Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Pazarlık'' Nisan 2020'ye kadar sürecek mi?

2.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 sistemlerinin birinci grup sevkiyatı geçen hafta tamamlanmıştı. Türkiye ile ABD arasında gerilime yol açan bu teslimatta Washington yönetiminden yaptırımlar konusunda iki ayrı açıklama geldi. Beyaz Saray'daki "Türkiye Yaptırımları" toplantısına katılan 45 Cumhuriyetçi senatörden biri olan Lindsey Graham, ABD Başkanı Trump'ın kendisinden "Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu aramasını ve ABD yaptırımlarına hedef olmamak için S-400'leri aktive etmemeleri çağrısında bulunmasını istediğini" söyledi.

Graham, "Ben, 'S-400'leri aktive etmezseniz yaptırımlar uygulanmak zorunda değil' diyenler grubundayım. Türkiye'yi sistemi aktive etmemesi konusunda ikna etmeyi umuyorum" şeklinde konuştu. Graham, "Sistem aktive edilirse o zaman başka seçenek kalmıyor. Yaptırım yasası net" dedi. Senatör Graham S-400 sisteminin aktive edilmesi halinde "ABD'nin NATO müttefiki Türkiye ile ilişkilerinin çok karanlık bir yola gireceği" uyarısında da bulundu.

ABD'nin Türkiye'yi ikna etmek için Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun mevkidaşı Mike Pompeo yerine senatör Lindsey Graham'ı aracı olarak kullanması da diplomaside çok sık rastlanmayan bir durumu oluşturuyor. Trump'ın, Pompeo yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'la da yakın ilişkileri olan Graham'ı seçerek Türkiye'nin kararı üzerinde daha etkili olmaya çalıştığı belirtiliyor.

Trump'ın Suriye'den çekilme kararı ve güvenli bölge önerisini ortaya attığı dönemde Türkiye'yi ziyaret eden Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yaklaşık 2.5 saatlik bir görüşme gerçekleştirmiş, görüşmenin ardından Erdoğan ve Graham, birlikte Fazıl Say'ın konserini izlemişti.

İkna çabası...

Graham'ın Bakan Çavuşoğlu ile telefonda görüştüğünü açıklamasının ardından Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan bu konuda bir açıklama gelmedi. Olağan durumlarda Çavuşoğlu'nun telefon görüşmeleri konusunda bilgi veren diplomatik kaynaklar, Graham ile yapılan görüşmeyle ilgili sessiz kalmayı tercih etti. Çavuşoğlu da Graham'ın açıklamalarıyla ilgili bir açıklama yapmadı.

S-400'lerin aktif olarak kullanılma tarihi olarak açıklanan Nisan 2020'ye kadar ABD'nin Türkiye'yi yaptırım tehdidi ve serbest ticaret anlaşması gibi önerilerle ikna çabalarının sürmesi bekleniyor.

Uluslararası haber ajanslarına Kongre kaynaklarının verdiği bilgilere göre, Kongre üyeleri Türkiye'nin S-400 alımından rahatsız ancak Başkan Trump'ın ya da Kongre'nin bundan sonraki aşamada ne yapması gerektiği konusunda kararsız. Reuters'ın haberine göre, Kongre'deki temkinli hava yaptırım konusunun şimdilik ikinci plana atıldığını gösteriyor.

Hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat Kongre üyeleri ABD'nin Türkiye'ye güçlü bir karşılık vermesi gerektiği konusunda hemfikir ancak Trump'a yakın Cumhuriyetçi isimler daha temkinli ilerlenmesi gerektiğini ifade ediyor.

 

"9 Eylül'e kadar bir adım beklenmiyor"

Kongre kaynakları, Kongre üyelerinin tatilden döneceği 9 Eylül'e kadar Türkiye'ye olası yaptırımlar konusunda Kongre'den bir adım beklemediklerini ifade ediyor.

Beyaz Saray'da Başkan Trump'ın geçtiğimiz Salı günü 45 Cumhuriyetçi Senatörle yaptığı "Türkiye yaptırımları" toplantısına katılan Senato Dış İlişkiler Komisyonu'nun Cumhuriyetçi Başkanı Jim Risch "Uzun süre Türkiye'nin S-400'lere sahip olmasının kabul edilemez olduğunu söyledim. Şu anda o noktadayım. Peki bunun sonucu ne olur? Önümüze bakalım ve nasıl olacak görelim" dedi.

Reuters haber ajansına konuşan bazı Kongre üyeleri de Türkiye ile ilişkilerin bozulmaması gerektiği mesajını verdi. Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu'nun kıdemli Cumhuriyetçi üyesi Mac Thornberry "Türkiye önemli bir NATO müttefiki. Bir mesaj vermek istiyorsunuz ama onları sonsuza dek uzaklaştırmak da istemezsiniz" değerlendirmesinde bulundu.

Demokrat Kongre üyeleriyse Başkan Trump'ın iki yıl önce Kongre'nin her iki kanadından Trump'ın veto edemeyeceği bir çoğunlukla geçen CAATSA'ya saygı göstermesi çağrısında bulunuyor.

Demokrat Senatör Jeanne Shaheen "Yönetim CAATSA konusunda harekete geçmeyerek rahatsız edici bir emsal yaratmamak için gücünü göstermeli" şeklinde konuştu.

 

 

"TÜRKİYE'YE YÖNELİK UYGULAMA DİKKAT ÇEKİCİ"

Onur Öymen (Emekli Büyükelçi)- Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma füzeleri almasının önlenemeyeceğini gören Amerikan yetkilileri şimdi de bu füzelerin aktif hale getirilmesini engellemeye çalışıyorlar. Başkan Trump'a yakınlığıyla bilinen Cumhuriyetçi Senatöre Lindsey Graham, "füzeler aktif hale getirilmezse Türkiye'yle serbest ticaret antlaşması imzalanabileceğini, aksi takdirde Türk-Amerikan ilişkilerinin karanlık yola girebileceğini" belirtmiş.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo da bu füzelerin aktif hale getirilmesinin "kabul edilemez bir adım" olacağını ileri sürerek ilave yaptırımların gelebileceğini" söylemiş.

Acaba bazı NATO ülkelerinde bulunan S-300'lerin de aktif hale getirilmesi engellenmiş miydi? Bu yolda bilgi yok. Tam tersine 1998 yılında Kıbrıslı Rumlar'ın Rusya'dan aldığı S-300 füzeleri Türkiye'nin tepkisi üzerine Yunanistan'a devredildikten ve Girit adasına konuşlandırıldıktan sonra 2007 yılında Yunanistan'a satış işlemi sonuçlandırılmış ve 2013 yılında Yunan ve İsrail Hava kuvvetlerinin yaptığı ortak White Eagle tatbikatında fiilen ateşlenerek kullanılmıştı.

2015 yılında Fransa'da ve Almanya'da düzenlenen bir ortak tatbikata katılan Slovakya hava kuvvetlerinin S-300 füzelerini de getirmesi NATO ülkelerinin bu füzelerle ilgili tecrübe kazanmasına katkıda bulunduğu için memnuniyetle karşılanmıştı. Bulgaristan da elindeki S-300 füzelerini 2015 yılındaki bir tatbikatta denemişti. Türkiye'ye başka, diğer bazı NATO üyelerine başka standart uygulanması dikkat çekici. Ulusal güvenlik çıkarlarımızın gerektirdiği yoldan sapmamaya özen göstermeliyiz.

 

"ABD YAPTIRIMLARI GELECEK Mİ?"

Mehmet Dönmez (Emekli Büyükelçi)- Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 savunma sisteminin teslim edilmesiyle birlikte beklenen ABD yaptırımları uygulamaya girmemiştir. Başkan Trump'ın ABD'nin hasımlarına (düşmanlarına) yönelik CAATSA yaptırımlarını yerine getirme konusunda pek istekli ve aceleci olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu tutumun pek çok nedeni bulunabilir. ABD'nin Türkiye'yi tepki doğuracak bir politika ile tamamen karşısına almak istemeyebileceği bir ihtimaldir. Orta Doğu politikaları denkleminde ülkemiz çok önemli bir aktördür.

Suriye'nin kuzeyinde oluşturulacak güvenlikli alanın boyutları, kurulması ve kontrolü konularında ABD'nin Türkiye ile pazarlığı devam etmektedir. Bu aşamada görünen odur ki, Türkiye'nin taleplerinin karşılayacak bir yaklaşım içinde olmayan ABD, güvenli bölgenin oluşturulması konusunun krize dönüşmesi halinde Türkiye'ye karşı tavrını sertleştirebilecektir.

ABD bir yandan Suriye ve Irak'taki gelişmeleri gözleyip değerlendirirken, diğer yandan Türkiye'ye dolaylı yaptırımların ilk işaretini vermiş ve Güney Kıbrıs'a 30 yıldır uyguladığı silah ambargosunu kaldırmıştır.

Silah ve savunma sistemleri satışlarında uluslararası rekabet sistemin esasını oluşturmaktadır. Bir iş adamı olan Trump diğer ülkelerle ilişkilerine bu yaklaşımı egemen kılmaktadır. Türkiye'ye yaptırım uygulayıp uygulamaması ya da zamanlamasında da bu faktör geçerli olacaktır. Bu nedenle, Türkiye S-400 sisteminin faaliyete geçirmeyi geciktirdikçe, ağır yaptırımların uygulanması gecikecektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  S-400'lerin tamamen faaliyete girmesi için Nisan 2020 tarihini vermiştir. O tarih aynı zamanda Trump için seçim yılı olacaktır. O tarihe kadar belki de Türkiye'ye Patriot satışı, serbest ticaret anlaşması yapılması gibi teklifler yapılabilecek ve yaptırımların gündeme gelmesi bu gelişmelere bağlı kalacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Enflasyon iki ay sonra yeniden çift haneye çıktı. 9 ay boyunca küçülen ekonomi, bu yılın 3. çeyreğinde yüzde 0.9 büyüdü. İşsizlikteki artış ise sürüyor. Hayat pahalılı...

Ülkenin her tarafından “erkekler tarafından hunharca işlenmiş kadın cinayetleri” haberleri geliyor. Savcılar, kadınların “korunma taleplerini” savsaklıyor, hakimler “e...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson, zirve kapsamında bir ar...

Türkiye’de kadına şiddet eylemleri, çoğunlukla cinayetle sonuçlanıyor ve giderek artıyor. Erkek şiddeti durmuyor, durdurulamıyor. Savcılar “koruma kararları” almıyor. ...

“Esrarengiz” bir iddianın, iki gazeteci - Saray - Muharrem İnce - CHP Genel Merkezi arasında kopardığı fırtına ana muhalefeti sarstı ve... “Kumpas” ortada “sahipsiz” ...

Türkiye’de para piyasalarının gözü kulağı hep dışarı. En ufak bir haber döviz kurunu yukarı taşıyor. Döviz, gün içerisinde, hatta saatler içinde ciddi oranda artışlar ...

Afetler ülkesinde “koordinasyon noksanlığı” yıllardır sürüyor, Afetlerle “birçok” bakanlık, kurum ve kuruluş” ilgili, ama her büyük afette kaos yaşanıyor. “Çareyi” uzm...

Yazarlar
Website Security Test