Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Eğitim ve sağlık yatırımlarıyla Güzelbahçe’nin çehresi değişecek''

9.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Üçüncü kez görevine seçilen İnce, Güzelbahçe’nin ''rakı-balık'' yapmanın ötesinde bir kimliği olduğunu belirterek, ''5 büyük projeyi'' anlattı.

ENGİN TATLIBAL

İzmir, politik hassasiyetin üst seviyede olduğu bir şehir. İzmir’in bilhassa sahil aksında bir belediye başkanının toplum tarafından takdir edilmesi için, gerçekten başarılı bir biçimde çalışmış ve dik bir duruş sergilemiş olması gerekiyor. Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, bunu başarmış başkanlardan biri. Halen İzmir’de üçüncü döneminde görevini sürdüren tek belediye başkanı olan İnce, yayın kurulu toplantımıza konuk olarak önümüzdeki dönemde öncelik vereceği konuları paylaştı, nasıl bir Güzelbahçe yaratmak istediğini anlattı.

Sayın İnce, üç kez üst üste belediye başkanı seçilmek her siyasetçiye nasip olmuyor. Siyasete nasıl başladığınızdan söz eder misiniz?

1992’de iki ilçenin birleştirilmesiyle oluşan Narlıbahçe’nin ikiye ayrılarak Güzelbahçe’nin tekrar kurulması sürecinde CHP Narlıbahçe İlçe Örgütü’nde siyasete girdim. Devam eden süreçte Durcan Emirbayer ve Ertan Avkıran’ın yarıştığı seçimde sol oyları bölmemek adına bir duruş ortaya koymuştuk. Ön seçimde Durcan Emirbayer kazanmıştı ve biz, solu bölmemek adına CHP olarak seçime girmemeyi savumuştuk. 1999’da seçimleri aldık ve o günden beri Güzelbahçe’yi CHP’li belediyeler yönetmektedir. Ben de 2009 yılından beri Güzelbahçe Belediye Başkanı olarak halkımıza hizmet etme onurunu yaşamaktayım. İzmir’de üçüncü dönemini yaşayan tek belediye başkanıyım. Geçtiğimiz dönem Ertan Bey’in DSP’den adaylığı nedeniyle oylarımız bölünmüştü ve yüzde 52 civarında bir oy ile seçilmiştik. Son seçimde solun her kesiminden ve İYİ Parti ile MHP’den de destek alarak yüzde 70’i aşan bir oy oranıyla seçildik. Aslında ben biraz daha yüksek bir oy oranı bekliyordum. Yüzde 73 gibi bir oy alacağımızı hesap ediyordum ve bunu da sokakta görebiliyordum, ancak demek ki doğru yapamadığımız bazı şeyler olmuş. Sorumluluğumu ve neyi nasıl yapacağımızı biliyorum. Belediyenin varlıkları ve potansiyelini, büyükşehirin ne yapabileceğini biliyorum. Nüfusumuz 50 binin altında olduğu için stratejik plan yapmak zorunluluğumuz yok, ancak seçim bildirgemizi stratejik plan yapar gibi hazırladık ve yapmak istediklerimizi vatandaşımıza anlattık. 2014-2019 arasında vaat ettiğimiz bütün projelerimizi tamamladık. Bunlar içinde sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapacağımız uzun vadeli projeler kalmıştır.

Bildiğimiz kadarıyla Güzelbahçe, İzmir’in küçük ilçelerinden biri. Buna rağmen iki dönemde önemli çalışmaları gerçekleştirdiniz...

Güzelbahçe’nin mevcut nüfusu 32 bin civarında. Merkeze 25 kilometre kadar uzağız. Kınık ve Karaburun ile birlikte en küçük bütçeli ve nüfuslu belediyelerden bir tanesiyiz. Ancak bununla birlikte 11 metropol ilçeden de bir tanesiyiz. 30 milyon TL civarında gerçekleştirebildiğimiz bütçemiz var. Bunun 5 milyonu İller Bankası’ndan geliyor, kalanını ise kendimiz temin etmek durumundayız. Dolayısıyla kriz anlarından en çok sarsılan belediyelerden de biri oluyoruz.

Güzelbahçe’de yeni döneminizde öncelikli olarak el atacağınız beş sorunu nasıl sıralıyorsunuz?

24,5 metre yol olarak adlandırdığımız, Mithatpaşa Caddesi’ne alternatif olarak kullanılan ve 75’inci Yıl Bulvarı olarak bilinen yolu çok önemsiyorum. Bu yol sadece Güzelbahçe için değil, çevre ilçeler için de önem taşıyor. Çünkü sahil yolunu, yani Mithatpaşa Caddesi’ni, özellikle haftasonunda Çeşme-Karaburun yönünden gelen insanlar, gerek toplu taşımayla, gerekse özel araçlarıyla kullanıyorlar. Çok yoğun bir trafik oluyor ve halk mağdur oluyor. Söz konusu bu alternatif yolun hizmete açılması için iki nokta dışında kamulaştırma süreci bitmiş durumdadır. Bu süreci de aştığımızda ve toplu taşıma araçları bu yolu kullanmaya başladıklarında, Güzelbahçe trafiği rahatlayacaktır. En önemli ve öncelikli gördüğüm proje budur. Hukuksal süreçteki yetki büyükşehir belediyesindedir ve kamulaştırma ile ilgili mahkeme süreçlerinin seçim döneminin sonuna doğru sonuçlanmasını bekliyoruz. Hukuksal süreç sona erdiğinde birkaç ay içinde yol bitirilir.

İkinci olarak hastane konusunu önemli görüyorum. Bir arazimiz var ve burayı yıllardır Sağlık Bakanlığı’nda karşılıksız bırakmak istiyoruz. Çünkü alan, bir sağlık kuruluşunun gelebileceği özellikte plan notuna sahip değil. Sağlık alanında kamu yararına çalışan bir vakıf ile de yürünebilir. Diğer alternatif ise bir üniversite ile anlaşmak. Ancak üniversite hastaneleri de mevcut durumda yatırım yapacak güçte değiller. Devlet nihayet yerel seçimler öncesinde buraya bir hastane yapmaya karar verdi. Bu siyasi bir karardı ve 10 yataklı bir hastane yapacaklarını söylediler. Biz de dedik ki söz, 10 yataklı bir hastane yapabileceğiniz bir araziyi size vereceğiz. Ama arazinin tamamını istediler.

Üçüncü olarak önemsediğimiz proje ise; eğitim kurumları ile ilgili. Son beş yılımızda Güzelbahçe’de bir değişim söz konusu. Güzelbahçe, İzmirlilerin çoğunluğu tarafından “rakı-balık” yapmak için gelinen bir ilçe olarak hatırlanıyor. Ama ODTÜ Vakfı, hayata geçireceği kolejin temelini attı. İlk olarak Piri Reis’in planını yapmıştık. Aslında MEV Koleji ile, yani Avni Akyol ile bu süreç başlamıştı ve bu vizyonu o vermişti. Birçok nitelikli okul, artık Güzelbahçe’ye gelmek istiyor. Aziz Başkan’a birçok kez söylememize rağmen İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin ve İZTO’nun önceki dönem başkanı Sayın Ekrem Demirtaş’ın Güzelbahçe’ye gelme arzusu gerçekleşmiş değil. Bunun çeşitli gerekçeleri var. Kurum, hukuksal olarak orada üniversite yapma yetkisini elde etti ve büyükşehir belediyesi de yine hukuksal olarak o planı yaptı. Biz de başkanımıza “10 yıl süre geçti, eski belediye başkanı üniversite yapılacak diye yerini satmış. Plan da onaylandı. Ama ulaşım için yol planını da gelin yapalım. Hukuksal olarak da bunu yapma şansımız var” dedik. Kurum görüşlerini alıyoruz. Büyükşehir beyediyesi bunları 1/25.000 ve 1/5000’lik planlarına işledikten sonra iş bize düşecek ve biz de 1/1000’lik planları yapacağız. Bu süreç, bölgeye değer de kazandırıyor. Örneğin Bahçeşehir Koleji geldi, ruhsatını alarak eğitime başladı ve kısa sürede 1000 kişilik kontenjana ulaştı. Bu olurken oradaki gayrımenkullerde 1 liraysa 100 lira oldu. Ama öte yandan trafik arttı. Her ne kadar insanların mülkleri değerlendiği müddetçe şikayet etmeseler de biz bunu görüyoruz ortaya çıkan sorunları çözmek için gerekli adımları atıyoruz. Kamuoyunun bilmesi gereken bir diğer husus da, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin arazisi, tarımsal üretime zarar vermeyecek bir özelliktedir. Ağırlıklı olarak makiliktir ve çamlık kısımlar da koruma altında olacaktır. Arkada silüeti bozacak bir durum da yoktur. Üstelik Sayın Ekrem Demirtaş, beş katı aşacak bir plan istemişti, biz bunu kabul etmedik. Hatta Sayın Demirtaş bana “Ben üç seneye kadar buradan uzaya mekik göndereceğim diyorum, sen bana kat soruyorsun” dedi; bir anlamda beni kibarca vizyonsuzlukla suçladı. Kusura bakmayın dedik. Çocuğum bana “Baba burada niye 50 kata izin verdin” derse cevap veremem. İzin vermedik, ama yine de bu plan kamusal bir plan değildir. Çünkü birincisi, yüzde 40 zayiat alınmamıştır. İkincisi, buraya gidecek yol aksları, kanalizasyon ve benzeri durumlar düşünülmemiştir. Üçüncüsü ise, bu plan kuruma özel düşünülmüştür. Biz burada halkın menfaatine uygun bir plan yapacağız ve belediye bünyemizdeki şehir plancıları ile yapacağız, bir firmaya vermeyeceğiz. Bu projeye ivedilik vermekteyiz.

Dördüncü olarak kıyı düzenlememizi çok önemsiyoruz. Dört yıldır kıyı planı ile uğraşıyoruz. Rahmetli Ahmet Piriştina, maalesef o süreçte kıyıdaki planları yıkma sürecine girmiş. Bir kısmını başarmış, ancak bir bölümü ise tapu iptal davalarını kazanmışlar. Şimdi bizim buna göre bir plan yapmamız gerekiyor. Birinci Liman ile vapur iskelesi arasında benden önceki başkan bir kanal bağlantısı yapılmış ve deniz doldurulmuş. Bu hepimiz için sıkıntı oluşturuyor. Ancak biz bu süreçte mevcut dolguları plana işleyelim ve hukuksal hale getirelim, buna göre bir kıyı planı yapalım dedik. 2010 yılında balıkçılar barınak istediler. Konuyu Ulaştırma Bakanı Binali Bey’e açtık. O da bakanlık inisiyatifiyle yeni barınağın yapılmasını sağladı. Ancak şu anda bu barınağın eksiklikleri var ve esasında sahipsiz. Kıyı bölgesinde plajlar oluşturmak istiyoruz. Planları bakanlık onayladıktan sonra büyükşehir alana girecek ve düzenlemeyi gerçekleştirecek.

Beşinci olarak ise köylerimizle ilgili projelerimizi ifade etmek isterim. Köylerimizin kentsel yenileme çalışmalarını çok önemsiyoruz. Bu şekilde düzenleyeceğimiz festivallerimize de devam edeceğiz. Payamlı’da bardacık festivali yapıyoruz, hatta Yılmaz Özdil yazınca kendisine bardacık gönderdim ve bardacığın hası Payamlı’dadır diye ilettim.

Bunların yanı sıra belediye meclis toplantılarını sosyal medya üzerinden canlı yayınlayarak daha şeffaf bir belediyecilik yapmaya çalışıyoruz. Ayrıca halk meclislerini kurduk ve bunları da yapılandırma gayreti içerisindeyiz. 12 muhtarımızla her zaman birlikteyiz, sivil toplum kuruluşlarımız her zaman bize ulaşabiliyorlar. Esas halkı getirmek lazım diye düşünüyorum. Kişi başı 16 metrekare olan yeşil alan miktarını daha da artırmak, ilk etapta 2020’de 20 metrekarenin üzerine çıkarmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şu an toplamda 600 dönüm ormanlık alanımız var, bu da önemli bir avantaj.

Bu hedeflerinizi gerçekleştirmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Ankara’dan beklentileriniz neler?

Ankara’dan ilk ve en önemli beklentimiz hastane konusudur. Bunu daha önce de ifade ettim. Biz araziyi bedelsiz veriyoruz. Kültür merkezinin altında değerli iki taşınmaz vardı, Urla Devlet Hastanesi buraya poliklinik yaptı. Fizik tedavi için bir yer daha istiyorlar, onu da vereceğiz. İkincisi, yine biraz önce ifade ettiğim üzere kıyı planımızın onaylanmasını istiyor ve bekliyoruz. Büyükşehir’den ise beklentilerimiz çok, çünkü bütün projelerimiz büyükşehir ile entegre projelerdir.

Mustafa İnce, emekliliğinde nasıl bir Güzelbahçe’de yaşayacak?

Şimdi bakın, bu projelerimizin tamamı, her neyi içeriyorlarsa içersinler, daha huzurlu bir Güzelbahçe hedefini taşıyor. Daha yeşil, daha teknolojik, daha mutlu bir Güzelbahçe hedefini taşıyor. Temel hedeflerimiz aslında bunlardır. Bu temel hedeflere zarar veren bir proje varsa bunların gözden geçirilmesi gerekiyor demektir. Bizim öngörümüz budur ve bunların gerçekleştiği bir Güzelbahçe’yi gelecek kuşaklara bırakmaktır.

Teknolojik anlamda neler öngörüyorsunuz?

Teknolojiyi günlük hayatında daha fazla kullanan bir Güzelbahçe öngörüyoruz. Halkımızın kiosklar aracılığıyla hizmetlere kolaylıkla erişebildiği, güvenlik sistemleriyle daha huzurlu yaşayan bir kent hedefliyoruz. Belediye olarak bunların altyapısını kurduğumuzda bu anlamda güveni sağlamış olacağız. Kayıtlı kameralar arttığı zaman hırsızlık ve polisiye vakalar yok seviyesine inecek. Bunları aştığımızda komşuluk ilişkilerini geliştireceğiz. Komşuluk ilişkilerini kent açısından çok önemsiyoruz. Projeleriniz huzur getirmiyorsa bir anlamı yoktur.

 

MUSTAFA İNCE KİMDİR?

31 Mart 2019 seçimlerinde Güzelbahçe Belediye Başkanlığı görevine üçücü kez seçilen Mustafa İnce, 1965 yılında Güzelbahçe'nin Yaka Mahallesi'nde doğdu. İlk ve orta öğrenimimi Güzelbahçe’de, lise öğrenimimi ise Karataş Lisesi’nde tamamladı. 1987 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Peyzaj Mimarlığı Bölümü'nden mezun oldu. 1992 yılında Narlıbahçe CHP İlçe örgütüne üye olan İnce, 1999 yılında CHP’den Güzelbahçe Belediyesi Meclis üyeliği yedek listesine yazıldı. 2003 yılında yedek listeden meclis üyeliğine girdi. 2004 yılı seçimlerinde CHP’den ikinci sıradan meclis üyesi oldu. 2009 yerel seçimlerinde CHP’den Güzelbahçe Belediye Başkanı seçildi. Mustafa İnce, 31 Mart yerel seçimlerinde yeniden bu göreve seçildi. 2002-2007 yılları arasında İzmir Ziraat Odası’nda ikinci başkan olarak yönetim kurulunda görev yapan İnce, 2006 -2009 yılları arasında Güzelbahçe Belediye Spor Kulübü Başkanlığı görevinde bulundu. TMMOB Peyzaj Mimarları Odası, İzmir Ziraat Odası, Güzelbahçe Kültür Sanat ve Musiki Derneği, Güzelbahçe Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Güzelbahçe Belediye Spor Kulübü Derneği'ne üyeliği bulunuyor. Mustafa İnce, evli ve iki çocuk babası.

 

KIZILBAHÇE’DEN GÜZELBAHÇE’YE...

Antik dönemde 12 İyonya kentinden biri olan Klazomenai’ye bağlı olan Güzelbahçe, uzun yıllar buradan türeyen Kilizman adıyla anıldı. 1936 yılında Urla’ya bağlandı adı “Kızılbahçe” oldu. İlk Belediye Başkanı, Mustafa Tunar’dır. 1958 yılında, Kızılbahçe ismi değiştirilerek Güzelbahçe ismini aldı. Güzelbahçe, 12 Eylül darbesinin ardından belediye lağvedildi ve 90’ların başında Narlıdere ilçesi ile birleştirildi ve adı Narlıbahçe adını aldı. 27 Aralık 1993’te ise yeniden ayrılarak Güzelbahçe adını yeniden kullanmaya başladı. 32 bin civarında nüfusu olan Güzelbahçe, İzmir şehir merkezine 25 kilometre mesafede daha batıda bulunuyor. Kınık ve Karaburun ile birlikte en küçük bütçeli ve nüfuslu belediyelerden biri ama 11 metropol ilçeden bir tanesi. Başkan Mustafa İnce’nin verdiği bilgiye göre Belediye’nin 30 milyon TL civarında bütçesi bulunuyor. Bunun 5 milyonu İller Bankası’ndan geliyor, kalanı ilçe sınırları içindeki faaliyetlerden temin ediliyor. İlçenin denize kıyısı uzunluğu 7.5 kilometre.

 

TUNÇ BAŞKAN’A BARDACIKLI DAVETİYE

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, 17-18 Ağustos tarihlerinde yapılacak olan 7. Payamlı Bardacık Festivali’nin davetini içerisinde bardacık bulunan sepetle yaptı. Bu yıl yedincisi düzenlenecek olan Payamlı Bardacık Festivali’nin davetiyesini Tunç Soyer’e bardacıkla yaptı. Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, "17-18 Ağustos tarihlerinde gerçekleştireceğimiz 7. Payamlı Bardacık Festivali’ne davet etmeye geldik. Payamlı köylülerimizle birlikte geldik. Sayın Başkanımız sizi festivalimizde görmekten mutluluk duyacağız. Köylüye en büyük desteği veren Büyükşehir belediyemizin yerelden kalkınma politikasını bizlerde Güzelbahçe’de 7 yıldır sürdürüyoruz." dedi. Ayrıca il ve ilçe protokolüne, esnafa ve vatandaşlara da bardacık dağıtılarak Payamlı Bardacık Festivali’ne davet edildi. Festivalde en iyi bardacık yarışması yapılacak. Güzelbahçe Belediyesi Halk Oyunları Erkek Zeybek ekibi sahne alacak, Güzelbahçe Belediyesi Çocuk Tiyatro Grubundan şiir okunacak çeşitli atölyeler yapılacak ve sürpriz sanatçı ve gruplar sahne alacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Millet İttifakı’nın ana omurgasını oluşturan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ittifak ortaklığında Türk siyasi tarihinde ...

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Al Arabiya TV kanalı, Kandil'deki PKK'lı teröristlerini  “özgürlük savaşçısı” ilan ederken, Türkiye’ye kin kustu…

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Nurol İnşaat Genel Müdürü Nurettin Akdeniz ile Karşıyaka-Çiğli arasında hizmet verecek tramvay hattının bir süre önce imz...

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, ilçede en büyük sorun olan kentsel dönüşümün önünü açacak imar planlarını 22 ay gibi kısa bir sürede hazırladı. Abdül Batur, arkada...

Gençler hangi ülkelere kaçmak istiyor? / İmam Hatiplerde öğrenci sayısı azalırken, gençler arasında Ateizim ve Deizim neden yaygınlaşıyor? / X – Y – Z kuşağı gençler n...

Cumhurbaşkanı Kabinesi toplantısından “Yasakların kısıtlamaların hafifletilebileceği kararı” çıkarken… Dünya Sağlık Örgütü, “tam tersine açıklamalar” yapıyor; Durumun ...

Gizlenen gerçek ekonomik veriler, ekonomik çöküntüyü artırıyor.  “Yanlış enflasyon hesabı” milyonlarca memuru, emekliyi, dul ve yetimi doğrudan ve “olumsuz” etkiliyor.

Yazarlar
Website Security Test