Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

ABD'nin paketi cazip, ama ''karşılığında'' ne isteniyor?

27.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD, önümüzdeki günlerde Türkiye'ye ''Serbest Ticaret Anlaşması'' paketini sunması bekleniyor. Paket içerisinde Türkiye'ye ''Patriot füze savunma sisteminin satışı, F-35 programına ilişkin yeni tekliflerin sunulması ile alüminyum ve çelikten alınan gümrük vergilerinin düşürülmesi, ikili ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması" gibi konu başlıkları yer alacağı belirtiliyor.

İki ülke ilişkileri, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 Hava Savunma Sistemi'ni alması ve ABD'nin Suriye'de YPG, PYD'ye silah ve mühimmat desteği vermesiyle gerilmişti. S-400'lere tepki gösteren ABD, Türkiye'yi F-35 programından çıkarmış, ekonomik yaptırım konusunu gündeme getirmişti. Şimdi ilişkilerde yeniden yumuşama havası esiyor. Hem de, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna askeri operasyon hazırlığı yaptığı ve ABD'nin de terör örgütü YPG/ PKK'ya lojistik destek kapsamında 200 TIR'lık altyapı malzemesini Irak üzerinden Suriye'ye gönderdiği bir dönemde paketin gündeme gelmesi soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Merak edilen soruların başında bu paketle "Türkiye ne kazanacak" ve "Türkiye'den karşılığında ne isteniyor" geliyor?

Türkiye ile ABD ilişkilerinde yumuşama sinyalini ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi. Erdoğan, 14 Eylül'de Reuters haber ajansına verdiği röportajda, Türkiye'nin ABD'den "belirli bir miktar Patriot savunma sistemi" alabileceğini, bunu da iki hafta önce bir telefon görüşmesinde ilettiği ABD Başkanı Donald Trump'a Birleşmiş Milletler (BM) Zirvesi'nde de yüz yüze konuşacağını aktarmıştı.

Zaten, "Serbest Ticaret Anlaşması" da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, BM Zirvesi için ABD'de bulunduğu sırada gündeme geldi. Türk heyetle ikili ilişkileri görüşen ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Michael Satterfiel tarafından sözlü olarak iletildi. Yazılı olarak da verilmesi beklenen teklifte Patrıot ve F-35'ler yeniden gündeme geliyor. Paket içerisinde Türkiye'ye Patriot füze savunma sisteminin satışı, F-35 programına ilişkin yeni tekliflerin sunulması ile alüminyum ve çelikten alınan gümrük vergilerinin düşürülmesi gibi konu başlıkları yer alacağı belirtiliyor.

Konulan 100 milyar dolarlık hedef üzerinde yapılan çalışmalar kapsamında ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, bu aybaşında Türkiye'ye gelerek Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile görüşmüştü.

 

"Türkiye'yi geri kazandırmak önemli"

ABD'li Senatör Lyndsay Graham, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la New York'ta gerçekleştirdiği görüşmede, "Türkiye'yi F-35 programına geri kazandırmanın önemli olduğu kanaatindeyim. Belki, Türkiye ile serbest ticaret anlaşması bile olabilir" demişti.

Ekonomist Uğur Gürses, Tiwetter hesabından, "Her muhatap ülkeye 'daha fazla Amerikan malı alın' kavgası ve şantajı yapan Trump'ın, Türkiye'nin daha fazla net ihracat yapmasına yol vereceğini mi sanıyorsunuz? Bu 'müjde paketini' sunanlar dalga mı geçiyor" değerlendirmesinde bulundu.

 

 

DOST’LA ÖZEL GÖRÜŞME YOK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 74'üncü Genel Kurulu görüşmelerine katılmak üzere gittiği New York programı kapsamında devlet başkanları, cumhurbaşkanları, bakanlar ve çeşitli heyetlerle temaslarda bulundu.

Erdoğan’ın New York’ta güvenli bölgeden Patriot alımına kadar birçok konuyu Trump ile yüz yüze görüşmesi bekleniyordu. Ancak Erdoğan’ın ABD de olmasına rağmen ikilinin sadece bir telefon görüşmesi yapması dikkati çekti. Erdoğan Türkiye'ye döndüğünde yaptığı açıklamada ise 'güvenli bölge' çalışmalarından ve Trump görüşmesinden bahsetmedi. Görüştüğü tüm isimleri sayan Erdoğan'ın sıraladığı isimler arasında Trump yer almadı.

Erdoğan, genel kurul için New York’a gelen birçok ülkenin lideriyle bir araya geldi. ABD Müslüman toplumunun temsilcileriyle yemekte bir araya gelen Erdoğan, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesince düzenlenen etkinlikte ABD'deki Türk, soydaş ve Müslüman toplumuyla buluştu.

Erdoğan, ziyaretinin ikinci gününde Siyonizme Karşı Yahudiler Birliği heyetini kabul etti, TÜRKEN Vakfı Geleneksel Yemeği programına katıldı ve konuklara hitap etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu'na seslendi. Konuşmasında küresel kriz başlıklarına değinen Erdoğan, Suriye ve İsrail'e geniş yer verdi. Suriye konusunda ABD ve Rusya başta olmak üzere küresel kamuoyunun desteğini isteyen Erdoğan, ABD ile anlaşmaya varılan güvenli bölgenin sınırının Deyr-i Zor, Rakka hattına çekilmesi halinde oluşturulacak bölgeye 3 milyon mültecinin yerleştirilebileceğini ifade etti. Erdoğan söz konusu güvenli bölge için geçen hafta ABD'ye iki hafta süre vermişti.

İsrail'in 1967'den beri sınırlarının genişlediği BM Genel Kurulu üyelerine harita göstererek anlatan Erdoğan "BM kürsüsünden soruyorum. İsrail devletinin sınırları neresidir? 1948 mi, 1968 mi? Yoksa daha başka sınırı mı vardır. Golan tepeleri bu devletin sınırları değilse nasıl oluyor da gasp ediliyor. Bunlar dünyayı kana mı bulamak istiyorlar?" sözlerini kullandı. İsrail konusunda BM'nin geçmiş kararlarına atıfta bulunan Erdoğan "Alınan kararlar uygulamaya geçmiyorsa BM ne işe yarıyor?" sorusunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a New York’taki temaslarında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da eşlik etti.

 

 

"KALKARKEN PARMAKLARINIZ YERİNDE Mİ DİYE BAKMANIZ GEREKİR"

Onur Öymen (Türk diplomat ve siyasetçi)- ABD, Türkiye'yi 180 milyonluk büyük bir pazar olarak görüyor. Mümkün olduğunca Amerikan ürünlerini satmayı istiyorlar. 2006 yılına kadar Türkiye-Amerika ticareti sattığın kadar al şeklinde dengeli olarak gidiyordu. Fakat o tarihten itibaren günümüze kadarki süreçte ithalat-ihracat dengesi Amerika, aldığının 2 katını Türkiye'ye ihraç etmesine döndü. Amerika'nın en önemli ihraç ürünleri savunma sanayisi. F35'leri tekrar masaya alıp sattıklarında kazanacakları fiyata değer mi onu düşünüyorlar. Türkiye'nin savunma sanayinde büyük bir pazar olduğunu bildikleri için kaybetmek istemiyorlar. Fakat bu noktada bize karşılığını vermeleri gerekiyor. Alacağımız bir savunma sanayisi ürününe ya da alınacak herhangi bir ürüne karşılık onların da bizden bir ürün alması ya da o sattıkları ürünün bir kısım üretimini Türkiye'ye vermeleri gerekiyor. Yani ithalat-ihracat dengesinin sağlanması göz önünde bulundurulmalı.

"Öncelik serbest ticaret anlaşması olmalı"

Amerika ile elbette ki ticaret yapmak istersiniz. Fakat bu konuda masaya oturduğumuzda etkili davranmamız gerekiyor. Ticaret dengesini nasıl tüm ülkelerle Avrupa Birliği (AB) ile sağlamaya çalışıyorsak bunu Amerika ile de yapabilmemiz gerekiyor.

Amerika bizden neler alır konusu ise tamamen bizim pazarlık gücümüze bağlı. Amerika ile masaya oturmak zordur, kalkarken parmaklarınızı sayacaksınız; çünkü parmaklarınızdan bazılarını kaybetmiş olarak kalkabilirsiniz. Bu sebeple o masaya oturacak isimlerin tecrübe, liyakat, bilgi, yetenek sahibi insanlar olması lazım. Devletin her kademesinde zaten böyle insanlara ihtiyacımız var. Kaldı ki Amerika ile pazarlık masasına otururken bu konuda çok daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. O masadaki gücümüz bizden alınıp bize verilecek her şeyin belirlenmesinde etkili olacaktır.

"Alınan savunma sanayiye dikkat"

Dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise; savunma sanayisi ürünlerindeki alımlarımız. Suudi Arabistan, Amerika'nın en son sanayi ürünlerini alan bir ülke iken kendisine yapılan son füze saldırısını nasıl oldu da karşılayamadı bu hala cevap bekleyen bir sorudur. Bu sebeple hangi ülkeden alınacaksa alınsın bu savunma ya da saldırı sistemlerinin her açıdan incelenmesi çok önemlidir. Bu konuda kamuoyunun da sorular sorması gerekmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

“Kendileriyle ilgili” yasa tekliflerin için görüşleri alınmayan Avukatlar yürüyor, İşçi Sendikaları yurdun dört bir yanında basın toplantıları yapıyor. Ama… Barolar Ka...

Çin'de ortaya çıktıktan kısa sürede sonra tüm dünyaya yayılan coronavirüs pandemisinin olumsuz etkileri sürüyor. Bir yandan vaka ve yeni ölümler yaşanırken, diğer yand...

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, GÖZLEM’in Türkiye gündemine ilişkin sorularını yanıtladı. İşte sorularımız ve Sertel’in cevapları…

Türkiye’de çözüm bekleyen ekonomik ve sosyal sorunlar dururken vatandaşın uzun zamandır bitmesini beklediği siyasi gerilim tırmanmaya devam ediyor. Halk temel ihtiyaçl...

Tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüste vaka sayısı 11 milyona, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 600 bine yaklaştı. Salgın henüz kontrol altına alınamazken, ülke...

Hükümetin Meclis’e getirmek üzere olduğu, “baroların yapısının ve seçim usullerinin değiştirilmesi” teklifi ile ilgili gerginlik sokaktan Meclis’e taşınacak. Gözlem ko...

Dünyada yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını tüm hızıyla devam ederken ülkelerden gelen vaka ve ölü sayılarındaki “rekor” artışlar endişe yaratmaya devam ediyor. Dü...

Yazarlar
Website Security Test