Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turizmimizi canlandıracak Avrupa kapısı hâlâ kapalı

3.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çin'de ortaya çıktıktan kısa sürede sonra tüm dünyaya yayılan coronavirüs pandemisinin olumsuz etkileri sürüyor. Bir yandan vaka ve yeni ölümler yaşanırken, diğer yandan ekonomi üzerindeki etkileri daha da büyüyor.

Salgın henüz kontrol altına alınamadı ancak vaka sayılarında düşüş yaşayan ülkeler normalleşme sürecine girdi ve turizm sektörünü canlandırmak için çalışmalara başladı. Turizmciler, getirilen seyahat uyarı ve kısıtlamalarının 15 Temmuz’a kadar kalkacağına inanıyor.

Avrupa Birliği (AB) Pandeminin hızını yitirdiği ülkelerden turizm diplomasisini başlatmak üzere “güvenli” kabul ettiği ülkelere sınırlarını açtı. AB’nin seyahat kısıtlamasını kaldırdığı 14 ülke arasında Türkiye yok. İngiltere ise Türkiye'yi hava köprüsü kurulacak ülkeler arasına alma kararını 5 Temmuz’da verecek. AB, Türkiye’nin yanı sıra listeye almadığı ABD, Rusya, Brezilye ve Çin’i coronavirüs konusunda hâlâ riskli buluyor.

Turizm, Türkiye için önemli bir sektör ve salgından en fazla etkilenen sektörlerin başında geliyor. TÜİK verilerine göre Türkiye, 2019 yılında 51,7 milyon turist ağırladı ve 34,5 milyar dolar bir gelir elde etti. Hükümetin 2020 için öngörüsü ise 60 milyon turist ve 40 milyar dolardan fazla gelirdi. Ancak pandemi bu hesapları bozdu. TÜİK’in son verilerine göre, Türkiye'ye gelen yabancı turist sayısı Nisan ayında yüzde 99 düştü ve sadece 24 bin 238 ziyaretçi geldi. 2019 yılı aynı ayında bu sayı 3 milyon 290 bin; 2018’de ise 2 milyon 660 bin olmuştu. Nisan ayı boyunca yabancı ziyaretçilerin yüzde 10,55'lik bir bölümünü de günübirlik sınır kapılarından gelip dönenler oluşturdu. Yılın birinci çeyreğinde, turizm gelirleri de 2019'un aynı dönemine göre, yüzde 11,4 azalarak, 4,1 milyar dolara geriledi. Turizm sektöründe görülen küçülmenin en temel nedenini coronavirüs salgını nedeniyle getirilen kısıtlamalar oluşturuyor.

İkinci yarıyı kurtarmak

Türkiye'nin hedefinde üç ülke bulunuyor, Almanya, Rusya ve İngiltere. Bunların arasında şimdilik tek olumlu haber, Türkiye'yi hava köprüsü kurulacak ülkeler arasına katma aşamasında olan İngiltere'den gelecek gibi görünüyor.

Türkiye'ye en çok turist gönderen ülkelerin başında gelen Almanya’dan isi kötü haber geldi. Ülkede yaşayan Türkiye vatandaşları da hesap edildiğinde 2019 senesinde Almanya'dan Türkiye'ye 6 milyondan fazla turist geldiği görülüyor.

Almanya, aralarında Türkiye'nin de olduğu AB dışındaki ülkelere seyahat etmeme uyarısını 31 Ağustos'a kadar uzattı. Almanya, kendi gönderdiği turist sayısı kadar AB kararları üzerindeki etkisi nedeniyle de Türkiye için büyük önem taşıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakan Angela Merkel ile yaptığı görüşmelerden şu ana kadar olumlu bir yanıt çıkmadı.

Ankara’nın yoğun çabasına ve uluslararası tur operatörlerinin isteklerine rağmen AB’den Türkiye açısından olumsuz haber geldi. Seyahat kısıtlamalarını görüşen AB Komisyonu'nun, ABD, Brezilya ve Rusya gibi vaka sayıları yüksek olan ülkelerin yanı sıra Türkiye, İsrail ve Suudi Arabistan gibi bölge ülkelerine de yasağını devam ettirdi.

Yunanistan, coronavirus salgınıyla mücadele kapsamında kapattığı 14 sınır kapısından 7’sini 1 Temmuz’da tekrar açtı. Açılan sınır kapıları arasında Türkiye de var.

Türkiye için Almanya kadar diğer önemli bir başka ülke de Rusya. Geçen sene Rusya'dan Türkiye'ye 5 milyonu aşkın turist gelmişti. Ancak, Rusya halen salgın vakasının en fazla görüldüğü ülkeler arasında bulunuyor. Ankara’nın Rus turistlere kapıları açması Türkiye için riski yeniden artıracağı bir gerçek olurken, Rusya ile uçuşların bir an önce başlatılması ve Rus turistlerin Türkiye'ye gelebilmelerinin önünün açılması için Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin nezdinde devreye girmişti. Türkiye, 15 Temmuz'dan itibaren uçuşların başlatılması için bastırıyor ancak şu ana kadar Moskova'dan Türkiye'ye uçuşların yeniden tesis edileceği tarih konusunda net bir açıklama gelmedi.

Kritik tarih 15 Temmuz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Almanya'da turizmin açılmasına yönelik temaslarda bulundu. Çavuşoğlu ilk olarak Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile bir araya geldi. Türk yetkililerin alınan önlemleri anlattığı görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Maas, Türkiye'ye yönelik Almanya ve Avrupa Birliği'nin (AB) seyahat uyarısını gözden geçirecekleri konusunda söz verdiklerini söyledi. Almanya'nın bu konuda AB'nin tutumu çerçevesinde karar vereceğini vurgulayan Maas, AB yetkilileri ile iki haftada bir durum değerlendirmesi yaptıklarına da dikkat çekti.

Bakan Çavuşoğlu da Türkiye'deki bütün tesislerde önlemlerin alındığını ve Alman uzmanlar tarafından da denetlendiğini ifade ederek “Alman dostlarımız da Türkiye'ye tatile gelmek istiyor. Almanya turizm sektörü için de çok önemli” dedi. AB'nin seyahat uyarısını kaldırdığı ülkeler listesinin objektif olmadığını ve şeffaflığın olmadığı bazı ülkelerin bu listede bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Türkiye yok. Burada görüyoruz ki siyasi saiklerle karar alınmış. Geçen sene 5 milyondan fazla Alman turisti ülkemizde ağırladık. Hepsi de büyük bir memnuniyetle Almanya'ya geri döndüler. Ben inanıyorum ki bugün faydalı görüşmemizden sonra, verilerimiz şeffaf, AB ile de paylaşıyoruz. Bu konudaki kararları birlikte alacağız" dedi.

Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliği’nin (Twin Cities World Tourism Association- TCWTA) Genel Sekreteri Hüseyin Baraner, Berlin’de ılıman hava estiğini ancak hâlâ ortada bir tavır sergilendiğini vurguladı. Baraner, son günlere gelindiğini artık Türkiye’nin de turizmin de daha fazla bekleyemeyeceğini belirterek, “Bu kararın 15 Temmuz’da açıklanmasını bekliyoruz. Almanya topu Avrupa’ya atıyor ancak karar vermek zorundalar. Brüksel’deydim. Listede Türkiye vardı. Son anda Fransa, Libya meselesi nedeniyle araya girdi ve listeden çıktık. Berlin’de de Brüksel’de de oteller hiçbir önlem almamış. Kendileri almazken Türkiye’den 5 katını istiyorlar. Türkiye daha iyisini yaptı. Artık Türkiye’nin atacak adımı kalmadı. Karar siyasi mi değil mi göreceğiz” diye konuştu. Bugün uyarı kalksa satılan 5 seyahatin 3’ünün Türkiye’ye olacağını belirten Baraner, “Avrupa’da tatile gitmek isteyen az kesim var ama onlar da Türkiye’nin önlemlerini görüp Türkiye’ye gelmek istiyor. Dışişleri Bakanı Maas’ın gurbetçilere yönelik söylediği uyarı onlar için geçerli değil lafı çok önemli. ‘Özel bir çözüm bulacağız’ da dedi bu güzel haber oldu” dedi.

*******

“İŞİN İÇİNE POLİTİKA GİRDİ”

Güman Kızıltan (Eski Turizm Müsteşar Yardımcısı) –Yılbaşı itibariyle Türkiye turizminin tüm aktörleri, büyük bir iyimserlik içindeydi. Herkes bu yılın turizmimiz için “rekorlar yılı” olacağını tahmin ediyordu. Ama öyle olmadı, pandemi bütün planları alt üst etti. Şimdi yılın ikinci yarısını kurtarmak için ciddi bir çalışma başlatıldı. Türkiye, 2020'nin ikinci yarısında turizm sezonunu kurtarmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın koordinasyonunda kapsamlı bir diplomasi atağında bulundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın geliştirdiği “Güvenli Turizm Sertifikası Programı”nı, Bakan Mehmet Nuri Ersoy ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu turist gönderen başlıca ülkelere tanıttı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da özellikle Avrupalı muhataplarıyla yaptığı toplantılarda, Türkiye'nin COVID-19 ile mücadelede elde ettiği başarıları anlattı. Almanya 1 Temmuz itibariyle seyahat kısıtlamasını kaldığı ülkeler arasında Türkiye’yi almadı.

Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Sayın Mehmet Nuri Ersoy, son olarak Almanya’da temaslarda bulundu. Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye ile AB arasındaki seyahat kısıtlamasını iki hafta sonra yeniden gözden geçireceklerini söyledi. Umut ediyorum ki bu yasak kalkar. 1 Temmuz’da açıklanan listede Türkiye’nin isminin son anda çıkarıldığı duyumları var. Fransa ile yaşanan Libya gerginliği sebebiyle Fransa’nın ısrarıyla Türkiye’nin listeden çıkarıldığı konuşuluyor. Türkiye covid 19’un konusunda çok ciddi tedbirler aldı. Turizm işletmeleri bu konuda işi çok sıkı tutuyor. İşin içine politika girdi. Avrupa konuyu siyasi ve ekonomik olarak değerlendiriyor. İspanya’daki otel yatırımlarının büyük bölümünün Alman ve İngiliz yatırımcılarıdır. Dolayısıyla turisti öncelikle İspanya’ya yönlendirmeye çalışıyorlar. Bu kararla Türkiye’ye olan talebi kısmak istiyorlar.

*******

“KAPIYI AÇMAK ZORUNDA KALACAKLAR”

Yakup Demir (Çeşme Otelciler Birliği Başkanı) -“Avrupa'nın 14 ülkeye kapılarını açıp Türkiye’yi dışarıda bırakmasının Covid-19 kriterleriyle çok ilişkili olmadığını ve tamamen son yıllarda yaşanan olumsuz iletişime verilmiş bir tepki olduğunu düşünüyorum. Özellikle, Orta Avrupa topluluğunun tatil adresi Türkiye’dir ve Türkiye'ye milyar euroya varan rezervasyon ödemeleri yapılmıştır.

Bu ödemelerin iadesi mümkün olmadığı için tur operatörleri ve tatilcilerin ilgili devletin yetkililerine baskısı şiddetli olacaktır. Önemli olan, Türkiye'nin Covid-19 konusunda şeffaf ve inandırıcılığını güçlendirmesi ve bu durumunu etkili bir şekilde Avrupa topluluğundaki tatil tüketicilerine anlatabilmesidir. Avrupa kültüründe halk ne isterse o olur. İtalya ve İspanya istemiyorlar. Araştırmalara göre tatilcilerin aklı Türkiye’de. Sonuç olarak önümüzdeki günlerde Avrupa’nın Türkiye kararında değişiklik olacaktır ve temmuz ayı içinde Türkiye kapısını açmak zorunda kalacaklardır”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Siyasi tartışmaların dozunu yükselten açıklamalarla gerilim zincirine art arda eklemeler yapılmasından vazgeçilmesi gerekirken, “çok ağır sözler, isnatlar ve iddialar ...

CHP’nin “Hedef iktidar” sloganıyla yaptığı 37. Olağan Kurultay’da, Tuncay Özkan başta 4 genel başkan yardımcısı Parti Meclisi’ne giremedi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun liste...

Ankara’da 87 yaşında vefat eden, Türk basın tarihinin duayen isimlerinden ve Gazetemizin yazarlarından gazeteci-yazar Mehmet Ali Kışlalı törenle son yolculuğuna uğurla...

Dünyayı sarsan, 650 binden fazla can alan, 16.4 milyona yakın kişiye enfekte olan coronavirüs (Covid-19) ile ilgili uluslararası sağlık örgütlerinden uyarılar gelmeye ...

“Üst makamın hata ve yanlışları için” uyarılar yapılması yerine, devletin başta adalet olmak üzere “tarafsız yapısının yaralar almasında gönüllü görev üstlenenler”; si...

Başta AVM’lerdeki mağaza, lokanta ve kafeler olmak üzere kapanan, satılmaya çalışılan işyerlerinin, dükkanların, mağazaların sayısındaki artış önlenemiyor. GÖZLEM uzma...

Türkiye, Suriye ve Libya’nın dışında Ermenistan ve Yunanistan ile de askeri gerilim yaşamaya başladı. Suriye’de sınır ötesi operasyon sürerken, Libya’da tansiyon gider...

Yazarlar
Website Security Test