Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Başkan Cemil Tugay: ''Yıllardır bekleyen ne kadar sorun varsa hepsine el atacağım''

11.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

''Enerjisini, zamanını, bilgi ve birikimini sonuna kadar Karşıyaka için kullanacağını'' dile getiren Tugay, öncelikli olarak yapmak istediği 5 konuyu ve belde için gerçekleştirmek istediği hayallerini GÖZLEM'e anlattı.

EDA EBRU NANECİ

İzmir, kuşkusuz Türkiye'de yaşamak için en imrenilen şehirlerin başında geliyor. Sıcakkanlı insanları, deniz kokan sokaklarıyla Ege'nin ruhunu yansıtıyor. İzmir'in yaşamak için en tercih edilen ilçelerinden biri de Karşıyaka. Karşıyaka Belediye Başkanı seçilen Cemil Tugay ise yıllarca estetik ve plastik cerrahi uzmanı olarak doktorluk yapmış bir isim...

Belediye başkanlığının sorumluluğunun bilincinde olan ve zor olduğu kadar onurlu bir görev yaptığını belirten Tugay hissettiği sorumluluğu, "Karşıyaka sınırlarından çıktığımda suçluluk duygusuna kapılıyorum. İlçede her şey yoluna girmeden de bu duygudan kurtulamayacağım" sözleriyle özetliyor ve ekliyor: "Yıllardır bekleyen ne kadar sorun varsa hepsine el atacağım. Bu noktada oy mantığı ile hareket etmeyeceğim."

Karşıyaka'da gerçek anlamda halkın içinden geldiğini söyleyen Tugay, ilçede yaşayanların sorunlarına en hızlı çözümü getirmek için önce sorunun kaynağına iniyor. Çöp sorunu mu var? Bir sabah çöp aracıyla düşüyor yollara ve sorunu yerinde tespit ediyor. En büyük avantajı ise Karşıyaka'yı yakından tanıyor oluşu... Kültür, sanat ve spor etkinliklerini ilçe bazında da yakından takip eden Tugay, sahneden seyirci koltuğunda oturanların sorunlarına kadar en ince ayrıntısıyla düşünüyor. Bu kapsamda da belediyeye ait tüm binalardaki aksaklıkları gidermek için hiç vakit kaybetmeden harekete geçiyor.

Yaptığı her çalışmada, aldığı her kararda vatandaşlara kulak vereceğinin altını çizen Tugay içinde sanat ve estetik barındırmayan hiçbir şeyin olmayacağını da vurguluyor. Sorunlara en kalıcı çözümleri sağlamak için İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden de destek istediğini belirtiyor. Tugay, Karşıyaka'da ortak projelerle birlikte önce ulaşımı rahatlatacağını, bozuk yollardaki sorunların adım adım giderileceğini, çöplerin toplanması konusundaki 6 aylık çalışma sürecini, Karşıyaka Spor Kulübü'nün içinde bulunduğu sıkıntılı duruma yardımcı olacağını ve yeni otopark alanları için yeni projeler üzerinde çalışacağını anlatıyor.

İşte, Yayın kurulumuza konuk olan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'a sorularımız ve cevapları...

 

Beldenizde, 'Öncelikli olarak el atacağım' dediğiniz sorunlar nelerdir?

İlçe belediye başkanıyım. İlçe belediyesinin sorumlulukları ve yetkileri zannediyorum hemen hepinizin malumu. Burada Karşıyaka'nın en önemli sorunları diye bir sıralama yapsak, ilçe belediye başkanlığının yetkisi dahilinde olmayan bazı sorunları da dile getirmemiz gerekir; İlçe belediyesinden çok Büyükşehir Belediyesi'nin çözmesi gereken konular.

 

Temizlik ve çevre kirliliği sorunu

Belediye insanları dinlemeli ve her zaman duyarlı olmalı. Karşıyaka Belediyesi'nde başlattığımız bir çalışma var. Sosyal medya, whatsapp, telefon ve yazılı bir şekilde iletilen şikayetler tek bir merkezde toplanıyor. Biz bu sorunları hızlı bir şekilde cevaplıyoruz ve genellikle sonuçlandırıyoruz. Sosyal medya üzerinden Karşıyaka ile ilgili taleplerin fazla olduğunu görürsünüz ancak bunun sebebi şikayetlerin ya da taleplerin diğer ilçelerden fazla olması değil. Belediye olarak taleplere hızlı bir şekilde dönüş sağlayarak, çözüme kavuşturduğumuz için yazıyorlar. İnsanların belediye bizi duymuyor hissine kapılmaması gerekiyor.

Sistemde şikayetlerin yüzde 50'si çöp ve temizlik konularında. Karşıyaka'nın geneline baktığımız zaman, temizlik ve çevre kirliliği sorunu olduğunu görüyorum. Birkaç noktada İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteğine ihtiyacımız olacak. İnsan sağlığı, kentin görümü ve estetiği ile direkt bağlantılı. Etrafta çöp gördüğümüz zaman bunlar insanların fizyolojik ve psikolojik sağlığına yansıyor. Göreve başladığımda mevcut bir sistem vardı. Çöp araçları bize ait değil kiralık araçlar, ancak ihalede çözülebilir. Bunların bazıları ihtiyaç dışı ya da eski. Personel konusunda, daha önceden temizlik işleri taşeron bir firmaya ihale ediliyormuş. Daha sonra taşeron şirketler üzerinden hizmet alımı Kanun Hükmünden Kararname ile bitirilmiş, belediyelere bir şirket kurarak personeli oraya aktarılmış. Ancak işçiler için öyle bir düzenleme yapılmış ki ücretleri çok düşük kalmış. Personel bir çalışma isteği ve disiplin yoktu. Biz, personel için yeni bir Toplu İş Sözleşmesi yaptık, ücretlerde iyileştirme yaptık. Daha motivasyonlu ve disiplinli bir şekilde çalışmalarını sağladık.

 

"Geri dönüşümü sağlayacağız" 

Geri dönüşüm konusu da bu noktada çok önemli. Bir sabah araca binerek çalışanlarla çöp toplamaya çıktım. Sistemi gözlemledim, konteynırdaki çöplerin en az yarısının geri dönüştürülebilir olduğunu gördüm. Beraber çalıştığımız geri dönüşüm firmasının yetersiz çalıştığı kanaatine vardım. Çalışmalarını biraz daha güçlendirmeleri için teşvik etmeye çalıştık ancak başarılı olamadık. Onlarla da bir yol ayrımına girdik. Yeni bir firma ile çalışacağız. Karşıyaka'da geçen yıl toplanan geri dönüşüm çöp miktarı 300 ton iken Karabağlar'da 3 bin ton. Böyle bir fark var. Bu çevre sorununa yol açıyor. Eğer geri dönüşümü güçlendirirseniz, hem çevre sağlığı ve temizliği açısından bir adım atmış olacaksınız hem de topladığınız çöp miktarı azalacağı için daha hızlı çalışan bir çöp toplama sistemi olacak. Bundan sonra evlerde ayrıştırma yapılacak. Çöp toplama sistemini değiştiriyoruz. Çöpler ağırlıklı olarak sabah toplanıyordu ve sabah trafiğini olumsuz yönde etkiliyordu. Artık çöpler ağırlıklı olarak akşam saatlerinde toplanmaya başlandı.

 

"Ulaşım ve otopark sorunu var" 

Diğer önemli sorun ulaşım ve otopark sorunu. Bunlar Büyükşehir'in yetkisinde değil. Genel olarak belediyenin tesislerinin, park bahçeler dahil olmak üzere daha kaliteli olması gerektiğini düşünüyorum. Yapısal sorunlar da var. Karşıyaka'da belediye ait ne kadar bina varsa bunların hepsi bir plan çerçevesinde elden geçiyor, sorunları gideriliyor. Suat Taşer Açık Hava Tiyatrosu bizim için çok önemli ancak havalandırması çok kötü. Hem performans yapanları hem de izleyenleri zor duruma sokuyor. Havalandırma sistemi komple değişiyor. Bu tür düzenlemeleri hayata geçirerek, Karşıyaka'ya yakışır yerler haline getireceğiz. Bunlar önemliydi ve düzelecek.

Ayrıca zabıta hizmetlerinde kaldırım işgalleri, gıda güvenliği gibi konularda kontrollerin yetersiz olduğunu gördüm. Yaklaşık 15 tane yeni zabıta memuru aldık. Çoğunluğu transfer yoluyla ekibe dahil oldu. Zabıta hizmetlerini daha sıkı tutuyoruz. Paralel olarak kesilen cezalar arttı.

 

"Yatık binalar" konusunu çözecek 

Kentin bazı noktalarında yapılaşma ve imar sorunları var. Bunlarla ilgili Büyükşehir Belediyesi ile ortak noktada buluşarak, çözümler üretmeyi hedefliyoruz. Bunlardan en önemlisi Bostanlı'da "yatık binalar" olarak bilinen bölge var. Bununla ilgili jeolojik etüt çalışmaları başlıyor. Oradaki insanlardan binaları tahliye etmelerini isteyeceğiz. Bu konuda çok kararlıyım, biraz katı bir tutum sergileyeceğiz. Ada bazında yeni bir imar planı tadilatı yaparak, yeni bir çözüm üreteceğiz. Bu konuyu belediye başkanlığı döneminde çözeceğim. Evet bizim yatık binalarımız var  ve çözeceğiz. Yaşayanların kabul edeceği bir çözüm üretmeniz lazım. İkincisi Büyükşehir Belediyesi'nin bu plana onay vermesi lazım, üçüncüsü Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onay vermesi lazım. Karşıyaka Belediyesi çalışmanın tam merkezinde yer alması lazım. Şu an kapıya gidip binaları boşaltın diyemiyoruz. Bu yasal süreçlerin olması gerekiyor.

 

"Sanki bölgeyi görmediler"

İkinci bir yer olan Cumhuriyet Mahallesi. Bu mahallede geçen dönemde seçime kısa bir süre kala Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanan bir imar planı vardı. Bunun yanlışları ve eksikleri olduğunu adaylık döneminde gördüm ancak dinlenmedi. Plan askıya çıktıktan sonra bin 92 vatandaş ve Karşıyaka Belediyesi bu plana itiraz etti. Karşıyaka Belediyesi'nin de büyük kayıpları vardı, adaletsizlikler vardı. Sanki bölge görülmeden sadece harita çalışılmış gibi bir durum vardı. Büyükşehir ile görüşerek planı iptal ettirdik. Arkadaşlarımız yeni bir plan üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyor. Yeni yapılacak planla bölge halkının talepleri ve belediyenin hakları korunacak. Biz burada adaleti ve bölgenin coğrafi yapısını gözetiyoruz.

 

"Sorunlar kökten çözülecek" 

300 tane konutun buluğu bir bölge var. Bu bölgenin arsa mülkiyeti belediyeye ait üzerinde ancak üstüne gecekondu yapılmış, imar affı ile gecekondular yapı kullanım belgesi alınmış. Enteresan bir durum oluşmuş. Binanın sahibi metrekare başına para versin denilmiş ama belirlenen miktar 1.500 ve üstü adaletli görünüyor ama bu insanlar gecekonduda oturuyor, varlıklı insanlar değil. Bir çözüm yolu bulmak lazım; miktarı düşürmek lazım. Bu miktarı düşürerek iyi bir imar planı ile beraber bölgedeki sorun kökten çözülecek. Diğer bir sorunlu alan Örnekköy. Roman mahallesinin olduğu bölgede şuanda iki etabı yapılmış bir kentsel dönüşüm alanı var. Büyükşehir Belediyesi yaptırmış ancak binalar talep görmemiş. Hiçbir yeni firma diğer bölgeler için ihaleye girmiyor. Vatandaşlar yeni bir imar planı bekliyor. Bu konuda da teknik bir çalışma yapılıyor.

Belde kimliğinizin belirlenebilmesi (Sanayi / Tarım ) Turizm / Sanat - Kültür / Spor / Sağlık vs. gibi) için "özel" çalışmalarınız olacak mı?

Karşıyaka kültür, sanat ve sporla ön plana çıkabilecek bir ilçe. Karşıyaka muhtemelen Türkiye'nin en zengin kültürüne sahip bölgelerinden birisi. 2 bin yıllık tarihi var. İzmir liman kenti olarak Akdeniz havzasının ticaretinin yüzde 40'ın gerçekleştiği yerken, bu ticareti yöneten insanların yani beyin takımının yaşadığı yermiş. Çok yoğun sosyal ve kültürel bir birikim var. Levanten kültürü var. Mübadele yıllarında ve daha öncesinde göçen önemli bir göçmen kitlesi var. Göçmenlerin varlığına çok önem veriyorum, çünkü onların varlığı ile birlikte Karşıyaka'nın spor, sanat hayatı oldukça çeşitlenerek, güçlenmiş. Doğu'dan ve Türkiye'nin diğer illerinden olan göçlerle birlikte zengin ve kozmopolit bir yere dönüşmüş. Karşıyaka her durumda demokrat, çağdaş görüşlü, insanların özgürlüklerine müdahale etmeyen hoşgörülü bir kent olarak varlığını sürdürmüş. Karşıyaka barış, uzlaşı, huzur, kardeşlik kenti. Karşıyaka'ya sonradan gelen insanlar da aynı bakış açısıyla yaşamını sürdürüyor.

 

"Sanat ve estetik gözetilmemiş" 

Bu beşeri yapının üzerinde olmayan şey ise bu kültürün görünürde yansımalarının yeterli olmaması. Çok daha fazla sanat eseri olmalıydı. Şehirleşmede, yapılaşmada sanat ve estetik gözetilmeliydi. Kara kuru binaların olduğu bir yer olmamalıydı. Kültür merkezi yapacaksak mimarisi iyi olmalıydı, yapılmış ancak bu gözetilmemiş. İnsanlar kültürlü, aktif, STK yapısı oldukça güçlü ama bunun kente yansımasında yetersizlik var. Bu 40 yılın 50 yılın sorunu. Karşıyaka bunu hak etmiyor. Çok daha iyi bir, estetik kenti hak ediyor. Daha kaliteli bir kent görünümü için bir şeyler hayal ediyorum. Bunun olması için insanların katkısına ihtiyacımız var.

 

"Sporu da sporcuyu da önemsiyorum" 

Karşıyaka Spor Kulübü ise 107 yıllık geçmişiyle ciddi bir birikime sahip, bir şekilde atak yaparak çok yönlü olabilir. Karşıyaka Futbol Takımı, iki sponsor bulup takviye almakla bu sene ikinci lige, iki oyuncu daha ekleyerek önümüzdeki sene birinci ligde yükselebilir. Birinci ligde gelirleri olacağı için yapılacak transferlerle süper lige bile çıkabilir. 3. ligdeyken bunu söylemem çok enteresan ama inanın mantıklı. Seyircilerimiz takımlara tutkuyla bağlılar.  Karşıyaka'nın taraftarı var.  Karşıyaka Belediyesi Basketbol Takımı, ilerleyen günlerde yıldızların yetiştiği bir takım olarak herkesin dikkatini çekecek. Sadece basketbol değil, diğer tüm spor dallarını içine katmalıyız. Karşıyaka'nın çocukları, gençleri spora çok daha ilgililer. Bu ilginin doğru yönetilmesi halinde, Türkiye'nin genelinde hatta dünyada başarı gösterebilecek bir sporcu nesil düşünüyorum bunu da önemsiyorum. Bu dediklerim olduğunda Karşıyaka turistlik açıdan da çekici olacak. Özellikle turizm yatırımı yapmamıza gerek kalmadan herkesin ziyaret etmek isteyeceği bir kent olacak.

 

Beldenizle ilgili olarak Büyük Şehir'den ve Ankara'dan beklentileriniz nelerdir? 

Büyükşehir Belediyesi'nden beklentim, ulaşım konusunda ve altyapı çalışmaları konusunda özellikle de kanalizasyon, su arıtma sistemleri ve geri dönüşüm konusunda Karşıyaka'da belediyemizle ve STK'larla işbirliği içerisinde kalıcı çözüm üretme sürecine girmeleri. Kalıcı çözümlere ihtiyacımız var. Toplu taşıma sistemini geliştirmeliyiz. Otoparkla ilgili kalıcı çözümlere ihtiyacımız var. Yeni çağdaş çözümler var ve bunların kullanılacağını düşüyoruz.

Ankara'da vergi ve SSK borçlarımızla ilgili bir yapılandırma talebimiz oldu. 4 buçuk 5 aydır onlardan bir cevap bekliyoruz. Bu konuda bize yardımcı olmalarını istiyoruz. Karşıyaka'nın stat ihtiyacı var. Yapımı için Gençlik ve Spor Bakanlığı görevlendirilmiş. TOKİ'nin bir ihale açması ve stat inşaatına başlaması gerekiyor Ankara'dan en önemli beklentimiz bu.

 

 

KARŞIYAKA İÇİN HAYALİNİZ NEDİR?

Karşıyaka'ya yapacağımız her şeyin estetik ve sanatsal bir yönü olması gerektiğini düşünüyorum. Çok az alanımız var, yeni bir şehirleşme yapamayız var olan şehir üzerinden bir şeyler yapmalıyız. Sonsuz bir hayal gücüm var. Hayal edeceğimiz şeyin kendi kültürel dokumuza uygun olması gerektiğini düşüyorum. Bir Akdeniz kentinde oluşturmanız gereken mimari yapısı olması gerektiğini düşüyorum. Karşıyaka'nın ihtiyacı ne? Ona bakarak karar vermek lazım. Karşıyakalılara hizmet etsin, ihtiyacı karşılasın, dışarıdan gelecek ziyaretçiler için değer bulursa bu da bizim için bir zenginlik olur. Bu anlamda iki hedefim var birisi içinde müzelerin olduğu bir "Sergi Sarayı" yapmak. Bizim kimsenin bilmediği bir tarihimiz var. Hemen her karakterli şehrin kendi tarihini sergileme tavrı var. Bu orada yaşayan insanlar orayı ziyaret ettikleri zaman hangi toprağın üzerinde yaşadıklarını görüyorlar. Üst düzeyde gelişmiş bir kent tarihi müzesi yapmak benim için önemli ve başarmak istiyorum. İkinci olarak uluslar arası tanınırlığı olan Türkiye'nin belki de en iyi kütüphanesi olacak bir kütüphane hayalim var. Kütüphaneler, huzur bulduğunuz, kendinizi zenginleştirdiğiniz bir yerdir. Resim, heykel, edebiyat ve tüm sanat dalları için sanat çalıştayları yapmaya planlıyoruz. Sanat sokaklarımız olacak. İnsanlar sanat yapma isteğini ortaya çıkarsınlar istiyorum. Hayatım boyunca bu ülkenin hak ettiği değeri bulmadığını hissederek yaşadım. Önce çocuk, sonra genç, sonra da doktor olarak. Şimdi de yetişkin ve çocukları olan bir insan olarak. Birilerinin bir yerlerden başlaması gerekiyor. Ben enerjimi, zamanımı, bilgimi, birikimimi sonuna kadar kullanarak yapabileceğimin en iyisini yapmaya çalışacağım.

 

 

CEMİL TUGAY KİMDİR?

1967 yılında İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1993-2000 yıllarında Ankara Numune Hastanesi ve İzmir Atatürk Eğitim Hastanesinde Plastik Cerrahi ihtisasını tamamladı. 1997’de ABD, Cleveland Klinik’te kısa bir süre çalıştı. 2001-2005 yılları arasında Karşıyaka Devlet Hastanesi’nde Plastik Cerrah, 2005-2009 yıllarında İzmir Çiğli Kent Hastanesinde Plastik Cerrah olarak çalıştıktan sonra 2009 yılında Serbest Hekimlik yapmaya başladı.

2010 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'ne katılan Cemil Tugay, İzmir’de partinin çeşitli kademelerinde görev aldı. 2012-2016 yılları arasında, İzmir Tabip Odası Özel Hekimlik Komisyon Başkanlığı, Türk Tabipler Birliği Özel Hekimlik Kolu yürütme kurulu üyeliği ve 2 dönem TTB Kol başkanlığını yürüttü. 2015 yılında CHP Karşıyaka İlçe Yönetim Kurulunda Bilişim Sorumlusu, seçim ve hukuk işlerinden sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Tugay, 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde CHP'den Karşıyaka Belediye Başkanı seçildi. Evli ve 3 çocuk sahibidir.

 

"GÖZLEM'İN KARŞIYAKA BELEDİYE BAŞKANI CEMİL TUGAY'A VE KARŞIYAKALILARA HEDİYESİDİR!.."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Tarikatların bazıları, “çocuk ve kadın” istismarı başta olmak üzere toplumun tepkisini çeken olaylar ile ülke gündemine girerken, İsmailağa cemaatinin önde gelen isiml...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un “Her kadın cinayeti bizim kadına yönelik şiddetteki kadın cinayeti değildir. Her intihar kadın cinayeti...

Türkiye ile Yunanistan arasında Akdeniz’deki deniz yetki alanları, doğal kaynaklar ve Kıbrıs’taki çözümsüzlük nedeniyle yaşanan gerilim her geçen gün büyüdü; Ege Adala...

“İki yaka yarım aşk” filmiyle uluslararası arenada adından söz ettiren Nurdan Tümbek Tekeoğlu, yeni filmi için hazırlıklara başladı. Çekimleri İzmir ve Mersin’de gerçe...

Milyarlarca dolarlık tarım ve gıda ürünleri ithalatı ile dünyanın dört bir yanındaki çiftçi ve üreticileri destekliyoruz. “Enflasyonu düşürmek için ‘ucuz ithalat’ çözü...

Doğu Akdeniz, zengin doğalgaz kaynaklarının bulunduğu 2000'li yılların ortasından itibaren dikkatlerin en çok çevrildiği bölgelerden biri oldu. Bölgede Türkiye ile Yun...

Yeni kurulan Doğru Partisi’nin “kurucu başkanı” Rifat Serdaroğlu, GÖZLEM’in partisinin yapılanması ve hedefleri konusundaki sorularını cevaplandırdı. İşte sorularımız ...

Yazarlar
Website Security Test