Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mavi tutkunları Bodrum’da buluşuyor

20.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

The Bodrum Cup için geri sayım başladı. The Bodrum Cup 2019 21 - 26 Ekim arasında düzenlenecek.

ZEYNEP GÜREL

Her yıl yelken ve deniz meraklılarını bir araya getiren American Hospital The Bodrum cup için geri sayım başladı. The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, “Bu unvanı ‘Avrupa’nın en büyük festivali’ olarak değiştirmek istiyoruz. Bunun dışında sadece büyük olmanın ötesinde etkili, prestijli ve yabancı ziyaretçilerin ekim ayında Bodrum’da bulunmayı arzuladıkları bir organizasyon ve festival olmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Gulet turizminde sezonun sona ermesini selamlamak, denize meraklı ama denizci olmayan katılımcılara ve denizden ekmeğini kazanan profesyonel yat mürettebatına yelkenciliği tanıtmak, sevdirmek ve öğretmek amacıyla 31 yıl önce başlayan American Hospital The Bodrum Cup için geri sayım başladı. Bu yıl, 21-26 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek etkinlik, 10 binden fazla ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanıyor. Her milletten ve klasmandan yatların katıldığı yarışların dışında, konserler, yemek yarışması, tadım etkinlikleri ve sürpriz aktiviteler yer alacak. Şu anda Akdeniz’in en büyük yat yarışı olduklarını söyleyen The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, American Hospital The Bodrum Cup’la ilgili GÖZLEM’e özel değerlendirmelerde bulundu.

American Hospital The Bodrum Cup, bu yıl 31’ncisini kutluyor. Bodrum Cup’ın doğuş hikayesini paylaşabilir misiniz?

 

The Bodrum Cup ülkenin en güzel gerdanlıklarından biri. 31 yıllık geçmişinde ruhunu ve özelliklerini korumakla yetinmemiş ve başlangıç noktasından itibaren bulunduğu her yere ve herkese işleyerek büyüyebilmiş yegâne organizasyon olduğunu düşünüyorum. The Bodrum Cup, devamlılığını koruyabilmiş, katılımcıları ile bağları kuvvetli, yelken yarışları algısını bir adım öteye taşımış, coşkulu bir atmosferde gerçekleşen yarışlar, deniz ve karada yapılan etkinlikler ile desteklenen uluslararası bir festivale dönüştü. Festivalin son yıllarda hızla büyüyen bu altyapısı, ülkemizin tanıtımında önemli rol alan bir mecra haline dönüşmeye başladı. The Bodrum Cup’ta her şey bir yana, organizasyonda iz bırakan ve bırakacak insanlar ölümsüzleşmeye başladı. Bu bir organizasyonun kültürü için çok önemli ve bizde bu var.

 

American Hospital The Bodrum Cup’ın Türk turizmine katkısından bahsedebilir misiniz?

 

Geçen sene 10 binden fazla katılımcı heyecanımızı paylaştı. Bunların arasında, ağırlıklı olarak Avrupa ülkeleri olmakla birlikte, birçok farklı ülkeden katılımcılar yer alıyor. Dolayısıyla ekim ayı biterken Bodrum’a bu kadar fazla kişinin gelmesi herkesi mutlu ediyor. Fakat ben American Hospital The Bodrum Cup’ın denizcilik ve turizme doğrudan katkısından daha çok ülkemizin yurtdışından bakıldığında görünen güzel bir yüzü olduğuna inanıyorum.

American Hospital The Bodrum Cup’ın uluslararası arenadaki bilinirliliği hakkında bilgi verebilir misiniz? Yabancı katılımcı ilgisi ne durumda?

Etkinliğimize farklı ülkelerden oldukça fazla kişi katılıyor. Zaten organizasyonumuzu uluslararası yapan da bu başarısı. Etkinliğe katılan yabancı sayısı, toplam katılımcı sayısının neredeyse üçte biri kadar. Yabancı katılımcı sayısını artırmak için birçok girişimde bulunduk. Örnek vermem gerekirse, burada yarışan yatları Avrupa’nın en büyük yat yarışlarına gönderdik ve oradaki yelken kulüpleriyle kardeş kulüp olduk. Bir diğer önemli örnek ise etkinliğimizin komodoru, Arsenal Futbol Kulübü’nün eski eş başkanı, Premier League’in kurucularından bir futbol efsanesi Sayın David Dein. Kendisi tam bir Bodrum aşığı. Yılın 2 ayını Bodrum’daki guleti Take It Easier’da ailesiyle birlikte geçiriyor. 10 yıl önce kendisi The Bodrum Cup’a katılma kararı aldı ve o günden beri hiçbir organizasyonumuzu kaçırmadı. Hatta geçen yıl kendi kategorisinin yarışını birincilikle bitirdi. Böylesine tutkuyla bağlı ve yurtdışındaki çok önemli bir isme ilettiğimiz komodorluk teklifini kabul etmesi, tüm dünyaya gönderdiğimiz mesajı daha da pekiştirdi. Tüm bunlar bir araya geldiğinde organizasyonumuza katılan yabancı sayısı genel katılımcı sayısıyla paralel olarak her sene artmaya devam ediyor. Amacımız, burada yaşanan güzellikleri konuşmak değil, aramızda olan ve etkisi yüksek kişilere konuşturmak.

Etkinliğin festival kısmını çok önemsiyoruz.

 

American Hospital The Bodrum Cup 2019’u anlatabilir misiniz? Ne gibi etkinlikler gerçekleştireceksiniz? Ne kadar katılımcı bekliyorsunuz?

 

Son yıllarda olduğu gibi, etkinliğimizin festival kısmını çok önemsiyoruz, önemli konserler yaparak bunu artırmaya çalışıyoruz. Bunun yanında yıllar önce yaptığımız ve dünyada ses getiren Sevgi Çemberi projemizi tekrar yapmak istiyoruz. Bunun için Kissebükü Koyu’nda hava müsaade eder ise deniz üzeri platformlarda etkinliklerimizi yapıyor olacağız. Ayrıca uzun yıllardan bu yana Mavi Yolculuk seferlerine çıkan denizcilerin, imkansızlıklar içinde keşfettiği benzersiz lezzetlerin gizli tariflerini gün yüzüne çıkardığımız Mavi Yolculuk Mutfağı Yemek Yarışması da unutulmaz anlara ve tatlara sahne olacak etkinliklerimiz arasında yer alıyor.

 

American Hospital The Bodrum Cup 2019’da ne gibi yenilikler göreceğiz?

 

Biraz önce de söylediğim gibi bu yıl en büyük yeniliğimiz deniz üzerinde yapacağımız etkinlikler olacak, bununla birlikte yine uluslararası platformlarda ses getirecek bir fotoğraf vermeyi amaçlıyoruz. The Bodrum Cup’ın uluslararası mecralarda daha çok görünüm sağlaması için birçok önemli basın mensubunu bu yıl organizasyonumuzda ağırlıyor olacağız.

 

Bu yıl rotada Yunanistan bulunmuyor. Nedenini öğrenebilir miyiz?

 

Organizasyonumuz katılımcıları tarafından tamamen ikiye ayrılmış durumda diyebiliriz. Hep Yunanistan rotalarını isteyen bir katılımcı kitlesinin yanında Gökova koyları ve Bodrum kıyılarında kalmak isteyen birçok katılımcımız var. Organizasyonlarımızın sonunda katılımcılarımızdan aldığımız geri dönüşleri önemsiyoruz. Bunun yanında Yunanistan, bu yıl tüm yatlardan TEPAI adını verdikleri bir vergi almaya başladı, bürokratik işlemlerin uzun sürmesi nedeniyle The Bodrum Cup organizasyonundan bu verginin alınmaması ile ilgili yazı tarafımıza çok geç geldi, dolayısıyla bu yıl rotamızı Bodrum ve Gökova odaklı hazırladık. Fakat ileriki yıllarda geçen yıl olduğu gibi Challenge adını verdiğimiz butik organizasyonlar ile yurtdışı seferlerimize devam edeceğiz.

 

American Hospital The Bodrum Cup’ın hedeflerinden bahsedebilir misiniz?

 

Şu anda Akdeniz’in en büyük yat yarışıyız. Bu unvanı ‘Avrupa’nın en büyük festivali’ olarak değiştirmek istiyoruz. Bunun dışında sadece büyük olmanın ötesinde etkili, prestijli ve yabancı ziyaretçilerin ekim ayında Bodrum’da bulunmayı arzuladıkları bir organizasyon ve festival olmayı amaçlıyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

“Kendileriyle ilgili” yasa tekliflerin için görüşleri alınmayan Avukatlar yürüyor, İşçi Sendikaları yurdun dört bir yanında basın toplantıları yapıyor. Ama… Barolar Ka...

Çin'de ortaya çıktıktan kısa sürede sonra tüm dünyaya yayılan coronavirüs pandemisinin olumsuz etkileri sürüyor. Bir yandan vaka ve yeni ölümler yaşanırken, diğer yand...

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, GÖZLEM’in Türkiye gündemine ilişkin sorularını yanıtladı. İşte sorularımız ve Sertel’in cevapları…

Türkiye’de çözüm bekleyen ekonomik ve sosyal sorunlar dururken vatandaşın uzun zamandır bitmesini beklediği siyasi gerilim tırmanmaya devam ediyor. Halk temel ihtiyaçl...

Tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüste vaka sayısı 11 milyona, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 600 bine yaklaştı. Salgın henüz kontrol altına alınamazken, ülke...

Hükümetin Meclis’e getirmek üzere olduğu, “baroların yapısının ve seçim usullerinin değiştirilmesi” teklifi ile ilgili gerginlik sokaktan Meclis’e taşınacak. Gözlem ko...

Dünyada yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını tüm hızıyla devam ederken ülkelerden gelen vaka ve ölü sayılarındaki “rekor” artışlar endişe yaratmaya devam ediyor. Dü...

Yazarlar
Website Security Test