Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Konut sektörü, "Can Suyundan" memnun!

3.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Faiz indirimiyle yeni yıla umutlu giren Sektör, 2020'den ve gelecekten ne bekliyor? GÖZLEM konuyu masaya yatırdı ve konut iş âlemine sordu; işte görüşleri...

MEHMET KOCABIYIK

Gayrimenkul sektörü, zorlu bir yılı geride bırakırken, "yüzde 0.79'a düşen konut kredisi faiz oranlarının oluşturacağı hareket beklentisi" ile 2020'ye umutlu girdi. 2019'un 11 ayında konut satışları 1 milyon 146 bin 655'e ulaştı. 2020'de ise faizlerin 0.79'a düşmesiyle satışların 50 bini yabancılara olmak üzere 1.2 milyon adedi aşması bekleniyor. 2020 yılı için gayrimenkul sektörünün beklentileri arasında tapu harcı ve KDV indirimi gibi teşviklerin devam etmesi var.

Konut sektörü, 2019 yılına kötü başlamış, yılın son çeyreğine kadar aylık konut satışları 100 binin altında kalmıştı. Merkez Bankası'nın yılın ikinci yarısından itibaren dört toplantısında faizi yüzde 24'ten yüzde 12'ye çekmesi konut kredi faizlerinin de gerilemesini sağladı. Hem kamu hem de özel bankaların faizi yüzde 1'in altına düşürmesi sektörü hareketlendirdi. Sektörle ilgili son gelişmeyi Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, duyurdu. Albayrak, yeni yılda "Kamu bankaları, '1 Ocak itibarıyla sıfır konut faizlerinde 0,99 olan oranı tarihi düşük seviyeler olan 0,79'a indirelim' diye bir teklifle geldiler, hayırlı olsun." dedi.


2020 BEKLENTİLERİ POZİTİF

Faizlerin 0.79'da düşürülmesini İnşaat sektörü temsilcileri, 'Yerinde bir hamle' yorumunu yaptı. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, "İnşaat sektöründe yaz ortasından itibaren, 2019'u toparlanmayla kapatmamızı sağlayan gelişmeler oldu. Ağustos ayından itibaren de ertelenen talepler alıma dönmeye başladı. Ekonomide dengelenme sürecinin kazanımları da moral verici oldu. Kredi maliyetlerinin düşmesi ile krediyle konut almak pek çok insan için makul hale geldi. Yılın ilk yarısında yaşadığımız düşüşü ikinci yarıda telafi etmeyi hedefliyorduk ve çalışmalarımız meyvesini verdi. 2020'den beklentilerimiz son derece pozitif. Genel ekonomide de bütün veriler beklentimizi destekliyor. Buradan bakınca da bütün parametrelerde pozitif bir hareket görülüyor. 2020'de Dünyadan da iyi tablolar var. Türkiye 2020 yılını konut satışları olarak da çok daha iyi bir performans geçirecek." dedi.

Son 5 yıldır kamu bankalarının sunduğu en cazip faiz oranı devreye giriyor diyen Elmas, "Hem vatandaş avantaj sağlayacak hem de üretici rahatlayacak. Vatandaşlar 20-30 yıllık evler yerine depreme dayanıklı yeni evlere yönelecek. Olan inşaatlar hızlanacak, yeni projeler 2020 Mart-Nisan'da devreye girecek. Bu da istihdama ve ekonomiye pozitif etki sağlayacak. Ayrıca yıl sonunda bitecek olan harç ve KDV indirimi teşviklerinin de uzatılması veya kalıcı hale getirilmesini devletimizden talep ediyoruz." şeklinde konuştu.

STOKLAR YAVAŞ YAVAŞ ERİYOR

Türkiye'de konut ihtiyacı sürüyor diyen Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetkin, "Demografik nedenlerden dolayı yeni konut ihtiyacının sürdüğü Türkiye'de konut arzı ile talebi yavaş yavaş dengelenmeye başladı. Bu yıl Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik ile önemli bir adım atıldı. Söz konusu yönetmeliğin yürürlüğe girmesi; orta ve uzun vadede Türkiye'nin vizyonuna yakışır bir şekilde sektörün regüle edilmesi açısından, çok önemli. Son bir yılda yeni inşaat ruhsatlarının alımında yüzde 60'ın üzerinde azalma görüldü. Stoklar da yavaş yavaş eriyor. 2020 yılında sektörün tekrar canlılık kazanacağı; kentsel dönüşüm, nüfus artışı ve temel ihtiyaçlardan dolayı aşikâr. Birinci el konut satışlarının cazip hale getirilmesinin yanı sıra, sektöre yönelik vergi indiriminin kalıcı olması, çalışan kesimin konut alımında ödediği faizin gelir vergisinden mahsup edilmesi gibi düzenlemeler, kamudan öncelikli beklentilerimiz arasında yer alıyor. Onun için gayrimenkul sektörü ve vatandaşı direkt etkileyen birinci el konutlara yönelik düşük faiz oranı uygulaması ülkemizde konut sahipliği oranının artırılması için büyük önem arz ediyor." ifadelerini kullandı.

TÜKETİCİ GÜVENİ ZEDELENDİ

Sektörü sadece kâr kanalı olarak görenler elimine oldu diyen İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, "Ülkemizin ve sektörümüzün yaşadığı bu zorlu süreçte konut yapım işini sadece 'kâr' olarak görenler elimine olurken 'ar' olarak görenler ise deneyimi ve birikimi sayesinde ayakta kaldı. Artık 2020'de daha sağlıklı bir yapım süreci yaşayacağız. Zedelenen tüketici güveninin onarılmasıyla artık kabul edilebilir fiyatlarda yeni projeler devreye girecek. Faiz oranlarının konut satışı üzerindeki etkisinin çok fazla olduğunu yılın ikinci yarısından sonra net şekilde gördük. Faizlerin yüzde 1'in altına inmesiyle birlikte konut satışları, aylık bazda 120 bin seviyesinin üzerine yükseldi. Ancak söz konusu faiz indiriminden en fazla ikinci el konutlar olumlu etkilendi. Faiz indiriminin reel sektöre yansıması ve ekonominin çarklarına derinlemesine işlemesi için, birinci eldeki satışların bu avantajlı faizlerden çok daha fazla faydalanması gerekiyordu. Bu indirimin etkisiyle mevsimsellik özelliğine sahip ocak ayının satışlarının değişeceğini ve 'bekle gör' çizgisindeki müşteri tavrının 'bu fırsat kaçmaz' şekline dönüşeceğini düşünüyorum. 2020'deki aylık bazda satışların 120 bin seviyelerini çok rahat bir şekilde aşacağını söyleyebiliriz." dedi.“KONUT ALACAKLAR DİKKAT”

Enerji Bakanlığı’nın 1 Ocak 2020’den itibaren Enerji Kimlik Belgesi (EKB) bulunmayan binalarda alım, satım ve kiralama yapılamayacağını hatırlatması, konut sektöründe endişelere neden oldu. Halkın yeni düzenlemeden henüz habersiz olduğunu vurgulayan İzmir Müteahhitler Derneği (İMDER) Yönetim Kurulu Başkanı İslam Yıldırım, 1 Ocak’tan itibaren tapu müdürlüklerinde bir yığılma yaşanabileceğini söyledi.
Binaların alım, satım, kiraya verme işlemlerinde bulunması zorunlu hale gelen EKB için son başvuru tarihi olan 1 Ocak 2020’den itibaren EKB’si bulunmayan konutlar alınıp satılamayacak, kiralanamayacak. İki sayfadan oluşan ve binanın kaç kat olduğu, kaç yılında yapıldığı, ısıtma, soğutma sistemleri konusunda bilgileri içeren belgenin, binanın kimliği niteliğinde olduğunu açıklayan İMDER Yönetim Kurulu Başkanı İslam Yıldırım, bu belgeyi 4708 sayılı Yapı Denetim Kanunu’nda yapılan değişiklikle 2011 yılından itibaren yeni konutlar için aldıklarını dile getirdi. Ancak 1 Ocak 2020’den itibaren bütün ikinci el konutlarda da aynı belgenin zorunlu olduğunu söyleyen Yıldırım, "Bu belgede binanın A’dan G’ye kadar enerji performansı belirtiliyor. Ne kadar elektrik sarfiyatı yapıldığı bildiriliyor." dedi.

“İSTİHDAM ARTACAK, YATIRIMLAR DEVAM EDECEK”

Mesut Sancak (Folkart Yönetim Kurulu Başkanı) –“1 Ocak itibarıyla sıfır konut faizlerinde 0.99 olan faiz oranının öncelikle kamu bankaları tarafından 0.79’a indirilmesi sektör adına olumlu bir gelişme. Hükümetin Ağustos ayı itibariyle inşaat sektörünü harekete geçirecek önemli kararlar aldı ve bu kararları sırasıyla uygulamaya koydu. İnşaat sektörü, direk ve dolaylı olarak yüzlerce sektörü etkiliyor. İnşaat sektörüne verilen teşvikler diğer sektörlerde de olumlu sonuçlar alınmasını sağlıyor. Ekonomiye bir hareket getiriyor. Faizlerin düşmesi ile birlikte konut alım ve satımında ciddi hareketlilik yaşanmaya başladı. Son faiz indirimlerine özel sektör bankalarının da katılması ülke ekonomimiz adına çok daha ciddi katkılar sağlayacaktır. İstihdam artacak, yatırımlar devam edecektir.”

"YATIRIMCILARI VE İHTİYAÇ SAHİPLERİNİ SEVİNDİRDİ"

Atilla Sezgin (Türkerler Holding Genel Koordinatörü):Uzun süredir devam eden faizlerdeki iniş trendi konut piyasasına olumlu yansıdı. Faizin yılın başından itibaren 0.79'a indirilmesinin de konut almak isteyen insanların elini rahatlatacağını düşünüyorum. Aynı zamanda faizin bu oranlara çekilmesi konut sektörüne daha fazla yatırımcının gelmesini sağlayacağını düşünüyorum. Mevduat faizlerinin de düşüyor olması yatırımcıların alternatiflerini arttırmaktadır.

"OTOPARK YÖNETMELİĞİ UZATILMALI"

İsmail Kahraman (İZTO Yönetim Kurulu Üyesi ve Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı):2018 yılının ortasından bugüne kadar konut satışlarında bir sıkıntı yaşanıyordu. Piyasaların daralmasıyla birlikte firmasını kapatan ve projelerini askıya alan inşaat firmaları da oldu. 2019'un sonunda ise piyasaların yeniden canlanmaya başladığını görüyoruz. Bu gelişmede KDV ve tapu harcındaki indirimlerin yanı sıra; imar barışının da etkisi oldu. Tapu dairelerinde bu nedenlerden ötürü hareketlilik yaşanmaya başlandı. Yeni faiz indirimi sektörü daha da rahatlatacaktır. Özellikle otopark yönetmeliğinin yürürlüğe giriş tarihi 3 ay daha uzatılırsa sektör açısından önemli bir kazanım olacaktır.

 

"SEKTÖR CANLANACAK"

Münir Tanyer (Tanyer Yapı Yönetim Kurulu Başkanı):Kamu bankalarının kredi faiz oranlarında gerçekleştirdiği % 0.79'luk faiz oranı sektörü olumlu etkileyecektir. Banka faizlerinin tek haneli rakamlara düşüşüyle birlikte özellikle reel ekonomide inşaat ve sanayi sektöründe hareketlenme yaşandı. İzmir'de konut stokunun fazla olduğunu düşünmüyorum. Yeni konut ihtiyacının da sürekli olarak arttığını görüyorum. Bu nedenle en güvenilir yatırım aracı olan gayrimenkulde 2020 yılının ilk çeyreğinden itibaren bu hareketlilik daha rahat gözlenecektir. İzmir'de ise marka değeri taşıyan ve sosyal donatılarıyla birlikte öne çıkan yaşanabilir konutlar daha çok tercih edilecektir."EN GÜVENİLİR YATIRIM ARACINA DÖNÜŞ"

Kenan Kalı (Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı):Yatırımcının bir süredir rağbet ettiği dolar ve TL mevduatının getirisi artık insanları memnun etmiyor. Düşen faizler nedeniyle kredi almak kolaylaştı. Kamu bankalarının sektörün önünü açmak için verdiği desteklerin olumlu olduğunu düşünüyorum. İnsanlar yeniden en güvenilir yatırım aracı olan gayrimenkule dönüyor. Belki yeni inşaat yapılması hemen söz konusu olmayacak. Fakat mevcut konut stoklarının tüketilmesinin ardından yeni yatırımlar da hızlanacak. İzmir nitelikli göç alan bir kent. Bu nedenle konut ihtiyacı da devam ediyor. Özellikle haziran ve temmuz aylarından sonra talep artışı nedeniyle konut fiyatları da inşaat maliyetlerinin yansıtılmasıyla birlikte artış gösterecek. Bu nedenle yatırım yapmak isteyenler ev almak için daha hızlı hareket etmeliler.

 

"YENİ PROJELER İÇİN HAZIRLIK"

Caner Tan (Coordinat Yapı Kurucu Ortağı):Kamu bankalarının, çarpan etkisiyle birçok farklı sektörü besleyen inşaat sektörüne yönelik gerçekleştirdiği desteğin önemli olduğunu görüyoruz. Hareketlenme hissedilen yılın son çeyreğinde insanlar da ev almak için tekrar kredi çekmeye başladı. Öte yandan inşaat firmaları ellerinde bulunan konutların eritilmesine öncelik verecektir. İnşaat firmaları yeni konut projelerinin yapılması için acele etmek yerine beklemeyi tercih edecek. 2020'nin ilk 6 ayı bu anlamda yeni projeler için bir hazırlık niteliğinde olacak. Konut stoklarının azalmasının ardından gayrimenkul piyasası da yeni proje inşaatlarıyla birlikte tekrar hareketlenecektir.


“FAİZLERİN DÜŞMESİ EMLAK PİYASASINI HAREKETLENDİRECEK”

Mesut Güleroğlu(İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı):2019 yıllında ekonomideki dalgalanmalar emlak sektörünü de olumsuz etkiledi. Yeni yılda faiz oranlarının düşmesi ile iş potansiyellerinin artmasını umuyoruz. İnsanların konut tercihindeki değişiklik, hem piyasa hem de üyelerimize zor bir dönem geçirdi. 2019’un son çeyreğinde özellikle mevduat faizlerinin ve konut kredi faiz oranlarının düşmesi emlak piyasasında olumlu karşılanmıştır.

0.79 olarak açıklanan oran konut kredisi faizlerinde tarihi düşük oranlardan biri olacaktır. İnşaat ve emlak sektörüne doping etkisi yaratabilecektir. Tahminimiz kamu bankalarının başlatacağı uygulamanın zamanla özel bankalara da sıçraması yönündedir. Bu nedenle 2020 yılında gayrimenkul sektöründe ciddi bir hareketlenmenin yaşanacağını öngörüyoruz. Uygun faizler emlak piyasalarında alım yönünde taleplerin artacağının sinyallerini veriyor.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Tarikatların bazıları, “çocuk ve kadın” istismarı başta olmak üzere toplumun tepkisini çeken olaylar ile ülke gündemine girerken, İsmailağa cemaatinin önde gelen isiml...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un “Her kadın cinayeti bizim kadına yönelik şiddetteki kadın cinayeti değildir. Her intihar kadın cinayeti...

Türkiye ile Yunanistan arasında Akdeniz’deki deniz yetki alanları, doğal kaynaklar ve Kıbrıs’taki çözümsüzlük nedeniyle yaşanan gerilim her geçen gün büyüdü; Ege Adala...

“İki yaka yarım aşk” filmiyle uluslararası arenada adından söz ettiren Nurdan Tümbek Tekeoğlu, yeni filmi için hazırlıklara başladı. Çekimleri İzmir ve Mersin’de gerçe...

Milyarlarca dolarlık tarım ve gıda ürünleri ithalatı ile dünyanın dört bir yanındaki çiftçi ve üreticileri destekliyoruz. “Enflasyonu düşürmek için ‘ucuz ithalat’ çözü...

Doğu Akdeniz, zengin doğalgaz kaynaklarının bulunduğu 2000'li yılların ortasından itibaren dikkatlerin en çok çevrildiği bölgelerden biri oldu. Bölgede Türkiye ile Yun...

Yeni kurulan Doğru Partisi’nin “kurucu başkanı” Rifat Serdaroğlu, GÖZLEM’in partisinin yapılanması ve hedefleri konusundaki sorularını cevaplandırdı. İşte sorularımız ...

Yazarlar
Website Security Test