Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Vatandaşın gerçek ihtiyaçlarına yönelik yatırımlar yapacağız''

24.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gözlem Gazetesi Yayın Kurulu’nu ağırlayan Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, önümüzdeki beş yıllık dönemde ele alacağı öncelikli konuları anlattı. Tarım ve turizm başta olmak üzere Seferihisar’ın gelişimi için doğru yatırımlar yapacaklarını ifade eden yetişkin, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve merkezi hükümetin projelerini destekleyeceğine inandığını söyledi.

Seferihisar Belediyesi Goca Başkan 'İsmail Yetişkin'

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin

ENGİN TATLIBAL'ın haberi

Tunç Soyer’in 10 yıldır belediye başkanlığı sürecinde Seferihisar, İzmir’in en hızlı büyüyen ilçelerinden biri oldu. Cittaslow süreci ile dünyada yükselen yeni şehircilik trendini yakalayan ilçe, turizm ve tarımda “sürdürülebilir” bir anlayış ortaya koydu. Gözlem Yayın Kurulu’nu ağırlayan Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin de bu anlayışın devam edeceğini ifade ediyor...

Seferihisar’da öncelikli olarak el atacağınız beş temel sorun nedir ve neden önceliğiniz bunlar olacak?

Öncelikle vatandaş ile iletişimi sağlıklı bir hale getireceğiz. Türkiye’nin ardı ardına geçirmiş olduğu seçim süreçleri dolayısıyla vatandaşımız çok yıprandı. Siyasi yarışların bitmesinin ardından artık biz belediye başkanları, sadece partilerimizin değil, bize oy vermeyen vatandaşlarımızın da belediye başkanlarıyız. Bu konuda kendimizi vatandaşımıza doğru anlatmamız ve onların şikayetlerini ve önerilerini doğru kavramamız, büyük bir önem arz etmekte. Bu nedenle öncelikli olarak bu konuya eğileceğimi söylemek istiyorum.

Bununla birlikte yaz dönemine giriyoruz ve Seferihisar yazlık bir ilçe. Nüfusumuz yaz aylarında günlük ziyaretçilerle birlikte neredeyse beş katına çıkıyor. İyi bir turizm sezonu geçirmek için sahillerimizin yaz düzeni alması, desteğe ihtiyacı olan turizm işletmecisi ve esnaflarımıza gerekli desteğin verilmesi, Mavi Bayraklı plajlarımızın dünya standartlarını yakalaması için çalışmalarımız başladı.

 

“Şef senden, garson benden”

Üçüncü olarak, içinde bulunduğumuz ekonomik buhran ve istihdam sorununu çözmek için yatırım çalışmalarımız olacak. Gençlerde işsizliğin önüne geçilebilmesi için bir seferberlik başlatacağız. Buna yönelik olarak ilçemizde açılacak olan işletmelere ruhsat verirken, örneğin lokantalarda servis personelinin, Seferihisar’da yaşayan ve işsiz durumda bulunan gençlerden sağlanması için girişimimiz olacak. Örneğin bir lokanta, şef aşçısını elbette kendisi seçecek ama garsonların mevcut CV havuzumuzdaki işe ihtiyacı olan gençlerden seçilmesini istiyoruz. Yani şef sendense garson benden diyoruz. Bunu bir adam kayırma olarak değil, her gün belediyemize gelen işsiz gençlere istihdam sağlamak adına, büyük bir samimiyetle söylüyoruz. Çünkü dediğim gibi, bize oy veren ve vermeyen tüm vatandaşların belediye başkanı olmamız gerekiyor.

Dördüncü olarak şehircilik ele alınacak. Şehrin belirli bölgelerinde var olan imar sorunları çözülerek başlayacak bir süreç duruyor önümüzde. Bununla beraber rekreasyon ve çevre düzenlemelerine ihtiyaç bulunmakta. Pazar yerleri, düğün salonları, sanayi siteleri, bisiklet yolları, otopark projeleri, köy meydan düzenlemeleri, atık su yönetimi projeleri ile ilçemizin temel sorunlarına çözüm getireceğiz.

 

“Katma değerli tarım”

Beşinci olarak çiftçimize destek olacağız. Seferihisar’da biliyorsunuz ağırlıklı olarak mandalina, zeytin ve üzüm yetişiyor ve bunlar çok değerli ürünler. Tunç Başkanımız döneminde bu anlamda başlatılan çalışmaları büyüterek sürdüreceğiz. Patentini aldığımız ve tamamen katkısız bir biçimde üretim yaptığımız Seferihisar’ın markasıyla bölgemizin ihracatını artırmayı hedefliyoruz. Bunun katma değerli ürünler ortaya koymak büyük önem taşıyor. Örneğin geçtiğimiz dönemde üretimine başladığımız ve piyasaya sunduğumuz kuru mandalina, büyük bir ilgi gördü. 10 kilogram mandalinadan bir kilogram kuru mandalina elde edilebiliyor. 10 kilogram mandalina fiyatı ile bir kilogram kuru mandalina arasında 10 kat fiyat farkı olabiliyor. Bu da büyük bir katma değer anlamına geliyor. Bununla birlikte çiftçimizin hasat döneminde nakliye desteğiyle yanında olacak ve ürünün hiçbir surette tarlada ve bahçede kalmaması için bir satış ağı kuracağız.

 

Söylediğiniz anlamda Tire Süt Kooperatifi önemli bir örnek. Kooperatif çalışmaları kapsamında neler düşünüyorsunuz?

Alım garantili sözleşmeli üretim ile İzmir, tarımsal üretimde çok önemli işlerle çok iyi bir noktaya geldi. Biz de Seferihisar’da sözleşmeli üretim modelini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Mandalina üretimi noktasında bu anlamda yapılabilecek çok şey var. Doğanbey Kooperatifimiz oldukça iyi bir yol almış durumda. Alım garantisi desteğiyle üretimi, katma değeri ve çiftçimizin kazancını artırmayı hedefliyoruz. Bu anlamda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in desteğini hissetmekten de mutluluk duyuyoruz.

 

 

Seferihisar’ın kent kimliği sizce nedir ve ne olmalıdır? Sanayi, tarım, turizm, kültür ve sanat gibi alanlarda bu anlamda özel çalışmalarınız olacak mı?

İlçemizin ihtiyaçlarını belirleme konusunda çalışmalar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Seferihisar’ın denize nispeten daha uzak iç bölgelerine gittiğimizde yol ve çevresel düzenlemelere dair talep ve ihtiyaçlar ön palana çıkıyor. Deniz kıyısında bulunan bölgelerimizde ise kültür ve sanat faaliyetleri ile turizmi destekleyici çalışmalara yönelik bir beklenti ile karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Bunu dikkate alarak çalışacağımızı söyleyebilirim. Seferihisar’ın sahip olduğu nitelikler bakımından aslında birçok kimliği var. Geniş ve verimli tarım arazileri ile birlikte hayvancılığın da var olduğu bir ilçe. Bununla birlikte tartışmasız bir turizm kenti kimliği söz konusu. Ben, Seferihisar’ın bu anlamda bir “turizm ve tarım” kenti olduğunu düşünüyorum.

 

Cittaslow için “nüfus” tehlikesi

Cittaslow süreci ve etiketi ile birlikte eko-turizm iyi bir ivme kazandı. Ancak bunları vatandaşlarımıza benimsetirken başlangıçta zorlandığımızı ifade etmeliyim. Başlarda vatandaşlarımız “Yavaş şehir ne demek, bizim hızlanmamız, daha hızlı gelişip ilerlememiz gerek” diyordu. Ancak Cittaslow’un hem tarımda ve hem de turizmde Seferihisar’a kattıkları ortaya çıkınca bu kaygılar da yerini büyük bir sahiplenmeye bıraktı. Hatta öyle bir noktaya gelindi ki, şimdi Seferihisar’ın nüfusundaki artış nedeniyle Cittaslow’dan çıkma durumu gündeme geldi. Nüfusu 50 binin üzerinde olan kentler, Cittaslow kapsamından çıkartılıyor. Yavaş Şehir konseptinin yarattığı ivme ile ilçemiz büyük bir göç aldı. Herkes Seferihisar’da yaşamak istedi ve istiyor, bu nedenle de buraya yerleşiyor. Şu anki nüfusumuz 42-43 bin civarında. Seferihisar’ın nüfusu 50 bini geçerse artık Cittaslow olmayacak.

 

Tarım ve turizm kenti dediniz, bu ikisinin dengesini nasıl belirliyorsunuz?

Bu iki unsur, aslında birbirini destekliyor. Cittaslow, bunun için çok ama çok güzel bir konsept oldu. Seferihisar’ın tarım kenti kimliğini uluslararası bir anlayışla desteklemek için buraya ait ürünlerimizin markalarını alacağız. İkincil ürün işleme tesisleri yatırımlarına ağırlık vereceğiz. Turizmde de sadece sahil bandı değil, ören yerlerinin tanıtımı konusunda da çalışmalar yapacağız. Köylerin turizme kazandırılması için çalışacağız. Kaleiçi bölgesinde yapılan çalışmalar ile ev pansiyonculuğu yüzde 90’lara çıktı. Eskiden Kaleiçi’ndeki evlerini arsa veya apartman dairesi karşılığı vermek isteyen ama alıcı bulamayan vatandaşlarımız, şimdi turizm ile gelirlerini artırdılar ve evleri de büyük oranda değerlendi.

 

Seferihisar’ın sizden önceki Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi noktasından hareketle, önümüzdeki dönemde Büyükşehir’den ve merkezi hükümetten beklentileriniz neler olacak?

Hayata geçirmeyi planladığımız tüm proje ve faaliyet alanlarında hem Büyükşehir Belediyemizin, hem de Ankara’nın desteği büyük önem taşıyor. Yerelde şehircilik yönetimi, mevzuatlar nedeniyle her iki unsura da bağlı bir süreç. Bu nedenle her ikisinden de bürokratik kolaylık göstermelerini bekliyoruz. Bununla birlikte özellikle yerelde ciddi bir finansman sorunu var. Bu sebeple yatırımlarımıza maddi kaynak sağlamaları büyük önem taşımakta. Vatandaşın gerçekten ihtiyaç duyduğu yatırımları yapacağız. Hem bürokraside, hem de finansman konusunda bizlere hem Büyükşehir Belediyemizin, hem de bakanlıklarımızın desteğini alacağımızdan kuşkum yok.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

19 yıl önce kentsel dönüşüm modelini Narlıdere'de başlatan ve çözüme kavuşturan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur'un öncelikli 5 projesinin başında ''Konak'ı kentsel ...

Bu hafta manşetimize taşıdığımız soru, Ankara Kulislerinde konuşuluyor. GÖZLEM, son günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ''gerginliği azaltacak adımlar atmas...

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2019 Haziran ayı işsizlik raporunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Ankara Çankaya Köşkü'nde Suriye gündemiyle üçlü zir...

Ortadoğu'da savaş tamtamları çalmaya devam ediyor. ABD, Irak'ta olduğu gibi ''bir bahane ile'' İran'ı da vuracak mı?..

CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan suikast ve linç girişimleriyle ilgili hesap sormaya başladı.

The Bodrum Cup için geri sayım başladı. The Bodrum Cup 2019 21 - 26 Ekim arasında düzenlenecek.

Yazarlar
Website Security Test