Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sadece “Maske tak” uyarısı var ama, “takmayan” çok!

26.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünyada yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını tüm hızıyla devam ederken ülkelerden gelen vaka ve ölü sayılarındaki “rekor” artışlar endişe yaratmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, bu rekorları “korkunç” olarak niteliyorlar.

MEHMET KOCABIYIK

Türkiye’de ise, son haftalarda yeni vaka sayısı ile iyileşen hasta sayısı başa baş gitmeye devam ediyor. Bir ara “iyileşen hasta sayısı” arayı açmış bulunuyordu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise Coronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrasında “vaka sayılarının artmasına rağmen herhangi bir ‘yeni’ önlem alınmayacağını, normalleşme sürecinin aynı şekilde devam edeceğini” açıkladı.

Fahrettin Koca, “ikinci dalga” endişelerine “İkinci dalga yaşamadığımızı kesin bir şekilde söyleyebilirim” dedi. Dünyada halen birinci dalganın etkisinin devam ettiğine dikkat çeken Koca, Türkiye’de bazı bölgelerde vaka sayısının arttığını vurguladı.

Koca, son 24 saatte yeni vaka sayısının bin 458 vefat sayısının 21, iyileşen vaka sayısının bin 472 yoğun bakımda olan hasta sayısının 941, entübe hasta sayısının ise 369 olduğunu açıkladı.

Maske ve mesafe kuralını hatırlatan Bakan Koca'nın açıklaması özetle şöyle:

“1 Haziran'da başlayan yeni normalleşme süreci bir ayını dolduracak. Kontrol dışı gelişmeleri ayrı tutarsak, önümüzdeki günlerin bu yaz günleri gibi aydınlık olacağına güçlü gerekçelerimiz var. Bugünkü hayatımız tedbirlere bağlı kalarak planlarımızı uygulayacağımız bir hayattır. Geldiğimiz nokta çok şükür ileri bir noktadır. Mevcut durum korunması gereken bir kazanımdır. Başarı ‘Her işin başı sağlıktır’ prensibiyle kaldığımız yerdeki yaşama temposuna yaklaşacağız. Ağız ve burun yoluyla bulaşan, mesafe kısaldıkça bulaşma riski bulaşan bu virüs, evimizin dışında başka insanlarla bulunduğumuz ortamlarda koruyucu maske kullanmamızı zorunlu kılıyor. Bazı kontrol mekanizmalarını bir süre daha sıkı tutmaya mecburuz. Bir ortamda 3'ümüz maske takıyor, 1'imiz takmıyorsa hepimiz az çok risk alıyor demektir. Maske kullanmamak kişisel hukukun ihlalidir. Ortak mekanlarda herkesi bu kurala uymaya davet ediyorum. Bu medeni davranışa aynı medeni davranışla karşılık verelim. Aşı gelişmedikçe bu tarz pandemi sonrası bağışıklıkla toplum bağışıklığının olmayacağını görüyoruz. O yüzden tedbirler konusunda dikkatli olmalıyız. Bilim Kurulu'nun 65 yaş üstünde var olan tedbir dışında yeni bir tedbir olmadı. Var olan tedbirin devamı konusunda oldu.”

Sokağa çıkma kısıtlamasının gündemlerinde olmadığını belirten Koca, Kurban Bayramı ile ilgili soruya, “Kurban Bayramı’nda kısıtlama olup olmayacağını şimdiden söylemem zor. Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi bir kısıtlama olmayacağını düşünüyorum. Önemli olan önümüzdeki haftalarda pandeminin seyrini görmemiz olacak. Belirleyici olan bu olacak.” yanıtını verdi. Türkiye’nin aşı çalışmalarına da değinen Koca, “aşıda klinik test durumuna gelinmek üzere olunduğunu” açıkladı.

“Virüs hala ölümcül ve dönüşüyor”

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu ise virüsün 8 farklı türünün olduğunu belirterek, “Virüsün genetik materyalinde değişiklik mutasyon olarak tanımlanır ve bu mutasyon ABD ve Çin'den bildirildi. Bu değişikliğin virüsün bulaşma gücü ve hastalık şiddetini azaltacağı yönünde düşünceler doğurmuşsa da ülkemizde Kocaeli Üniversitesi'nde devam eden bir çalışmanın ilk verileri ülkemizde pozitif olan olgulardan izole edilen virüslerin dörtte birinde daha bulaşıcı ve ölümcül olan varyasyon olduğu görülmüş. Geldiğimiz süreçte Türkiye, günlük vaka sayısıyla 10 Mayıs’a dönmüş gibidir. Sağlık Bakanlığının günlük yaptığı uyarılar, 1 Haziran’da yeni normalleşme adıyla kısıtlamalarının kademeli kaldırılması döneminde yaptığı ek uyarılar hedefini bulamadı." ifadelerini kullandı.

İzmir’de maske zorunlu

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, coronavirüsle mücadele kapsamında aldıkları karar doğrultusunda il genelinde maske takmanın zorunlu hale getirildiğini açıkladı. Aralarında İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerin de bulunduğu 51 ilde sokağa maskesiz çıkanlara 900 TL idari para cezası kesiliyor.

Vaka sayısında rekor, oksijen yok!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise dünya genelinde 21 Haziran Pazar günü 183 bin vaka sayısı ile rekor kırıldığını duyurdu. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un yaptığı açıklamada “21 Haziran'da 183 binden fazla yeni Covid-19 vakası bildirildi ki bu şimdiye kadar tek bir günde kaydedilen en fazla vaka sayısı. Şimdi DSÖ'ye 8.8 milyondan fazla vaka bildirilmiş oldu. Neredeyse her gün yeni ve korkunç bir rekor kırdığımız anlaşılıyor” dedi.

Dünya’da coronavirüs vaka sayısı 9.5 milyonu geçerken, 500 bine yakın insan hayatını kaybetti. 4 milyondan fazla insanın halen iyileşme sürecinde olduğu bir dönemde DSÖ Başkanı Adhanom’dan da korkutan bir açıklama geldi. Dünyada vaka sayısının her hafta 1 milyon arttığının altını çizen Adhanom, “Küresel ölçekte birçok ülke oksijen temini konusunda sorunlar yaşıyor. Arz talep dengesi değişti. Talep arzı geçti. Yaşanan bu durum ölüm sayısını hızla arttırabilir” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Siyasi tartışmaların dozunu yükselten açıklamalarla gerilim zincirine art arda eklemeler yapılmasından vazgeçilmesi gerekirken, “çok ağır sözler, isnatlar ve iddialar ...

CHP’nin “Hedef iktidar” sloganıyla yaptığı 37. Olağan Kurultay’da, Tuncay Özkan başta 4 genel başkan yardımcısı Parti Meclisi’ne giremedi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun liste...

Ankara’da 87 yaşında vefat eden, Türk basın tarihinin duayen isimlerinden ve Gazetemizin yazarlarından gazeteci-yazar Mehmet Ali Kışlalı törenle son yolculuğuna uğurla...

Dünyayı sarsan, 650 binden fazla can alan, 16.4 milyona yakın kişiye enfekte olan coronavirüs (Covid-19) ile ilgili uluslararası sağlık örgütlerinden uyarılar gelmeye ...

“Üst makamın hata ve yanlışları için” uyarılar yapılması yerine, devletin başta adalet olmak üzere “tarafsız yapısının yaralar almasında gönüllü görev üstlenenler”; si...

Başta AVM’lerdeki mağaza, lokanta ve kafeler olmak üzere kapanan, satılmaya çalışılan işyerlerinin, dükkanların, mağazaların sayısındaki artış önlenemiyor. GÖZLEM uzma...

Türkiye, Suriye ve Libya’nın dışında Ermenistan ve Yunanistan ile de askeri gerilim yaşamaya başladı. Suriye’de sınır ötesi operasyon sürerken, Libya’da tansiyon gider...

Yazarlar
Website Security Test