Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Diyanet İşleri Başkanlığı sus pus!..

6.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Bursa Müftüsü İzani Turan'ın sözleri çok konuşulacağa benziyor. Turan paylaşımında "Devlet-millet düşmanlığı yapanlar defolup gitsin" ifadelerini kullandı.

Bursa Müftüsü İzani Turan, sosyal medya hesabından “Durmadan millet-devlet düşmanlığı yapanlar, hazır kapılar açılmışken mülteci taklidi yaparak ait oldukları yere defolup gidebilirler” paylaşımı tepki çekti.
Müftü Turan, gelen yanıtlardan birinde “Onlar yapmasa da bu vatanın has evlatları olarak bir gün zaten yapacağız ve o günler de yakındır Allah’ın izniyle kıymetli hocam” diyen takipçisine de “İnşallah” diye yanıt verdi.

“Böyle bir açıklama yapan” Müftü’ye karşılık, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan ses seda çıkmadı.
CHP’den tepki…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa il Müftüsü İzani Turan’ın göçmenleri hedef alan sözlerine sert tepki gösterdi. Karaca, açıklamasında “Diyanet’te işler çığrından çıktı. Derhal görevinden alınması gereken bu Müftü’nün söyledikleri yürütmekte olduğu görevin kutsiyetinden de, din adamı olmanın onurundan ve sorumluluğundan da bihaber olduğunun göstergesidir” dedi.

Karaca açıklamasında şunları söyledi:
“Diyanet İşleri Başkanlığı tartışmalı birtakım kişilerin yönetimindedir. Hatırlayacaksınız, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ‘Kurtuluş Savaşı’nda keşke Yunan galip gelseydi’ sözüyle tepki çeken Atatürk düşmanı fesli meczubu hem de 10 Kasım arifesinde hastanede ziyaret eden kişidir.

Hutbe metinlerini Diyanet İşleri Başkanlığı hazırlıyor. 10 Kasım haftasına denk gelen cuma hutbelerinde Atatürk'ten söz edilmiyor, Çanakkale Zaferi anmalarında Mustafa Kemal yok, 30 Ağustos hutbesinde de Gazi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün adı geçmiyor.

Diyanet İşleri Başkanı’nın Türkiye Cumhuriyeti ile de Cumhuriyet kurum ve gelenekleriyle de sorunu olduğu çok açık. Kutsal dinimizi ve halkımızın samimi dini duygularını günlük siyasete alet etmekte hiçbir beis görmeyen bu iki memura ‘din adamı’ demeye pek dilimiz varmıyor. Bu iki memurun da bir an evvel görevden alınmaları, herkesin-hepimizin saygı duyduğu ‘din adamı’ portresinin daha fazla zarar görmesini önlemek için atılacak en önemli adımdır.”

“FARKLI DÜŞÜNENLERİ DÜŞMANLAŞTIRMAK; BUNU YAPANLARA DA, ÜLKEYE DE HAYIR GETİRMEZ”

Mehmet Şakir Örs (Gazeteci / Yazar) –Kamusal alanda adeta gün geçmiyor ki yeni bir skandal ortaya çıkmasın, halkı bölen ayrıştıran yeni bir durum yaşanmasın!.. Siyasal iktidarın güdümündeki bazı kamu görevlileri, ardı ardına yurttaşı bölen, ayrıştıran, kamplaştıran davranışlar sergiliyorlar.

Üstelik toplumun önemli bölümünü yaralayan, ayrıştıran, ötekileştiren bu davranışların, maaşını milletin ödediği vergilerden alan kamu görevlileri tarafından yapılması, doğrusu insanın yüreğini acıtıyor. Hele bu kötü örneklerin, görevi ve konumu itibariyle, temel işlevi halkı birleştirmek, bütünleştirmek olan din görevlilerince yapılmış olması ise, durumu daha da vahim haline getiriyor.

Bunun en son örneği de Bursa Müftüsü’nün yaklaşımı oldu. “Millet-devlet düşmanlığı yapanlar, hazır kapılar açılmışken mülteci taklidi yaparak ait oldukları yere defolup gidebilirler” diyerek paylaşımda bulunan müftünün anlayışı, tam anlamıyla insanları ayrıştırmaktır. Farklı düşünenleri düşmanlaştırmaktır. Bir anlamda, muhalefeti ve muhalif görüşte olanları düşmanlaştırma politikası güden siyasal iktidarın da farklı bir boyutudur, uzantısıdır.

Cumhuriyetin kurucu temel değeri olan laiklik anlayışından uzaklaşılması, din görevlilerini ve onların kurumlarını iyice günlük siyasetin içine çekmiştir. Adeta iktidarın arka bahçesi haline gelen bu alanda, hemen her gün yeni bir aymazlık sergilenmekte ve insanların dini duyguları günlük siyasete alet edilmektedir. Siyasal iktidarın izlediği politikalar da, bu durumu ve tutumu körüklemektedir.

Yapılan bütün bu yanlışlıklar, halkı ayrıştırmakta ve toplumun önemli bölümünü gönülden yaralamaktadır. Aynı zamanda, toplumsal hayatımızda derin kırılmalar, yarılmalar ve fay hatları oluşturmaktadır.
Unutulmamalıdır ki; muhalefeti, muhalifleri ve farklı düşünenleri düşmanlaştırmak, bunu yapanlara da, ülkeye de hayır getirmez.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Pandemi, Avrupa ve ABD’ye kaydı ve yayılıyor. Türkiye’de de testler arttırıldı; yoğun bakımda ilaç tedavisi başladı. Vatandaş “İşe, sokağa ne zaman dönüleceğini” soruy...

TRT, EBA TV adında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için üç ayrı kanal oluştururken, uzmanlar, eğitimin ilk gününde ders aralarına sıkıştırılan animasyon ve bazı ...

Coronavirüs salgınının ekonomik etkilerini azaltmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 18 Mart'ta açıklanan önlemlerin, yasal düzenleme gerektirenleri,...

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), coronavirüs salgını nedeniyle yeniden gündeme aldığı yeni infaz düzenlemesine ilişkin taslak teklifi muhalefet partilerine iletti. Pa...

İdlib’de son iki haftadır dikkat çekici gelişmeler yaşanıyor. Moskova, bir süredir Türkiye’ye Soçi Mutabakatı ile İdlib’de üstlendiği görevi yerine getirmesini isterke...

“Milletimin her ferdinden ricam, tehdit geçene kadar evlerinden çıkmasınlar” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, acil tedbirleri 21 başlıkta sıraladı. Gözlem, “Ekonomik İstik...

Dünya’daki tablo giderek ağırlaşırken, “ölü sayısı” bakımından İtalya “Ölümleri büyük ölçüde durduran” Çin’i geçti. Türkiye’de “test sayısı arttıkça” hasta ve ölüm say...

Yazarlar
Website Security Test