Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

“Markalaşmanın yolu tasarımdan geçiyor”

8.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tekstil sektörü ve paydaşlarını 1992 yılından beri destekleyen Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) gelişen ve dönüşen sektörün en sıkı takipçilerinden biri konumunda bulunuyor. EGSD Başkanı ve Ertuğrul Tekstil Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. sahibi Hayati Ertuğrul, sektörün durumunu, yapılması gerekenlerini ve geleceğini GÖZLEM’e anlattı.

MEHMET KOCABIYIK

Türkiye ekonomisinde özellikle yarattığı istihdam ile büyük pay sahibi olan tekstil sektörü kalifiye eleman sorununu hep yaşadı. Türkiye tekstili dünyaya yaptığı ihracatla adından söz ettirmeyi başarmış olsa da diğer ülkelerle rekabet gücünün artırılması için bölgesel ve ulusal anlamda desteklenmesi gerekiyor.
İşsizliğin bu kadar yüksek rakamlara çıktığı ve Türkiye ekonomisinin zorlandığı bu ortamda, tekstil sektörünün, hem yaptığı ihracat ile hem de sektörler arasındaki en büyük istihdam sağlayan alan olmasıyla ekonomiyi rahatlatabileceği görülüyor. Türkiye ekonomisinin gelecekte güçlü olmasının yollarından biri olarak gördüğü moda, tasarım ve marka yaratmak konularına vurgu yapan Hayati Ertuğrul, “Tasarımla ilgili çalışmalar çok değerli, çünkü tasarım / trend olmadan hiçbir yere varamıyorsunuz.” diyor.

İşte sorularımız ve Başkan Ertuğrul’un cevapları…

 

Tekstil sektörünün Türkiye ve bölgedeki durumu nedir?

Sektörümüz döviz kazandırıcı ve istihdam yönünden Türkiye’de sayılı sektörlerden bir tanesidir. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün Türkiye’de 14 milyar dolarlık bir ihracatı bulunuyor. Tekstil sektörünün ihracat rakamı ise 27 milyar dolar olarak karşımıza çıkıyor. Bizim sektöre en yakın ihracat rakamına sahip, otomotiv ve kimyevi ürünler sektörlerinden farkımız; sadece giyim ve konfeksiyon sektöründe bile 1 milyon 700 binlik bir istihdam sağlamamız.

Ege’nin moda hazır giyim ve konfeksiyon, tekstil hammaddesi ve deri ürünleri sektörlerinin toplam ihracatı 1 milyar 900 milyon dolar civarlarında. İzmir için gelinliğin başkenti diyoruz. İzmir’de yaklaşık 600 firma gelinlik yapıyor. İhracat rakamlarımıza baktığımızda gelinlik ihracatımızın en yüksek olduğu ülke Almanya olarak karşımıza çıkıyor. Damatlık konusunda ise en yüksek talebi Rusya’dan alıyoruz. Fakat bu konuda da uluslararası rekabet gücümüzü artırmamız gerekiyor.

Anlattıklarınız tekstil sektörünün ekonomiye katkısının çok büyük olduğunu gösteriyor. Türkiye diğer ülkelerle kıyaslandığında ne durumda?

Sektör olarak gelişmemiz ve genişlememiz gerekiyor. Türkiye’nin bu sektördeki en büyük ihracat yaptığı ülkesi Almanya, bunları sırasıyla Irak, İngiltere, Hollanda ve Amerika geliyor. Bu konuda ayrı bir parantez açmamız gerekiyor. Örneğin 5’inci sıradaki Amerika’ya yaptığımız ihracat 600 milyon dolar civarlarında, Amerika’nın bu sektörde yaptığı ihracat ise 100 milyar doların üzerinde bulunuyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde (TİM) bu konuyu masaya yatırdık ve bu konuda dünyada başı çeken ülkelere Uluslararası Rekabet Gücü projesi kapsamında gidiyoruz. Hemen 100 milyar dolarlara çıkmak mümkün değil ama ilk ölçekte hedefimiz Amerika ihracatını 3 milyar dolarlara çıkarmak. Sadece Amerika değil ihracat yaptığımız tüm ülkelerde bu rakamlarımızı artıralım ve rekabet gücümüzü artıralım istiyoruz.

Organik tekstil diye adlandırdığımız Global Organic Textile Standard (GOTS) kuruluşunda Hindistan ve Bangladeş’in ardından 3’üncü sırada yer alıyoruz. Ekolojik ve insan odaklı bir sistem olan GOTS ürünün tohum aşamasından başlayarak bittiği aşamaya kadar bu standartları takip eden doğaya ve insana zarar vermeyen ekolojik bir sistemdir. Amerika, İngiltere, Almanya ve Japonya’nın kuruculuğunu yaptığı bu sistemde kurucular ilk 3’te yer almıyor. Türkiye dünyada bu sisteme en büyük katkıyı ve önemi veren ülkelerin başında yer alıyor. Tekstil sektörümüz birçok üründe dünyada ilk 10’da yer alıyor. İzmir’de 45 tane firmamız bu sisteme üye olarak buna göre üretim yapıyor.

Tekstil sektörü ne yönde ilerliyor siz bu konuda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Sektörün kendini geliştirmesi teknik tekstil olarak 2008 yılında başladı. Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) olarak ‘Organic Fashion İzmir’ adıyla Türkiye’nin ilk organik giyim fuarını düzenledik. Dünyada organik ürünlere artan rağbet giyim sektörüne de yansıdı. Teknik tekstil dediğimiz sisteme 2008'den itibaren organik üretim ve sertifika eğitimleriyle başladık. İzmir'in organik üretimde önemli merkez olması için önemli bir adım atmış olduk.

“Tasarım olmazsa marka da olamıyor”
Tasarımla ilgili çalışmalar çok değerli çünkü tasarım / trend olmadan hiçbir yere varamıyorsunuz. Her sektörün tasarımı takip etmesi gerekliliği gibi bizim sektörümüzün de bu konuda çok hassas davranması gerekiyor. Trendleri, bu yıl ne moda konusunu kaçırmamak gerekiyor. Bunu yapabilmek için de tüm yıl boyunca moda, malzeme, kumaş fuarlarını takip etmeniz gerekiyor. Modada önde olan ülkelerin fuarlarına gittiğimde tasarım alanına ne kadar büyük önem verdiklerini görüyorsunuz. Türkiye’de ise bu durum bizim, müşteri isteğine göre ürün üretme alışkanlığımızdan yani garanticiliğimizden kaynaklanan bir eksiklik olarak karşımıza çıkıyor. Müşteri modeli, kumaşı her şeyi seçiyor biz de üretiyoruz. Bu durum da tasarım konusunda geri planda kalmamıza sebep oluyor. İnovasyon konusuna her zaman vurgu yapıyoruz bu durumda da aynı durum geçerli. Marka oluşturabilmek için bu durumdan kurtulup kendi tasarımlarımızı ve modamızı oluşturmaya başlamak gerekiyor. Biz de dernek ve şirket olarak bu konu üzerine ayrıca eğiliyoruz. Örneğin gelinlik fuarımızda tasarım yarışmaları düzenliyoruz. Tasarım konumuz ise ‘Yeni Nesil Etkisi’ bu konuya çok değer veriyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Akdeniz Akademisi’ni düzenliyoruz. Burada da ödüllü tasarım yarışmaları düzenliyoruz.

Ege Giyim Sanayicileri Derneği tekstil sektöründe hangi konumda bulunuyor? Derneğiniz tekstil sektörü ve paydaşları için neler yapıyor?

EGSD 1992 yılında 30 kişi tarafından kuruldu. Derneğimizde en önem verdiğimiz konulardan bir tanesi tekstilin her sektöründen insanları yayın kurulumuza dâhil etmektir. Çünkü rekabet gücümüzü artırabilmek adına her alt sektörün düşüncesini bilmemiz ve bunların üzerine planlar yapmamız gerekiyor. Derneğimizin vizyonu tekstil sektörümüzün hem ulusal hem de uluslararası mecralarda rekabet gücünün artırılması, misyonu ise; değişik kollarda faaliyet gösteren firmaların devlet yetkililerine daha kolay ulaşabilmesini sağlamak, ortaya çıkacak sorunları çözmeye çalışmak ve ticaret hacmini artırmaktır. Dernek kuruluşu olan 1992 yılından bu güne dek gerçekten çok güzel yönetilmiş derneğe katkı sağlayan herkese teşekkür etmemiz gerekiyor.

İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri’nin (İZFAŞ) koordinatörlüğü EGSD’nin kontrolünde düzenlediğimiz ‘If Wedding Fashion’ Gelinlik Fuarımızı her yıl düzenliyoruz. İzmir ve ardından İstanbul’un başını çektiği fuara uluslararası katılımlar ve yabancı misafirleri de ağırlıyoruz. 2019 yılının ocak ayında yaptığımız fuarımıza 21 bin ziyaretçi geldi. Amerika, Hong Kong, Lübnan, Romanya ve Rusya gibi ülkelerin de stant açtığı fuarımıza 5 bin yabancı ziyaretçi aldık. Gelinlik fuarımız If Wedding Fashion’ı 21 – 24 Ocak 2020 tarihinde düzenleyeceğiz.

Sanayici ve üniversite işbirliği konusunda derneğimizi çok önde olarak görüyorum. Birçok üniversitenin meslek yüksekokullarına katkı koyuyoruz bu da sektörümüze geri dönüş sağlıyor.

 


“ÜNİVERSİTELERDE TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ SEÇENE DESTEK”
Sektörümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi kalifiye eleman sorunudur. Ara elemanları kendi bünyenizde açtığınız kurslarla çözebiliyorsunuz ama mühendis sorunumuzu çözemiyoruz. Son 10 yıla bakıldığında üniversite sınavlarında tekstil mühendisliğine pek rağbet gösterilmiyor. Üniversite sınavında tekstil mühendisliği bölümünü seçenlere, tekstil mühendisliğinin öğrencinin ilk 5 tercihinden birisi olması şartı koyarak burs veriyoruz. Sınavda ilk 20 bine girenlere net asgari ücret kadar burs veriyoruz. 20–50 bin arasında olanlar net asgari ücretin yüzde 70’i, 50-80 bin arasındaki adaylar ise net asgari ücretin yüzde 50’si tutarında karşılıksız burs imkânından yararlanabiliyorlar.

SEKTÖRÜNÜZDE YAŞADIĞINIZ EN BÜYÜK SORUNLARINIZ NELEDİR?
Bu sektörde yaşadığımız en büyük zorlukların başında istihdam geliyor. Bu kadar yüksek istihdam sağlayan bu sektöre devletin vermiş olduğu destek çok düşük bir durumdadır. Devletin sektöre verdiği destek de olması gerektiği gibi kullanılmıyor. Hükümet 2 sene önce Kredi Garanti Fonu adıyla genel bir destek başlattı. Fakat bu destekle gelen paraların yerli yerinde kullanıldığını düşünmüyorum.

Sektörün makineci, kalıpçı ihtiyacı da çok fazla, bu sebeple EGSD Yönetim Kurulu ile bu konuda bir toplantı gerçekleştirdik. Bu konuda İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR), İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği olarak bir kurs başlattık. Büyükşehir’in meslek fabrikasında düzenlediğimiz kurs sayesinde işletmelerin kalifiye eleman ihtiyacını karşılamaya başladık. Maaş ve sigortalarını İŞKUR’un ödediği bu işçilerimiz 8 Ocakta çalıştıkları firma ile sözleşme imzalayacaklar ve projenin ilk aşaması tamamlanmış olacak. Projenin ikinci aşaması ise kalıpçı operatörü ihtiyacını aynı şekilde karşılayabilmek yönünde olacak.

HAYATİ ERTUĞRUL KİMDİR?
16.02.1953 tarihinde Salihli’de doğdu. İlk, orta ve Lise öğrenimini Salihli’de tamamladı. Daha sonra Balıkesir Necati Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Bölümünü bitirdi. Askerliğini tamamladıktan sonra 1986 yılında tekstil hayatına başladı. 1993 yılında eşi ve iki oğluyla, Ertuğrul Tekstil Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. adında kendi şirketini kurdu. Varlığını devam ettiren bu şirket Avrupa’nın değişik ülkelerine konfeksiyon ve hazır giyim ihracatı yapıyor.
Kurucuları arasında yer aldığı Salihli Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneğinin 2009 yılı ila Nisan 2019 tarihleri arasında başkanlığını yaptı. Şubat 2019 tarihinde Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Başkanlığına seçilen Hayati Ertuğrul, İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) 17.Grup Meslek Komitesi Başkanlığını yürütmektedir.

 

"GÖZLEM'İN EGE GİYİM SANAYİCİLERİ DERNEĞİ BAŞKANI HAYATİ ERTUĞRUL VE ÜYELERİ İLE TEKSTİL / KONFEKSİYON SEKTÖRLERİNE HEDİYESİDİR!.."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Siyasi tartışmaların dozunu yükselten açıklamalarla gerilim zincirine art arda eklemeler yapılmasından vazgeçilmesi gerekirken, “çok ağır sözler, isnatlar ve iddialar ...

CHP’nin “Hedef iktidar” sloganıyla yaptığı 37. Olağan Kurultay’da, Tuncay Özkan başta 4 genel başkan yardımcısı Parti Meclisi’ne giremedi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun liste...

Ankara’da 87 yaşında vefat eden, Türk basın tarihinin duayen isimlerinden ve Gazetemizin yazarlarından gazeteci-yazar Mehmet Ali Kışlalı törenle son yolculuğuna uğurla...

Dünyayı sarsan, 650 binden fazla can alan, 16.4 milyona yakın kişiye enfekte olan coronavirüs (Covid-19) ile ilgili uluslararası sağlık örgütlerinden uyarılar gelmeye ...

“Üst makamın hata ve yanlışları için” uyarılar yapılması yerine, devletin başta adalet olmak üzere “tarafsız yapısının yaralar almasında gönüllü görev üstlenenler”; si...

Başta AVM’lerdeki mağaza, lokanta ve kafeler olmak üzere kapanan, satılmaya çalışılan işyerlerinin, dükkanların, mağazaların sayısındaki artış önlenemiyor. GÖZLEM uzma...

Türkiye, Suriye ve Libya’nın dışında Ermenistan ve Yunanistan ile de askeri gerilim yaşamaya başladı. Suriye’de sınır ötesi operasyon sürerken, Libya’da tansiyon gider...

Yazarlar
Website Security Test