Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Birinciliğe olta attılar, ihracatla büyüyorlar

22.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bu yıl gerçekleştirdikleri 170 milyon dolarlık ihracatla sektör liderliğini koruduklarını ifade eden Kılıç Holding Başkan Vekili İhsan Bozan, “Gelecek yıl içerisinde daha çok Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan tesislerimize yönelik yatırım faaliyetlerinde bulunacağız. Karadeniz somonu üretimini artırarak, tüm dünyaya Türk somonunun lezzetini aktarmak ve daha iyi tanıtmak amacındayız.” dedi.

ZEYNEP GÜREL

Hepimizin malumu Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olmasına rağmen, balık tüketiminde hala istenen seviyeye yaklaşamadı. Balıkçılık sektöründe, tüketim rakamı tatmin etmese de, üretimde başarılı işlere imza atan şirketlerin varlığı artıyor. Bundan 26 yıl önce Bodrum’da yıllık 30 ton kapasiteli çipura çiftliğiyle başladığı yolculukta, bugün çipura ve levrekte yıllık 65 bin tona ulaşan Kılıç Holding’de bu isimlerden biri. Bu kapasiteyle dünyanın en büyük çipura ve levrek üreticisi haline geldiklerini ifade eden Kılıç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İhsan Bozan, yıllık toplam 450 milyon adet yavru balık üretim kapasitesiyle dünya lideri olmayı başardıklarını söyledi. Çipura, levrek, kaya levreği (granyöz), alabalık, somon alabalık, hirame ve cobia üretimi ile birlikte orkinos yetişiriciliği yapan Kılıç Holding Başkan Vekili İhsan Bozan’la, şirketin gelecek vizyonunu sektörün durumunu konuştuk.

Malum artık yavaş yavaş yılın sonuna yaklaşıyoruz. Bu kapsamda sormak isteriz. 2019 yılını nasıl geçirdiniz? Hangi yatırımlara imza attınız? Büyüme ve ciro anlamında hangi rakamlara ulaştınız? Ürün gamınıza hangi yenilikleri eklediniz?

Mersin şehrinde planladığımız önemli projemizi hayata geçirdik. Mersin üretim/paketleme tesislerimiz ile off-shore balık yetiştirme tesisimizi kurduk. Orada, 20 bin ton üretim kapasitesine sahip deniz balığı (levrek ve çipura) üretim merkezi inşaa ederek, üretim, hasat ve gönderim çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Başarımızın ve üretimden sofralara kadar her süreçte detaycılığımızın bir göstergesi olarak, 2019 yılında da 170 Milyon Dolarlık ihracatla sektör şampiyonluğumuzu korumaya devam ediyoruz. AR-GE faaliyetlerimiz kapsamında da tüm dünyada Olive Flounder (hirame) olarak bilinen Pisi balığı’nın bir türü olan ürünümüzü piyasaya sürdük. Ağırlıklı olarak Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, Rusya ve Ukrayna pazarında da satışlarımız devam etmektedir.

Şu anda hangi ürünlerinizle pazarda yer alıyorsunuz? Pazarda hangi ürünlerinizle fark yaratıyorsunuz?

Avrupa ile Amerika başta olmak üzere, Akdeniz çipurası ve levreği, granyöz, alabalık, somon alabalık, Pisi balığı ve Orkinos’u tüm dünyaya ihraç ediyoruz. Çipura ve levrek’te Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da lider firmayız. Balıklarımızın lezzeti, üretim koşulları ve özel dağıtım ağımız ile sektörümüzde fark yaratıyoruz. Bir de lezzet ödülümüz var. Lezzet ve kaliteden ödün vermeyen Kılıç Deniz, International Taste & Quality Institute -iTQi tarafından verilen ve son derece prestijli bir ödül olan Taste and Quality ödülünü almaya da hak kazandı. Prestijli aşçılık dernekleri, The Association de la Sommellerie Internationale (ASI) ve diğer saygın yiyecek ve içecek dernekleri ile kurulan özel bir ortaklık sonucunda verilmiştir. Şirketlerin isimleri gizli tutularak yapılan, Dünyaca ünlü şef ve sömeliyelerden oluşan prestijli bir jüri tarafından yapılan tadım sonucu verilen ödül, 3 yıldız üzerinden değerlendirilmiştir. Taste and Quality değerlendirmesinde Kılıç Deniz, levrek için 3 yıldız, çipura için 2 yıldız almaya hak kazanmıştır. Bu ödüller ‘’dikkat çekici’’ ve ‘sıra dışı’’ olarak tanımlanmaktadır.

İhracat rakamlarından bahsedebilir misiniz? Hangi ülkelere kaç ton ürün gönderiyorsunuz? Hedef pazarlarınızdan ve 2020 yılına ilişkin hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

Şu anda 65 bin tonluk kapasitemizle dünyanın en büyük çipura ve levrek üreticisiyiz. 65 ülkeye gerçekleştirdiğimiz satış itibariyle 170 milyon dolarla ihracat şampiyonluğumuzu da sürdürüyoruz. ABD pazarına daha hızlı gönderim yapmak için aldığımız ve 2018 yılında çipura/levrek gönderimini gerçekleştirdiğimiz Dominik Cumhuriyeti’nde bulunan üretim tesisimizden satışlarımızı sürekli artırarak, ABD pazarına en hızlı ve en taze şekilde balıklarımızı ulaştırıyoruz. Bunlara ek olarak geçtiğimiz yıl, AR-GE faaliyetleri kapsamında ürettiğimiz Japon Pisi Balığı (Hirame)’nın da ABD pazarında satışına başladık. 2020 yılında özellikle pisi balığımızında satışlarını artırmayı hedefliyoruz. Bunların dışında uzak doğu ülkeleri ve latin amerika ihracatlarımız için görüşmelerimizi sürdürüyoruz.

Yurt dışı yatırımlarınızdan bahsedebilir misiniz? Yatırım ajandanızda yeni dönemde hangi ülkeler yer alıyor?

Gelecek yıl içerisinde daha çok Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan tesislerimize yönelik yatırım faaliyetlerinde bulunacağız. Karadeniz somonu üretimini artırarak, tüm dünyaya Türk somononun lezzetini aktarmak ve daha iyi tanıtmak amacındayız.Yetiştiricilik avcılığı geçti

Türkiye dünya ölçeğinde baktığınızda kültür balıkçılığına ne durumda? Şartların iyileştirilmesi için ne gibi adımlar atılmalı?

Önümüzdeki yıllarda dünya üzerinde artan nüfus ile birlikte daha fazla tüketime ihtiyaç duyacağımız aşikardır. Karasal alanların tamamına yakınının tarımsal üretimde kullanıldığı günümüzde, deniz ve tatlı suların hala var olan kapasitelerinin kullanımında su ürünleri üretiminin çok daha fazla önem arz ettiği görülmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenme için sektörümüzde ileriye dönük katma değerli yatırım projelerini hayata geçirmemiz gerekmektedir. Dünya üzerindeki 171 milyon ton su ürünleri üretiminin 91 milyon tonu avcılıktan, 80 milyon tonu yetiştiricilikten elde edilmektedir. Bu kapsamda belirtmek isterimki 2018 yılında dünya büyüme trendleriyle paralel giden ülkemizde, su ürünleri üretiminde ilk defa, 2018 yılında, yetiştiricilikten elde edilen ürün miktarı, avcılıktan elde edilenden fazla olmuş ve FAO dünya su ürünleri üretimi öngörüsünü yakalamıştır.

Sektörünüzde kadın istihdam oranı nasıl? Kılıç Holding’in kadın istihdamına yönelik çalışmalarından ve kurum kültüründen bahsedebilir misiniz?

Su ürünleri sektöründe detaylı çok sayıda ağır iş bölümü olduğu için genelde kadın çalışanlar, işleme değerlendirme ve Ağ bakım onarım tesislerinde ağırlıklı olarak çalışmaktadır. 2018 verilerine göre sektörümüzde kadın istihdamı yüzde 53 ağırlıklı olarak görülmesine rağmen, İşleme, Paketleme ve Ağ Bakım onarım tesislerinde bu oran bugün yüzde 75 civarında kadın personelden yana olmuştur. Kılıç ailesi olarak kadınlarımızın her zaman, aile ve toplumun merkezinde yer aldığının farkında olarak, Sağlıktan eğitime, İş dünyasından siyasete kadar üstlendikleri sorumluluklarla, Türk Milleti'nin geleceğe güvenle bakmasının en önemli kaynağı olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda iş süreçlerimize göre personel dağılımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Kadın çalışanlarımız özellikle işleme değerlendirme ve Ağ bakım onarım tesislerinde ağırlıklı olarak çalışmaktadır. 2019 yılı itibariyle üretim, paketleme süreçlerimizde yaklaşık olarak yüzde 25 ve idari yönetim kadromuzda yüzde 50’ye yakın kadın çalışanımız bulunmaktadır.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomi ve hukuk alanında reform yapılacağı vaadinde bulunmasına rağmen, son günlerdeki gelişmeler “reform sözlerinin tutulacağın...

Akşener "Muhalefet olarak biz seçim istiyoruz" derken, Kılıçdaroğlu "Halkın hakemliğine başvurulması” gerektiğini söyledi.

Tüm dünyayı etkisi altına coronavirüs ile mücadelede 200 milyar dolar ve üzerinde ekonomik büyüklüğe sahip ülkelerin dayanıklılık karnesi çıkarıldı. Bloomberg’in araşt...

Ülke çapında pıtrak gibi çoğalan ve çoğu “bir tarikata bağlı olan” cami yaptırma dernekleri “amir” gibi davranması imamları rahatsız etti. Diyanet-Sen, mevzuata hüküm ...

Gözlem Gazetesi’nin Pandeminin ilk defa zirve yaptığı günlerde iki defa “Her ile bir Sağlıkçılar Anıtı çağrısı” İstanbul Bakırköy Belediyesi’nin sağlık çalışanlarına d...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ekonomide ve hukukta yeni bir reform başlatıyoruz” sözleri uygulamada karşılık bulmadı. Belediye başkanlarına, soruşturma, parti genel başkan...

“Ekonomi pik yapıyor, ekonomi uçuşa geçecek” açıklamalarının yapılmasından kısa bir süre sonra, vatandaşa acı reçete sunuluyor. Detayları henüz belli olmayan acı reçet...

Yazarlar
Website Security Test