Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Siyasi İslam'' İlkokul 5. Sınıf Kitaplarında...

25.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kurtuluş Savaşı, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün bastırılması, Kuzey Irak Operasyonları için ''Cihat'' denildi.

MEHMET KOCABIYIK

 

Açık öğretim ortaokulu için hazırlanan "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 5" kitabında 15 Temmuz darbe girişimine karşı verilen mücadelede "kalkışmanın kendisi" cihat örnekleri arasında gösterildi.

Kitapta, "Cihat, Müslümanların Allah yolunda canıyla, malıyla, aklıyla yerine getirmesi gereken en önemli ibadetlerden biridir" tanımından sonra, "Bedir, Uhud ve Hendek gazveleri, Çanakkale, Kurtuluş savaşları ve 15 Temmuz kalkışması" örnek olarak verildi. MEB, Suriye'nin kuzeyine yapılan Zeytin Dalı Operasyonu kapsamındaki harekâta ilişkin görseli de "Afrin'de Türk Askeri" başlığı ile "Cihat" konusunun içine yerleştirdi.

 

Darbe girişimini önlemek "cihat" oldu

MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından açık öğretim ortaokulu için hazırlanan "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 5" kitabında "Cihat" için dini içerik, anayasa ve kanunlarına aykırı tanımlar ve örnekler yer aldı. Bakanlık, "Allah yolunda mücahede: Cihat" başlıklı konuda, İslam'ın ilk yıllarında yer alan savaşların yanı sıra Afrin operasyonunu da cihat saydı. Cihat için savaşın yeni yöntemlerine hazırlıklı olunması istendi. Konunun başlığında Türk Dil Kurumu'na göre "Kutsal ülküler uğruna savaşma" anlamına gelen Arapça kökenli "mücahede" kelimesi seçildi. Kitapta, "Cihat, Müslümanların Allah yolunda canıyla, malıyla, aklıyla, bilgisiyle yerine getirmesi gereken en önemli ibadetlerden biridir. Bunun için bazen mal, bazen dil ve gerektiğinde ise canını ortaya koyarak Allah yolunda mücadele ederler. Bedir, Uhud ve Hendek Gazveleri, Çanakkale, Kurtuluş Savaşları ve 15 Temmuz FETÖ Kalkışması bunun örnekleridir" denildi.

Kitabın aynı konusunda kısa açıklamaların yer aldığı "Bilgi kutusu" bölümünde, "Silah ile yapılan cihat, devletin yapması gereken bir mücadele yöntemidir, çünkü silah kullanma yetkisi sadece kamu otoritesine ve denetimine aittir. Ordunun dışında kontrolsüz grupların silahla hareket etmeleri, toplumda terör ve kaosa sebep olur. İnsanların can ve mal güvenliğini ortadan kaldırarak suçsuz ve masum insanları mağdur eder." ifadeleri devletin görevi olarak gösterildi.

 

MEB BÜTÇESİNDE "ASLAN PAYI" DİN EĞİTİMİNE...

Eğitim faaliyetlerinde 'din öğretimi' ağırlık kazanmaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bütçesi yine din öğretimine akacak. Bakanlığın 2020 bütçesinden 10 milyar liraya yakın pay alan Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'ne gelecek üç yılda toplam 30 milyar lira aktarılması planlandı.

Cumhuriyet'in haberine göre MEB'in 2020 bütçesini ve yatırım planlarını içeren bütçe teklifi TBMM'ye sunuldu. Eğitim için genel bütçeden 125 milyar lira ayrılırken, bütçenin yüzde 73'ü personel maaşları, yüzde 11'i ise personelin sosyal güvenlik giderleri için ayrıldı.

Bakanlık bütçesinden aslan payını yine imam hatipler aldı. MEB'in gelecek yıllara ilişkin meslek liseleri için yapmayı planladığı yatırımlardaki artış da dikkat çekti. MEB'in merkezi yönetim bütçesinden geçen yıl aldığı yüzde 16.81 oranındaki pay, 2020'de yüzde 16.1'e geriledi.

MEB bütçe teklifine göre, 2018'de 2 bin 899'u imam hatip ortaokulu olmak üzere toplam 4 bin 340 olan imam hatip sayısı, 2019'da 3 bin 535'i imam hatip ortaokulu olmak üzere 5 bin 138'e çıkartıldı.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 2018'de başlangıç ödeneği 6.6 milyar TL olmasına karşın 7.7 milyar lira harcadı. 2019'da 8.6 milyar lira ödeneği olan MEB, din öğretimi için 2020'de 9.9 milyar lira bütçe teklif etti. Bakanlık 2021'de 10.6 milyar, 2022'de de 11.4 milyar lira bütçe takviminde bulundu.

Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerinin bağlı olduğu genel ortaöğretim okulları için 2020'de 839 milyon lira yatırım planlayan MEB, din öğretimi okulları için yatırım planında da 2020 için 479 milyon lira, 2021 için 459 milyon lira, 2022 için de 489 milyon lira hedef belirledi. Mesleki ve teknik eğitim destek hizmetleri genel müdürlüğü için yatırım planı ise 1.9 milyar lira olarak dikkat çekti.

 

"EĞİTİM, SİYASETİN EMRİNDE OLURSA; AMACI SİLİP ATILIR"

Ali Naili Erdem (Milli Eğitim Eski Bakanı)- Eğitimi siyasetin emrine verirseniz, siyaset eğitimin ne amaçla çalıştığını silip atar. Siyasette, cihattan neyi kastediyorlar. Cihat, 'Allah'ın rızası için din düşmanlarıyla savaşmaktır' bu tanımın, 15 Temmuz ve Suriye harekâtlarıyla arasında nasıl bir bağlantı olabilir? 15 Temmuz ve Türkiye'nin çıkarlarının korunması amacıyla yapılan harekâtlarını cihat örneği içinde kullanılması doğru değildir. Cihadı sözlük anlamıyla değil, kendi siyasi anlayışlarına göre alıyor ve kullanıyorlar.

"Barış mı, savaş mı?" meselesi çok önemli çocuklara barışın nimetleri mi anlatılmalı yoksa savaşın getirdikleri mi anlatılmalı. Barış meselesinde hangi barışı kastettiğimizi ortaya koymaya mecburuz. Bir nefsi müdafaa halindeki savaş ayrı meseledir. Nefsi müdafaayı cihatla bir anlamda tutabilir miyiz, kabili münakaşa. Güneydoğuda Türk Silahlı Kuvvetlerinin halen Kuzey Suriye operasyonunda amaç emperyalist güçlerin, bizim hudutlarımızın içerisinde müstakil bir terör birliğini yaratma arzusundakilere karşı çıkmaktır. Oradaki operasyon esasında milli varlığımıza dönük tehdidi ortadan kaldırmak içindir. Bunların ışığında sormak gerekir, cihat bu mudur, cihattan maksat nedir?

 

Çocukları yanıltmış oluyorsunuz

Çocuklarımızın zihinlerinde savaşın tam tamları mı yer almalı yoksa barışın ışığı mı yer almalı. Kanaatimce burada bir kargaşa var. Cihat kavramı ile verilen örnekler arasında bir çelişki var. Öncelikle bu çelişkiyi gidermek gerekiyor. Eğer bu çelişkiyi gideremezseniz çocuklarımızı bu konuda farklı görüşlere ve düşüncelere doğru yöneleceğini yaşamaya mecbursunuz. Zira çocukları zaten siz yanıltmış olursunuz. O nedenle acaba hiç koyulmasa daha iyi olur muydu? Türkiye'nin nefsi müdafaadan yani herhangi bir toprak kazanma amacı taşımayan, sadece kendi milli varlığını korumayı amaçlayan mücadelelerinin cihat kavramının içinde verilmesi doğru değildir.

Türkiye'de büyük bir kavram kargaşası var. Bunun bir sebebi etimolojik bilgimizin zayıf olması iken diğer sebep ise; siyasetçilerin kelimeleri kendi ideolojilerine göre kullanmalarıdır. Siz bu kavram kargaşasına bilerek, ağırlıklı bir kutsallık vermek istiyor da bu itibarla cihat kelimesini kullanıyorsanız bize diyecek bir şey bırakmıyorsunuz. Fakat bunu okuyan evladımız o yaştaki çocuklarımız ayırt edebilecek durumda mıdır bunu da düşünmek gerekir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

“Kendileriyle ilgili” yasa tekliflerin için görüşleri alınmayan Avukatlar yürüyor, İşçi Sendikaları yurdun dört bir yanında basın toplantıları yapıyor. Ama… Barolar Ka...

Çin'de ortaya çıktıktan kısa sürede sonra tüm dünyaya yayılan coronavirüs pandemisinin olumsuz etkileri sürüyor. Bir yandan vaka ve yeni ölümler yaşanırken, diğer yand...

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, GÖZLEM’in Türkiye gündemine ilişkin sorularını yanıtladı. İşte sorularımız ve Sertel’in cevapları…

Türkiye’de çözüm bekleyen ekonomik ve sosyal sorunlar dururken vatandaşın uzun zamandır bitmesini beklediği siyasi gerilim tırmanmaya devam ediyor. Halk temel ihtiyaçl...

Tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüste vaka sayısı 11 milyona, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 600 bine yaklaştı. Salgın henüz kontrol altına alınamazken, ülke...

Hükümetin Meclis’e getirmek üzere olduğu, “baroların yapısının ve seçim usullerinin değiştirilmesi” teklifi ile ilgili gerginlik sokaktan Meclis’e taşınacak. Gözlem ko...

Dünyada yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını tüm hızıyla devam ederken ülkelerden gelen vaka ve ölü sayılarındaki “rekor” artışlar endişe yaratmaya devam ediyor. Dü...

Yazarlar
Website Security Test