Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir dört koldan turizm şehri olacak

2.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

TÜRSAB Ege Bölgesi Temsil Kurulu Başkanı Osman Tolga Gencer, Gözlem Gazetesi Yayın Kurulu'nun konuğu oldu.

MEHMET KOCABIYIK

Doğal ve tarihi güzellikleri, turizme uygun iklim koşulları, yeterli konaklama ve ulaşım altyapısı ile İzmir, turizm potansiyeli yüksek illerimizden biridir. İl, dağları, yaylaları, termal suları, ormanları, Ege'ye özgü tarımsal ürünleri, 629 kilometrelik kıyı uzunluğu (101 kilometrelik bölümü doğal plaj) ve iklimi ile değişik turizm türlerinin gerçekleşmesini mümkün kılıyor. İzmir ilinde genel olarak var olan ve gelişme olanağı görülen turizm çeşitleri arasında başta deniz (kıyı) turizmi olmak üzere, kültür turizmi, inanç turizmi, kongre turizmi, termal turizm ve eko turizm sayılabilir. İzmir, Türkiye'de ilk turizm faaliyetlerinin başladığı il olmasına rağmen, bugün bu potansiyelini yeterince kullanamıyor ve birçok il bu konuda İzmir'i geçmiş durumda.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Ege Bölgesi Temsil Kurulu Başkanlığı'na yeniden seçilen Osman Tolga Gencer, İzmir'in turizm pastasından hak ettiği payı alması için yapacakları çalışmaları anlattı.  İzmir'e kara, deniz ve hava ulaşımını kullanarak ulaşmanın mümkün olduğuna dikkat çeken Gencer, şehirde keşfedilecek çok daha fazla turistik potansiyelin bulunduğunu kaydetti. Türkiye'nin her bölgesine yurt içi turlar düzenlendiğini belirten Gencer, "Çok zengin bir kültür olmasına rağmen İzmir ve çevresine yurtiçinden turları geçen yıl yaptığımız çalışma sonucunda başlatabildik. Birgi, Gölcük, Bozdağ; Urla, Alaçatı, Çeşme; Şirince, Efes ve şehir merkezi olarak 4 koldan İzmir turizmini geliştireceğiz. Hedef 5 milyon turist" dedi, Belediyeler başta paydaşlarla el ele vererek "İzmir'i turizm bakımından 'yaşayan şehir' hâline getireceklerini" ve bunda iddialı olduklarını söyledi.

 

İşte sorularımız ve Başkan Gencer'in cevapları...

Turizmin Türkiye ve bölgedeki durumu ile geleceğe dönük düşünce ve hedefleriniz nelerdir?

1996 yılından beri seyahat acentesi yürütüyorum o tarihten beri turizmle iç içeyim. Bu göreve gelmemizdeki en büyük nedenlerden bir tanesi İzmir'in turizmde geride kalmasıdır. TÜRSAB'ın ve turizmin çıkış yeri İzmir'dir. Antalya, Muğla'ya ve Kuşadası'na yılda 13 milyon turist geliyor. İzmir'e ise; havalimanı ve liman girişlerini dâhil etsek bile yılda gelen turist sayısı 1 milyon oluyor. Bunun da 5 yüz bini Kuşadası, Didim gibi yerlere gidiyorlar. Özetle İzmir'e yerli turist dâhil gelmiyor. Türkiye'ye bakın Kapadokya, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz, Akdeniz ve Likya turları düzenleniyor. Fakat Türkiye'nin hiçbir yerinden Ege Bölgesi ya da İzmir'e bir tur düzenlenmiyor.

Göreve geldiğimizden bu yana hiç vakit kaybetmeden TÜRSAB Genel Başkanı Firuz Bağlıkaya'ya da konuyu açarak İzmir'i bir destinasyon haline getirmek istediğimi belirttim. İzmir'i iç pazarda destinasyon merkezi haline getirmek adına Türkiye'deki tüm acenteleri ağırlamak istediğimi belirttim. 300 tane seyahat acentesi sahibini Şubat ayında İzmir'e getirdik. 4 gün boyunca acente sahiplerine Birgi, Gölcük, Bozdağ; Urla, Alaçatı, Çeşme; Şirince, Efes ve şehir merkezi olarak gezi ve tanıtım yaptık. Bunun sonucunu da kısa sürede Samsunlu iki acente firmasının İzmir'e düzenlediği tur ile aldık.

Tanıtım faaliyetlerini güzel ve düzgün şekilde yaparak ve doğru yerlere ulaşarak yaparsanız bir şeylerin arttığını görüyorsunuz. İnsanlar tutturmuşlar yabancı turist diye ama İzmir'e yerli turist gelmiyor ki önce onu halletmemiz gerekiyor.

İzmir'e gelen turist ne yapabilir?

Herkes Gaziantep ya da Hatay örneklerini veriyor ama otuyla, etiyle ve balığıyla İzmir'deki tadım ve lezzet Türkiye'nin hiçbir yerinde yok. Bizlerin bu noktada yapması gereken önemli işlerden bir tanesi de gastronomi konusunun üzerine gitmek ve ağırlık vermektir. İzmir'in gastronomi haritasını ve tur haritasını yaptık önümüzdeki hafta yayınlayacağız.

Eskiden bir tane deniz restoranımız bir de Kordon'umuz vardı onun dışında kimse bir yere gitmiyordu. İzmir'e gelecek turiste neler yapabileceklerine ve nerelere gidebileceklerine dair bir tur programı oluşturduk. Öncelikli hedefimiz yerli turisti çekmek, yerli turist gelmezse yabancı turist de gelmez diye düşünüyoruz. 2 yıl içerisinde de bu hedefimize ulaşacağımıza inancım tamdır.

Antalya örneğini verdiniz, hedefiniz İzmir'i, Antalya gibi bir turizm merkezine mi dönüştürmek?

Biz Antalya gibi turisti havaalanından alıp otele götürüp 10 gün otelin içine tıkıp sonra tekrar havaalanına bırak sistemi yapmayacağız. Biz oluşturduğumuz gastronomi, sağlık, kongre, spor turizmiyle birleştirerek bu işi yapmak istiyoruz. Sporla ilgili dosyamızı İzmir Büyükşehir Belediyesine verdik. Antalya'ya Şubat ayında 1500 futbol takımı kamp yapmak için geliyor. İzmir olarak bunun 150-200 gibi bir sayısını bile alabilsek bu bizim için büyük kazanımdır. Çeşme ve Alaçatı'nın bu konuda elverişli olduğunu düşünüyorum. Bu futbol takımlarının sadece oyuncuları değil taraftarları da geliyor ve turnuvalar düzenleniyor. Biz sayıdan ziyade niteliği kovalıyoruz. 10 milyon turist yerine 5 milyon turist gelsin ama o gelen turist geldiğinde harcama yapsın yüksek döviz bıraksın hedefindeyiz.

"Hedef turizm çeşitlemesi"

Şu an Türkiye'de bırakılan döviz ortalaması 600 dolar civarında biz bunu İzmir için bin 200 dolar yapmak istiyoruz. Gelen turist doldur boşalt olarak gelmesin, otelinde konaklasın kahvaltısını yapsın ama yemeğini dışarıda yesin kültürel aktivitelere katılsın ve şehre para bıraksın istiyoruz.

İzmir'in 50 bin yatak kapasitesi var ve bunlara pansiyon tarzı küçük yerleri de dâhil ediyoruz. İzmir'in şehir içindeki çok yıldızlı otel sayısını arttırmamız gerekiyor. Bu sayının en kısa sürede 2 yıllık hedeflerimiz doğrultusunda yatak sayısının 75 bine çıkması lazım. Otellerimizin fiyatlarının yüksek olduğunu görüyorsunuz bu durum bu konuda kaliteli olduğumuzu gösteriyor. Fakat İzmir'e yatırımcı çekmemiz ve hem şehir merkezi hem de 300 acente sahibini gezdirdiğimiz bölgelere yeni oteller yapılması gerekiyor. Doğru projeyle gelişecek çok güzel bölgelerimiz var.

Tur şirketleriyle ya da kendi imkânlarıyla gelen turistlere şehir içinde gezdirebileceğimiz yerler şu an için yeterli gelmiyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'le yaptığımız toplantıda gelen turiste rehber eşliğinde bir körfez turu yaptıralım dedik. Kendileri de kabul etti ve bu proje en yakın zamanda hayata geçecek. Konak Pier'den başlayıp Kemeraltı, İkiçeşmelik, Agora üzerinden Kadifekale'ye uzanan rotanın yeniden düzenlenecek olması da bizim elimizi rahatlatan projelerden birisi olacak.

Yerli turistin yabancı turiste göre çok daha yüksek ücretler ödemesi yerli turisti küstürüyor. Pazarlama konusunda çifte standart mı var; neden yerli turist daha çok ücret ödüyor?

Turizm acenteleriyle oteller arasındaki kontratlar 1 yıl önceden yapılıyor. 2020 yılının kontratları önümüzdeki Kasım ayında Londra'da başlayarak devam edecek. Biz acenteler olarak otellere diyoruz ki toplam oda sayının yüzde 80'ini bana ver ben sana parayı peşin vereyim. Otel parayı ve turistini peşin aldığı için fiyatı 100 iken 60'a indiriyor. Erken rezervasyon dediğimiz sistem de bunun sonucu olarak 2-3 yıldır başlamış bir sistemdir. Maalesef Türkler son dakikacı olduğu için bir hafta kala ben tatil istiyorum diyor. Fakat örneğin Amerikalı bir turist daha Kasım ayında tatilini acentelerden gidip satın alıyor.

Türkiye'de erken rezervasyon konusu çok gelişmiş bir durumda, örneğin yaz tatilinizi normalde bin TL'ye alacakken aralık ayında geldiğinizde 500 TL'ye alabiliyorsunuz. Fakat bizim başka bir sorunumuz da Türkiye'de neredeyse hiç kimse bir sonraki yıla kadar mevcut çalıştığı yerde çalışmaya devam edebileceğinin güvencesinde olamıyor. Aynı şekilde işini kaybettikten sonra tekrar iş bulup bulamayacağının da belirsiz oluşu Türkiye halkını bu konuda bu duruma düşürüyor. Eskiden olsa yerli turist daha pahalıya tatil yapıyor diyebilirdik fakat artık bu durum değişti.

Yerel belediye ve Ankara'dan beklentileriniz nedir?

Öncelikle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile ayda bir kez toplandığımızı ortak hareket ettiğimizi belirtmeliyim. Bu noktada önce belediyeden sonra da Ankara'dan beklentimiz bir an önce otellerin ve turizm için yapılacaklar için imar konusu ve birçok konuda hızlı davranılması.

TÜRSAB olarak mevcut Turizm Bakanı ile 1618 Sayılı Turizm Yasası konusunda bir sorunumuz var. Yasa gereği Türkiye'de seyahat acenteleri dışında kimse tur ve transfer yapamıyor. Lakin Bakan oteller tur yapabilecekler ben bunu yasaya koyduruyorum deyince 1618 Sayılı Turizm Yasası Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmadı.

30 Kasım'da TÜRSAB'ın Genel Kurulu var, başkanlık yarışında kim şanslı?

Bizde 35 tane bölge başkanları var ben de daha yeni seçildim. 21 Ekim Pazartesi itibariyle bu 35 bölgenin seçimleri bitti. Bu 35 bölgenin 34'ünü Firuz Bağlıkaya'nın ekibi tekrar kazandı. Bana da genel merkez yönetim kurulu üyeliği teklif etti. Fakat bu konuyu buradaki kurulumla değerlendireceğiz. Bizim şu anki durumdaki öngörümüz mevcut başkan Firuz Bağlıkaya'nın tekrar kazanacağı yönünde.

 

OSMAN TOLGA GENCER HAKKINDA

1971 yılında Ödemişte doğdu. 1988 yılında İzmir Atatürk Lisesi'nden mezun oldu. 1994 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi'ni bitirdi.

1994-96 yıllarında Yaşar Holding Botaş'ta, 96 yılında Petrofer'de ve 97 yılında da Bak Ambalaj'da çalıştıktan sonra 97 yılının ikinci yarısında ETC TRAVEL'i kurdu ve halen devam etmektedir.

2005- 2018 yılları arasında çeşitli dönemlerde TÜRSAB bünyesinde yönetim kurulu üyeliği yaptı. 2018 Nisan ayında Ticaret Odası Meclis Üyeliği yaptı ve 2018 Temmuz ayından itibaren de TÜRSAB Ege Bölge Başkanlığı görevini yürütmektedir.

 

"GÖZLEM'İN TÜRSAB EGE BÖLGESİ TEMSİL KURULU BAŞKANI TOLGA GENCER VE TÜRSAB'LILARA HEDİYESİDİR!.."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

“Kendileriyle ilgili” yasa tekliflerin için görüşleri alınmayan Avukatlar yürüyor, İşçi Sendikaları yurdun dört bir yanında basın toplantıları yapıyor. Ama… Barolar Ka...

Çin'de ortaya çıktıktan kısa sürede sonra tüm dünyaya yayılan coronavirüs pandemisinin olumsuz etkileri sürüyor. Bir yandan vaka ve yeni ölümler yaşanırken, diğer yand...

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, GÖZLEM’in Türkiye gündemine ilişkin sorularını yanıtladı. İşte sorularımız ve Sertel’in cevapları…

Türkiye’de çözüm bekleyen ekonomik ve sosyal sorunlar dururken vatandaşın uzun zamandır bitmesini beklediği siyasi gerilim tırmanmaya devam ediyor. Halk temel ihtiyaçl...

Tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüste vaka sayısı 11 milyona, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 600 bine yaklaştı. Salgın henüz kontrol altına alınamazken, ülke...

Hükümetin Meclis’e getirmek üzere olduğu, “baroların yapısının ve seçim usullerinin değiştirilmesi” teklifi ile ilgili gerginlik sokaktan Meclis’e taşınacak. Gözlem ko...

Dünyada yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını tüm hızıyla devam ederken ülkelerden gelen vaka ve ölü sayılarındaki “rekor” artışlar endişe yaratmaya devam ediyor. Dü...

Yazarlar
Website Security Test