Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Avrupa'nın iki büyük ülkesinde Başbakanların koltukları sallanıyor!

6.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Avrupa'nın iki devi İngiltere ve Almanya'daki son gelişmeler neler? Emekli Büyükelçi Mehmet Dönmez Gözlem için yorumladı.

Avrupa Birliği'nin iki büyük ülkesi Almanya ve İngiltere'de siyasette dengeler değişiyor. Almanya'da geçen hafta sonu Brandenburg ve Saxonya'da düzenlenen eyalet seçimlerinde aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) sandıktan ilk sırada çıkamasa da büyük bir başarıya imza attı. Başbakan Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) seçimde kan kaybetti. İktidar partileri iki eyalette de sandıktan lider çıkmış olsa da Avrupa'nın en büyük ülkesindeki merkez partilerin popülizmin yükselişini engellemede ne kadar zorlandıkları AfD'nin başarısı ile gözler önüne serildi.

İngiltere'de ise Brexit sarsıntısı yaşanıyor. İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) nasıl ayrılacağı konusundaki belirsizlik sürerken, AB'den anlaşmasız ayrılma sürecini engellemek isteyen milletvekilleri Avam Kamarası'ndaki kritik oylamayı kazandı. Oylamada 21'i Başbakan Johnson'ın genel başkanı olduğu Muhafazakar Parti'den olmak üzere muhalifleri destekleyen 328 milletvekili 301 oya karşı Brexit sürecinin kontrolünü ele aldı. Oylama, Başbakan Boris Johnson açısından bir yenilgi oldu. Johnson, oylamanın ardından kendisi ve partisinin geleceğini de tehlikeye atabilecek erken seçim çağrısında bulundu. Erken seçim kararı da Avam Kamarasından çıkmadı. Başbakan, "muhalefetle beraber hareket eden" 21 milletvekilini partiden ihraç etti. Emekli Büyükelçi Mehmet Dönmez, İngiltere ve Almanya'daki gelişmeleri yazdı.

 

"MERKEL İÇİN DARBE NİTELİĞİNDEDİR"

Mehmet Dönmez (Emekli Büyükelçi) - Almanya'da iki eyalette (Brandenburg ve Saksonya) yapılan seçimlerde alınan sonuçlar Başbakan Merkel için darbe olarak nitelendirilmektedir. Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Parti (CDU) ve koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) seçimi kazanmalarına rağmen ciddi oy kaybına uğramışlardır. Buna mukabil aşırı sağcı popülist Almanya için Alternatif Partisi (AfD) büyük bir oy artışı gerçekleştirmiştir.

Bu sonuçların ardından SPD yönetimi seçmenlerine Merkel ile koalisyonu ciddi olarak masaya yatıracaklarını bildirmiştir.

Merkel'i 10 yıldır destekleyen SPD üyelerinin çoğu ittifakın sona ermesini istemekte, göçmen politikası, vergi ve emeklilik gibi konular nedeniyle koalisyonu bozma işaretleri vermektedir.

Göçmen karşıtı olarak bilinen AfD ise seçim yapılan iki eyalette kömür madenlerinin kapatılması planlarına karşı politikalarla oy artışı sağlamıştır.

Aşırı sağcı popülist partiye desteğin artması Almanya'da yabancı düşmanlığının yükselmesine, bunun sonucunda ülkedeki milyonlarca vatandaşımızın huzurunun bozulmasına yol açabilecek bir gelişmedir.

 

İNGİLTERE'DE KAOS!..

İngiltere'de Muhafazakâr Parti liderliğine seçilerek başbakan olan Boris Johnson'un 31 Ekim tarihinde Brexit'i uygulama ısrarı ve gerekirse anlaşma olmadan AB'den ayrılmak için parlamentoyu devre dışı bırakmaya kalkması Avam Kamarasında büyük tepki görmüştür.

Yapılan oylamada milletvekilleri, anlaşmasız Brexit'in engellenmesi için hazırlanan yasa teklifine olumlu oy vermişler, bazı Muhafazakâr milletvekillerinin de desteğiyle Johnson aleyhinde bir sonuç elde edilmiştir. Boris Johnson bunun üzerine Ekim ayında erken seçim ihtimalini açıkça telaffuz etmiş, ama bu kararı çıkarmayı başaramamıştır.

Başbakan Johnson, Brexit'in geciktirilmesinin İngiltere'yi tereddütte bırakarak rahatsız edecek bir faktör olacağını ve AB'ne İngiltere üzerinde baskı uygulamak fırsatını vereceğini ileri sürmektedir.

Avam Kamarasında hararetli tartışmaların devam edeceği, Boris Johnson'un seçim kampanyasını diğer partilerin yaklaşımına göre belirleyerek başbakan olduktan kısa bir süre sonra düştüğü azınlık durumundan kurtulma manevralarını ortaya koyacağı muhakkaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

19 yıl önce kentsel dönüşüm modelini Narlıdere'de başlatan ve çözüme kavuşturan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur'un öncelikli 5 projesinin başında ''Konak'ı kentsel ...

Bu hafta manşetimize taşıdığımız soru, Ankara Kulislerinde konuşuluyor. GÖZLEM, son günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ''gerginliği azaltacak adımlar atmas...

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2019 Haziran ayı işsizlik raporunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Ankara Çankaya Köşkü'nde Suriye gündemiyle üçlü zir...

Ortadoğu'da savaş tamtamları çalmaya devam ediyor. ABD, Irak'ta olduğu gibi ''bir bahane ile'' İran'ı da vuracak mı?..

CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan suikast ve linç girişimleriyle ilgili hesap sormaya başladı.

The Bodrum Cup için geri sayım başladı. The Bodrum Cup 2019 21 - 26 Ekim arasında düzenlenecek.

Yazarlar
Website Security Test