Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Ödemiş, süt ve süs bitkileri ile dünyaya açılacak''

14.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, projelerini GÖZLEM’e anlattı.

ENGİN TATLIBAL

31 Mart’ta ikinci kez Ödemiş Belediye Başkanlığı’na seçilen Mehmet Eriş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in seçim öncesinde Ödemiş’te açıkladığı “İkinci Cemre” projelerinin ilçeyi kalkındıracağını söyledi. GÖZLEM Gazetesi Yayın Kurulu Toplantısına katılan Eriş, topraksız veya arazisi az olan köylülere Hazine arazilerinin tarımsal üretim için tahsis edileceğini, böylece üretim ve refahı artıracaklarını açıkladı. Ödemiş’te süt ve süs bitkilerini öne çıkarmak istediklerini anlatan Eriş, “Her bir tarla ve her bir çiftlik bizim için fabrikadır” dedi.

Ödemiş, İzmir’in her açıdan en zengin ve potansiyeli yüksek alanlarından olan Küçükmenderes Havzası’nın kalbinde yer alıyor. 11’inci yüzyılda Aydınoğulları’na başkentlik yapan bölge, hem tarihsel ve kültürel, hem de tarımsal ve endüstriyel açıdan benzersiz özelliklere sahip. Bu benzersiz kentin belediye başkanlığı görevine üç dönem aranın ardından ikinci kez seçilen Mehmet Eriş’in, bölgenin üretim ve katma değer yaratma kapasitesini kat be kat artıracak projeleri var. GÖZLEM Gazetesi Yayın Kurulu’nda konuğumuz olan Eriş’e bu projelerini sorduk, o da helecanla anlattı...
Sayın Eriş, Yayın Kurulumuzda sizi ağırlamaktan dolayı mutluyuz. 2004’te devrettiğiniz Ödemiş Belediye Başkanlığı görevine, 15 yıl sonra ikinci kez seçildiniz; bu döneminizde öncelik vereceğiniz konular neler olacak?
Öncelikle duayen büyüklerimizin bulunduğu Gözlem Gazetesi’nde bulunmaktan mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Seçimlere girerken kullandığımız sloganlarımızda Ödemiş’te büyük bir aile olduğumuzu vurgulamıştık. Türkiye ciddi bir ayrışma içine sokulmuş bulunuyor. İnsanlarımızı çözümde birleştirmek için yola çıktık. Bu anlamda Sayın Genel Başkanımızın dile getirdiği “Derman Belediyeciliği” anlayışını ortaya koyduk. Nerede bir sıkıntı varsa, dermanını üretebilmek için katılımcı bir belediyecilik anlayışını benimsemiş bulunuyoruz. Odalar, dernekler, STK’lar ve siyasi partilerin katılımlarını ve desteklerini çok önemsiyoruz. İlk önceliğimizin bu birlikteliği başarmak olduğunu ifade edebilirim. Bunu eğer başarırsak, diğer sıkıntıların çözümü inanınız çok kolay olacaktır.

 

“İkinci Cemre, bölgemizi ilgilendiriyor”

Tarım, bölgemizin ekonomik yapısı itibariyle elbette öncelik vereceğimiz bir diğer konu olacak. Elimizdeki veriler, Ödemiş’in Türkiye’nin en geniş ve verimli tarım alanlarına sahip olduğunu gösteriyor. Silajlık mısır üretimine büyük önem veriyoruz; çünkü bu, bölgemizin güçlü olduğu hayvancılık konusunda kritik bir ürün. Et ve süt hayvancılığı, fidancılık, süs bitkileri ve yetiştiriciliği, güçlü olduğumuz ve ağırlık vereceğimiz diğer kalemlerdir. Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in İkinci Cemre olarak açıkladığı projelerinde Ödemiş’i seçmesinin sebebi de belki buydu. Çünkü 28 maddelik o listenin belki 25-26 maddesi, aslında Ödemiş’i ve bölgemizi ilgilendiriyordu.
Tarım ürünlerinin ve bilhassa kestane, erik ve kiraz gibi ağaçtan elde edilen ürünlerin değerlendirilmesinde ve katma değerlerinin yükseltilmesi yönünde çalışmalarımız olacak. Özellikkle kestane, ihracata yönelik bir ürünümüz. Bu ürüne yönelik hastalıklarla mücadele edeceğiz. İnsanlar bunların üretildiği yerlerde barınıyorlar ve yaşıyorlar, çünkü bu ürünlerin katma değeri yüksektir. Ve bu bölgelerde üstelik genç nüfusumuz da vardır. Dolayısıyla bu alanda ciddi çalışmalar yapmak durumundayız. Üretim aşamasında soğuk hava depolarının kurulması ve piyasaya sürülmesi sürecinde pazara sahip olabilme adına girişim ve yatırımlarımız olacak. Tunç Başkanımız da gerek bölgemizde ve gerekse diğer bölgelerde yaptığı açıklamalarında aynı şeyi ifade ediyor; biz üreticiye ve ürüne sahip çıkacağız, ürünün tarlada veya ağacın dalında kalmasına müsaade etmeyeceğiz. Bunun yolu da kooperatifleşmekten geçiyor. Sevinerek ifade edebilirim ki Ödemiş bölgesinde kooperatifleşme güçlü bir seviyede bulunuyor. Sulama, fide ve süt ürünleri kooperatiflerinin yanı sıra birliklerimiz de var.

 

“Toprak reformu yapacağız”

Tabi ki bu sürece girdiğinizde sorunların tespiti kadar önemli olan bir diğer unsur, çözüm yolunda adım atmak oluyor. Toprak miktarı anlamında küçük köylerimizin varlığı söz konusu. Bu konuda Hazine arazileri var. O bölgede toprağı olmayan ama ziraatten geçinen insanları, belki bir tür küçük çaplı toprak reformu yaparak topraklandırmayı, böylelikle üretimi artırarak bu insanlarımıza geçim kapısı açmayı düşünüyoruz.
Bunu nasıl yapacaksınız, çalışmalar ne zaman ve nasıl başlayacak?
Henüz başlamış değiliz, çünkü mevsimden ötürü kirada olan araziler var. Düşündüğümüz yerdeki arazileri yeniden kiraya vermiyoruz ve ekmiyoruz.
Fidancılık anlamında ciddi bir üretim potansiyeli söz konusudur. İlginç gelebilir ama Bozdağ’ın klima etkisi nedeniyle o bölgede zeytin ve incir yetişiyor ve bunun üretimi yapılıyor. Kiraz ve erik şu an işleniyor.
Benim ilk ve en önemli yaptığım iş, Kızılca köyümüzün sulamasını bitirmek oldu. Çünkü orada yapılabilecek en büyük iş oldu; arazisi az olan ve tarımla uğraşan insanların buna acilen ihtiyacı vardı. İnsanların geçimini sağlamanın yolu, pastayı büyütecek çalışmalar yapmaktır.
Tunç Başkanımız, Birinci, İkinci ve Üçüncü Cemre projeleriyle bizler için bir yol haritası çizdi ve bu harita, Ödemiş bölgesine uyuyor. Özellikle İkinci Cemre projeleri, bizim için tam bir reçete. Bu anlamda derman belediyeciliğini ve ekonomi belediyeciliğini uygulamak için insana ve tüm canlılara dokunmanız gerekiyor. Tunç Başkan’ın çok güzel ifade ettiği üzere, bölgemizdeki tarım ürünlerini “hammadde olarak değil, nihai ürün olarak” piyasaya sunmakla en yüksek katma değeri elde etmiş olacağız. Bütün bu saydığımız ürünleri bu anlayışla değerlendirdiğimizde insanımıza en etkili biçimde dokunmuş olacağız.
Ödemiş, turizm açısından da büyük potansiyel vaat ediyor, bu anlamda yapmak istedikleriniz neler?
Turizm, hayata geçireceğimiz projelerin önemli bir ayağını oluşturuyor. Bu anlamda Birgi en büyük zenginliğimizi oluşturuyor. Burada Aydınoğulları’ndan beri süregelen bir kültür zenginliğimiz var. Aydınoğlu Mehmet Bey Camii, Türkiye’de örneği görülmeyen biçimde hem Roma dönemi unsurlarını, hem de Selçuklu mimarisinin özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Aynı binada tarihin çarpıcı dönemlerinin izlerini buluşturan bir yapı. Bu anlamda hem ÇEKÜL ve hem de bizim bölgemizin değerli büyüklerinden Sayın Emin Başaranbilek’in katkısıyla 1996 yılından bu yana bilinçli bir süreç devam ediyor. 2000 yılında rahmetli Ahmet Piriştina’nın öncülüğünde kuruluşunda bulunduğumuz Tarihi Kentler Birliği çatısı altında da çalışmalar yapıldı ve devam ediyor. Bu konura Mahalli İdareler Genel Müdürümüz Sayın Kayhan Kavas’ın da büyük desteği olmuştur. Önceki dönem valilerimizden ve sonrasında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekteteri olan Sayın Kemal Nehrozoğlu’nu da anmamız gerekir. Yani Birgi’nin ayağa kaldırılması tanıtılması, adeta devletin en üst kademesinden STK’lara kadar geniş bir vizyon ve perspektif ile desteklendi.
Ödemiş’in turizm açılımı, bizim dönemimizde projesi oluşturulan ve Mahmut Başkanımız ve Bekir Başkanımız dönemlerinde tamamlanarak müzeye dönüştürülen yapımız ve kadın el sanatları pazarı devam ediyor, ardından Birgi ile devam ediyor. Bu bölgede kafeterya ve yeme içme bölgesi olarak düzenlemeyi düşündüğümüz yerler var. Son olarak, Birgi Belediye Başkanımız Cumhur Şener döneminden beri süreci devam eden turizm tesis alanını tamamen belediye olarak almış bulunuyoruz. Bu alanda önemli projeleri hayata geçireceğimiz için oldukça heyecanlıyız.

 

“Bozdağ Kayak Merkezi yeniden açılabilir”

Geçtiğimiz Pazar günü Tunç Başkanımız, Ödemiş’e geldi ve diğer tesis ve bölgelerle bihrlikte İlkkurşun Tepesi’ne de gittik. Bu bölge, ova ile birlikte Bozdağ’ı ve Keldağ’ı gören bir mevki ve bu dağların arasında yaylalarımız var. Hepsinde ayrı ürün yetiştiriliyor ve birbirine geçilemiyor. Ayrıca bildiğimiz gibi Bozdağ’da slalom kayağına uygun dik pistleri bulunan kayak tesisimiz mevcut. Burada çığ önleme tesisisin yapılmasının ardından kayak tesisi yeniden hizmete açılacak ve sadece İzmir’den değil, Manisa’dan ve diğer bölgelerden de insanlar Ödemiş’e gelmeye başlayacak.
Bir de yıllardan beri Ödemişlilerin arzusu olan teleferik projesi söz konusu. Bu konuyla önceden yapılan araştırma ve etütler var. Tunç Başkanımız, bu konuda da destek vereceğini ifade etti. Bölgemizde otel konusunda hali hazırda bir eksiklik bulunduğunu ifade etmem gerekiyor. Var olan otellerden kapananlar olması ve Gölcük’te bulunan ve bir zamanlar futbol takımlarımızın kamp yaptığı tesisimizin yetersiz kalmasından ötürü bu anlamda atılması gereken adımlar var.
Büyükşehir ile ortak yapılacak projelerden söz açmışken, merkezi ve yerel yönetimlerden bu anlamda diğer beklenti ve talepleriniz neler?
Bu konuda merkezi yönetim ile işbirliği içinde gerçekleştirilebilecek ve önemli bulduğumuz bir projemiz var. Herkes Bursa olarak bilir, ancak Türkiye’de ipeğin merkezi Ödemiş’tir. Bu konuda da İl Tarım ve İlçe Tarım Müdürlüklerimiz kanalıyla merkezi yönetimin desteği ve işbirliği ile potansiyeli ve bilinirliği artırmayı hedefliyoruz. Aynı şekilde dut ve dut ürünleri konusunda üretimi artırmak amacıyla projelerimiz ve beklentilerimiz vardır. İpekböceğinin beslenmesi ve üremesi için de dut ağacı hayati öneme sahip olduğundan bu iki unsur, birbirini tamamlayacak. Bunu var olan kooperatifimize ilave olarak Gölcük’ün aşağı kısmında da hayata geçirmeyi planlıyoruz. Burada 8 dekar kadar sulu arazide bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Dediğim gibi, Valiliğimizin ve İZKA’nın desteği ve işbirliği ile dokuma makinaları da tedarik ederek bu alandaki potansiyelimizi artırmayı amaçlıyoruz.
Gençlik ve eğitim konusunda projeleriniz neler?
Hem bir eğitimci olarak benim, hem de partimin en çok önem verdiği konuların başında eğitim geliyor. Özellikle ebeveynleri gün içinde tarlada çalışmaya giden çocuklarımız için gündüz bakımevleri açmayı planlıyoruz. Bunu kentsel bölgemizde ise en güzel biçimde Kültürpark alanımızda yapmak istiyoruz. Anne babaları işteyken ve tarlada çalışırken bu çocuklarımız, kültürel faaliyetler yapabilecek ve okullarıyla ilgili ders çalışıp ödevlerini de belletmenler eşliğinde yapabilecekler. Ayrıca İzmir’de de bulunan Meslek Fabrikası projemizden söz etmek isterim. Değişik alanlarda tarım ve sanayinin ara eleman ihtiyacını bu meslek fabrikaları ile tamamlarken gençlerimize de istihdam kapısı açmayı hedefliyoruz.
Bunların yanı sıra eksiğimiz olarak donanımlı bir spor salonunu ve yüzme havuzunu Ödemiş’e, Büyükşehir Belediyemiz ile işbirliği içinde kazandırmak istiyoruz. Yüzme konusunda Türkiye çapında başarılı bir evladımız yetişiyor, ancak ilçemizde bu standartlarda bir havuzumuz yok. Bunu hayata geçirirsek bir evladımız üç olur, beş olur, artar. Denizin olmadığı bir ilçede yüzme sporunun gelişmesi de anlamlı olacaktır.

 

“Süs bitkileri Kültürpark’ta sergilenecek”

Ödemiş’te çok boyutlu bir bölge söz konusu. Bunlar içinde hangileri ön plana çıkacak sizce?
Süt üretimi, bölgemizde 405 bin ton civarında gerçekleşiyor. 172 bin baş büyükbaş hayvan varlığı bölgemizde söz konusu. Küçükbaş hayvan varlığımız da 75 bin civarında ki bunlar oldukça yüksek rakamlar. Canlı hayvan satışı olarak baktığımızda yıllık 600 milyon liralık ciroya ulaşan bir ticaretin varlığını görüyoruz. Ben, Ödemiş’in bütün bu unsurlar içinde iki unsurun öne çıkacağını, bunların da süt ve süs bitkileri olduğunu düşünüyorum. Bu iki ürünümüzün katma değeri çok yüksek. Bölgemizde 1500 aile, geçimini süs bitkileri üretiminden sağlıyor. Bu anlamda her tarla, bizim için birer fabrika. Bunların sunumu ve ulusal ve uluslararası arenaya çıkartılması noktasında da Tunç Başkanımızın önemli bir girişimi oldu. Kendisi, bugüne kadar süs bitkileri üretim ve ihracatının sunum anlamında Ödemiş’te çok güzel yapıldığını, ancak bunu daha da açmak için bu sunum boyutunu İzmir’e taşımak gerektiğini söyledi. Bu şekilde Ödemiş’in süs bitkilerinin uluslararası sunumunu, İzmir merkezde, Kültürpark alanında yapalım dedi.
Çok yerinde bir girişim. İlki ne zaman gerçekleşecek?
Proje yeni ortaya çıkmış durumda ve benim tahminimce en erken 2020’de yapılabilir. Asıl vitrin tabi ki Ödemiş olacak ve üreticilerin alıcılarla buluşması, temelde Ödemiş’te gerçekleşecek. Biz, büyük üreticilerin yanında küçük üreticilerimizi de bu süreçte korumak ve desteklemek istiyoruz. Bütün bu anlattıklarımızın hepsini birleştirirsek, sonuçta mutlu ve huzurlu bir Ödemiş’i yaratma vizyonu ortaya çıkıyor.

 

MEHMET ERİŞ KİMDİR?
1958 yılında İzmir Kiraz’da doğdu. 1980 yılında Gazi Üniversitesi Yüksek Teknik Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Meslek hayatına öğretmen olarak başladı, daha sonra Ödemiş, Kiraz ve Beydağ Belediyeleri’nde görev yaptı. 1999-2004 yılları arasında CHP Ödemiş Belediye Başkanlığı görevinde bulundu. 2012-2013 döneminde CHP Ödemiş İlçe Başkanlığı yaptı. 31 Mart yerel seçimlerde yeniden Ödemiş Belediye Başkanı seçildi. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

GÖZLEM konuyu uzmanlara sordu. İşte cevapları...

Suriye'de Fırat'ın doğusundaki terör unsurlarına yönelik başlatılan ''Barış Pınarı Harekatı'' sonrası Türk ekonomisindeki gelişmeler nedir? GÖZLEM konuyu uzmanlarına s...

Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı rakamlara göre tüketici enflasyonu tek haneye düştü. Çarşı / Pazar / Ev / Mutfak gerçeklerinden çok uzak olan bu rakamlara hem ...

20 yıl Adalet Partisi İzmir milletvekilliği, 5 defa bakanlık yapan ''İzmirli'' Ali Naili Erdem, Türk Siyasetinin dününü ve bugününü anlattı. İzmir'de bıraktığı izleri...

''Enerjisini, zamanını, bilgi ve birikimini sonuna kadar Karşıyaka için kullanacağını'' dile getiren Tugay, öncelikli olarak yapmak istediği 5 konuyu ve belde için ger...

İstanbul'daki can kaybı yaşanmayan deprem "Deprem değil, bina öldürür" gerçeğinin ciddi işaretlerini verdi. Sadece İstanbul mu, İzmir başta Anadolu'nun çok yerinde "ay...

GÖZLEM konuyu masaya yatırdı; işte uzman görüşleri...

Yazarlar
Website Security Test