Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Avrupa’ya sığınmacı akınına karşı Yunanlıdan kurşunlar!

6.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İdlib’te Türk Silahlı Kuvvetleri ‘ne (TSK) yönelik hava saldırısında 33 askerin şehit edilmesinin ardından, hükümetin mültecilerin Avrupa’ya geçişi için sınırları açması yeni bir kriz doğurdu.

Türkiye’nin “Avrupa'ya geçişleri durdurmayacağız” açıklamasının ardından sığınmacılar, kara ya da deniz yollarından Avrupa’ya geçmek üzere harekete geçti. Ülkenin dört bir yanından 100 binlerce kişi sınır kapılarına yöneldi. Çocuk, kadın, erkek, yaşlı binlerce göçmen Yunanistan’ın kapıları açmaması sebebiyle ara bölgede sıkışıp kaldı. Edirne’de geçişlere açılan Pazarkule ve Kapıkule Sınır Kapıları’ndan geçen mülteciler, Yunanistan’ın çektiği telörgülerin arkasında bekliyor. Zaman zaman bu bariyeri aşmaya çalışanlar ise Yunan polisinin biber gazlı sert müdahalesine maruz kalıyor. Gazdan etkilenen bebekler hayati tehlike atlatırken, bir göçmen Kapıkule sınırında Yunan tarafından açılan ateş sonucu öldü.

İnsanlık dramının yaşandığı bölge sadece kara sınırı değil. Meriç Nehri ve Ege Denizi’nden karşı kıyıya geçmek için binlerce insan bekliyor. Büyük risklere rağmen şişme botlarla denize açılanlara, Yunan Sahil Güvenlik Kuvvetleri müdahalede bulunuyor ve botları Türkiye Kara Sularına geri gönderiyor. Meriç’ten geçenler de geri itiliyor.

Soğuk hava sebebiyle açık alanlarda sabahlayan göçmenler ateş yakarak ve alabildikleri battaniyelerle soğuktan korunmaya çalışıyor. Yaşananlar sebebiyle mağduriyetlerinin katlandığına işaret eden göçmenlerin tek bir dileği, “Avrupa’da bir ülkeye geçip yeni bir hayat kurmak.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sığınmacılara yönelik ‘açık kapı’ politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, “Aylar önce eğer yük paylaşımına Batı girmezse kapıları açarız demiştim. Ama ciddiye almadılar. Kapıları açınca telefon üstüne telefon gelmeye başladı. Kapıları kapatın diyorlar. Ama artık bitti bu iş. Siz bu yükten nasibinizi alacaksınız” dedi.

Türkiye’nin izlediği politikaya Avrupa Birliği tepki gösteriyor. AB’nin Göçten Sorumlu Komiseri Dimitris Avramopulos, Türkiye'nin göçmenlere sınırlarını açmasıyla ilgili açıklamada bulundu. Avramopulos, “Kimse AB’ye şantaj yapamaz” ifadelerini kullandı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de Türkiye’nin mültecilerin Avrupa’ya geçmesi için sınırlarını açma kararıyla ilgili yaptığı açıklamada “Zorlukların farkındayım ama çözüm bu olamaz” ifadelerini kullanmıştı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, düzenlediği basın toplantısında, "Bunu tamamen kabul edilemez buluyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümeti, hoşnutsuzluklarını AB'ye iletmedi. Bunun yerine mültecilerin sırtından AB'yle kozlarını paylaşmayı tercih etti" dedi.

Merkel, "Bunun doğru olmadığını düşünüyorum ve bu yüzden Türkiye ile görüşmeye devam edeceğiz" diye konuştu. Merkel, Suriyeli mültecilerin Türkiye için ek bir yük oluşturduğunu kabul ettiğini söyledi.

Erdoğan - Merkel görüşmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşme sonrasında Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, iki liderin İdlib ve mülteci meselesi başta olmak üzere bölgesel konular ile ikili ilişkileri ele aldığı belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, görüşmede "mülteciler için adil yük ve sorumluluk paylaşımı ile bu konuda uluslararası yükümlülüklere riayet edilmesi gerektiğine" vurgu yaptığı kaydedildi.
Avrupa Sınır Kontrol Dairesi Frontex, Yunanistan sınırında acil operasyon düzenleme kararı aldı.

Türkiye’nin sınır kapılarını açması üzerine pazar günü sınırdaki varlığını artıran Frontex, Varşova'da toplandı. Toplantının ardından açıklama yapan Frontex Direktörü Fabrice Leggeri, “Türkiye ve Yunanistan sınırında olayların hızlı ilerlemesi göz önünde bulundurulduğunda, Yunanistan'ın sınıra hızlı bir operasyon düzenlememiz için yaptığı başvuruyu kabul ettim" dedi.

Yürürlükteki anlaşmalara atıfta bulunan Leggeri, "Frontex anlaşmasını imzalayan ülkelerin, talebin kabul edildiği günden itibaren 5 gün içinde, gerekli güvenlik gücü ve personeli temin etmesi" çağrısında bulundu. Frontex, AB ülkelerinden beş gün içinde 1500 güvenlik ve personel gücü, 10 gün içinde de ekipman temini talep etti.

“SADECE TOTALİTER ÜLKELER SINIRLARINDAN ÇIKILMASINI ENGELLEYEBİLİR”

Onur Öymen (Emekli Büyükelçi) –Avrupa Birliği (AB) diğer konularda olduğu gibi mülteciler konusunda da Türkiye’ye karşı haksız ve ikiyüzlü bir politika izliyor. Irak savaşı ilk başladığı zaman 450 bin Iraklı, Türkiye sınırına dayandı. Dönemin gümrük ve yol durumunun yetersizliği ve alınacak Iraklıların arasına teröristler sızmasın diye, Iraklı mültecileri bir süre sınırda bekletti. Bu bekletme düzene sokma girişimiydi. Dönemin Almanya Çalışma Bakanı bir helikopter kiralayıp o bölgede bir gezi yaptı. Sonra Alman televizyonlarına gidip iki gözü iki çeşme; “Siz bilemezsiniz bu Türkler ne kadar gaddarlar. Sınırlarına gelmiş çocuklar, kadınlar, hastalar, yaşlılara böyle kötü muamele yapılamaz.” gibi sözlerle Türkiye’nin üzerine gittiler.

Şu an Yunanistan mülteci öldürüyor ama AB’den kimsenin sesini çıkarttığı yok. Yine onlar haklı Türk’ler haksız. Ortada çok büyük haksızlıklar buna karşı çıkmamız gerekiyor. AB çok tutarsız politikalar yürütüyor. Türkiye ile AB’nin imzaladığı mülteci anlaşması son derece kötü bir anlaşmadır. Öyle bir anlaşma ki Türkiye, Yunanistan’a giren bütün göçmenleri geri alacak. Yunanistan’ın alacağı Suriyeli sayısı 72 bini geçemeyecek. Türkiye’de 1 yılda doğan Suriyeli sayısı 100 binden fazla. Her şeye AB karar veriyor ve tamamen tek taraflı olarak karar veriyor. Böyle bir anlaşma böyle bir haksızlık olamaz.

Söyledikleri sayıda göçmen almadılar. Söyledikleri kadar maddi yardımda bulunmadılar. Türkiye’nin sınırında yine 1.5 milyon göçmen varken, Türkiye bu meseleyi artık yürütemez hale gelmiştir. Türkiye kimseyi zorla sınırı götürmüyor. Yurt dışına gitmek isteyene engel olamam diyor. İnsanların sınırlarından çıkmasını engellemek totaliter ülkelerde olabilecek bir şeydir. Türkiye zaten gitmek isteyen göçmenleri tutmak zorunda değildi. Göçmenleri sınırdan alıp almama konusu o girmeye çalıştığı ülkenin kararıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Pandemik salgın, Dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de sarstı; hem sosyal açıdan, hem ekonomik açıdan… Salgının ülke ekonomisinde ve sosyal hayatta yarattığı krize karşı a...

Türkiye’de test sayısı da, vaka sayısı da, ölüm sayısı da gün gün artıyor. İstanbul salgının Merkez Üssü… Gözlem konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu…

Coronavirüs salgını okullarda Biyoloji ve Sağlık Bilgisi derslerinin önemini ortaya çıkardı. Milli Eğitim Bakanlığı, Yeni Ortaöğretim Modeli'nde liselerde toplam ders ...

Milyonlarca Türk ile beraber yıllardır Almanya’da yaşayan Doktor Erdoğan Karatay Almanya’daki durumu yazdı ve “Bilinenin aksine Dünya’da hastalananlar içinde 30 – 60 y...

Pandemi, Avrupa ve ABD’ye kaydı ve yayılıyor. Türkiye’de de testler arttırıldı; yoğun bakımda ilaç tedavisi başladı. Vatandaş “İşe, sokağa ne zaman dönüleceğini” soruy...

TRT, EBA TV adında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için üç ayrı kanal oluştururken, uzmanlar, eğitimin ilk gününde ders aralarına sıkıştırılan animasyon ve bazı ...

Coronavirüs salgınının ekonomik etkilerini azaltmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 18 Mart'ta açıklanan önlemlerin, yasal düzenleme gerektirenleri,...

Yazarlar
Website Security Test