Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Moody’s’ten bankalar için değerlendirme

5.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türk ekonomisindeki zayıflığın batık kredi karşılıklarını yükseltmek zorunda bırakması ve kredi büyümesinin yavaşlamasına yol açması nedeniyle bankaların karlılığını düşüreceğini tahmin ettiklerini duyurdu.

Moody's yayınladığı araştırma raporunda ayrıca kötü senaryo ihtimalinde döviz cinsi mevduatlara erişim kısıtlaması gibi radikal mali önlemlerin devreye sokulma riskinin de yükseldiği vurgulandı. Geçtiğimiz ay Türkiye'nin ülke notunun yanı sıra 18 Türk bankasının kredi notunu da birer kademe indiren Moody's yeni raporunda Türk bankacılık sisteminin negatif seyrinin devam ettiğini vurgulayarak bankaların fonlamadaki kırılganlıklar ve faaliyet koşullarında zorluklar nedeniyle önümüzdeki 12-18 aylık dönemde finansal dayanıklılığı üzerinde baskı oluşturacağını belirtti. Moody’s geçen ay da THY'nin de aralarında bulunduğu 11 Türk şirketin kredi notunu düşürmüştü.

 

“BANKACILIK SEKTÖRÜ SERMAYE YETERLİLİĞİNİ KORUYOR”

Mustafa Saim Uysal (Yeminli Mali Müşavir)– Türkiye değerlendirmelerini genellikle kötümser olarak yorumlayan Moody’s 1 Temmuz’da yaptığı değerlendirmede de bu özelliğini korudu. Yaptığı değerlendirmenin bazı kısımları doğru olmakla beraber sektörün dayanıklılığını gösteren hususlara yer vermemesi objektifliğini sorgulamaya yetiyor.

Moody’s in değerlendirmesinin ana hatları şunlar; kredi büyümesi yavaş, banka karlılıkları bozulacak. Stresli senaryoda dolarizasyon oranının %55’lere gelmesi nedeniyle aşağı yönlü riskler mevcut. 100 milyar dolar likit varlıklar ve 27 milyar dolar net döviz rezervi yetersiz. İnşaat ve enerji sektöründeki kredilerdeki sorunlar devam ediyor.

Türk Bankacılık Sektörünün konsolide sermaye yeterliliği 31.12.2018 itibariyle Genel Sermaye açısından %17,27, çekirdek sermaye itibariyle %13,97, 30.04.2019 tarihinde ise bu oranlar genel sermaye itibariyle %16,91, çekirdek sermaye yeterliliği itibariyle da %13,73 oranında gerçekleşmiştir. 2018 sonu itibariyle 2.982,1 milyar TL olan riskli varlıklar Nisan 2019 itibariyle da 3.348,3 milyar TL olmuştur. Toplam özkaynaklar ise 2018 sonu itibariyle 515 milyar TL iken 2019 Nisan sonu itibariyle 566,1 milyar TL’ye yükselmiştir.

Yabancı para net genel pozisyonu 24 Mayıs itibariyle bilanço içi kalemlerde (-) 46,5 milyar dolar, bilanço dışında ise (+) 48.3 milyar dolar oldu. Böylece bankacılık sektörü yabancı para net genel pozisyonu (+) 1,8 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Uluslararası Ödemeler Bankası BIS kriterlerine göre sermaye yeterlilik rasyosu (%8-12) dikkate alındığında sektörün birçok ülkeye göre sermaye yeterliliği olumlu bir seviyede bulunmaktadır. Ancak enerji ve gayrimenkul sektörleri başta olmak üzere bankacılık sistemdeki kredi sorunlarının kamu önceliğinde acilen çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

Makroekonomik göstergeleri olumluya çevirecek para ve maliye politikaları oluşturmak için bu konu bir zorunluluk teşkil ediyor. Küresel finans gelişmeleri, enflasyon ve faizlerdeki görece de olsa düşüş ve iç-dış politikalardaki hafifleme bankacılık sektörünün güçlenmesi açısından uygun bir ortama doğru eviriliyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun başkan seçilmesinin ardından istifa eden AKP döneminin İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı'nın ekibi belediye 60 milyarlık İBB bütçesinin 40 mi...

25 Temmuz 2019 tarihli Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Toplantısı'nda alınacak faiz kararı ne olacak?

Avrupa Birliği'nin (AB) yaptırım kararına Türkiye Akdeniz'e dördüncü bir gemi gönderme kararıyla karşılık verdi. Kıbrıslı Rumlar ise Kıbrıslı Türklerin ortak komite ön...

GÖZLEM, ''KUZEY AFRİKA'DA DA MI BİR 'SURİYE SENARYOSU' VAR?'' sorusuna cevap arıyor.

Duygu Özerson Elakdar, Urla’da Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan kiraladığı 2 bin 400 dönümlük alanda zeytin ormanı oluşturdu. Bölgeye 60 bin zeytin ağacı diken iş kadını ...

Abdullah Gül / Ali Babacan girişimi mi, Ahmet Davutoğlu çıkışı mı, Çoban Ateşi Hareketi mi şanslı? GÖZLEM uzmanlara sordu. İşte cevaplar…

Yazarlar
Website Security Test