Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Madenciler: Mevcut yasayla iş yapamıyoruz

22.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMIB) madenlerin insan hayatındaki 12 bin 500 yıllık vazgeçilmezliğine dikkati çekmek amacıyla “Hayatımız Maden” mottosuyla çalıştay düzenledi. İzmir’de “Sürdürülebilir Madencilik” temasıyla gerçekleştirilen çalıştay, “Ülkemiz Madenciliğinde Başarı Öyküleri”, “Yaşamın Temeli Maden” ve “Sürdürülebilir Madencilik İçin Yasal Düzenlemeler ve Mevzuat” başlıklı üç oturumdan oluştu.

MEHMET KOCABIYIK

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya sektörün 15 Sivil Toplum Kuruluşu (STK) ve maden sektörü profesyonellerinin katılımıyla düzenlenen çalıştayda; çevre, mevzuat ve başarı hikayeleri başta olmak üzere madencilik sektörünün gündemindeki konular masaya yatırıldı.

"Yeni maden kanunu çalışmalarımız sürüyor”
Çalıştayın açılışında konuşan ve yaşamın fonksiyonel hale gelmesinin madenler sayesinde olduğuna vurgu yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı, “Madenler insan ve toplum yaşamının önemli bir parçasıdır. Toplumların refahı ve ekonomik kalkınması için şarttır ve gelişmiş ekonomilerin bugün geldiği noktada büyük rol oynamıştır. Yaşamı fonksiyonel hale getiren araç ve gereçlerin tümüne yakını madenciliğin sonucudur. Ülkemizde çok çeşitli madenler var ancak karmaşık jeolojik yapımız maden aramayı zorlaştırıyor. Dünyada yer altı kaynakları sıralamasında 132 ülke arasında üretim değerimizle 28. maden çeşitliliği bakımından da 10.sırada yer alıyoruz. Ülkemiz metalik madenler, enerji hammaddeleri ve jeotermal kaynaklar açısından zengin. Yerli kaynakların ekonomiye kazandırılması ve değer zincirinin oluşturulması bakanlığımızın temel hedefi. Yeni maden kanunu çalışmalarımız da devam ediyor. Bu kanunu madencilik sektörüyle beraber çalışarak, el ele çıkaracağız.” dedi.

“Katma değerli ürün satışımızı artırmak zorundayız”
Madenciliğin Türk ekonomisi ve istihdamında büyük etkiye sahip olduğuna değinen Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, “Madenciliğin sanayiye ve ticarete katkısı ortada. Biz de bakanlık olarak madencilik sektörüne çok önem veriyoruz. Türkiye olarak madencilikte 4.7 milyar dolara ulaşan bir ihracatımız var. Bunun 1.9 milyar doları ise mermerden geliyor. Dünyada ise bu rakam totalde 16-17 milyar doları buluyor. Hacim olarak ise dünya rezervleri 15 milyar metreküp iken bizde bu rakam 5.1 milyar metreküp oluyor. Bu da aslında katma değerli ürün satışında daha yol almamız gerektiğini gösteriyor. Devletimiz ve bakanlıklarımız olarak bu konuda desteğimiz tam. 2019 yılında tam 14 ticaret heyeti düzenlendi ve bizler de desteğimizi gösterdik. İhracatçımızın her zaman yanındayız. Madencilerimizin, mermer doğal taşçılarımızın her zaman yanındayız. Kendimize güvenmemiz lazım. Çok güzel işler başaracağımızdan şüphemiz yok.” ifadelerini kullandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer ise açılışta yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Türkiye'nin maden ihracatı, kimya sektöründe görünen ürünler de katıldığında 7 milyar dolara yükseldi. Enerji maliyetleri üzerindeki ÖTV'nin, madencilik ve denizcilik sektörlerinde olduğu gibi muaf tutulması önemli bir noktadır. Madenlerimizi Türkiye'de işlemekten bahsederken ÖTV'nin enerji maliyetinden kaldırılması bizi uç ürün hedefine daha kolay ulaştıracaktır. Bununla ilgili uluslararası denetim ve mali danışmanlık firmalarından bir rapor hazırlamalarını istedik. Kamuoyundaki ve illerdeki bürokratların olumsuz maden algısını kırmak zorundayız.”

“Bardaktan tablete; her şeyde maden var”
Düzenlenen ilk çalıştayda 9 STK vardı, sektörel mutabakatımız bugün 15 STK'ya ulaştı diyen Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, “Maden denildiğinde akla öncelikle sanayi gelse de aslında Hayatımız Maden. Bugün evimizde kullandığımız telefona, su içtiğimiz bardaktan elimizden düşürmediğimiz tabletlere, uçaklardan gemilere kadar hayatımızın vazgeçilmezi olan birçok ürün farklı madenler içeriyor. Modern sağlık hizmetleri, bankacılık sistemleri, ulaşım, ısınma, gıda gibi birçok sektör maden sektörüyle yaşıyor. Hal böyleyken yani "Hayatımız bu kadar Maden"ken hem doğru madencilik yapmamız hem de bunu kamuoyuna doğru anlatmamız gerekiyor.” Şeklinde konuştu.

Madencilikte dışa bağımlılığa da dikkat çeken Mevlüt Kaya, “Dünyadaki 90 çeşit madenin 77’si Türkiye’de bulunuyor. Dünya metal maden rezervlerinin yüzde 0.4’ü, endüstriyel ham madde rezervlerinin yüzde 2.5’i, kömür rezervlerinin yüzde 1.0’i ve jeotermal potansiyelinin yüzde 0.8’ine sahibiz. Ülke olarak toplam ithalatımızın yaklaşık %75’ini enerji, hammadde ve ara mal kalemleri oluşturuyor. İhtiyacımız olan enerji kaynaklarını ve metalleri dışarıdan satın almak için çok büyük bedel ödüyoruz. İthal kömür, demir cevheri, altın, bakır, kurşun, çinko ve birçok maden ve metal için her yıl yaklaşık 25 milyar dolar harcıyoruz. Öz kaynaklarımız ise hala toprağın altında yatıyor! Bu yeraltı kaynaklarının çıkarılıp ekonomiye kazandırılmasının milli bir görev olduğuna inanıyor, madenlerimizi işleterek milletimizin yararına sunmak istiyoruz. 'İnadına Üretim, İnadına İhracat' diyoruz.” dedi.

“HAYATIMIZ MADEN”

Faruk Çalapkulu (Prof. Dr.) –“Hayatımız Maden” çalıştayın üçüncüsü İzmir’de Ege Maden İhracatçılar Birliği tarafından “Sürdürülebilir Madencilik” teması ile düzenlendi. Çalıştaya Ticaret Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Rıza Tuna Turagay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı olmak üzere MAPEG Genel Müdürü ve birçok kamu kuruluşunun üst düzey yöneticileri ve 700 den fazla izleyici katıldı.

Çalıştayson dönemde kamuoyuna yönelik olarak madencilik konusunda yaratılmaya çalışılan negatif olgulara madencilerin gerçekleri haykırdığı bir çalıştay oldu.
Sektörde faaliyet gösteren 15 sivil toplum kuruluşu ve maden sektörü profesyonellerinin katılımıyla gerçekleştirilen çalıştayda;
“Ülkemiz Madenciliğinde Başarı Öyküleri” oturumunda 19 yıl MTA enstitüsünde genel direktörlük görevi yapmış Birleşmiş Milletler’de görev süresi içinde 47 farklı ülkede 100’den fazla kalkınma projesi gerçekleştirmiş olan Doç. Dr. Sadrettin Alpan (95) çalıştaya özel video söyleşisinde ülkemiz madenciliğinin geçmişinde ülke ekonomisine katkılarını dile getirirdi ve geleceğe yönelik önerilerini anlattı. Son cümlesi “İnsanı Maden Yaşatır” oldu.

Evet şöyle bir çevremize bakalım taş çimento demirden alüminyum çinko altın ve diğer metallere, endüstriyel hammaddelere, enerji hammaddelerine elektrik üreten dinamolara, ulaşım araçlarımıza maden olmazsa yaşantımız ne kadar primitif olurdu? Petrol ve kömür olmazsa ormanlar yok olurdu.
Çevreci yaklaşımlar sunuldu: Aydın Şahinali kömür maden sahasında gerçekleştirilen çevreyi koruyan ve mükemmel hale getiren ülke ekonomisine katkı sağlayan zeytin badem ve benzeri ağaç dikimi ürün hasattı ve ürünlerin değerlendirmesi faaliyetleri sunuldu. Atay ailesinin bu örnek çalışmaları birçok madenciye ilham verdi.

Yöre halkı ile barışık madenciliğin sosyal dayanışma modellerine örnek; Çayeli Bakır işletmesinde gerçekleştirilen toplum ile barışık yörenin sosyo ekonomik kalkınmasını sağlayan projeleri ile maden bittikten sonra bölgenin bir madencilik turizmine uyarlanma çalışmaları sunuldu.
Son zamanlarda çok konuşulan madenlerde iş kazalarının azaltılması için Tüprag yetkilisi iş güvenliği ile işçi sağlığına yönelik kurum içi eğitim faaliyetlerini alınan önlemler ve donanımları anlattı.
“Yaşamın Temeli Maden” oturumunda insan yaşamında madenin yeri ele alındı. Geçmişten geleceğe doğaltaş kullanımı ve kültürünü, endüstriyel minerallerin geleceği, Türkiye’de metal madenciliği, niçin kömür, kömürün yaşamımıza katkıları ve sürdürülebilir çimento ve agrega üretimi toplumla barışık insan yaşam kalitesini artırıcı etkileri örnekleri ile aktarıldı.

“Sürdürülebilir Madencilik İçin Yasal Düzenlemeler ve Mevzuat” oturumda sürdürülebilir madencilik için yasal düzenlemeler ve mevzuat, MAPEG (Maden Petrol İşleri Genel müdürlüğü)’nde son dönem mevzuat çalışmaları hakkında bilgilendirme yapıldı. Maden mevzuatının yatırımlara etkisi olumlu ve olumsuz örnekleri ile ele alındı, madencilik ve çevre konularında kamuoyunun yanlış bilgilendirildiği sunulan örnek çalışmalarla bu haksız yaklaşımların ne kadar gerçek dışı olduğu örnek uygulamalarla bu çalıştayda cevap verildi. Madencilikte orman izinlerinin tüm orman alanları içinde çok az bir alan kapladığı izinlerin ne kadar zor alındığı ve orman genel müdürlüğüne kesilen bir ağaç için bin ağaçlık ödemelerin yapıldığı dile getirildi.

Sonuç olarak 16 Kasım 2019 tarihinde Ege Maden İhracatçılar Birliği organizasyonunda son derece geniş tabanlı yapılan bu çalıştayda yaşantımızda madenin önemi ele alınmış. Sektöre yönelik haksız saldırılara örnekleri ile cevap verilmiş olup sektöre çevre ve toplum ile barışık sürdürülebilir madencilik uygulamaları nasıl gerçekleştirilmektedir örnekleri tanıtılmıştır.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Solda ''yeni bir partinin doğması ihtimali'' geçmiş dönemleri de hatırlattı. Sosyal demokrat tabanda 12 Eylül'den sonra Necdet Calp'in Halkçı Partisi ve Erdal İnönü'nü...

Türkiye yeni haftaya, altın ve dövizdeki sert yükselişlerle başladı. Covid-19’da ikinci dalganın başlayacağına dair haberler ve ABD ile Çin arasındaki diplomatik geril...

Müze statüsünden camiye çevrilmesinin ardından kimliği belirsiz (?) kişilerden oluşan bir grup tarafından Ayasofya’da, Afganistan’da on binlerce insanı öldüren Taliban...

Bergama'da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yapan Nuri Kiraz, söylediği sözler ile tepki çekti.

''Biz Mardinliyiz. Her gelene bir MERHABAMIZ, her gidene bir EYVALLAHIMIZ vardır.''

Siyasi tartışmaların dozunu yükselten açıklamalarla gerilim zincirine art arda eklemeler yapılmasından vazgeçilmesi gerekirken, “çok ağır sözler, isnatlar ve iddialar ...

CHP’nin “Hedef iktidar” sloganıyla yaptığı 37. Olağan Kurultay’da, Tuncay Özkan başta 4 genel başkan yardımcısı Parti Meclisi’ne giremedi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun liste...

Yazarlar
Website Security Test