Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

“İlan edilmeyen” savaşı, Esad + Rusya başlattı

28.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye, saldırıya “gereken cevabı” verdi. Masada ise, ABD’den de, AB’den de, NATO’dan da “söz desteğinden başka” ciddi bir karar çıkmadı. Rusya, Suriye’ye kara sularına “füze yüklü” 2 fırkateyn gönderdi. GÖZLEM durumu uzmanlara sordu, işte görüşleri…

Türkiye, Suriye’den peş peşe gelen şehit haberleriyle sarsıldı… Rus uçakları Suriye İdlib’de askerlerimize hava saldırısında bulundu. Alçak saldırıda 33 askerimiz şehit oldu. Çok sayıda askerimiz yaralandı. Son saldırıyla birlikte Suriye'de bir ay içinde 54 askerimiz şehit oldu.

Uluslar arası anlaşmalar kapsamında Suriye’de bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) kahpe hava saldırısı yüreğimizi yaktı. Türkiye, Suriye'nin İdlib vilayetinde Perşembe gecesi düzenlenen hava saldırısında 'Suriye rejimine bağlı kuvvetleri' sorumlu tuttu. Türkiye, saldırıya “gereken cevabı” verdi. TSK, saldırılara karşılık olarak Suriye'de ordu mevzilerini vurdu.

Masada ise, ABD’den de, AB’den de, NATO’dan da “söz desteğinden başka” ciddi bir karar çıkmadı. Rusya, Suriye’ye kara sularına “füze yüklü” 2 firkateyn gönderdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye hükümetine bağlı birliklerin bölgeden çekilmeleri için Şubat ayı sonuna kadar süre tanımış, aksi halde Türkiye'nin operasyon düzenleyeceği uyarısında bulunmuştu.

Suriye hükümeti ile Rusya, Erdoğan'ın 2018'de varılan anlaşma uyarınca belirlenen sınırlara çekilme çağrısını reddetti. Rusya, Türkiye'yi 2018 Soçi anlaşmasıyla varılan ateşkese uymamakla suçladı.
Saldırının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Güvenlik Zirvesi yaklaşık altı saat sürdü, zirveden sonra açıklama yapılmadı. Toplantıya katılan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Hatay'daki Taktik Komuta Merkezi'ne gidip Suriye hükümetine bağlı birlikleri hedef alan kava ve hava operasyonlarını sevk ve idare etti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib'deki hain saldırı sonrasında uçak, SİHA ve kara ateş destek vasıtalarıyla 200'den fazla rejim hedefinin ağır şekilde ateş altına alındığını, 5 helikopter, 23 tank, 10 zırhlı araç, 23 top ve obüs, 5 mühimmat kamyonu, bir SA-17, bir SA-22 hava savunma sistemi, 3 mühimmat deposu, 2 malzeme deposu, 1 karargah binası ve 309 rejim askerinin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Reuters'a konuşan üst düzey bir Türk yetkili, saldırı sonrası Türkiye'nin, Suriyeli mültecilerin kara ya da deniz yoluyla Avrupa'ya geçişlerini durdurmama kararı aldıklarını duyurdu. Bu açıklama sonrasında birçok mülteci sınır kapılarında toplanmaya başladı.

Rusya: Türk askeri orada olmamalıydı

Rus haber ajanslarının aktardığına göre Rusya Savunma Bakanlığı "Türk askerleri o bölgede olmamalıydı, Türkiye bilgilendirmedi" dedi. Rusya Savunma Bakanlığı'nın İdlib saldırısıyla ilgili açıklaması şöyle: "Türkiye, Türk askerlerin İdlib'deki varlığıyla ilgili Moskova'yı bilgilendirmedi. Türkiye'den verilen bilgilere göre Türk askerleri o bölgede olmamalıydı. Rus savaş uçakları Türk birliklerin bulunduğu yere hava saldırısı düzenlemedi. İdlib'e düzenlenen hava saldırısında Suriyeli militanların arasındaki Türk askerleri vuruldu. Rusya, Türk kayıpları öğrendikten sonra Suriye hükümetinin ateşkes uygulaması için her şeyi yaptı."

Siyasi partiler toplandı

Saldırı haberinden sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli divan toplantısından sonra hükümetin atacağı adımlara destek olacaklarını belirtip İdlib'e kara ve hava operasyonu düzenlenmesi gerektiğini söyledi.
CHP sözcüsü Faik Öztrak, "CHP olarak konuyu görüşmek üzere yarın TBMM'yi kapalı oturumla toplantıya çağırıyoruz" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da TBMM Başkanı Mustafa Şentop'u arayıp bilgi aldı.
Balıkesir ziyaretini yarıda kesip Ankara'ya dönen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonda görüşüp bilgi aldığını söyledi ve CHP'nin yaptığı TBMM'de kapalı oturum çağrısının faydalı olduğunu ifade etti.

ABD ve NATO'dan kınama

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “NATO müttefikimiz Türkiye'nin yanındayız” ifadelerine yer verildi. ABD Dışişleri açıklaması şöyle devam etti: “Esad rejimi, Rusya ve İran destekli güçlerde tarafından yapılan bu alçak saldırının derhal durulması yönünde çağrı yapmaya devam ediyoruz. Başkan (Donald Trump) ve Bakan’ın (Mike Pompeo) söylediği gibi, bu krizde Türkiye’ye en iyi nasıl destek verebileceğimize dair seçenekler arıyoruz.”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de İdlib'deki saldırıyı kınayıp 'tüm taraflara gerilimi azaltmaları' çağrısında bulundu. Saldırının ardından Ankara, "NATO'dan somut adımlar bekliyoruz" açıklamasını yaptı. Suriye’de saldırıya uğrayan NATO üyesi Türkiye 5. maddeyi işletebilir mi? Anlaşma ne diyor?
Kuzey Atlantik Antlaşması'nın 5'inci maddesi şöyle:

"Taraflar, Kuzey Amerika'da veya Avrupa'da içlerinden bir veya daha çoğuna yöneltilecek silahlı bir saldırının hepsine yöneltilmiş bir saldırı olarak değerlendirileceği ve eğer böyle bir saldırı olursa BM Yasası'nın 51. Maddesinde tanınan bireysel ya da toplu öz savunma hakkını kullanarak, Kuzey Atlantik bölgesinde güvenliği sağlamak ve korumak için bireysel olarak ve diğerleri ile birlikte, silahlı kuvvet kullanımı da dahil olmak üzere gerekli görülen eylemlerde bulunarak saldırıya uğrayan taraf ya da taraflara yardımcı olacakları konusunda anlaşmışlardır.

Böylesi herhangi bir saldırı ve bunun sonucu olarak alınan bütün önlemler derhal Güvenlik Konseyi'ne bildirilecektir. Güvenlik Konseyi, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak ve korumak için gerekli önlemleri aldığı zaman, bu önlemlere son verilecektir."

BM: Derhal ateşkes sağlanmalı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres sözcüsü aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada Suriye’nin kuzeybatısındaki çatışmaların tırmanmasının ‘ciddi kaygı yarattığını’ söyledi. Sözcü Stephane Dujarric’in paylaştığı açıklama şöyle: “Genel Sekreter Suriye’nin kuzeybatısında onlarca Türk askerinin hava saldırısında hayatını kaybettiği haberlerini ciddi endişeyle takip ediyor. Genel Sekreter, derhal ateşkes sağlanması çağrısını yineliyor ve özellikle tırmanan askeri faaliyetler nedeniyle sivillere yönelik oluşan risklerden kaygı duyduğunu ifade ediyor. Derhal harekete geçilmediğü sürece, bu risk her geçen saat artıyor.”

Moskova ve Şam savaş suçu işliyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi oturumunda konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Suriye ve Rusya’yı sivilleri keyfi biçimde öldürerek savaş suçu işlemekle itham etti. Alman Bakan, Suriye ve Rusya’nın İdlib ve çevresindeki sivil halka yönelik saldırılarını "savaş suçu" diye niteledi ve yaptırım talep ederek, "Terörle mücadele kapsamında alınan önlemler uluslararası hukuk çerçevesinde garanti altına alınan insan haklarını yok sayamaz" şeklinde konuştu.

Rusya, iki savaş gemisini Akdeniz'e gönderdi

İdlib'de 33 askerin şehit edilmesinin ardından Ankara ile Moskova arasında gerilim her geçen dakika arttı. Rusya’nın Karadeniz Filosu, füzelerle donatılmış iki savaş gemisinin Suriye'ye destek amaçlı Akdeniz'e gönderildiğini duyurdu. Interfax haber ajansının geçtiği habere göre Rusya'nın savaş gemisi adımı, İdlib'de tansiyonun en yüksek seviyeye çıkmasının ardından gerçekleşiyor.

“TÜRKİYE’NİN SURİYE POLİTİKASI TBMM’DE ORTAK OLARAK ALINMALI”

Onur Öymen (Emekli Büyükelçi) -Bu zamana kadar karşılaştığımız en büyük kayıplardan birini yaşıyoruz. Çok üzüntü ve keder içerisinde şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu yaşanan durum konunun bir bütün halinde yeniden değerlendirilmesini ve düşünülmesini gerekli kılabilir. Suriye meselesinde şu veya bu şekilde taraf olan ülkelerin, grupların çıkarları örtüşmüyor. ABD’nin başka, Rusya ve İran’ın başka, İsrail’in başka, Türkiye’nin başka ve oradaki grupların da başka. Herkesin farklı beklentileri olan bir olayda çözüm bulabilmek pek kolay bir iş değil.

Astana ve Soçi sürecinin başarılı olamaması şaşırtıcı bir şey olmamalı. Rusya ve İran Suriye rejimine hizmet edecek politikalar izlerken Türkiye tam tersi bir politika izliyor. Bu bakımdan dengeleri yerine oturtmak kolay değil. Suriye meselesinin çözümü için uluslararası kuruluşların, Birleşmiş Milletler’in rol oynaması gerekmektedir.

Rusya destek vermeyi bırakmaz

Rusya’nın böyle bir olay olması sebebiyle Suriye’ye verdiği desteği çekmesini beklememek lazım. Rusya bu noktada; “Biz yapmadık Suriyeliler yaptı bakın onları uyarıyoruz” gibi politikalarla durumu yatıştırmaya çalışacaklar. Türkiye’nin Rusya ile arasının iyi olması Rusya’nın Suriye’ye verdiği desteği çekeceği anlamına gelmiyor. Rusya’nın Suriye’de çok büyük çıkarları var ve bunu bırakmak istemediği de çok açık. Yüz yıllardır sıcak denizlere inme politikası güden bir ülke Suriye ile bunu elde edebilme fırsatı yakalamıştır.

Suriye başından itibaren Adana mutabakatını uygulamaya geçirebilseydi işler belki de bu noktaya gelmeyebilirdi. Çünkü terörle mücadele konusunda Türkiye ve Suriye’nin yaptığı bir anlaşma var. Bu anlaşmayı işletmemenin de bir bedeli var. Aklın ve sağduyunun galip gelmesi ve sonuç odaklı ve sonuç verici bir politika izlenmesi gerekiyor. Bu sebeple de TBMM’nin yapacağı söylenen toplantısı çok önemli bir karar. Bu konunun en doğru sonuca ulaşması adına TBMM’de yapılacak toplantı çok büyük önem arz etmektedir. Muhalefeti ve iktidarıyla TBMM’de tüm taraflar konuşmalı, Türkiye’nin Suriye konusundaki dış politikası Meclis’in ortak kararıyla alınmalı ve Türkiye bu konuda tek hedef olarak ilerlemelidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

ABD'de 3 Kasım seçimlerini kazanan Joe Biden, Kongre'deki törende yemin ederek ülkenin 46. başkanı oldu.

Geçtiğimiz hafta Gözlem, “Gençlik Dosyası”nı açmış ve gençliğin yaşadığı sorunları dile getirmişti. “Cevabı aranan” bir dizi sorunun da yer aldığı araştırmamızda, bu h...

Cumhur İttifakı’nın oy oranı her geçen gün düşerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan “Erken Seçim” için “Hayır” diyor ve 2023’ü işaret ediyor.  Kulisler, “Seçim ve Siyasi Partil...

Reuters Ajansı “Türkiye’de ‘Az al çok öde’ dönemi yaşanıyor” diyor. Türkiye, gıda fiyatlarında yıllık yüzde 20.6’ya ulaşan artışla OECD ülkeleri arasında şampiyon oldu...

MHP yöneticilerinin ve İçişleri Bakanı’nın açıklamaları tepki ile karşılanırken, “ülke güvenliği” sorgulanmaya başladı.

Millet İttifakı’nın ana omurgasını oluşturan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ittifak ortaklığında Türk siyasi tarihinde ...

Yazarlar
Website Security Test