Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Esnaf için ''büyük'' EGE – KOOP Projesi!..

9.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İmarı alındı; Eylülde temel atılacak olan Ege Ticaret Merkezi’nde üretim, teşhir, satış ve ihracat ''bir arada'' olacak.

MEHMET KOCABIYIK

35 yılda 150 bin kişiyi konut sahibi yapan Ege-Koop, Türkiye’nin ilk “Kentsel Servis Alanı” olacak “Ege Ticaret Merkezi” projesine de imza atıyor. Ege-Koop’un proje yürütücüsü ve Ege Ticaret Merkezi’nin yatırımcı ortağı İpekyol Mühendislik.

“İmarı da alınan” ve Menderes İlçesi’nde hayata geçecek olan Ege Ticaret Merkezi projesi ile başta marangozluk ve mobilya üretimi olmak üzere farklı sektörlerden üretici firmalar “imalat, teşhir, satış ve ihracat operasyonlarını aynı merkezde gerçekleştirme” şansına sahip olacak.

Ege Ticaret Merkezi, çevre yoluna 12 kilometre, Tekeli İzban İstasyonu’na 3 kilometre ve Adnan Menderes Uluslararası Havaalanı’na 20 kilometre mesafede kurulacak. İTOB Organize Sanayi Bölgesi bitişiğinde bulunan merkez, iki İZBAN istasyonunun ortasında yer alıyor.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu’nun verdiği bilgiye göre, proje, yakın bir zamanda kendine ait bir İZBAN istasyonuna da sahip olacak ve “yenilenebilir enerji” ile kendi elektriğini de kendisi üretecek.

13 dev projeyle 5 milyon metre kare yüzölçümü üzerinde çağdaş kentler kuran Ege-Koop’un tamamladığı projelerde bugüne kadar Avrupa Konseyi Sosyal Kalkınma Fonu’ndan Türkiye’nin hazine garantörlüğünde dış kaynaklı ve bankalardan Ege-Koop garantörlüğünde 2 milyar 215 milyon dolar kredi kullandırıldı. İzmir’de 150 bin kişinin barındığı kentler kuran Ege-Koop, 150 kilometre yol, 150 kilometre kanalizasyon, 160 kilometre içme suyu hattı, 500 bin metrekare park alanı, meyve bahçeleri, seralar, 200 binin üzerinde muhtelif fidan dikimini gerçekleştirdi. Kente böylesine önemli katkılarda bulunan Ege-Koop, her meslek grubundan 200 kooperatif ile birlikte başladığı projeleri ortalama iki ila iki buçuk yılda tamamladı ve kooperatiflerin ortaklarına para iadesi yaptı. Ege-Koop, bu felsefeyle faaliyet gösteren Türkiye’de ilk ve tek kurum olma özelliğini taşıyor.

İmar Kanunu’na ek madde

“İzmir ticari hayatına her gün farklı sektörlerin dahil olduğunu, şehir içerisinde sıkışan işyerlerinin gelişip büyümede büyük zorluklarla karşılaştığını” söyleyen Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2018 yılında İmar Kanuna ‘Kentsel Servis Alanı’ kavramını ilave ettiğini belirtti. “Kentsel Servis Alanı ile şehir içinde sıkışan işyerlerinin, kentsel dönüşüm planları kapsamında kent dışına taşınmasına olanak sağlanacağını” ifade eden Aslan, “Türkiye'de ilk kez Ege-Koop'un bu kapsamda bir projeyi hayata geçirdiğini” söyledi.

 


YENİ NESİL SANAYİ BÖLGESİ İLE İŞYERLERİNİN

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ SAĞLANIYOR

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde (İESOB) düzenlenen Ege Ticaret Merkezi projesinin tanıtım toplantısına Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, İzmir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası Başkanı Hasan Özkoparan, projenin mimarı Uğur Onur, Proje Danışmanı Akın Kazançoğlu, İESOB üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Toplantıda yaptığı konuşmada, “Türkiye’de bir ilk olacak Ege Ticaret Merkezi’nin en can alıcı noktalarından birinin entegre organizasyon merkezi olması olduğuna” vurgu yapan Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, “Bu projeyle daha önce Türkiye’de yapılmamış bir merkezi hayata geçireceğiz. Ege Ticaret Merkezi’nde üretim, ticaret, teşhir ve ihracat aynı anda, her biri en iyi imkanlarla yapılabilecek. Daha önce organize sanayi bölgelerinin satış yapma hakkı bulunmuyordu. Bakanlık bu projeyi onaylayarak yasa değişikliğine gitti ve Türkiye’de ilk olacak bu merkezi kurmak bize nasip oldu” dedi.

“Yüksek teknoloji kullanarak katma değerli mal ve hizmet üreten, yurtiçi ve yurtdışında satış yapan yeni firmaların Ege-Koop Ege Ticaret Merkezi'nde yer alacağını” söyleyen Aslan şöyle devam etti: “Mobilya sektöründe öncü firmalar, antrepo, gümrükleme, ihracat organizasyon işyerleri ve daha birçok ticarethane bu alana aktarılacak. Ayrıca sanayicilerin aradıkları her şeyi bulabilecekleri bu merkezde birçok sosyal donatı alanı da olacak.”

Aslan, “böylesine modern teknolojinin uygulanacağı bir projeyi Ege Koop değil de herhangi bir inşaat firması yapacak olsa maliyetin, şu ankinin en az yüzde 40-50 daha üzerinde olacağını” belirterek “Kâr bununla bitmiyor. Yatırımcılar İzmir’de 2+1, 3+1 konut fiyatlarına, modern ve kazançlı bir işyerine sahip olmuş olacaklar” dedi.

“Ege-Koop’un sanayide, ticarette, çeşitli sektörlerde ve meslek odalarındaki ihtiyaç ve talepleri karşılamak üzere özgün ve kaliteli projeler ürettiğini” söyleyen Aslan, 400 işyerinden oluşacak Ege Ticaret Merkezi’nin Menderes Tekeli’de İzmir Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesi bitişiğinde, metro hattına 5 dakika mesafede yer aldığını belirterek, “Ayrıca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İzmir-Aydın otoyoluna ve Menderes yoluna bağlantılı bir yolun da inşasına başlayacak. Ege Ticaret Merkezi aslında, avantajlı bir yeni nesil organize sanayi bölgesi, çünkü burada üretime ek olarak teşhir, satış hatta ihracat da yapılabiliyor" diye konuştu.

“Tüm meslek grupları alabilir”

İEOSB Başkanı Zekeriya Mutlu da, “kent genelinde esnafın yıllardır iş yeri talebi olduğunu, bunun için sürekli yer aradıklarını” belirterek “Ancak İzmir’de hem ucuz maliyetli, hem de kente ve toplu taşımaya yakın yer bulmak çok zor. Ege-Koop tüm bunları bir araya getiren bir proje ortaya koydu” dedi. 1 milyon metrekarelik bu alanda talep eden tüm meslek gruplarının yer alabileceğini söyleyen Mutlu “Bu projede hem teşhir salonu, hem de ihracat olacak. Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki bu esnafın bütün ihtiyaçları karşılayacak bir proje” dedi.

“40 yıldır sanayinin tüm sorunlarını bilen biri olarak, bu projenin esnafın derdine derman olacağının” altını çizen İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası Başkanı Hasan Özkoparan ise “Biz ayakları yere basan bu projeye katılarak, meslektaşlarımıza bir yol haritası oluşturmak istedik. Bu yüzden 35 yılda 150 bin konut üreten Ege Koop ve çözüm ortaklarımızla birlikte hazırlanan esnafımıza fayda getireceğine inandığımız bu projeyi tüm detaylarıyla ele aldık” dedi. Özkoparan, Ege Ticaret Merkezi’nin herkese hayırlı olmasını dileyerek “Hayallerimizin gerçekleştiren ‘üretim, ticaret, teşhir ve ihracat’ın aynı anda yapılacağı bu merkezi hep birlikte kuracağız” diye konuştu.

 

KENTSEL SERVİS ALANI VE

ESNAFIN BEKLENTİLERİ…

İzmir, kent içerisinde bulunan değişik sektörlerin faaliyet gösterdiği “Kentsel üretim, Toptan ticaret, Kentsel çalışma alanı” olarak tanımlanan alanlar şehir içerisinde kaldığından dolayı ulaşım, trafik sıkışıklığı ve park sorununun yanı sıra, işlerini ve işyerlerini geliştirememe gibi sorunlarla karşılaşıp, gelişme alan ve olanaklarından yoksun olmakta. Bu çalışma alanları kent merkezi içerisinde kaldıklarından dolayı kentsel dönüşüm planları kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kent dışında planlanan “Kentsel Servis Alanı” planlı olarak günün ihtiyaçlarına uygun modern bir şekilde yeniden yapılacak. Aynı sorun, şehir içerisinde bulunan sanayi siteleri için de söz konusu. Kentsel dönüşüm planlaması gereği, tüm bu fonksiyonların işlevlerinden dolayı kent merkezi dışına bakanlıkça belirlenen süre içinde “Kentsel Servis Alanı” na taşınmaları zorunlu hale gelmiş durumda.

Tanıtım toplantısına yoğun ilgi gösteren esnafın en büyük beklentisi, ödeme konusunda kolaylık sağlanması. Peşinatları ödeme konusunda zorlanacaklarını belirten esnafa, Halkbank 500 bin TL’ye kadar “işyeri edinme kredisi” verirken 4 yıllık vade ve yıllık yüzde 8’lik faiz uyguluyor. Esnaf Kefalet Kooperatifi 200 bin TL’ye kadar krediyi yine 4 yıllık vade ve yıllık yüzde 8 faizle ödeme imkanı veriyor.

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan da, esnaftan gelen talepler üzerine, “ödeme şartlarının esnafın bütçesine uygun hale getirileceği” sözünü verdi.

 

RAKAMLARLA EGE TİCARET MERKEZİ..

Ege Ticaret Merkezi Projesi’nin “rakamsal” bilgileri şu şekilde:

  • 1.000.000 metrekare alan üzerine kuruluyor.
  • 1000 metrekare, 2000 metrekare, 4000 metrekare “ada” parseller olacak.
  • 800 metrekare taban, 12,80 metre yükseklik var.
  • 260 metrekare ofis binası inşa edilecek.

200 metrekare ofis için esnafın ödemesi gereken arsa payı 200 bin TL; peşinatı ise 104 bin TL. Geri kalan arsa payı 6 aylık periyodik ödemeler ile alınacak. İnşaat bedelinin 340 bin TL olacağı ofiste ödemeler için ödeme planları oluşturulacak ve 200 metrekarelik dükkan ve  arsa, kat çıkma hakkıyla birlikte 540 bin TL’ye mal olacak.

400 metrekare ofis için esnaftan alınacak olan arsa payı 350 bin TL, peşinatı da 174 bin TL olarak belirlendi. Kalan arsa payı yine 6 aya bölünen taksitlerle alınacak. İnşaat bedeli ise 620 bin TL. Esnafa, toplam maliyeti 970 bin TL olacak. Ödeme planlarının yine bölünerek yapılacağı dükkanın kat çıkma hakkı bulunmakta.

800 metrekare ofis için ödenmesi gereken arsa payı 510 bin TL, peşinatı da 276 bin TL. Kalanı 6 ay taksitlendirilecek. Ödeme planlarıyla desteklenecek esnafın bu dükkan için ödemesi gereken inşaat payı ise 1 milyon 380 bin TL. 1000 metrekarelik parsel ve 800 metrekarelik kat çıkma hakkı bulunan bu dükkanın toplam maliyeti ise 1 milyon 890 bin TL olacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Solda ''yeni bir partinin doğması ihtimali'' geçmiş dönemleri de hatırlattı. Sosyal demokrat tabanda 12 Eylül'den sonra Necdet Calp'in Halkçı Partisi ve Erdal İnönü'nü...

Türkiye yeni haftaya, altın ve dövizdeki sert yükselişlerle başladı. Covid-19’da ikinci dalganın başlayacağına dair haberler ve ABD ile Çin arasındaki diplomatik geril...

Müze statüsünden camiye çevrilmesinin ardından kimliği belirsiz (?) kişilerden oluşan bir grup tarafından Ayasofya’da, Afganistan’da on binlerce insanı öldüren Taliban...

Bergama'da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yapan Nuri Kiraz, söylediği sözler ile tepki çekti.

''Biz Mardinliyiz. Her gelene bir MERHABAMIZ, her gidene bir EYVALLAHIMIZ vardır.''

Siyasi tartışmaların dozunu yükselten açıklamalarla gerilim zincirine art arda eklemeler yapılmasından vazgeçilmesi gerekirken, “çok ağır sözler, isnatlar ve iddialar ...

CHP’nin “Hedef iktidar” sloganıyla yaptığı 37. Olağan Kurultay’da, Tuncay Özkan başta 4 genel başkan yardımcısı Parti Meclisi’ne giremedi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun liste...

Yazarlar
Website Security Test