske, fiziki mesafe ve bu alanlar için belirlenmiş diğer kuralların denetimine yönelik gerekli planlama ve hazırlıklar yapılacak.

Koca: Anadolu'da 1. dalga sürüyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans yoluyla gerçekleştirilen Coronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Koca, "13 ilimizde en yüksek vaka sayılarına son 1 ay içinde veya yeni ulaşılmaktadır. Yeni vakalar belli illerde yoğunlaşmaktadır. Anadolu'da birinci dalga halen devam ediyor" dedi.

"Diyarbakır, Konya, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa en yüksek vaka sayılarını yeni görüyor" diyen Koca "Vaka artışlarının tedbirlerin gücüyle azalacağını düşünüyoruz" diye konuştu. Son 3 gün en az vaka görülen iller Tunceli, Artvin, Iğdır, Erzincan, Bayburt, Kırklareli ve Bilecik oldu. En çok vakanın görüldüğü iller ise İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa.

Bazı illerde hastalığın pik seviyesine ulaştığını belirten Koca, hastalığın şu an tırmanışta olduğu ülkelerin ise sonbahar için karamsar olduğuna işaret etti ve "Bunu bizim de hesaba katmamız kaçınılmazdır" uyarısında bulundu.

Kaynak; düğünler!..

Nişan törenleri, taziyeler, alışveriş merkezleri asker uğurlamaları gibi kalabalıklarda virüsün yayılma tehlikesini dile getiren Koca, asker uğurlamaları sırasında uğurlayan ve uğurlananların risk almaması gerektiğini vurgulayarak 8 ilde asker uğurlamalarının yasaklandığını söyledi. Filyasyon çalışmalarında ise çok sayıda vakanın kaynağının düğünler olduğunu gördüklerini de sözlerine ekleyen Koca, Sağlık Bakanlığının özellikle risklere karşı birçok bakanlıkla iş birliği içerisinde olduğunu da vurguladı. Koca, Kurban Bayramı’na doğru illerdeki vaka sayısına göre il bazında bazı kısıtlamalara gidilebileceğini söyledi.

*********

“İKİNCİ DALGA BAŞLADI MI?”

Zeki Hozer (Dr) –Fransızca deja ve voir sözcükleri kısaca Déjàvu şeklinde okunur ve yaşanılan bir olayın daha önceden yaşamışlık hâlini anlatır. Dünya da CoVid19 Pandemisinde bir Dejavu durumu yaşıyor sanki! 1918 grip salgınında ilk dalga 10 milyon, ikinci dalga ise 40 milyon insanın ölümüne yol açmıştı. İnsanlık iki keskin tercihin kıskacında, ya tedbirler çok katı uygulanarak, sonrasında gelecek ekonomik resesyon ve kriz için çözümlere odaklanacak; ya da ‘yeni normal’ gibi terminolojiler perspektifinde ekonomik sürdürülebilirliği öncelerken ikinci dalgaya hazırlık yapacak!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), son haftalarda gözlenen vaka sayılarına dikkat çekiyor: Bir günde bile rekor artışlar gözlenmekte, öyle ki bu sayılar 183.200’leri geçiyor ki bu, pandemi sürecinde görülen en yüksek günlük vaka sayıları anlamına geliyor. Sadece Kuzey ve Güney Amerika’da 24 saatte kayıtlara geçen vaka sayıları 116 bini geçmekte. Almanya Robert Koch Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalarda da bulaştırma katsayısının 0.89'dan 2,03'e kadar yükseldiği tespit edilmiş durumda.

Güney Kore Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezi Direktörü Yeong EunKyeongde, ülkesinde vaka sayılarının azalması üzerine gevşettikleri önlem ve kısıtlamalar ardından normalleşme periyodu başlamışken, Seul ve çevresinde başlayan yeniden artışlar nedeni ile endişeli olduklarını ifade ediyor. Seul,50 milyon nüfuslu ülkenin yarısının yaşadığı kent! Kyeong, Ülkesi için ikinci dalga olarak sonbahar ve kış aylarını düşündüklerini ancak veriler itibari ile ikinci dalgayı yaşadıklarını belirtiyor.

İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’nden Dr. MikeTildesley, Nottingham Üniversitesi’nden Prof. Jonathan Ball ile London School of Hygieneand Tropical Medicine’dan Dr. Adam Kucharski, İlgiltere Hükümetini 2. dalga konusunda uyaran uzmanlardan. Kurcharski, önlemlerin gevşetilmesi ile 2. dalgaya davetiye çıkarıldığını söylerken, Dr. Tildesley, ağustos sonu ve eylül başının ikinci dalga için başlangıç olacağını vurguluyor. Prof. Balll da 2. dalga için hemfikir ve hükümete düşen görevin bu dalgaların sağlık sistemini tıkayacak noktaya gelmesini önlemek olduğunun altını çiziyor. Tabii gelecek sonbahar ve kış düşünüldüğünde, diğer coronavirüs türlerinden daha fazla yayılan Sars-cOv-2’nin pandemisinin ciddiyeti daha da önem kazanıyor.

Allah’tan bu görüşe katılmayan bilim insanları da var. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, artışların görüldüğü İran, Güney Kore, Çin' deki durumun, 2. dalga olarak ifadesini çok yanlış buluyor. “Bunlar 1. dalganın dalgalanmaları” diyor. 2. dalgadan söz etmemiz için dünyada bu salgının tamamen bitmesi lazım. Ayrıca ikinci dalga dediğimiz şey genellikle virüsün mutasyona uğraması ile olur diye devam ediyor!

Şu verilerin altını çizmek isterim: CoVid19 enfeksiyonu nedeni ile Dünya’da vefat eden hasta sayısı 500 bini, vaka sayısı da 10 milyonu aşmış durumda. Tüm bunlar 6 ay içinde yani 23 Aralık 2019 tarihinden bu güne kadarki süreçte gerçekleşti. DSÖ, küresel bir tehdit olarak pandemi ilan etti, henüz tanımlanmış spesifik bir tedavisi olmadığı gibi, aşısı da bulunabilmiş değil. Durum ciddiyetini koruyor, öyle ki ülkemizde maske takmayanlar, Umumi Hıfzısıhha Kanununun 282. maddesine göre, 900 TL ceza ödüyor. Yani her vatandaş, bu enfeksiyondan kendini korumakla ve başkalarına bulaştırmamakla mükellef. Dünya’daki her ülke, tüm imkanları ile bu enfeksiyonla savaşıyor.

Ama ne yazık ki, geldiğimiz noktada, artık hadise, bir virüs ile mücadeleden ziyade ülkelerin ekonomilerinin sürdürülebilirliği noktasında düğümlenmiş durumda. Sosyal izolasyon dahil genel viral koruyucu tedbirler, üretim çarklarını bloke etti, işsizlik dahil ekonomik kriz ve resesyon Dünya Ekonomisi için büyük bir yük oluşturdu. Bu durum, birçok ülkeyi ‘yeni normal’ denilen ve önlemlerin azaltılması ile karakteristik bir uygulamaya zorladı.

Bu günlerin, önümüzdeki aylarda 2. salgının başladığı zaman dilimi olarak ajandalarda yer alması hepimizin ortak endişesi. Nitekim, Çin Japonya ve İran gibi ülkelerden gelen veriler bu düşünceyi kuvvetlendiriyor. Ülkemizde, Haziran ayının ilk haftasında 800 civarına inen yeni vaka sayıları haziranın son haftasında artarak 1500’lere ulaştı! Yoğun bakımda izlenen ve 600’lerin altında seyreden rakamlar 1000’i geçti. 261’lerdeki entübe vakalar ise katlanmış durumda. İvme yukarıya doğru yönlendi maalesef.

Normalde salgının bitmesi için üç olasılık var: Sürü bağışıklığı ya da etkili bir aşı, küçük bir umut olarak da virüsün mutasyona uğrayarak yok olması. Yakın gelecekte ufukta bunlar görülmediğine göre, önlemler dışında yapacağımız bir şey yok ne yazık ki!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Siyasi tartışmaların dozunu yükselten açıklamalarla gerilim zincirine art arda eklemeler yapılmasından vazgeçilmesi gerekirken, “çok ağır sözler, isnatlar ve iddialar ...

CHP’nin “Hedef iktidar” sloganıyla yaptığı 37. Olağan Kurultay’da, Tuncay Özkan başta 4 genel başkan yardımcısı Parti Meclisi’ne giremedi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun liste...

Ankara’da 87 yaşında vefat eden, Türk basın tarihinin duayen isimlerinden ve Gazetemizin yazarlarından gazeteci-yazar Mehmet Ali Kışlalı törenle son yolculuğuna uğurla...

Dünyayı sarsan, 650 binden fazla can alan, 16.4 milyona yakın kişiye enfekte olan coronavirüs (Covid-19) ile ilgili uluslararası sağlık örgütlerinden uyarılar gelmeye ...

“Üst makamın hata ve yanlışları için” uyarılar yapılması yerine, devletin başta adalet olmak üzere “tarafsız yapısının yaralar almasında gönüllü görev üstlenenler”; si...

Başta AVM’lerdeki mağaza, lokanta ve kafeler olmak üzere kapanan, satılmaya çalışılan işyerlerinin, dükkanların, mağazaların sayısındaki artış önlenemiyor. GÖZLEM uzma...

Türkiye, Suriye ve Libya’nın dışında Ermenistan ve Yunanistan ile de askeri gerilim yaşamaya başladı. Suriye’de sınır ötesi operasyon sürerken, Libya’da tansiyon gider...

Yazarlar
Website Security Test