Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Albayrak'ın "Pembe" hedeflerinden iş alemi memnun, ya ekonomi uzmanları?

4.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

GÖZLEM konuyu masaya yatırdı; işte uzman görüşleri...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişin ardından ikinci Yeni Ekonomik Programı'nı (YEP) açıkladı. İlk YEP'i 20 Eylül 2018'de açıklayan Albayrak, bir yıl sonra kamuoyu ile paylaştığı ikinci programın temasını "Değişim Başlıyor" olarak açıkladı. Albayrak, programla, büyümede, enflasyonda, işsizlikte ve diğer makro göstergelerde hükümetin hedeflerini duyurdu. 2019-2022 dönemini kapsayan programa göre, Türkiye bir yıldan fazla süren durgunluk döneminden önümüzdeki sene hızla kurtulacak ve 2020'den başlayarak yüzde 5'lik büyüme hızına dönecek. Büyümeyle birlikte işsizlikte hızlı gerileme, tüketimde artış, yatırımlarda patlama ve enflasyonda düşüş olacak.

Programa göre 2019'da enflasyon hedefi yüzde 12, işsizlik tahmini yüzde 2,9, büyüme ise 0,5 olarak belirlendi. 2020 yılında daha önce yüzde 9.8 olarak açıklanan enflasyon beklentisi yüzde 8'e çekildi. Enflasyon hedefi 2021'de yüzde 6, 2022'de yüzde 4.9 konuldu.

Berat Albayrak, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısıyla hükümetin 2022 yılına kadar olan ekonomi yol haritasını açıkladı. YEP'in ilk yılını tamamladıklarını ve bir yıllık performansın sonunda programı revize ederek, ikinci yılın başlangıç vuruşunu yaptıklarını belirten Albayrak, 2019-2020 yıllarını "dengelenme dönemi" olarak adlandırdıklarını anımsattı. Yeni programda ilk göze çarpan unsurlardan biri 2020 yılına ait büyüme rakamının yüzde 3,5'ten yüzde 5'e revize edilmesi oldu. Uzmanlara göre, 2019'da yüzde 0,5 olarak tahmin edilen büyümenin, 2010'de yüzde 5'e çıkması için büyük bir ekonomik potansiyel gerekiyor. Programa göre, Türkiye 2020'de hem yüzde 5 büyüyecek hem de enflasyon düşecek. Bir senede yüzde 5'lik büyümenin oluşturacağı talep artışı fiyatlar üzerinde yukarı yönlü bir artışı da beraberinde getirmesi bekleniyor. Bu da enflasyon artışı anlamına gelirken, programda 2020 yılına ait enflasyon tahmini, yüzde 9.8'den yüzde 8,5'e çekilmesi dikkat çekici bulunuyor.

YEP'te enflasyon hedefleri 2020 için yüzde 8.5, 2021 için yüzde 6, 2022 için yüzde 4.9 olarak belirlendi. Büyümede ise son 3 çeyrektir yaşanan daralma sonrasında bu yılın 3'üncü ve 4'üncü çeyreğinde iddialı büyüme oranlarına ulaşılması ve yılın yüzde 0,5 büyüme ile kapatılması hedefleniyor. Gelecek 3 yıl için ise büyüme hedefi yıllık yüzde 5 olarak belirlendi.

2019 için işsizlik tahminini ise yüzde 12,9 olarak açıklayan Albayrak, işsizliğin 2020'de yüzde 11,8'e, 2021'de yüzde 10,6'ya ve 2022'de yüzde 9'a düşürüleceğini söyledi. 2019'un ikinci yarısında ertelenen özel tüketimde dönüş beklediklerini kaydeden Bakan Albayrak, yeni dönemde vergi reformu ile ilgili adımlar atacaklarını ve vergi denetimlerinin etkinliği artıracaklarını ifade etti.

Benzer bir durum cari açık tahminlerinde de görülüyor. Türkiye ekonomisi ithal arama malına dayalı bir üretim yapısına sahip olduğundan büyüme yavaşladığında, bu sene olduğu gibi cari açık kapanıyor. Büyüme arttığında ise cari açık büyüyor. Bu durumda, büyüme hedefinin yukarı revize edildiği bir yılda cari açığın aşağı revize edilip yüzde 1,2'ye çekilmesi de dikkati çekiyor.


Geçen yılki hedefler tutmadı
Albayrak'ın açıkladığı YEP, hükümetin 2018'in son çeyreğinden beri küçülen ekonomiyi düze çıkartmak için açıkladığı 9'uncu paket oldu. Albayrak'ın 20 Eylül 2018'de açıkladığı YEP'te kamuda 2019'da 60 milyar TL'lik tasarruf sağlanacağı, 16 milyar TL gelir artırımı elde edileceği ve bankaların güncel yapılarını tespit etmek için mali bünye değerlendirme çalışmalarına başlanacağı gibi iddialı hedeflerde henüz iyileşme sağlanabilmiş değil.

Geçen yıl açıklanan YEP'te 2019 büyümenin yüzde 2,3, enflasyonun yüzde 15,9 ve işsizliğin de yılsonunda yüzde 10,8 olması hedefi konmuştu. Ayrıca 25 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirilen "İstihdam Seferberliği 2019 Tanıtım Toplantısı"nda Bakan Albayrak, 2019 yılında 2,5 milyon kişiye istihdam sağlanacağını ilan etmişti. Ancak geçen süre zarfında, işsizlikte azalma bir yana, ülke genelinde işsiz sayısı 4 milyonu aşarak rekor kırdı. Büyüme, son 3 çeyrekte negatif gerçekleşirken, enflasyon ise Ağustos sonu itibariyle yıllık bazda yüzde 15 olarak gerçekleşti.

Son bir yılda KOBİ Değer Kredisi, KOBİ Destek Paketi, Ekonomi Reform Paketi, İmalat ve ihracat Destek Paketi, Torba Yasa destekleri, İVME Finansman Paketi ve son olarak Haziran 2019'da Ekonomi Değer Kredi Paketi açıklanmıştı.

 

"OLUMLU VE MAKUL BİR ÇERÇEVE ORTAYA KONULMUŞTUR"

Şekib Avdagiç (İstanbul Ticaret Odası Başkanı) -Programda da belirtildiği üzere, tüketimin yıl sonuna doğru hızlanması, kredi kanallarının yeniden açılması, değişimi başlatacak güçlü bir zemin oluşturacaktır. Bu güçlü zemin, gelecek yıllar için YEP'te yer alan arzu ettiğimiz düzeydeki büyüme hedeflerinin teminatı olacak.

Önceki YEP'le ortaya konulan hedeflerin önemli bir bölümüne ulaşıldı. Cari açık ve enflasyon gibi kritik başlıklarda başarılı bir dengelenme süreci yakaladık. 2020-2022 YEP ile de orta vade için olumlu ve makul bir çerçeve ortaya konulmuştur. 2020 ve sonrası için yüzde 5 gibi güçlü bir büyüme hedefimiz var. Bunu çok önemsiyoruz. Böylece ekonomide güçlü büyüme dönemi başlayacaktır. Dolayısıyla ana mesajın sürdürülebilir büyüme olması önemlidir. Türkiye'nin yeni bir ekonomik modele geçmesi gereği, iş dünyasının dinamik kesimlerinin bir süredir sıklıkla dile getirdikleri bir alan. İşsizliğe yönelik yeni bir teşvik paketi, hal yasası ve vergi reformu konuları da programdaki önemli başlıklar arasında. Türkiye'yi sürdürülebilir ve sağlıklı bir büyümeye taşıyacak irade beyanı ortaya konuldu. Bu bağlamda YEP 2019'da vurgulanan 'değişim başlıyor' temasına ekonomideki aktörlerin hep birlikte imza atmasını önemsiyoruz.

 

"BİR DENGELENME YAŞANDIĞI GÖRÜLÜYOR"

Mahmut Özgener (İzmir Ticaret Odası Başkanı) -Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak'ın "Değişim Başlıyor" temalı açıklamaları oldukça önem taşımaktadır. Mevcut küresel koşullar altında birçok ülke önünü bile göremiyorken, ekonomik belirsizlikler had safhadayken, ülkemizin geleceği planlaması, ortaya koyduğu İhracat Ana Planı, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi gibi orta ve uzun vadeli planlar ve stratejileri hayata geçirmesini memnuniyetle karşılıyoruz.
Kısa vadede piyasalarımızı iyileştirecek faiz indirimleri, konut kredilerinin yeniden yapılandırılması gibi aksiyon planlarının alınmasını ve ekonomideki her iyileşmenin vatandaşlarımıza ve iş dünyamıza yansıtılmasını takdirle karşılıyoruz.

Ekonomide dengelenme sürecinin başarılı bir şekilde uygulanması ile birlikte enflasyon ve faiz oranlarındaki düşüşler ve cari dengenin açık yerine fazla vermesi bu sürecin iyi yönetildiğinin bir göstergesidir. Beklenenden daha az küçülme ve bir önceki çeyreğe göre toparlanma yaşanması, ekonomide bir dengelenme yaşandığı görüşünü desteklemektedir.

Sayın Bakanımızın istihdamda beklenen iyileşmenin sağlanabilmesi için tarımda arzı artırmaya yönelik alımlar ile genç işsizliği önlemeye yönelik mesleki eğitim programlarını hayata geçireceklerini açıklamasını çok önemsiyor, istihdam sorununun çözümü adına atılacak bu adımları memnuniyetle karşıladığımızı belirtmek istiyoruz.

İşte bu noktada mali disiplinin kararlıkla uygulanması, tek hanelere yaklaşan enflasyon oranlarıyla mücadeleye kesintisiz devam edilmesi ve cari dengenin bugünkü durumunu koruması için dış ticarette yapısal dönüşüme dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Yakın geçmişte birçok konuda haksız yaklaşımlarını gördüğümüz Fitch bile ekonomideki gidişatı övmüştür. Kredi derecelendirme kurumu "Türkiye'nin kredi notu, düşük kamu borcu ve dinamik bir ekonomi olmasını överek, "Eğer ekonomi uzun süre bu şekilde pozitif yönde ilerlemeye devam ederse, notu olumlu yönde değiştireceğiz" açıklamasını yapmıştır.

Yakın zamanda bu tip olumlu açıklamaların artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Türkiye ekonomisinin geleceğine olan inancımız ve güvenimiz tam. Yeter ki daha nitelikli üretim ve ihracat yapalım, ülkemiz ekonomisinin kalıcı istikrarı ve güçlü ve sürdürülebilir bir büyüme sürecinetekrar girmesi içingerekli çalışmalara ve projelere devam edelim.

 

"PROGRAMDAKİ VERİLER MEMNUNİYET VERİCİ"

Ender Yorgancılar (Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı) -Yeni Ekonomi Programı'nda, bir öncekine göre revize edilen veriler dikkat çekicidir. Büyümeyi yeniden yüzde 5'ler seviyesinde görmekten büyük memnuniyet duyduk. Zira Türkiye'nin gerek yatırım gerekse istihdam yaratabilmesi açısından biliyoruz ki en az bu seviyede büyümesi gerekmektedir. Sürdürülebilir büyüme için, kamu ve hane halkı harcamaları ile değil, yatırımla, ihracatla büyüyebilmeliyiz. Programda atılacak adımlar arasında yer alan, KİT'lerin kamu maliyesine yüklerinin azaltılacak olması, etkin olmayan teşviklerin kaldırılacak olması, gıda enflasyonunun önleme tedbirleri arasında yer alan kooperatifçiliğin etkinleştirilmesi, tüm açıklanan son paketlerde, özellikle de cari açık açısından AR-GE'nin özel bir yer tutması, istihdama yönelik mesleki eğitim programları ile Son Meslek Komiteleri Ortak Toplantımızın ana gündemi olan Afrika Pazarı'nın değerlendirilmesi hususunun programa girmiş olması ve Kamunun enflasyon hedefine uygun fiyatlama yapacağının açıklanmasını oldukça önemsiyoruz. Reel sektör temsilcileri olarak, bizler üreterek, istihdam yaratarak ve ihracat gerçekleştirerek ülkemize katkı koymaya devam edeceğiz. Dileriz, programda belirtilen hedefler yakalanır ve üretimi destekleyen tedbirler başarıyla hayata geçirilerek beklediğimiz değişim gerçekleşir.


"KAYNAKLAR ÜRETİME YÖNLENDİRİLMELİ"

Jak Eskinazi (Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı) -Ortaya konulan hedefler olumlu. Hedeflerin tutması için ekonomide kaynakların katma değer üreten sektörlere yönlendirilmesi gerekir. Merkez Bankası'nın art arda faiz indirim kararları iş dünyasının finansmana ulaşma maliyetlerini bir nebze düşürdü. Faizlerin 2020-22 Yeni Ekonomik Program hedeflerine uyumlu şekilde daha da düşürülmesini bekliyoruz. Türk ekonomisindeki hastalıklı noktaların iyileşmesi ile ekonominin tekrar canlanacağına inanıyoruz. Bakanı Berat Albayrak'ın mesajlarını, "Tünelin ucunda ışık göründü" şeklinde algılıyoruz. Ekonomisindeki iyileşme, kamuda mali disiplin, dış politikada daha kuşatıcı bir söylemin benimsenmesi ve sanayisinde katma değerli üretimin desteklemesi ile kalıcı olacaktır. Türkiye olarak, ortaya koyduğumuz dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olma hedefine ulaşabilmemiz için yabancı yatırımcının kafasında soru işaretlerine yol açmayacak bir yönetim anlayışıyla hareket etmeliyiz. Üretimimizde ve ihracatımızda katma değerli üretimin payını arttıracak tedbirleri almalıyız. Bu adımları attığımız takdirde çektiğimiz yabancı sermaye miktarı artacak, büyüme rakamları tüketim odaklı değil, üretim odaklı hale gelecek, büyümemiz üretim odaklı olacağı için enflasyon rakamları da hedefler seviyesinde seyredecek, işsizlik rakamları gerileyecek ve sosyal barış sağlanacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

“Son yıllarda izlenen “her sorunun zaman içinde kendiliğinden çözüleceği” şeklinde özetlenen zamana yayma politikaları istisnai koşullarda bazen sonuç verebilir ancak ...

Yayın kurulu üyemiz Emekli Albay Soner Aydın, “TSK içinde yankısı büyük olan olayın karanlıkta kalan noktalarını” GÖZLEM okuyucuları için yazdı.

Olumlu tablonun kahramanlarından olan sağlık çalışanlarına yapılan “mali destekte ortaya çıkan adaletsiz tablo” tepkilere yok açtı. GÖZLEM uzmanlara sordu. Görüşler “t...

Bir taraf “Dünyada en iyiyiz”, öteki taraf “Gerçekler saklanıyor, gidiş olumsuz” algısı yaratmak için yarışıyor. Asıl soru; “Gerçek hangisi?”

Türkiye’de muhalif siyasetçiler ve gazeteciler, “mafya babaları, sivil milis heveslileri, partili gençlik grupları ve parti yöneticilerinin tehditlerine maruz kalırken...

Türkiye de “normalleşme sürecine giren” ülkeler arasında. Ama tedbirler sürüyor. “2 gün yasaklı + 2 gün kısıtlamalı” bir hafta sonu + hafta başı yaşayacağız.

Diyanet İşleri Başkanı ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı “yargı koruması” altına alındı. Gazetecilere, Barolara soruşturma ve “haberleri engelleme” kararları üst ü...

Yazarlar
Website Security Test