Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni vergiler tüketiciyi nasıl etkileyecek?

8.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi, gelir vergisi tarifesine yeni dilim ve oran eklenmesi gibi düzenlemeleri de içeren yeni vergi kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Teklif, TBMM Genel Kurulu'na gelecek. Genel Kurul'da da kabul edilirse Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulacak. Kanun teklifine göre Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi tüketiciye zam olarak geri dönebilir. Asgari ücretli için iyileştirmenin olmadığı teklif, vergi adaletsizliğini artıracağa benziyor.

Komisyondan geçen kanun teklifine göre Google, Apple, Facebook, Instagram, Netflix, Spotify gibi teknoloji devlerinin sundukları hizmetlerden “Dijital Hizmet Vergisi” kapsamında hasılat üzerinden yüzde 7.5 oranında vergi alınacak. Türkiye'de elde edilen hasılatı 20 milyon TL veya dünya genelinde 750 milyon eurodan az olanlar vergiden muaf olacak.

Dijital hizmet vergisi, dünyada da tartışılıyor. Bunun nedeni, küresel teknoloji devlerinin sadece kendi ülkesinde vergilendirilirken, hizmet sunduğu ve gelir elde ettiği ülkeler için ciddi vergi kaybı oluşturması. Ancak, dünyada genel olarak yüzde 3 civarında uygulanması beklenen Dijital Hizmet Vergisi’nin Türkiye'de 7.5 olması bekleniyor. Bu artışın tüketiciye yüklenmesi bekleniyor.

‘Değerli’ konut vergilendiriliyor
Öte yandan komisyonda kabul edilen kanun teklifine göre, değeri 5 milyon lirayı aşan konutlardan ‘değerli konut vergisi’ alınacak.

Değeri 5-7.5 milyon lira arasında olan konutlar binde 3, 7.5-10 milyon lira arasında olan konutlar binde 6, 10 milyon lira ve üzerinde olan konutlar ise binde 10 oranında vergilendirilecek.

Gayrimenkul veri analizi platformu Endeksa'nın değerli konutlara ilişkin araştırmasına göre, söz konusu vergiden 150 bine yakın mülk sahibi etkilenmesi bekleniyor.

Değeri 5 milyon lira ve daha yüksek olan konut sayısı ülke genelinde 35 ilde 147 bin 256 adedi buluyor. Bu alanda başı 121 bin 42 adetle İstanbul çekerken, kentteki toplam konut sayısının yüzde ikisi 5 milyon lira ve daha yüksek değer taşıyor. İkinci sırada 11 bin 38 adet konutla Muğla yer alırken, bu ili 8118 konutla İzmir, 2015 konutla Antalya, 1041 konutla Ankara izliyor.

Konaklamaya kişi başı vergi
Teklifle, "Konaklama Vergisi" adı altında yeni bir vergi getiriliyor. Buna göre, otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart hotel, misafirhane ve kamping gibi konaklama tesisleri ile dağ ve yayla evi gibi kırsal turizm tesislerinde verilen geceleme hizmeti konaklama vergisine tabi olacak. Konaklama vergisi beş yıldızlı otellerde kişi başına gecelik 18 TL olarak belirlendi. Söz konusu vergi, 4 yıldızlı otellerde 12 TL, 3 yıldızlı otellerde 9 TL, 2 ve 1 yıldızlı otel, motel, pansiyon ve kampinglerde 6 TL olacak.

Asgari ücretliye iyileştirme yok

Aynı kanun teklifinde Kurumlar Vergisi oranı finans sektöründeki şirketler hariç olmak üzere diğer kurumlar için kademeli olarak düşürülüyor. Oran 2020 yılı için yüzde 20 izleyen yıllar için yüzde 18 şeklinde belirlendi. Gelir vergisi oranlarında da değişikliğe gidilirken, yapılması planlanan değişiklikte asgari ücretliye yönelik bir iyileştirme yer almadı. Buna göre yıllık kazancı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve işsizlik sigortası düşüldükten sonra 18 bin TL'ye kadar olan ücretliler yine eskisi gibi yüzde 15 vergi ödeyecek. Gelir vergisinde vergileme dilimleri ise yüzde 15-20-27-35- 39-43 ve 45 olmak üzere 7'ye yükseltiliyor. Buna göre 500 bin TL-750 bin TL arası gelir elde edenler için vergi oranı yüzde 39, 750 bin - 1 milyon TL arası için yüzde 43, 1 milyon TL ve üzeri için yüzde 45 olarak uygulanacak.

Yoksuldan alıp zengine dağıtan bir anlayış
CHP İzmir Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Kamil Okyay Sındır, 2020 yılı bütçesinin yoksuldan alınanı zengine dağıtan bir anlayışla hazırlandığını söyledi. Sındır, bütçenin komisyonda görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, “Bu bütçe bu milleti ne tok yapacak, ne mutlu edecek ne de huzurunu, refahını sağlayacak. Bu bütçe bir faiz bütçesidir. Millet aç. Toplum alarm veriyor ama AKP görmüyor” dedi.

Bütçenin, devletin önümüzdeki mali yılda gelirlerini, harcamalarını tahmin eden, hükümete harcamaların yapılması, gelirlerin de toplanması konusunda yetki ve izin veren bir kanun olduğunu belirten Sındır, “Bu verilecek olan yetki ve izin kesinlikle sınırsızca, fütursuzca harcama yapma hakkı vermez veya gelirlerin tahsilatında rehavet içerisinde bulunma hakkı da sağlanmaz. Bütçede genellik ilkesi çerçevesinde harcamaların kalem kalem, ayrı ayrı gösterilmesi gerekir. Hiçbir gelir veya giderin, bir diğerinin arkasına gizlenmemesi gerekir. Her yıl olduğu gibi yine bunun da böyle olmadığını üzülerek hepimiz görüyoruz. Sayıştay’ın denetiminden uzak duran, uzaklaştırılan, Kamu ihale Kanunu kapsamı dışına alınan birçok harcamanın ne yazık ki bütçede bir yerlerde gizlenmiş olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

“55 YILDIR VERGİ AFFI ÇIKARILIYOR, ÖDEMESİNİ ZAMANINDA YAPANLAR HEP ZARAR EDİYOR”
Mustafa Günenç (Emekli Banka Genel Müdürü) –Meclis Alt Komisyonu’nda kabul edilen tasarıya göre yeni vergiler geliyor. Herkes feryat ediyor ama iş alemi, ekonomi akademisyenleri ve vergiciler tahsilat yapamamasını adeta tabu saydıkları için görmemezlikten geliyorlar. Yeni vergiler geliyor ama mevcut vergileri toplayamıyoruz. Tahakkuk eden vasıtalı ve vasıtasız vergilerde tahsilat tahakkuk eden miktarın yarısına bile ulaşılamadığı görülmektedir.

Bu ülkede 55 yıldır vergi afları sıkça yapılmaktadır. Vergisini zamanında ödeyenler 55 yıldır hep mağdurlar. Devlet tahsil edemediği vergileri borçlanma yoluyla ya da yeni vergilerle ödeyenlerin sırtına yüklemektedir. Bunun dışında bir de kayıtdışı ekonomi var. Yıllardır kayıt içine alınıyormuş gibi yapanlar hiçbir şey yapmadıkları gibi kayıtdışı olanların sülük gibi dürüst vatandaş ve devletin kanını emmesine yol açıyarlar.

Tahsil edilemeyen vergilere iki örnek vermek istiyorum. Birincisi KDV. Bu verginin son mükellefi tüketicilerdir. Tüketici mal veya hizmet alırken KDV’yi ödediğine göre devletin alacağını almaması ne demek olmaktadır. Bu kişiler hem ödeyenin (tüketici) hem de devletin gelirine mani olmaktadırlar.

İkincisi ise Motorlu Taşıtlar Vergisi’dir. Bu yılın ilk 9 ayında bu verginin yüzde 40’ı tahsil edilememiştir. Her şey elektronik ortamda olduğu halde araçların vergileri tahsil edilmemesi, vergisi ödenmeyen araçların trafikte olması tamamen emniyet teşkilatının bu konudaki ihmalidir. Bu ülkede “nereden buldun” ve “serbest beyan” olayı vardı. Bu iki kurum vergi mevzuatından atılmıştır. Hele bir de 32 sayılı kararın sermaye hareketleri bölümündeki serbestlik dünyada hiçbir ülkede yok. Bu serbestlik hem vergi kaçırmayı hem de yurt dışına servet transferini kolay hale getirmiştir.

Türk vergi sistemin bugünkü durumundan son 55 yıldır Maliye teşkilatının en üst makamından en alt yetkilisine kadar hepsi sorumludur. Bunların görevlerini yapmamalarının önemli bir faktörü de çirkin siyasetçinin vergi konusunda dürüst çalışmak isteyen memurun elini kolunu bağlamasıdır. Vatandaşlar önce Allah’tan sonra da vergi kaçırmaktan korkmalıdırlar ki vergi tahsilat yapılabilsin.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Siyasi tartışmaların dozunu yükselten açıklamalarla gerilim zincirine art arda eklemeler yapılmasından vazgeçilmesi gerekirken, “çok ağır sözler, isnatlar ve iddialar ...

CHP’nin “Hedef iktidar” sloganıyla yaptığı 37. Olağan Kurultay’da, Tuncay Özkan başta 4 genel başkan yardımcısı Parti Meclisi’ne giremedi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun liste...

Ankara’da 87 yaşında vefat eden, Türk basın tarihinin duayen isimlerinden ve Gazetemizin yazarlarından gazeteci-yazar Mehmet Ali Kışlalı törenle son yolculuğuna uğurla...

Dünyayı sarsan, 650 binden fazla can alan, 16.4 milyona yakın kişiye enfekte olan coronavirüs (Covid-19) ile ilgili uluslararası sağlık örgütlerinden uyarılar gelmeye ...

“Üst makamın hata ve yanlışları için” uyarılar yapılması yerine, devletin başta adalet olmak üzere “tarafsız yapısının yaralar almasında gönüllü görev üstlenenler”; si...

Başta AVM’lerdeki mağaza, lokanta ve kafeler olmak üzere kapanan, satılmaya çalışılan işyerlerinin, dükkanların, mağazaların sayısındaki artış önlenemiyor. GÖZLEM uzma...

Türkiye, Suriye ve Libya’nın dışında Ermenistan ve Yunanistan ile de askeri gerilim yaşamaya başladı. Suriye’de sınır ötesi operasyon sürerken, Libya’da tansiyon gider...

Yazarlar
Website Security Test